Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα και μερες προσπαθω να κανω ελεγχο για αναβαθμισεις απο winupdate,ξεκιναει να κανει ελεγχο αλλα ποτε δεν σταματαει(το ειχα αφησει ολοκληρη μερα κ απλα ψαχνει αλλα δεν βρισκει)Χτες παω να ανοιξω το λαπτοπ κ με τα πολλα σαν κατι να συνεβει κ δεν εμπαινε στα win.Ετσι εβαλα την επιλογη refresh που ειχε.Μετα απο ωρα μπηκε κ μου ειχε διαγραψει πολλα προγραματα,ειχε βαλει τα εργοστασιακα της λενοβο και γενικα μου φαινεται οτι ειναι πιο αργος.Ξερει κανεις τι μπορει να συνεβει? Ιος?Γενικα δεν ειχα πειραξει τιποτα.Κατι αλλο μου δημιουργησε στον σκληρο εναν φακελο που λεει windows.old  Επειδη εχασα κ τους σελιδοδεικτες του firefox,μπορω να τους βρω απο εκει μεσα? εχω τα 8.1

https://postimg.org/image/cckeib1j9/

 

Στο "bold text" είναι η απάντησή σου. Έκανες reinstall/restore τα Windows στην αρχική τους εγκατάσταση. Το ότι είχες θέμα με το boot δεν σημαίνει πως πρέπει να κάνεις ότι έκανες. Την επόμενη φορά θα ξέρεις. Στο windows.old βρες τον user σου και στο appdata θα βρεις το profile του firefox να το κάνεις restore. Περαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο "bold text" είναι η απάντησή σου. Έκανες reinstall/restore τα Windows στην αρχική τους εγκατάσταση. Το ότι είχες θέμα με το boot δεν σημαίνει πως πρέπει να κάνεις ότι έκανες. Την επόμενη φορά θα ξέρεις. Στο windows.old βρες τον user σου και στο appdata θα βρεις το profile του firefox να το κάνεις restore. Περαστικά.

Ναι τα βρηκα αλλα εχω αλλο προβλημα,αργει να μπει στα windows Δηλαδη απ τη στιγμη π ανοιγω το λαπτοπ μεχρι να μπει κ να εμφανιστουν τα εικονιδια εκανε τριαμιση λεπτα ενω πριν δεν ηθελε ουτε ενα.Πηρα στη λενοβο μιας κ ισχυει ακομα η εγγυηση κ μου ειπε να πατησω ενα κουμπι που κανει reset to laptop,σβηνει τα παντα οπως ηταν καινουριος και οτι αμα δεν γινει δουλεια να τον στειλω να τον ελενξουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι το πρόβλημα που αντιμετωπιζω. Σε Windows 8 8 στις 10 φορές κατά τον τερματισμό του λάπτοπ μένει μαύρη οθόνη και μετά από περίπου κάνα 7λεπτό εμφανίζει το σφάλμα Your PC ran into a problem and needs to restart. We're just collecting some error info, and then we'll restart for you. . (100% complete)". Έχω κάνει update bios,chipset drivers κτλ χωρίς αποτελεσμα. Τι λύση προτείνεται εκτός απο φορματ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

win8.1 εκανε παλια wifi repeater μια συνδεση wifi που είχε με μια εφαρμογη Softap και συνδεοταν το κινητό στο λαπτοπ και ειχε ίντερνετ.

Ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί και του εχω βαλει διαφορες οπως connectify, baidu ktl αλλα τίποτα.

Πως μπορώ να το στήσω ξανά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

win8.1 εκανε παλια wifi repeater μια συνδεση wifi που είχε με μια εφαρμογη Softap και συνδεοταν το κινητό στο λαπτοπ και ειχε ίντερνετ.

Ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί και του εχω βαλει διαφορες οπως connectify, baidu ktl αλλα τίποτα.

Πως μπορώ να το στήσω ξανά?

http://virtualrouter.codeplex.com/

Οριστεε! 

Εχω και αλλο ενα προγραμματακι...θα δωσω link σε λιγο!!

Edit: Κατεβασε το http://pcremoteserver.com/PCRemoteSetup.msi

 

Pc Remote Server οπως καλα καταλαβες μπορεις να συνδεθεις και απτο κινητο σου στον υπολογιστη απομακρυσμενα αλλα και να φταξεις hotspot...

Για καποιο περιεργο λογο ενω ειχα φτιαξει το hotspot δεν μπορουσα να μπω στο internet απτο κινητο....(ειχε συνδεθει κανονικα)

Αν το δοκιμασεις πες μου αν εσενα δουλεψε!!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα στην παρέα

Για να μην ανοίγω νέο θέμα είπα να το γράψω εδώ μιας και το πρόβλημα έχει να κάνει με τα Windows 8

Χάρισαν σε έναν φίλο ένα laptop HP το οποίο προοριζόταν για ανταλλακτικά επειδή είχε χαλάσει το βύσμα φόρτισης και επίσης έλειπε το τροφοδοτικό, έτσι του είπαν.

