Προς το περιεχόμενο

OCZ 120GB Vertex 3 SSD


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Asus P8Z68-V PRO...

 

Υ.Γ. Ρε παιδιά τι συμβαίνει αυτές τις τελευταίες μέρες σε εμένα;;;; Δεν σας είχα πεί οτι πονάει η αριστερή αμυγδαλή, ε τώρα πέρασε και με έπιασε η δεξία. Τώρα η δεξία έχει πρηστεί και έχει γίνει τούμπανο. Έτσι όπως την παρατηρούσα στον καθρέυτη, τι βλέπω;;;; Ένα ασπαράκι. Το περιεργάζομαι με ένα κουτάλι και τι αντιλαμβάνομαι;;;; ΕΝΑ ψαροκόκκαλο στην αμυγδαλή μου καρφωμένο. Σκεφτείτε οτι έχω να φάω ψάρι πάνω απο 3 μήνες!!! Το έπιανα με ένα τσιμπηδάκι αλλα δεν έλεγε να ξεσφινώσει, θα πάω άυριο σε γιατρό να μου το βγάλει. Όλα τα άκυρα σε μένα ρε πούστη.....

 

Κλασσικό αυτο με την εναλλαγη στην αμυγδαλή!!

Τωρα για το ασπρακι είσαι σιγουρος ότι είναι κόκκαλο?? Μηπως απλά είναι πυωδης η αμυγδαλή σου??

 

 

Στο θέμα μας τώρα... αυτο το φαινομενο με τους sandforce και τα p67-z68 chipsets δεν μου αρεσει καθόλου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

(off-topic) Ε γενικότερα εμένα μ'αρέσει να τα ψάχνω τα πράγματα. Οπότε έχω ψάξει και τις αμυγδαλές μου αρκετά. Τώρα σκέψου με με μικρό φακό ακριβείας στο αριστερό χέρι, άπειρα φώτα αναμένα στο μπάνιο και ένα μικρό κουταλάκι. Δεν τις τραυματίζω, απλά τις περιεργάζομαι. Και αυτό που είδα ήταν ένα ασπράκι εκ πρώτης όψεως, μετά έβλεπες να συνεχίζεται και να χώνεται μέσα στην αμυγδαλή. 100% σίγουρος δεν είμαι αλλα ο γιατρός αύριο θα ξέρει σίγουρα. Βέβαια είμαι και λίγο υποψιασμένος γιατι την τελευταία φορά ποτ έφαγα ψάρι (λίγο μετά το πάσχα) μου είχα καρφωθεί κόκκαλο στην δεξιά αμυγδαλή. Νόμιζα οτι είχε φύγει γιατι δεν το ένιωθα αλλα απο ότι φαίνεται. όχι (/off-topic)

 

Λοιπόν έβαλα τον ssd σαν 2ο σκληρό δίσκο και λέω να κάνω το καινούριο update. Παιδιά οι οδηγίες λένε οτι ο ssd δεν πρέπει να είναι σαν κύριως όταν κάνεις το update. Λογικά δεν παίζει πρόβλημα αν έχει λειτουργικό σύστημα πάνω αλλα είναι σαν 2ος σκληρός στο σύστημα;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τώρα ο ssd μου τρέχει με το τελευταίο firmware 2.13... Για να δούμε.

 

stm00192 μπορείς να δώσεις συμβουλές για bios update της mobo μου;;;;;

 

Επίσης το OCZ toolbox εκτός απο το update firmware έχει και την επιλογή update bios αλλα στο site της η OCZ δεν αναφέρεις πουθενά τπτ για αυτήν την επιλογή. Να κάνω κι αυτό;;;;;;;

 

Ανατριχιαστικές λεπτομέριες :lol:

 

Παιδιά σορρυ αν σας ανατρίχιασα... Αλλα τώρα η γκαντεμιά μου τις τελευταίες εβδομάδες σε όλα τα επίπεδα (υγεία, σχέσεις, οικογενειακή κατάσταση, υπολογιστής) δεν έχει προηγούμενο και πρέπει να την πώ σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγω ξεκινάω το bios update διαβάζοντας το βιβλιαράκι της mobo μου. Αν έχετε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για λάθη που παίζει να κάνω, θα με βοηθούσατε ΠΑΡΑπολυ.... Πρώτα θα κάνω ένα back-up το υπάρψων bios. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα πώς αλλα θα τα καταφέρω.

 

Για να ξεκινήσω, προσπαθώ να φτιάξω ένα bootable USB flaxh drive και ακολουθώ αυτές τις οδηγίες:

Windows Vista and Windows 7

Step 1 Plug the Flash into your PC and re-format it using Windows (Right-Click the Flash under Computer and select Format):

 

  • For File system, leave it as Default
  • For Volume label, enter UNRAID (exactly 6 capital letters)
  • Check the Quick Format box and click Start

If you determine that the Windows formatting did not succeed in creating a bootable USB drive, then see the Advanced tips at the bottom.

 

Step 2 Download the syslinux tool from the Lime Tech download page, and extract syslinux.exe to a simple directory, for example, c:\.

 

Edit:

 

Ρε γαμώτο έχω πρόβλημα στο step3. Κάνω αυτά; που λέει αλλα το Administrator Command Prompt μου γράφει όταν πατάω enter

 

 

Step 3 Click on Start / Programs / Accessories. Right-Click on Command Line Prompt and choose Run As Administrator. In the dialog box, type:

 

c:\syslinux.exe -ma f: ...and then press the Enter key. If necessary, change the directory from c:\ to whatever directory you downloaded syslinux to, and change the f: to use whatever drive letter that Windows mounted your Flash on (you can double check the drive letter by looking under Computer).

