Προς το περιεχόμενο

αντικακατασταση wifi card σε netbook


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας

 

θελω να ρωτήσω αν μπορω να αντικαταστησω την καρτουλα wifi που έχει μεσα το netbook μου με οποιαδηποτε άλλη ?

θελω να το κάνω γιατί αυτή που έχω δεν λειτουργεί σωστά και επιπλέον δεν υποστηριζεται στο linux .

ξερω ότι υπάρχουν usb adapters ,θα ήθελα όμως να αλλαξω την καρτα και για πειραματισμό :-D :wacko: αλλα και για να μην εξεχουν κομματια απο το pcακι.

το netbook εχει xp.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου βεβαιως και αλαζει....ποιο μοντελο εχεις?

συνηθως η καρτα βρισκετε κατω απο το καπακι που εχει το λαπτοπακι σου η κατω απτο πληκτρολογιο..

μπορεις να την αλαξεις σχεδον με οποια καρτα θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη έχω ήδη αφαιρεσει τη καρτα

το μηχανημα ειναι ένα netbook turbo x ,δεν θυμαμαι μοντελο, 2 χρόνων περιπου, note `κατι` νομιζω , sorry ειμαι έξω και δεν το εχω μπροστα μου .παντως αυτη που έχει λειτουργεί μεσω προγραμματος και μου δημιουργει προβληματα ,θελω ναβαλω μια καρτα να εχει υποστηριξη απευθειας απο windows ή linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε πρεπει να σου πει καποιος λινουξας ποιες καρτες παιζουνε ανετα με τα λινουξ...την βαζεις πανω και εισαι κομπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε πρεπει να σου πει καποιος λινουξας ποιες καρτες παιζουνε ανετα με τα λινουξ...την βαζεις πανω και εισαι κομπλε...

 

απο πλευρας connector στο mobo ειναι όλες ιδιες? και πρεπει να προσεξω κατι? διαστασεις κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ολες ιδιες ειναι στα καινουρια λαπτοπια...απλα ειναι μερικεσ που ειναι μισες σε μεγεθος...κοιτα στις εικονες που σου δειχνω να καταλαβεις την διαφορα!η πρωτη ειναι μιση σε μεγεθος απο την δευτερη...κουμπωνουνε και οι δυο στην μιτρικη αλλα αναλογως ποια ειχες θα πρεπει να παρεις την αντιστοιχη σε μεγεθος

post-170899-0-72312100-1315909220_thumb.jpg

post-170899-0-18254100-1315909243_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την δεχονται ολα τα λαπτοπ νετμπουκ την αλλαγη εχεις πιθανότητες να κολλήσεις στο βιος παρ'ολα αυτα επειδη το κοστος δεν ειναι μεγαλο μπορεις να δοκιμασεις.Απλα προσεξε καλα την επιλογη σου,να ειναι η σωστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την δεχονται ολα τα λαπτοπ νετμπουκ την αλλαγη εχεις πιθανότητες να κολλήσεις στο βιος παρ'ολα αυτα επειδη το κοστος δεν ειναι μεγαλο μπορεις να δοκιμασεις.Απλα προσεξε καλα την επιλογη σου,να ειναι η σωστη..

οι ασυμβατοτητες παλιοτερα ηταν συχνο φαινομενο στις μεγαλες mini pci καρτες σε λαπτοπ παλιοτερης γενιας...τωρα δεν πιστευω να εχει καποιο προβλημα ο φιλος μας..

μπορεις να παρεις καρτουλες εδω μεσα στις αγγελιες με 20 ευρω...οποτε παιρνεις και δοκιμαζεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα lenovo π.χ θέλουν custom bios αυτό το ξέρω σίγουρα.τωρα το clevo κ εγω νομιζω θα το δεχτουν παρ'ολα αυτα η πιθανότητα παραμένει κ την επισήμανα για να ψαχτεί ο φιλος οσο καλύτερα μπορεί και να βαλει μια αν βρει δοκιμασμένη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ασυμβατοτητες παλιοτερα ηταν συχνο φαινομενο στις μεγαλες mini pci καρτες σε λαπτοπ παλιοτερης γενιας...τωρα δεν πιστευω να εχει καποιο προβλημα ο φιλος μας..

μπορεις να παρεις καρτουλες εδω μεσα στις αγγελιες με 20 ευρω...οποτε παιρνεις και δοκιμαζεις!!!

 

τελικα έκανα το τεστ εβαλα αυτη του λαπτοπ μου ,μια intel καρτουλα, και δουλεψε

ειχε τα ιδια pins με αυτή που υπηρχε ηδη μεσα το netbook, η οποια έχει ενα chip dsp

προσοχη ομως εβαλα μια απο ένα άλλο netbook, η οποια δεν είχε τα ιδια pins, αλλα ίδιο slot ,και το netbook δεν ανοιγε.προφανως ήταν διαφορετικό το pin out.

 

αυτα για όποιον θελει να κανει κάποια αλλαγες

 

προσοχη δοκίμασα και μια atheros, βγαλμενη απο laptop dell ,την εγκαθιστώ στο netbook ,turbox με eton mobo, δεν ανοιγε. την βάζω σε λαπτοπ hp dv6000 επίσης δεν άνοιγε.

αρα θέλει ψαξιμο πριν προβειται σε αλλαγες αφου ,όπως είπε και ένας φίλος μας ποιο πριν πρέπει να παίζει κάτι και με το bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...