Προς το περιεχόμενο

iMac 8,1 + vertex2 = beach ball of death


mirmigki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

αντιμετωπίζω πρόβλημα στον iMac μετά την προσθήκη ssd.

Συγκεκριμένα, είναι ο iMac 8,1 (Early 2008).

Έχει μόνο μια sata.

 

Και ο ssd που έχω βάλει είναι ocz vertex 2 60gb.

Και έχω αγοράσει και ένα optibay όπου συνδέω έναν κανονικό HDD 2.5" 500gb στη θέση του superdrive με σύνδεση PATA.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα συχνά beachball of death ακόμα και σε βασικές λειτουργίες όπως finder . Η beachball παραμένει για λίγα δευτερόλεπτα, και μετά το σύστημα επανέρχεται. Κατά τη διάρκεια της beachball μπορώ να αλλάξω κανονικά παράθυρο αλλά δεν μπορώ να "δουλέψω" το παράθυρο. Επίσης να σημειώσω ότι η μουσική από internet δεν σταματά. To σύστημα δεν παγώνει τελείως ποτέ καθώς πάντα, μετά από λίγο επανέρχεται στα κανονικά του μέχρι να του ξανασυμβεί.

 

Έχω δοκιμάσει με και χωρίς TRIM,

update στο firmware σε 1.33,

clean install αλλά και με clone με το CCC.

Mε και χωρίς τον 2ο σκληρό στο superdrive.

 

Αν βγάλω τον ssd και βάλω τον απλό 500αρη στη sata το πρόβλημα εξαφανίζεται.

Σε S.M.A.R.T utility ο ssd βγαίνει καθαρός και δεν έχει πέσει η απόδοση του καθόλου. Read / White περίπου 250 mb/sec.

Επίσης μου κάνει εντύπωση οτι στο disk utility δεν μου δίνει την επιλογή "security options" ενώ στους άλλους δίσκους την έχω.

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος. Είμαι πρόθυμος για οποιαδήποτε δοκιμή! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι λειτουργικο τον τρέχεις?? Έχεις τρέξει προγράμματα τύπου TRIM Enabler και αν ναι ποιο?

 

Είναι σε lion.

Το πρόβλημα το κάνει και με 10.7 και με 10.7.1 και το έκανε και με Snow Leopard το τελευταίο που ήταν πριν βγεί το lion.

Το TRIM το έχω δοκιμάσει και με ένα κλασικό TRIM Enabler που υπήρχε από Snow εποχή, και το έχω δοκιμάσει και από terminal.

 

Επίσης θερμοκρασίες....

 

Τι εννοείς; Δεν νομίζω να είχε ανεβάσει ποτέ πολύ. Αν θυμάμαι καλά δούλευε περίπου στους 40-50 βαθμούς;

Τώρα έχει 30 βαθμούς ο SSD αλλά δεν έχω μπουτάρει από αυτόν.

 

Επίσης θερμοκρασίες....και αν έχεις δοκιμάσει κανένα SMC reset

 

SMC reset χωρίς αποτέλεσμα. Δεν είχα άλλωστε και ποτέ πρόβλημα με τους ανεμηστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σε lion.

Το πρόβλημα το κάνει και με 10.7 και με 10.7.1 και το έκανε και με Snow Leopard το τελευταίο που ήταν πριν βγεί το lion.

Το TRIM το έχω δοκιμάσει και με ένα κλασικό TRIM Enabler που υπήρχε από Snow εποχή, και το έχω δοκιμάσει και από terminal.

 

SMC reset χωρίς αποτέλεσμα. Δεν είχα άλλωστε και ποτέ πρόβλημα με τους ανεμηστήρες.

 

Έχω και γω τον Vertex 2 (αλλα στα 120gb που παρόλα αυτα ειναι ολοιδια μοντέλα). Δεν ειχα ποτε προβλημα επειδη το ψαξα απ την αρχη για το TRIM τι πρεπει κ τι δε πρεπει.. Άν ήμουν στην θέση σου θα δοκίμαζα να εκανα Clean Install και θα εβαζα αυτο που σου παραθετω απο άλλη δημοσιευση μου:

 

 

Μετα απο αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτην εδώ την λύση που πιστεύω πως ειναι αρκετα καλυτερη (για Lion παντα, στο Snow Leopard μια χαρα κανει το αλλο αυτο που λες την δουλεια του): Link

 

Το TRIM Enabler αντικαθιστα kext του Lion με kext του Snow Leopard που εχει ως συνεπεια σε πολλες περιπτωσεις beachballs of death κτλ. λόγω ασυμβατότητας. Για Snow ειναι μια χαρα, για Lion σε αυτην την παρουσα εκδοση, οχι..

 

Επίσης ακολουθησα και αυτες τις οδηγιες και όλα κομπλέ!!!

 

 

No, it will not. There is software out there called TRIM Enabler that will turn it on, but I tried it, and got 30-second beach balls. I would advise not using it. Install this and read some of these tips for SSDs.

 

Sudden motion sensor

Having the Sudden motion sensor enabled for a SSD drive makes no sense, this can be disabled with the following command in your Terminal app.