 

While it will appear to do nothing, the syslinux tool will create a hidden system file named ldlinux.sys on the Flash and make the drive bootable. The latest version and a complete distribution of syslinux is available here.

 

Step 4 Download the latest unRAID Server, and extract the files from the zip archive to your Flash.

 

Step 5 Open Computer, Right-Click on the Flash drive and choose Eject

 

 

 

Edit:

 

 

Χαόθηκα, δεν κατάφερα ούτε το usb μου να κάνω bootable. Δεν τα λέει και πολυ καλά το βιβλιαρακι της mobo............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το βιβλιαράκι τα λέει όλα τα βήματα με bootable USB... Αρχικά πρέπει να κάνεις "Backing Up Current Bios", έτσι ώστε άμα γίνει καμια μαλακία, να μπορέσεις με το bootable USB να το επαναφέρεις. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το βιβλιαράκι τα λέει όλα τα βήματα με bootable USB... Αρχικά πρέπει να κάνεις "Backing Up Current Bios", έτσι ώστε άμα γίνει καμια μαλακία, να μπορέσεις με το bootable USB να το επαναφέρεις. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

Βάλε το Bios είτε σε ένα φάκελο στο δίσκο σου είτε σε ένα usb...

Μπες στο Bios πήγαινε τέρμα δεξιά καρτέλα tools, επέλεξε το flash utility, πάτα με το Mouse to αρχείο που έχεις αποθηκεύσει και πες του ναι. Ούτε bootable usb θες ούτε απαραίτητα φλασάκι...

 

ΜΗΤΡΙΚΑΡΑ έχεις όχι ΠΑΤΑΤΕΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα με οτν τρόπο σου δεν έχω κάνει κάπου back up το παλιό bios, ε;;;

 

Οπότε κατεβάζω αυτό το αρχείο. <<P8Z68-V PRO 0606 BIOS with IRST 10.6.0.1002>>.

 

Το βάζω μέσα στο USB και μετά κάνω ένα reboot και μπαίνω στο BIOS. Μετά πάω στα Tools -> flash utility -> πατάω το αρχείο που έχω αποθηκεύσει (τι εννοείς εδώ;; )

 

Edit:

 

Έχετε δίκιο είναι πανεύκολο. Το έκανα μέσα 2 second. Βέβαια αν γινόταν μαλακία κατα το update, ΄νατε να δώ πως θα το επανέφερα αφού δεν το είχα κάνει back - up το προηγούμενο. Τέσπα, τέλος καλό όλα καλά.

 

Για να δούμε τώρα θα έχω πάλι κανα θέμα με τον SSD;;;;

 

Υ.Γ. Τώρα καταλαβαίνω γιατι δεν απάνταγε κανένας, ήταν τόσο εύκολο που και εγώ δεν ξέρω αν θα έμπαινα στο κόπο να δώσω αναλυτικές οδηγίες. Thnx πάντως σε όσους δώσαν ένα - δύο tips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει η karmen1983, βάλε το .rom αρχείο σε ένα USB stick, απλά πρόσεξε να είναι σε fat, έτσι την πάτησα εγω με thn asrock z68 extrene4, έβαλα το αρχείο σε usb stick που ήταν σε Ntfs και δεν προχωρούσε η δουλειά, μεγάλη ξενερα όταν ανακάλυψα την βλακεία μου.

 

Μπες στο Bios πήγαινε τέρμα δεξιά καρτέλα tools, επέλεξε το ASUS EZ flash 2 utility. Αν και όλα απο οτι βλέπω υπάρχουν αναλυτικά και στο manual.

 

Α... και μετά βάλε αμέσως τους RST drivers που έχει η asus στο σιτε (P8Z68-V PRO 0606 BIOS with IRST 10.6.0.1002).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει η karmen1983, βάλε το .rom αρχείο σε ένα USB stick, απλά πρόσεξε να είναι σε fat, έτσι την πάτησα εγω με thn asrock z68 extrene4, έβαλα το αρχείο σε usb stick που ήταν σε Ntfs και δεν προχωρούσε η δουλειά, μεγάλη ξενερα όταν ανακάλυψα την βλακεία μου.

 

Μπες στο Bios πήγαινε τέρμα δεξιά καρτέλα tools, επέλεξε το ASUS EZ flash 2 utility. Αν και όλα απο οτι βλέπω υπάρχουν αναλυτικά και στο manual.

 

Α... και μετά βάλε αμέσως τους RST drivers που έχει η asus στο σιτε (P8Z68-V PRO 0606 BIOS with IRST 10.6.0.1002).

 

Τα έκανα, τα έκανα... Απλα ήταν η πρώτη φορά και με αυτά που γράφουν στο site σε τρομάζουν και νομίζεις οτι μπορεί να καταστρέψεις το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες μαλακία ή γινότανε μαλακία πχ διακοπή ρεύματος και πάλι μπορεί να γίνει το ίδιο απλά restore ;)

 

Όπως τα λέει η karmen1983, βάλε το .rom αρχείο σε ένα USB stick, απλά πρόσεξε να είναι σε fat, έτσι την πάτησα εγω με thn asrock z68 extrene4, έβαλα το αρχείο σε usb stick που ήταν σε Ntfs και δεν προχωρούσε η δουλειά, μεγάλη ξενερα όταν ανακάλυψα την βλακεία μου.

 

Μπες στο Bios πήγαινε τέρμα δεξιά καρτέλα tools, επέλεξε το ASUS EZ flash 2 utility. Αν και όλα απο οτι βλέπω υπάρχουν αναλυτικά και στο manual.

 

Α... και μετά βάλε αμέσως τους RST drivers που έχει η asus στο σιτε (P8Z68-V PRO 0606 BIOS with IRST 10.6.0.1002).

Και NTFS βλέπει και όλα τα βλέπει B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...