Προς το περιεχόμενο

iPhone 4 ή Samsung Galaxy S2


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Απ'όσο έψαξα, αν και περίεργο, δε βρήκα κάποιο θέμα "i-Phone 4 ή Samsung Galaxy S2". Βρήκα μόνο για το παλιό μοντέλο, άρα, για πείτε απόψεις περί του νέου μοντέλου σε σύγκριση με το iPhone.

 

Το κινητό δεν είναι για μένα. Σήμερα έτυχε μία καλή προσφορά στην αδερφή μου με το συμβόλαιο της και θέλει να αλλάξει το HTC Magic που έχει.

 

Το μέγεθος του Galaxy S2 δε την ενοχλεί, μιας που μιλάμε για μεγάλο σε διαστάσεις κινητό, άρα πάμε τώρα σε επιδόσεις.

 

Προσωπικά θα έπαιρνα το Galaxy με κλειστά μάτια και αυτό προφανώς της πρότεινα, αλλά θα θέλαμε και μια δεύτερη γνώμη.

 

Να'στε καλά.

 

*Προσοχή, μιλάω για το Samsung Galaxy S2. Όχι το αρχικό Galaxy.

 

**Παρακαλώ πολύ, επειδή εγώ θα απουσιάσω για κάποιες ώρες και θα της δώσω απλά τον σύνδεσμο εδώ για να βλέπει τις απαντήσεις, αν τυχόν υπάρχει ήδη θέμα που αφορά αυτή τη σύγκριση, ας μη γίνει σύνδεση αυτού του θέματος με το καινούριο και δε μπορεί να δει τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε οταν πήρα το samsung galaxy s2 απλά έμεινα με ανοιχτό το στόμα και είχα ενθουσιαστεί!ακόμα τώρα που το έχω θα το αποχαιρετίσω και να γυρίσω πάλι σε iphone 4!o λόγοςhuh.gif

απλός..στο ios έχεις περισσότερες επιλογές να κάνεις ότι θέλεις με εφαρμογές από μάρκετ!μόνο και μόνο για το μάρκετ της apple θέλω να γυρίσω σε iphone!γιατί κουράστηκα με τις εφαρμογές του android που σε τρώνε μια μπαταριά απο δω μέχρι αύριο!

για παράδειγμα η χρήση facebook στο galaxy s2 σε τρώει άπειρη μπαταρία η η χρήση σε ίντερνετ που με την ίδια χρήση σε iphone 4 κραταει 4 φορές παραπάνω..!έφτασα δηλαδη σε σημείο να μην κοιτάζω πλέον το πόσο δυνατό είναι ενα κινητό οταν η μπαταρία με μια συγκεκριμένη εφαρμογή λιωνει κυριολεκτικά..!ναι οκ κραταει το τλφν 3 μέρες αλλα μονο με τα παντα κλειστά wifi,data,3g και τα λοιπά χωρις να παιξω ουτε ενα παιχνίδι!ασε που κανει το galaxy s2 να φορτισει 4 ωρες για να φτασει 100% η μπαταρία!ειναι κινηταρα...αλλα δεν μπορώ να το εχω όταν απογοητεύομαι με κατι αλλα ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ που εχει..!ενω ειχα iphone 4μου φτανει να ξαναγυρίσω γιατι απλα θυμάμαι οτι δεν με ειχε απογοητεύσει ποτε..απο εποχή που ειχα και το 3gs!

αυτα απο μενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο βγαινει νεο iPhone με ιΟS5

και επισης βγαινουν πολλα νεα μοντελα

βαση των οποιων θα διαμορφωθουν οι νεες τιμες τις αγορας.

 

εγω πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις λιγο

αλλιως μεχρι τα 400 ευρω προτεινω το LG Optimus 2X, απο κει και μετα παιρνεις το Galaxy S2

για το iPhone (αν και αυτο εχω) θα σου ελεγα οχι για το λογο που αναφερα στην αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Απ'όσο έψαξα, αν και περίεργο, δε βρήκα κάποιο θέμα "i-Phone 4 ή Samsung Galaxy S2". Βρήκα μόνο για το παλιό μοντέλο, άρα, για πείτε απόψεις περί του νέου μοντέλου σε σύγκριση με το iPhone.

 

Το κινητό δεν είναι για μένα. Σήμερα έτυχε μία καλή προσφορά στην αδερφή μου με το συμβόλαιο της και θέλει να αλλάξει το HTC Magic που έχει.

