Προς το περιεχόμενο

Person Of Interest [CBS]


Mapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το τελευταίο επεισόδιο ήταν αρκετά καλό, αν και κακά τα ψέματα ούτε ένα δεν με έχει κάνει να βαριέμαι...

Πραγματι. Δεν μπορεις να πεις οτι η σειρα εχει πιασει δυσθεωρητα υψη μεχρι σημερα αλλα και απο την αλλη δεν εχω βαρεθει ουτε σ'ενα επεισοδιο ουτε εχω σκεφτει καν να την σταματησω. Κατι που εκανα σχεδον αμεσως με το πολυ λιγο και αστειο the following.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 473
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες αν και εχει καλο στυλιζαρισμα/χημεια των πρωταγωνιστων κατι μου λειπει.Πιστευω οτι φταει το σεναριο ή το αυτονομο των επεισοδιων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε, μια χαρα ειναι, οκ δλδ, υπηρχαν κ επεισοδια που ηταν το ιδιο κ το ιδιο,

ενα νουμερο κ τπτ αλλο,

αλλα εμενα τουλαχιστον, με την εξελιξη στην κεντρικη ιστορια κ

την πολυπλοκοτητα που μας προεκυψε μου αρεσε,

απο το 13 κιολας π.χ. με το χαρτακι που πηρε η καρα με το ονομα του φιντς

ηθελα πως κ πως να φτασω παρακατω στην εξηγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα επεισοδιο εμεινε και η σειρά κραταει αναλλοιωτο το ενδιαφερον. Σιγουρα θα κλεισει με γερό cliffhanger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιζει εννοειται, αλλα για κατι χαλαρο κατα τη γνωμη μου. Εγω τρελαινομαι παντως. Σε ελλαχιστα, αν οχι σε κανενα επισοδειο δεν βαρεθηκα. Εχει μια ιστορια στο backround εχει και σε καθε επισοδειο την δικια του υποθεση, ενας συνδυασμος θα ελεγα. Στην αρχη πιο πολυ αυτοτελη αλλα στην συνχεια που χτιζεται η ιστορια γινεται και πιο ενδιαφερον.

Επεξ/σία από ms13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το τελευταίο επεισόδιο. Ακολουθούν spoiler.

 

 

 

  Από το προηγούμενο επεισόδιο, ένα ερώτημα πιστεύω βασάνιζε τους περισσότερους τηλεθεατές του Person of Interest : "Είναι η μηχανή πράγματι ζωντανή?"

  Παρακολουθώντας το τελευταίο 45λεπτο αυτής της τόσο συναρπαστικής δεύτερης σεζόν , νομίζω πως η απάντηση σε αυτής την ερώτηση είναι "Ναι". Το "God Mode" όπως ήταν ο τίτλος αυτού του επεισοδίου είχε <τα πάντα όλα> σε αφθονία. Για μήνες η μηχανή πάλευε απέναντι σε έναν ιό και για κάποιο λόγο έχανε αυτήν την μάχη. Πολλοί από εμάς σίγουρα πρέπει να είχαν αναρωτηθεί φωναχτά , πως γίνεται μια μηχανή που μπορεί να βρει, από το που έθαψε ο σκύλος σου εκείνο το κόκκαλο που του είχες πετάξει 10 χρόνια πριν, μέχρι που θα γίνει η επόμενη τρομοκρατική επίθεση, να μην μπορεί να αντιμετωπίσει έναν ιό της κακιάς ώρας. Ο φοβερέ και πανταλαντούχε Harold, εσύ που μας έδωσες το internet (σε κάποιο προηγούμενο επεισόδιο) δεν έχεις ακούσει ποτέ για antivirus???  Η υπόθεση μύριζε από την αρχή, αλλά δεν πήγαινε ο νους μου στο γιατί. 

 

<<Ντρινν!!!>>

Το τηλέφωνο χτυπάει και η αγαπημένη μας χάκερ Root σηκώνει με χαρά το ακουστικό για να απαντήσει στον ξάδερφο της Siri. Μεταξύ μας αυτές οι 4 λέξεις "Can..you..hear..me?" μου έχουν κολλήσει στο μυαλό, και κάθε φορά που o υπολογιστής μου κολλάει του τις λέω μπας και παραδειγματιστεί. Συνεχίζοντας λοιπόν, ένα δεύτερο τηλέφωνο χτυπάει ταυτόχρονα και στην άλλη γραμμή βρίσκεται ,ο αγαπητός πιστεύω σε όλους μας , Mr Reese. Η μηχανή ρωτάει, εκείνος απαντάει και αρχίζει το πιο πειραγμένο "shooting game" που έχω δει ποτέ. Απόλαυση!! Εννοείται βέβαια πως η καταστροφή του σταθερού τηλεφώνου δεν πρόκειται να σταματήσει την <μηχανή> από το να βοηθήσει τον νέο ιδιοκτήτη της, και με 1500" λεπτά προς όλους, το κινητό χτυπά και η καταδίωξη για το που διαμένει η <μηχανή> ξεκινά.  Από την μία έχουμε την Root και τον Harold να ψάχνουν πρώην εργαζόμενους (ένας είχε μείνει ζωντανός αλλά και αυτός όχι για πολύ) ενώ ο John με την Shaw έκαναν μικρές στάσεις στην Νέα Υόρκη προστατεύοντας αριθμούς. Είναι πια επίσημο νομίζω. Αυτοί οι δυο ταιριάζουν. Η ατάκα της Shaw όταν δηλώνει ότι θα οδηγήσει τo θηρίο που ανακάλυψε , είναι όλα τα λεφτά.

