Προς το περιεχόμενο

bsod όταν επιχειρώ να κατεβάσω αρχεία torrent


sagitario

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Τι αλλο να κάνω πες μου

Σε ρωτησα κατι πριν, εαν θελεις απαντησε.

Λες πως το προβλημα υπαρχει εδω και μια βδομαδα. Δηλαδη εδω και μια εβδομαδα παιρνεις μπλε οθονες καθε φορα που προσπαθεις να κατεβασεις torrents,σωστα? Και μεσα στο φακελο minidumps υπαρχει μονο αυτο το αρχειο που ανεβασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators

Αυτή τη στιγμή που είδα το φάκελο minidump είναι κενός

Κενος??Χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα 'καθαρισμου' του pc που διαγραφει αρχεια 'που δεν χρειζονται'?Μηπως το spyware doctor κανει και τετοια δουλεια?

Χτες,οταν ανεβασες το minidump, μονο ενα αρχειο υπηρχε μεσα στο φακελο?

Και τελος απαντησε μου σε παρακαλω,επαιρνες μπλε οθονες ολη την εβδομαδα αλλα παρ ολα αυτα στο φακελο minidump μεχρι χτες υπηρχε ενα και μονο αρχειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.

Ετσι γίνεται. Θα σου πω όλο το ιστορικό. Πριν ενα μήνα απενεργοποίήθηκε το windows defender που χρησιμοποιούσα μάλλον απο κάποια μόλυνση. (Το pc το χρησιμοποιεί και η σύζυγός). Μίλησα με τη microsoft που δεν μου έδωσε κάποια λύση με αποτέλεσμα τη λύση να τη βρω στο spyware doctor το οποίο είχε βρει το πρόβλημα και το έλυσε. Μετά εγκατέστησα το eset τη σουίτα χωρις όμως να εχω πρόβλημα με τα τορεντ. Πριν μια βδομάδα όμως αρχισε η bsod

 

Οχι δεν εχω dual boot με linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πριν ενα μήνα απενεργοποίήθηκε το windows defender που χρησιμοποιούσα μάλλον απο κάποια μόλυνση.

Αρα παιζει να χεις να κανεις και με καποια μολυνση. Το defender ειναι ακομα εκτος λειτουργιας?Το nod σε ενημερωσε ποτε για τιποτα περιεργο?

Λογω ελλειψης minidump παμε στα τυφλα. Σε ρωτουσα για τον αριθμο τον minidumps,για να καταλαβω εαν τυχον δεν μπορουν να γραψουν τα windows στον συγκεκριμενο φακελο λογο προβληματος στο σκληρο. Μια επισης ιδεα ειναι να δοκιμασεις να σωσεις τα torrents σε αλλη τοποθεσια, μηπως τυχον εχεις πεσει σε προβληματικο sector του σκληρου. Φυσικα το παραπανω δεν αντικαθιστα ενα δοκιμαστικο τεστ του σκληρου με καποιο εξειδανικευμενο προγραμμα (πχ diagnostics απο το site του κατασκευαστη του σκληρου ή το hard disk sentinel).

 

Με αφορμη το minidump-αν και για μια ακομα φορα, δεν αρκει ενα μονο- και τον fwpkclnt.sys,ριξε μια ματια εαν ειναι ενεργοποιημενο το firewall των windows και εαν οντως ειναι, κανε μια δοκιμη να το απενεργοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Defender μετά την εκκαθαριση της μόλυνσης ενεργοποιήθηκε. Δεν με ενημέρωσε το nod για κατι παραξενο. Εκανα full scan χωρίς καποια μολυνση. Οσο για το minidump το καθαρισε το ccleaner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Defender μετά την εκκαθαριση της μόλυνσης ενεργοποιήθηκε. Δεν με ενημέρωσε το nod για κατι παραξενο. Εκανα full scan χωρίς καποια μολυνση. Οσο για το minidump το καθαρισε το ccleaner.

Okie.Οσον αφορα το ccleaner,απεκλεισε τον φακελο με τα minidumps, ετσι ωστε οταν παιρνεις μπλε οθονες, να μπορεις να μαζευεις πληροφοριες για το τι συμβαινει, ισως βοηθησουν στο προβλημα.

Δοκιμασε αυτα τα δυο που προτεινα στο προηγουμενο μηνυμα. Long shots και τα δυο αλλα δεν εχεις να χασεις κατι:Σωσε τo torrent που κατεβαζεις σε διαφορετικο φακελο/partition/σκληρο και ριξε μια ματια στο firewall των windows.

Γενικως παντως οι μπλε οθονες εμφανιζονται μονο οταν κατεβαζεις torrents και σε καμια αλλη περιπτωση,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν παντως μαζεψεις αρκετα minidumps πρωτου περασεις σε τοσο δραστικη λυση, ανεβασε τα να τα δω. Eαν εχεις ορεξη για πιο δραστικα μετρα μπορεις να δοκιμασεις το xperf, αλλα αρχικα προτεινω την αναλυση των dumpshappy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να προκαλέσω δηλαδή bsod μέσω κατεβάσματος torrent και να τα ανεβάσω εδώ μήπως βρεθεί η λύση πριν καταφύγω σε format?

 

Yeap. Δεν εχεις και τιποτα να χασεις και αν τυχον βγει ακρη θα γλυτωσεις απο τον κοπο του format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Αύριο θα το κάνω μετά το μεσημέρι έχοντας απενεργοποιημένο το ccleaner για να μην μου σβήνει τα αρχεία και θα τα ανεβάσω. Θα μου πάρει σίγουρα λιγότερο χρόνο από το format. Ευχαριστώ για όλα και ελπίζω αύριο να έχω (αν όλα πάνε καλά) τη λύση :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Προκάλεσα bsod προσπαθώντας να κατεβάσω αρχεία τόρεντ και το αρχείο minidump είναι στο https://rapidshare.com/files/1253286471/Minidump.rar

 

Help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...