 

Το μέγεθος του Galaxy S2 δε την ενοχλεί, μιας που μιλάμε για μεγάλο σε διαστάσεις κινητό, άρα πάμε τώρα σε επιδόσεις.

 

Προσωπικά θα έπαιρνα το Galaxy με κλειστά μάτια και αυτό προφανώς της πρότεινα, αλλά θα θέλαμε και μια δεύτερη γνώμη.

 

Να'στε καλά.

 

*Προσοχή, μιλάω για το Samsung Galaxy S2. Όχι το αρχικό Galaxy.

 

**Παρακαλώ πολύ, επειδή εγώ θα απουσιάσω για κάποιες ώρες και θα της δώσω απλά τον σύνδεσμο εδώ για να βλέπει τις απαντήσεις, αν τυχόν υπάρχει ήδη θέμα που αφορά αυτή τη σύγκριση, ας μη γίνει σύνδεση αυτού του θέματος με το καινούριο και δε μπορεί να δει τις απαντήσεις.

 

Είναι λογικό γιατί κυκλοφορήσαν την ίδια περίοδο.

Ο αντίπαλος του Galaxy S είναι το iPhone 4.

Αντίπαλος για το Galaxy S II δεν νομίζω να έχει παρουσιαστεί μέχρι στιγμής.

 

Απλά το θέμα ανάγεται σε Android vs iOS.

 

Απαντώντας στο ερώτημα σου,

 

Samsung Galaxy S II GT-i9100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hackertom, είχες περάσει Custom Firm.; Γιατί φτιάχνουν τα πράγματα απ'όσο έχω διαβάσει με Custom.

 

@c0prse_grinder, δυστυχώς μέχρι σήμερα ισχύει η προσφορά, άρα, σήμερα πρέπει να γίνει και η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hackertom, είχες περάσει Custom Firm.; Γιατί φτιάχνουν τα πράγματα απ'όσο έχω διαβάσει με Custom.

 

@c0prse_grinder, δυστυχώς μέχρι σήμερα ισχύει η προσφορά, άρα, σήμερα πρέπει να γίνει και η αγορά.

 

Ότι και να περάσεις το κινητό αυτό έχει τρελές επιδόσεις άρα και τρελή κατανάλωση! Διαλέγεις και παίρνεις... Είναι καλύτερο από το 4 σε χαρακτηριστικά είναι πρωτοφανές αυτό! Αλλά αν θες να το δεις από μια άλλη οπτική γωνία ψάξτο καλύτερα το θέμα.

 

Σκέψου και τα καινούργια μοντέλα που θα έρθουν αλλά δεν στο πρότεινα γιατί απλά αναφέρεσαι σε αυτά τα δύο. Η αδερφή σου τι να το κάνει το GS2; Ξέρει από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να περάσεις το κινητό αυτό έχει τρελές επιδόσεις άρα και τρελή κατανάλωση! Διαλέγεις και παίρνεις... Είναι καλύτερο από το 4 σε χαρακτηριστικά είναι πρωτοφανές αυτό! Αλλά αν θες να το δεις από μια άλλη οπτική γωνία ψάξτο καλύτερα το θέμα.

 

Σκέψου και τα καινούργια μοντέλα που θα έρθουν αλλά δεν στο πρότεινα γιατί απλά αναφέρεσαι σε αυτά τα δύο. Η αδερφή σου τι να το κάνει το GS2; Ξέρει από αυτά;

Δεν είναι ανάγκη να αλλάζει ROM's και να το σκαλίζει.

Απλά για όσους ασχολούνται, η λεπτομέρεια γίνεται μείζον ζήτημα.

Το SII μια χαρά είναι και σε stock κατάσταση.

Όσον αφορά αυτό που λες με το Facebook είναι ένα παράδειγμα, το οποίο δεν έχει να κάνει με το κινητό αλλά με την εφαρμογή.

Για αυτό πριν είπα πως το θέμα ανάγεται σε iOS vs Android, μιας και έχουμε 2 high end συσκευές που χρησιμοποιούν στο έπακρο

τα λειτουργικά αυτά συστήματα.