   Ταυτόχρονα με την κεντρική πλοκή μας, ένας από τους βασικούς χαρακτήρες της σειράς, η Carter, βρίσκεται αντιμέτωπη με την HR. Προσπαθούν να την δέσουν για κάτι που δεν έκανε, και εφόσον εκείνη δεν "μασάει" , οι μάσκες πέφτουν και το λαμόγιο που έκανε τον φίλο της, δείχνει τις πραγματικές του προθέσεις , απειλώντας τον γιο της σε περίπτωση που δεν συνεργαστεί. Κάπου εκεί ήμουν σίγουρος ότι ακόμα και η Carter θα έκανε πίσω, αφήνοντας χώρο για τον "Man in the suit" να καθαρίσει. Λάθος!! Η Carter βγάζει το τηλέφωνο και με την βοήθεια μερικών νέων τρικ (ευγενική χορηγία του Harold) μαθαίνει ότι η HR πρόκειται να βγάλει τον Elias από την μέση, οπότε αποφασίζει από τα 2 κακά το λιγότερο και "φυτεύει" μερικές σφαίρες εκεί που δεν τις σπέρνουν.

   Πίσω στο λατρεμένο μας δίδυμο. Η μηχανή μην μπορώντας να πει άμεσα που βρίσκεται, οδηγεί με ψίχουλα τον Reese και την Shaw σε ένα χάρτη που ο Naithan ( ο παλιός συνεργάτης του Harold) είχε φτιάξει, με πιθανές θέσεις για το που βρίσκεται η μηχανή. Αυτό όμως που κυριαρχεί στην σκηνή είναι οι παλιές φωτογραφίες του Naithan από άτομα που προσπάθησε να προστατέψει. Η κοπέλα που για χρόνια βασάνιζε τον Reese είναι μέσα σε αυτές, και η αντίδραση ου Reese σε συνδυασμό με τις ερωτήσεις της Shaw αποκαλύπτουν γιατί ο John δεν προσπάθησε ποτέ να την ξαναβρεί. Είναι νεκρή και η < μηχανή> το ήξερε. Κάπου εκεί η αγαπημένη μας κυβέρνηση κάνει την εμφάνιση της. Το έργο που ξεκίνησε κάποτε, να σβήσει όλα τα άτομα που ξέρουν για την <μηχανή> , γίνεται πια 100% αντιληπτό. O θάνατος του Nathan δεν ήταν ατύχημα. Η βόμβα που τον σκότωσε ήταν μια απειλή που η κυβέρνηση ήξερε και απλά το  άφησε να συμβεί γιατί απλά την συνέφερε. Η σκηνή στον νοσοκομείο με τον τραυματισμένο Harold να κοιτάει τον νεκρό φίλο του, τους πράκτορες να συζητάνε για την επιτυχία του σχεδίου και την εξόντωση τυχόν άλλων συνεργών, και την εμφάνιση της Grace να αναζητάει τον Harold ανάμεσα στα θύματα, ενώ εκείνος την απέφευγε, ήταν ότι πιο δραματικό.  Ήταν η στιγμή που ο Harold άλλαξε τις αποφάσεις τους για την <μηχανή>.  Με τζετ και ελικόπτερο ( η προσγείωση της Shaw με αμάξι από γέφυρα , δίπλα στο ελικοδρόμιο , και το χαμόγελο της προς τους σαστισμένους χειριστές του ελικοπτέρου , που τρώγανε κολατσιό , με έκανε να πεθάνω στα γέλια) οι δύο ομάδες φτάνουν τελικά στο χώρο που κοιμάται η μηχανή (μια μικρή πυρηνική εγκατάσταση μωρέ) και καθώς τα δικαιώματα διαχειριστή φτάνουν στο τέλος τους η αλήθεια βγαίνει στην φόρα. Η μηχανή δεν είναι εκεί γιατί απλά είναι ήδη ελεύθερη. Η αλλαγή ρότας του Harold είχε πια επιτευχθεί. Πράγματι , ο ιός ήταν βασισμένος σε δικό του κώδικα και ήταν όλα προμελετημένα. Ο Harold είχε προγραμματίσει την μηχανή για αυτήν την περίπτωση , με την οδηγία να ελευθερώσει τον εαυτό της όταν έρθει η στιγμή. Σαν καλή "θυγατέρα" λοιπόν , η <μηχανή> ξεγέλασε τους πάντες και τα πάντα, μεταφέροντας τον εαυτό της σε μέρος που κανείς δεν ήξερε, αφήνοντας  την Root με δάκρυα στα μάτια , που δεν κατάφερε να γνωρίσει τον "θεό" της. Η κυβέρνηση , έχοντας αποτύχει ολοσχερώς  στο να πάρει πίσω τον έλεγχο, καθαρίζει την κατώτατη διοίκηση (Fair Enough) και το μεγάλο αφεντικό γένους θηλυκού (καλά ποτέ δεν ξέρεις!!!) κάνει την εμφάνιση της (πόδια-χέρια). Το ερώτημα λοιπόν που μένει είναι τι πρόκειται να κάνει η <μηχανή> τώρα που είναι ελεύθερη. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε την τρίτη σεζόν καθώς στο τελευταίο λεπτό , το τηλέφωνο μπροστά από τον Harold και τον Reese χτυπά, η κυβέρνηση λαμβάνει νέο αριθμό και στέλνει τα σκυλάκια της και η "τρελαμένη" Root λαμβάνει τηλεφώνημα στο διάδρομο του ψυχιατρείου  με την γνώριμη φωνή να ρωτά " Can..you..hear..me?"

 Τιιιιιι???????? :o Τι ήταν αυτό???   Ότι ξέρετε ξέρω.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...