 

sudo pmset -a sms 0

 

Hard drive sleep

Putting SSD hard drives to sleep has no benefit, and some SSD drives has a history of freezing up when put to sleep. This can be disabled under System Preferences -> Energy Saver. Remember to disable it for both Battery and Power Adapter mode.

 

 

 

Sleeping mode

By default, when closing the lid on a MacBook, the content of the ram is saved to disk for safety. The ram is still powered on however, and is used when starting up again. The content saved on disk is only used in case of a power loss. This behavior can be changed, at the cost of some safety, so that memory content is not saved to disk. On the bright side, you also save some disk space (equal to the amount of your RAM).

 

You can start by checking the current setting, fire up Terminal.app and type the following.

 

sudo pmset -g | grep hibernatemode

hibernatemode 3

 

3 is the default mode, you want to change this to 0 to disable disk writes.

 

sudo pmset -a hibernatemode 0

 

Now you can remove the old sleep image.

 

sudo rm /var/vm/sleepimage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια προβληματα είχα και εγώ είτε σε mac είτε σε laptop pc, οι ssd κολάγανε οταν η θερμοκρασία στο σύστημα παιρνούσε τους 60 ακόμα και της cpu...

μόλις έριξα της θερμοκρασίες βάζοντας σε όλα τα controller limit το 60 στρώσανε...

το ξέρω οτι ακούγεται περίεργο αλλά έχω την εντύπωση οι ssd δεν έχω πολλά μεταλλικά μέρη ωστε να γίνεται σωστά η κατανομή θερμότητας .Δηλαδή εκεί που δείχνει ο sensoras 50 σε κάποιο άλλο σημείο του να έχει 60+....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτην εδώ την λύση που πιστεύω πως ειναι αρκετα καλυτερη (για Lion παντα, στο Snow Leopard μια χαρα κανει το αλλο αυτο που λες την δουλεια του): Link

 

Μου φαίνεται ότι αύτο είχα κάνει. Αλλά ούτως οι άλλως έφιγα για δοκιμές! Δεν χάνουμε τίποτα. Είσαι και εσύ σε 8,1 iMac?

 

Το put HDD into sleep το έχω ούτως η άλλως ανενεργό.

 

Κάνω και αυτό έτσι;

Sudden motion sensor

Having the Sudden motion sensor enabled for a SSD drive makes no sense, this can be disabled with the following command in your Terminal app.

 

sudo pmset -a sms 0

 

Και περνάω και εκείνο στα daemons;

 

Κάνω τις δοκιμές και ενημερώνω.

 

Thanks!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι αύτο είχα κάνει. Αλλά ούτως οι άλλως έφιγα για δοκιμές! Δεν χάνουμε τίποτα. Είσαι και εσύ σε 8,1 iMac?

 

Το put HDD into sleep το έχω ούτως η άλλως ανενεργό.

 

Κάνω και αυτό έτσι;

 

 

Και περνάω και εκείνο στα daemons;

 

Κάνω τις δοκιμές και ενημερώνω.

 

Thanks!!!!

 

 

 

Όχι, είμαι με iMac 5,1 tongue.gif και Macbook Pro 7,1 (εκει τον εχω τον Vertex)

 

 

Ναι, επίσης κάτεβαζεις και το zip με τα scripts που ειναι στο αγγλικο κειμενο που παρεθεσα!! Μην τα ξεχασεις, ειναι πολυ σημαντικα!!

 

Καλη τυχη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς τα beachball συνεχίζουν. Ίσως με πιο αραιό ρυθμό αλλά είναι εδω... :(

 

Ακόμα και στον finder στη προσπάθεια να ανοίξει έναν φάκελο, ή στο terminal με την απλούστατη εντολή "cd .." .

 

Μήπως είναι πρόβλημα του δίσκου;

 

Από θερμοκρασίες είναι οκ. Τον δείχνει στους 30 βραθμούς και τη cpu στους 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις το TRIM στα κανε αυτα??? Πολυ περιεργο.... ξεκινω να πιστευω πως ισως εχει θεμα ο σκληρος..

 

Επισης εχει αναβαθμιστει ο δισκος στο τελευταιο του Firmware?? Δε μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος είναι ναι στο τελευταίο firmware.

 

Και χωρίς TRIM είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Ίσως δοκιμάσω τον ssd σε ένα macbook και βλέπουμε.

Θα ψάξω μήπως βρω άλλον ssd για δοκιμή στον iMac μου.

 

Thanks anyway,

Ενημερώνω όταν θα έχω νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μετά από μεγάλο διάστημα επιστρέφω.

 

Τελικά έφταιγε ο SSD. Τον άλλαξα σε agility 3 και είναι πλέον ΟΚ.

Σε 10.7.1 και 10.7.2 δουλεύει τέλεια.

 

Να σημειώσω ότι με τον SSD ο iMac με Core 2 Duo, αντιδρά πιο άμεσα από έναν iMac i7 χωρίς SSD. Είναι η καλύτερη αναβάθμηση που μπορούσα να κάνω!!

 

 

@darklordvader77 τώρα με το 10.7.3 κάνουμε όλα τα βήματα από την αρχή έτσι; Σε κάθε μεγάλο update

 

Thanks,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...