Προς το περιεχόμενο

Τι σημαινει αυτο το μπιπ?


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν κατα τη διαρκεια λειτουργιας του υπολογιστη ειτε ειναι ακομα στο boot ειτε μεσα στα windows, σε τυχαιες στιγμες αρχιζει να κανει μπιπ μπιπ μπιπ και μετα να σταματαει τι σημαινει?

 

κανει αυτα τα μπιπ χωρις να επηρεαζει τη λειτουργια του υπολογιστη.

ο υπολογιστης συνεχιζει και δουλευει κανονικα.

να σημειωσω οτι ειναι παλιο με windows xp και 512mb ram.

 

μηπως ειναι για τη θερμοκρασια του επεξεργαστη? ή κατι αλλο?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πιθανόν εφόσον δουλεύει κατα τα άλλα και κάνει boot

μνήμες δίσκος είναι οκ .

 

άρα θερμοκρασία cpu κοιτάς . βάλε κανένα πρόγραμμα που βλέπει θερμοκρασία να δείς. Πιθανόν να είναι χαλασμένη ψύχτρα (ή να θέλει καθαρισμό απο σκόνη κτλπ) ή να θέλει αλλαγή η πάστα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιλογή μέσα απ' το BIOS setup είναι (ειδοποίηση για όταν υπερβεί συγκεκριμένη θερμοκρασία) για να ειδοποιεί ηχητικά και να λαμβάνεις μέτρα.

 

Όπως η σχετική για να κλείνει αυτόματα το μηχάνημα.

Παίζει να του έγινε πρόσφατα reset στο ΒΙΟS, του μηχανήματος, και να είναι αυτή μία από τις default ρυθμίσεις (και μάλλον εσύ του το έκανες...right; ). Λογικό να χτυπάει κατά το μπουτάρισμα, καθώς οι απαιτήσεις είναι τότε αυξημένες. Όπως και ενίοτε στα Windows (αν ισχύει η θεωρία του reset, παίζει απλά να έχει πέσει σε χαμηλότερη τιμή - άρα δεν είναι ότι τρέχει κάτι ιδιαίτερο με θερμοκρασίες).

 

 

 

 

 

 

Ή της αλλάζεις τιμή, ή την απενεργοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το εχω τωρα μπροστα μου για το δω αλλα απ'οτι το ειχα δει στα γρηγορα πριν κατι μερες, οι θερμοκρασιες δε φαινονται απο το bios

ουτε με το everest που εβαλα γιατι οπως ειπα προκειτε για αρχαιο pc.

ουτε βρηκα επιλογη για το τι θα κανει με τα ορια θερμοκρασιας.

 

οταν θα το ξαναπιασω στα χερια μου θα το ξανακοιταξω, απλα ανοιξα θεμα να ρωτησω μηπως υπαρχει και κατι αλλο εκτος απο τις θερμοκρασιες

που μπορει να κανει μπιπ ενας υπολογιστης.

 

οκ ευχαριστω παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...