Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με ASUS BIOS


salig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την ASUS A7V8X-X. Αυτή ήρθε με έκδοση BIOS 1003 και όλα ήταν μία χαρά.

 

Είπα να βάλω το 1004 που είναι το latest official για το συγκεκριμένο mobo. Το έβαλα λοιπόν αλλά όταν κάνω cold boot κολλάει στην οθόνη με το logo και πρέπει ή να πατήσω TAB για να μπω στην αρχική οθόνη του POST ή να πατήσω ALT+F2 για το μενού του BIOS update. Το δεύτερο δεν δουλεύει. Το πρώτο με πάει εκεί που λέει απ'όπου πρέπει με DEL να μπω στο BIOS και βγαίνοντας κάνει reboot και όλα φορτώνουν κανονικότατα.

 

Απενεργοποίησα την εμφάνιση του logo και πάλι τα ίδια. Έβαλα το beta BIOS 1005.003 και ξανά τα ίδια. Επανήλθα στο αρχικό 1003 αλλά και πάλι τα ίδια. Μάλιστα με την επαναφορά του 1003 η πρώτη εκκίνηση μου έλεγε για hardware error detected αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Όλα μα όλα παίζουν κανονικά: ήχος και δίκτυο on board, Windows ΧΡ, τα πάντα.

 

Σημείωση: το warm reboot δεν δημιουργεί πρόβλημα. Μόνο η εκκίνηση μετά από σβήσιμο. Επίσης, με warm reboot δεν έχω δυνατότητα να μπω στο BIOS (δεν προλαβαίνω!).

 

Δεύτερη σημείωση: ο επεξεργαστής είναι 2400+ TbredB και λειτουργεί ως έχει, χωρίς overclocking. Η μνήμη είναι Twinmos 333 (256MB). CPU και μνήμη δούλευαν και πριν σε άλλο mobo χωρίς πρόβλημα.

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Φωστήρες του forum, παρακαλώ για τα φώτα σας... Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για τσέκαρε τα παρακάτω jumpers/settings μήπως και βρούμε τι φταίει (σελίδες του manual):

 

Σελ. 1-13 OVER_VOLT to 2-3

Σελ. 2-12 BIOS->MAIN->HALT ON to ΝΟΝΕ (ψιλοεπικίνδυνο)

Σελ. 2-14 BIOS->MAIN->HD->SMART MONITORING to DISABLE

 

Γενικά τα cpu/mem timings είναι σωστά;

 

Αν έχω και άλλες φλασιές θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όλα καλά σε όλα τα φλασαρίσματα (1003 σε 1004, 1004 σε 1005, 1005 σε 1003). Καλά λες, θα κάνω και ένα clear cmos και θα δω. Αλλιώς... Πλαίσιο και αλλαγή...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...