 

Θα επέλεγα SII και μιλάω πάντα για stock κατάσταση, απείραχτο, μαμά, για τους εξής λόγους:

1. FM radio με RDS

2. Βιντεοκλήση(videotelephony)

3. Gorilla Glass

4. Κάμερα 8MP

5. USB on the go

6. SAR 0,34 W/kg

7. Full HD video recording

8. Adobe Flash content

 

Θα επέλεγα iPhone 4 για:

1. AppStore

2. Retina display

3. Ένα σωρό από accessories

 

Δεν θα επέλεγα SII για:

1. Android Market(θέλει δουλειά για να γίνει ανταγωνιστικό του AppStore)

 

Δεν θα επέλεγα iPhone 4 για:

1. Έλλειψη κλασικής βιντεοκλήσης (δεν έχουν όλοι φίλοι μου συμβατές Apple συσκευές για κλήσεις Facetime)

2. Bluetooth (θέλω να στέλνω και αρχεία μέσω BT, όχι μόνο να το έχω για σύνδεση με iTunes και handsfree)

3. Θέλω να μπορώ να επιλέγω 3G only στις ρυθμίσεις δικτύου!

4. Θέλω να μπορώ να διαγράφω μια καταχώρηση από την λίστα κλήσεων και όχι ή όλες ή τίποτα!

5. Θέλω να ακούω ράδιο χωρίς να χρησιμοποιώ Internet!

6. Θέλω όταν το συνδέω σε PC να το βλέπει σαν εξωτερικό σκληρό και να μην είμαι δέσμιος του iTunes!

7. Θέλω οι επαφές να είναι κάπου online και να συγχρονίζουν αυτόματα με το iPhone μου χωρίς να χρησιμοποιώ extra app για την δουλειά αυτή!

και αρκετά άλλα που δεν μου έρχονται...

 

Αλλά εξαρτάται τί ανάγκες, προτεραιότητες βάζει ο καθένας.

 

edit: Αρκετά από αυτά που περιγράφω είναι θέμα λειτουργικού και όχι απαραίτητα hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω φιλοσοφίας που αρχίζει από τις αρχές της δεκαετίας του 90 δεν αγοράζω οτιδήποτε έχει σχέση με Apple, σε σημείο να μην τρώω ούτε μήλα :P Πριν δυο μήνες που άρχισα να ψάχνω για κινητό, και για μια εβδομάδα έψαξα ότι review, preview, video υπήρχε για smartphone συσκευές, απλά το S2 είναι το πιο σύγχρονο κινητό αυτή τη στιγμή.

 

Από τη στιγμή που το αγόρασα και άρχισα να ασχολούμαι μαζί του κατάλαβα ότι μπορώ να το κάνω απλή χρήση τηλεφώνου, με πολλές ευκολίες και μεγάλη αυτονομία (2,5 με 3 μέρες) ή και να αντικαταστήσω με αυτό το laptop μου, μιας και είναι ένα μικρό laptop στην κυριολεξία... Χωρίς φόρτιση το laptop μου κρατάει 1-1,5 ώρα η μπαταρία, το S2 5-6 ώρες, οπότε κι εκεί με καλύπτει.

 

Αυτό που θα σου έλεγα είναι πως αν είναι να πάρεις κάτι το οποίο θα το έχεις κυρίως ως ένα απλό τηλέφωνο με φωτογραφική και βίντεο δεν υπάρχει λόγος να πάρεις S2, αν όμως θέλεις κάτι που να ψαχτείς και να ανακαλύψεις όλες τις δυνατότητες που σου δίνει τότε πάρτο με κλειστά μάτια. Θα νιώσεις πως δίνεις στο τηλέφωνο τη δική σου προσωπικότητα, το φτιάχνεις εντελώς στα μέτρα σου και σίγουρα θα είναι ξεχωριστό. Επίσης θα νιώσεις και λίγο πιο extreme από το να πας στην ασφάλεια που προσδίδει ένα Iphone... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και παραπάνω δεν υπάρχει τέτοια σύγκρισή γιατί το sgs2 είναι πολυ μεταγενέστερο του iphone 4. Με 2 λέξεις το sgs2 είναι πολυ καλύτερό σε όλα, πλην μπαταρίας, market. Για το market τα εχω γραψει πολλές φορές ποσο μπροστά ήταν και είναι το applestore. Πλέον δεν θα επέλεγα όμως iPhone για αυτό το λογο. Το android market, αν και σίγουρα πίσω απο applestore ακόμα, έχει κανει άλματα τον τελευταίο καιρο, και αυτό αναμένεται να συνεχιστεί. Ασχολούμαι πολυ περισσότερο απο το μέσο χρήστη με εφαρμογές. Στο iPhone ειχα πανω απο 300. Και στο sgs2 ακόμα περισσότερες. Πλέον μπορω να πω ότι εχω αντικαταστήσει το 95-98% των εφαρμογών που ειχα στο iPhone. Πολλές τον τελευταίο μηνά, καθώς πρώτα δεν υπήρχαν. Επισης η αναζητηση στο market ειναι πολυ χειροτερη του applestore. Ποσες και ποσες εφαρμογες ανακαλυψα ότι υπήρχαν απλα δεν μπορουσα να τις βρω... ή δεν ήταν καθόλου στο market αλλα αλλου.. Σε παιχνίδια είναι πίσω, αλλα έχει και το android πολλά παιχνίδια πλέον.

