Προς το περιεχόμενο

Χρηση router σαν access point


dj_vts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας εχω μια απορια. "Δανειζομαι" το ιντερνετ του γειτονα μεσω wifi χωρις προβλημα. Εχω στα χερια μου ενα thomson TG782 που δινει η cyta. Μπορω να ρυθμισω το ρουτερ αυτο να "παιρνει" τη συνδεση του γειτονα και να τη μοιραζει μεσω ethernet σε διαφορες συσκευες; Αν οχι τι εξοπλισμο χρειαζομαι για να το κανω αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω μια απορια. "Δανειζομαι" το ιντερνετ του γειτονα μεσω wifi χωρις προβλημα. Εχω στα χερια μου ενα thomson TG782 που δινει η cyta. Μπορω να ρυθμισω το ρουτερ αυτο να "παιρνει" τη συνδεση του γειτονα και να τη μοιραζει μεσω ethernet σε διαφορες συσκευες; Αν οχι τι εξοπλισμο χρειαζομαι για να το κανω αυτο;

 

 

υπαρχουν διαφοροι τροποι αλλα ειναι ευκολοι και αλλοι δυσκολοι

α.κανεις wds τα 2 ρουτερ(αν εχει και του γειτονα wds) και δινεις με καλωδιο στα Pc σου και wireless.δυσκολο να γινει.β.πρεπει να πειραξεις το ρουτερ του γειτονα.γ.στα νεα thomson το wds σεταρεται απο cli και η cyta το κλειδωνει οποτε μαλλον δεν θα μπορεσεις.

β.παιρνεις Repeater η να το πω καλυτερα ενα access point Που να παιζει wireless bridge.δηλαδη παιρνει ασυρματα και δινει ασυρματα η με ethernet.γιατι τα απλα Repeater πολλες φορες παιρνουν ασυρματα και δινουν ασυρματα αν δεν υποστηριζουν wireless bridge.βεβαια τα πιο νεα access point βλεπε ovislink(airlive) παιζουν μεχρι και σε 7 διαφορετικα Modes.access point,repeater,wireless bridge,universal repeater κτλ.

γ.παιρνεις ασυρματα με το laptop σου η το Pc σου και μετα με ethernet δινεις σε ενα switch και απο εκει παιρνουν οι υπολοιποι.η δινεις me ethernet στο thomson και απο εκει μετα παιρνεις με ethernet η wireless.λιγο δυσκολο θελει να κανεις bridge connection kai na καις το Pc σου συνεχεια για να εχουν και τα αλλα ιντερνετ.η το κανεις με win proxy.

δ.και το πιο ευκολο.παιρνεις wireless καρτες για τα Pc Που θες αν ειναι pc και οχι καποιος πχ αποδικωποιητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι, ενας γνωστος μου μενει σε διωροφο σπιτι. Στον επανω οροφο δουλευει με ενα netgear και στο ισογειο πιανει μεσω του ασυρματου. Εβαλε connx και του "λαχε" το πολυαγαπημενο μας baudtec!! Γινεται να συνδεσει το τελευταιο στο ισογειο σε τηλεφωνικη πριζα με τον ιδιο αριθμο ωστε να αυξησει την ισχυ του ασυρματου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι, ενας γνωστος μου μενει σε διωροφο σπιτι. Στον επανω οροφο δουλευει με ενα netgear και στο ισογειο πιανει μεσω του ασυρματου. Εβαλε connx και του "λαχε" το πολυαγαπημενο μας baudtec!! Γινεται να συνδεσει το τελευταιο στο ισογειο σε τηλεφωνικη πριζα με τον ιδιο αριθμο ωστε να αυξησει την ισχυ του ασυρματου?

 

 

δεν γινεται δυο ρουτερς στην ιδια γραμμη.δεν χρειαζεται να παιζει με το baudtec.ας αφησει το Netgear πανω αφου επαιζε μια χαρα και στο ασυρματο.η αλλη λυση θα ηταν να συνδεσε το baudtec με καλωδιο ethernet Με το netgear ωστε να παιξει σαν δευτερο access point.αλλα πρεπει να ριξει Utp καλωδιο απο το ενα στο αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...