Προς το περιεχόμενο

Καρτα δικτυου και airodump-ng


pagratios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία κάρτα ασύρματη tp-link tl-wn321g και ενώ έτρεξα το airodump σε συγκεκριμένο κανάλι έλεγε fixed channel mon0: -1 με αποτέλεσμα στο aireplay όταν το έτρεχα έλεγε ότι η κάρτα είναι στο -1 ενώ το AP στο 9

 

Έχω ubuntu 11.04 και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να λειτουργήσει. Γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην θα σου ελεγα να κατεβασεις το backtrack 5 live dvd και να τρεξεις αυτο που τα εχει ολα μεσα ετοιμα, να δουμε πως συμπεριφερεται εκει.

 

Ελπιζω η καρτα σου να ειναι απο αυτες που συνεργαζονται με αυτη τη συλλογη προγραμματων (airodump, aireplay κλπ)

 

Πριν το airodump ετρεξες το airmon-ng? Μερικες φορες καποιες διεργασιες παρουσιαζουν προβληματα και πρεπει να τις κοψεις πριν αρχισει το mon0 interface να λειτουργει σωστα. Το airmon-ng θα προσπαθησει να δημιουργησει monitor και θα σου πει αν εχει προβληματα.

 

Για WEP cracking προσπαθεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην θα σου ελεγα να κατεβασεις το backtrack 5 live dvd και να τρεξεις αυτο που τα εχει ολα μεσα ετοιμα, να δουμε πως συμπεριφερεται εκει.

 

Ελπιζω η καρτα σου να ειναι απο αυτες που συνεργαζονται με αυτη τη συλλογη προγραμματων (airodump, aireplay κλπ)

 

Πριν το airodump ετρεξες το airmon-ng? Μερικες φορες καποιες διεργασιες παρουσιαζουν προβληματα και πρεπει να τις κοψεις πριν αρχισει το mon0 interface να λειτουργει σωστα. Το airmon-ng θα προσπαθησει να δημιουργησει monitor και θα σου πει αν εχει προβληματα.

 

Για WEP cracking προσπαθεις?

 

Το backtrack 5 το έβαλα στο usb με το pendrive και ενώ φορτώνει το στο terminal ξαφνικά έχω μαύρη οθόνη.

 

το κάνω πρώτα με airmon και όντως μου λέει για κάποιες διεργασίες που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αλλά δεν πετάει πρόβλημα και κάνει enable monitor.

 

Για wep cracking το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν μου εβγαζε προειδοποιησεις, απενεργοποιουσα το monitor, εκανα kill -9 τις διεργασιες και μετα παλι ξανα το monitor.

 

Μετα, τις υπολοιπες εντολες τις ετρεχα παντα με το mon0 ως interface και οχι με αυτο που ειναι κανονικα της καρτας. Μου δουλευε κανονικα.

 

 

 

 

Για παραδειγμα εκανα airodump-ng mon0 για να μου βγαλει τη λιστα με τα δικτυα που βρισκει.

Μετα σε αλλα 2 διαφορετικα terminals

 

airodump-ng -c (channel) -w (filename) --bssid (bssid) mon0

aireplay-ng -1 0 -a (bssid) mon0

 

Αυτες τις πληκτρολογω και τις τρεχω οσο το δυνατον ταυτοχρονα. Αν αργησω τη δευτερη μπορει να αποτυχει

 

Αμα σου πει association successful η κατι παρομοιο, θα πρεπει θεωρητικα να αρχισει να μαζευει πακετα.

Δυστυχως αν δεν εχει clients πανω δεν θα βρισκεις πακετα και σε οποιαδηποτε περιπτωση μπορει να θες ωρες η μερες για να μαζεψεις αρκετα.

Γι αυτο τρεχουμε

 

aireplay-ng -3 -x 150 -b (bssid) mon0

 

σε καινουριο η στο ιδιο terminal αφου εχει τελειωσει το προηγουμενο aireplay. Αν εισαι τυχερος και πιασεις καποιο arp request μπορεις να το ξαναπαιζεις συνεχεια ετσι ωστε να παιρνεις απαντησεις και να μαζευεις πακετα.

 

Τελος οταν μαζεψεις αρκετα πακετα, αναλογα με το μεγεθος του κλειδιου (οι πιο πολλοι οδηγοι λενε για 20000-30000) τρεχεις

aircrack-ng (filename.cap)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...