Το θεμα μπαταρια είναι όντως πρόβλημα. Εχω διαψευστεί μπορω να πω και ο ίδιος που εγραφα ότι οι 2πυρινοι θα έχουν καλύτερή αυτονομια. Θεωρητικά μπορεί, στην πραξη είναι χειρότερα τα πράγματά.

Άσε που δεν ελαβα υπόψιν ότι τη μεγαλύτερη κατανάλωσή την έχει η μεγάλη και φωτεινή οθόνη, και όχι ο επεξεργαστής.

Επίσης ένα κινητό τύπου sgs2 κανει τόσα πράγματά που είναι σχεδόν αδύνατον να το χρησιμοποιεις σαν απλο τηλέφωνο .. Η μπαταρια λοιπόν είναι το μονο πραγμα που πρέπει πραγματικά να συγκρινεις, και μπορεί να γυρει την πλαστιγα υπέρ του iphone για ορισμένη κατηγορία χρηστών. Αν δεν είσαι ο τύπος που έχει όρεξη για πείραγμα, αλλαγές rom κλπ, τοτε ίσως να είναι καλύτερό για σένα το iPhone.

Aν έχεις την όρεξη να αφιερώσεις λίγο χρονο, να διαβάσεις κανένα φόρουμ, να αλλάξεις καμία rom, untervolting κλπ, θα καταλήξεις σε μια συσκευή κλάσεις ανώτερη απο το iphone 4, και με αρκετά καλη (αν και μικρότερη) αυτονομια.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις λίγο την διαφορά μεταξύ Ios και Android ως λειτουργικά συστήματα, το πλεονέκτημα για το IOS και τις εφαρμογές του είναι πως απευθύνονται σε μια συγκεκριμένη συσκευή, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, οπότε γίνεται πολύ λιγότερη δουλειά σε σύγκριση με το Android που έχει πάρα πολλές συσκευές που πρέπει η εφαρμογές να προσαρμοστούν. Όσον αφορά την μπαταρία με λίγο ψάξιμο στα διάφορα fora και με πολύ προσοχή στο τι διαβάζω, δοκίμασα ένα συνδυασμό Rom/Kernel που αυτή τι στιγμή με ικανοποιεί πλήρως και όντως έχει καλύτερη απόδοση, αλλά και λιγότερη θερμότητα.

 

Το πρόβλημα όπως είπε και ο oldnew , είναι η οθόνη, 4,3" σε σύγκριση με την 3,5" του Iphone, αλλά αν το αγοράσεις σημαίνει πως το έχεις λάβει υπόψη σου και δικαιολογείς αυτή την κατανάλωση γιατί έχεις οθονάρα τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

αν κ εχει περασει ενας μηνας θα πω την γνωμη μου γτ θα δουν κ αλοι το Post .

τα κινητα δν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.

ειναι καθαρα θεμα γουστου κ τα 2 ειναι υπεροχα κινητα.

εγω τα χα κ τα 2 για πολυ καιρο.

αρητικα Iphone:

καλως η κακως θεωρο το itunes δυσχρηστω κ χρονοβορο,σε βαθμο που με αγανακτει.

η οθονη 3.5 δν καλυπτε της προσωπηκες μου απαιτησεις.

καθως δν μαρασερε κ το κλειστο λειτουργηκο κ οτι δν με αφηνει να τα κανω οπως θελω αλα οπως μου ορηζει η apple.

προσωπικα δν θα ξαναπερνα ποτε apple Κινητο για τους παραπανω λογους +οver price

τεραστιο + ομως οτι το hphone 4 κραταει την αξια του.

galaxys s2

μπαταρια κ μονο .

το μεγεθος εμενα με υπερκαλυπτει δεν θα πηγενα ομως ουτε σε ινστα παραπανω.

τωρα για Market απο android εγω οσα θελω υπαρχουν κ με το παραπανω.

επησης η μπαταρια βγηκε Official 2600mah

το μεγεθος κ κατι μ@@@@@ες που ακουω δν χωραει στην τσεπη κλπ πως ρε πεδες αφου ειναι ποιο λεπτο απο το iphone 4

που δν σας χωραει(αυτο για την τσεπη το λεω γτ το εχω δει σε παραπολα Post)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...