Έκατσα και το έφτιαξα αγόρασα και το απαιτούμενο τροφοδοτικό όλα οκ ανοίγει το laptop ΑΛΛΑ έχει 2 users που ζητάνε κωδικό για να ανοίξει

Εννοείται ότι κωδικό δεν μπορούμε να το βρούμε διότι δεν βρίσκουμε και τον προηγούμενο κάτοχο λόγω ότι ήταν πελάτης στην δουλειά που εργάζεται ο φίλος μου

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το username ειναι ms account, δηλαδη email, τιποτα, θελει reset απο το account.live.com, οπου θα σου ζητησει αλλα στοιχεια για recovery.

Αν ειναι σκετο username, πχ mitsos σκετο, οτι λεει εδω

 

http://www.hirensbootcd.org/resetting-windows-password/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα παιδες ! πρωτο μηνυμα στο forum (και ξεκιναω με γκρινια :P )

λιγη βοηθεια παρακαλω ! 


μολις εβαλα windows 8 32bit 


δε μπορω να περασω drivers απο μητρικη κτλ. 

υπαρχει προγραμμα που να βρισκει τι drivers λειπουν και να τα κανει update? (καποιο free Ομως γιατι οτι εχω βρει μεχρι στιγμης ....) 

κατι αλλο. πριν κανω format ετρεχα σε εναν απλο σκληρο , τα windows 7. 

τωρα εβαλα εναν ssd για πρωτεον σκληρο, και αυτον με τα εφταρια (χωρις να πειραξω τιποτα απο το λειτουργικο συστημα,  γιατι εχω και τα αρχεια μου μαζι ) τον εχω σαν δευτερο. μπορω να δω τα αρχεια που κατεβαζα απο το Internet ? τα ειχα στο κλασσικο φακελο downloads.  



Παιδες ελπιζω να μη κουρασα ,εαν μπορειτε βοηθατε ( εχω φαει ολη τη μερα στο pc σημερα.. οχι τιποτε αλλο εχει και καλη μερα) 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Επεξ/σία από Gorditto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κάνεις έτσι.

 

Πάνε device manager με δεξί κλίκ manage στο PC και τσέκαρε ένα ένα τα εξαρτήματα που δεν έχουν οδηγούς.

Για κάθε ένα από αυτά κατέβασε από την εταιρεία του τον αντίστοιχο driver.

 

Και μία ερώτηση από μένα.

 

Εδώ και τρία χρόνια δεν έχω κάνει update στα Windows σε 3 υπολογιστές που έχω.

Κάνω φυσικά σε όλα τα υπόλοιπα update τακτικά (drivers, antivirus, κτλ)

 

Αυτά τα 3 χρόνια τα συστήματα και στους 3 υπολογιστές είναι rock stable.

Πρέπει, λέτε, να αρχίσω να κάνω κανένα update;

 

Παρεπιμπτόντως δεν θέλω να πάω ακόμα Windows 10 καθότι εκτός από το DirectX 12, δεν βρίσκω λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα εχω λάπτοπ νε το κλειδί των win 8 στο bios (τα ριχα κανει αναβάθμιση σε 8.1 και μετα σε δεκα)αλλαξα σκληρό γτ χάλασε και κατεβασα το εργαλείο απο αλλο υπολογιστή που σου κανει boot usb .ομως δεν ειχε επιλογη για 8 αλλα μονο 8.;1 και δεν μ περνει το κλειδί τι κανω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδες εχω προβλημα αν μπορει καποιος να βοηθήσει ??

σβηνει η καρτα γραφικων αλλα το PC δουλευει


παιδες εχω προβλημα αν μπορει καποιος να βοηθήσει ??

σβηνει η καρτα γραφικων αλλα το PC δουλευει

Kgh7C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα συστημα με windows 8.1 υπηρχε (αν και πιστευω πως ακομα υπαρχει) ενας local λογαριασμος, πχ ο mitsos. Και ενα παιδακι εκανε εναν ms account με το email του και μετα ξεχασε τον κωδικο. Και πλεον, στην login screen, φαινεται μονο ο ms account και οχι ο local και δεν μπορει να μπει.
Μπορω με καποιο τροπο να το κανω να δειξει και τον local account εκει?

 

Recovery, μεσα απο το account.live.com, δεν μπορει να γινει γιατι εχει ξεχασει και τον κωδικο απο το recovery mail :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενα λαπτοπ με w8.1 και μονο τα απολυτως απαραιτητα (office, chrome, antivirus και openvpn για να συνδεεται στο vpn του πανεπιστημιου), παει πιο αργα και απο το replay. Την μια και μονη φορα που καταφερα να ανοιξω task manager, ειδα οτι η cpu ηταν στο 100%, αλλα δεν καταφερα να δω απο ποια εφαρμογη, και μετα κολλησε εντελως. Εκκινοντας το σε ασφαλη λειτουργια ειναι λιγο πιο υποφερτα τα πραγματα. Επισης, δεν μπορει να κανει system restore σε κανενα απο τα 6-7 restore points που εχει. Ξεκιναει το restore, επανεκκινιε βγαζοντας το αναλογο μηνυμα της επαναφορας, και στην επομενη εκκινηση λεει οτι η επαναφορα απετυχε. Τι αλλο να τσεκαρω?

 

Δεν εχει καποιο malware, μιας και μεσα στη βδομαδα ελεγθηκε 2 φορες με mbam και adwcleaner αντιστοιχα, ο σκληρος του εχει 100% health συμφωνα με το hdsentinel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...