Προς το περιεχόμενο

HTC Desire και Android 2.3 update???


petrostr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κατάφερα και τα πέρασα! Το κινητό δουλεύει μια χαρά!

 

Διαπίστωσα μόνο ένα πράγμα... δεν είναι εγκατεστημένο το Google Maps!

Και όταν πάρω να το εγκαταστήσω απο το Market, δεν με αφήνει.. εμφανίζει ότι δεν έχω συμβατή συσκευή.

 

Επίσης..

 

Στο widget της αρχικής οθόνης χάνει πολύ συχνά τα δεδομένα για τον καιρό και εμφανίζει μήνυμα: "Μη διαθέσιμα δεδομένα καιρού" οπότε αναγκαστικά πρέπει να κάνω refresh.

 

Καμμιά ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαπίστωσα ότι η SD Card του κινητού που εγκατέστημα την Custom ROM είναι Class 4.

Διαθέτω όμως και SD Card που είναι Class 6, υπάρχει λόγος να την αλλάξω; θα κερδίσω σε ταχύτητα;

 

Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να γίνει ξανά η διαδικασία του root. Μόνο τα Partition να φτιάξω στη νέα κάρτα και να εγκαταστήσω ξανά απ την αρχή την Custom Rom. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατάφερα και τα πέρασα! Το κινητό δουλεύει μια χαρά!

 

Διαπίστωσα μόνο ένα πράγμα... δεν είναι εγκατεστημένο το Google Maps!

Και όταν πάρω να το εγκαταστήσω απο το Market, δεν με αφήνει.. εμφανίζει ότι δεν έχω συμβατή συσκευή.

 

Επίσης..

 

Στο widget της αρχικής οθόνης χάνει πολύ συχνά τα δεδομένα για τον καιρό και εμφανίζει μήνυμα: "Μη διαθέσιμα δεδομένα καιρού" οπότε αναγκαστικά πρέπει να κάνω refresh.

 

Καμμιά ιδέα;;;

 

Το Google Maps δεν το χρησιμοποιώ (έχω τα Ndrive και iGO) και δεν ξέρω γιατί δεν σ' αφήνει να το εγκαταστήσεις. :-)

Με τον καιρό δεν έχω κανέναν απολύτως πρόβλημα, πόσο μάλλον αυτό που αναφέρεις εσύ.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι είσαι με GPRS (όχι Wi-Fi) και όταν προσπαθεί να κάνει update, δεν έχεις 3G σήμα και κάνει runtime error. Αν είναι έτσι, τότε αύξησε τον χρόνο που έχεις βάλει για να κάνει update ο καιρός.

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις: Menu -> Settings -> Applications -> Manage Applications -> All tab -> Weather -> Clear data, Clear cache, όπως επίσης να κάνεις τα ίδια και στο Weather Provider.

Δεν μου 'ρχεται στο μυαλό κάτι άλλο.

 

 

Διαπίστωσα ότι η SD Card του κινητού που εγκατέστημα την Custom ROM είναι Class 4.

Διαθέτω όμως και SD Card που είναι Class 6, υπάρχει λόγος να την αλλάξω; θα κερδίσω σε ταχύτητα;

 

Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να γίνει ξανά η διαδικασία του root. Μόνο τα Partition να φτιάξω στη νέα κάρτα και να εγκαταστήσω ξανά απ την αρχή την Custom Rom. Σωστά;

 

Αν όπως λες δεν έχεις lag με την class 4, τότε δεν είναι απαραίτητο να κάνεις την αλλαγή. Πάντως, όπως και να 'χει σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις όσο ποιο γρήγορη sdcard μπορείς. ;)

Για να κάνεις την αλλαγή (δεν χρειάζεται να ξανά-flashάρεις τη rom):

1) Κάνεις τα ίδια partition που είχες κάνει στην class 4 και σ' αυτήν που είναι class 6.

2) Eκκινείς το κινητό σου σε CWM recovery έχοντας τοποθετημένη την sdcard class 4 και κάνεις nand backup (menu backup and restore).

3) Κάνεις ένα απλό copy/paste των αρχείων του partition FAT32 της class 4, στο αντίστοιχο της class 6 μέσα από το pc σου.

4) Αφού τελειώσεις, αλλάζεις τις sdcard στο κινητό (βάζεις μέσα την class 6), το εκκινείς σε CWM recovery και κάνεις nand restore (menu backup and restore).

5) Reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μενου Backup & Restore, υπαρχουν οι επιλογές: Backup, Restore, Advance. Πουθενά δεν αναφέρει τη λέξη nand.

 

Φανταζομαι αυτο εννοείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λειτούργησε σωστά το Backup/Restore. Οπότε τα πέρασα όλα απ την αρχή στην νέα SD Card Class 6.

Σαφώς τρομερή διαφορά σε ταχύτητα - απόκριση έναντι της Class 4!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το restart του κινητού, γιατί κάποιες φορές εμφανίζει διπλά κάποια εικονίδια στο μενού;

 

Είναι πρόβλημα του Alignment_Cool.zip.

Δυστυχώς θα πρέπει να ζήσεις μ' αυτό. Πάντως, δεν το κάνει σε όλους, και σε μερικούς μετά από ένα reboot το εμφανίζει και μετά από ένα 2ο reboot δεν το εμφανίζει.

 

Σ' εμένα δεν το έχει κάνει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...