Προς το περιεχόμενο

κάρτα ήχου focusrite saffire 6 usb


stavros100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα ... εχω ηχεία 2,1 στο λαπτοπ με μικρο βισματακι.. εχω παρει προσφατα μια κρτα ήχου αυτη http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=14144&LANG=GR και εχω το εξής πρόβλημα οτι δεν μπορω να τιν σινδέσω στο λάπτοπ μου, οποιος εχει καποια απαντηση ας βοηθήσει .. ευχαριστώ.....confused.png

 

καλημέρα ... εχω ηχεία 2,1 στο λαπτοπ με μικρο βισματακι.. εχω παρει προσφατα μια κρτα ήχου αυτη http://www.djshop.gr...D=14144&LANG=GR και εχω το εξής πρόβλημα οτι δεν μπορω να τιν σινδέσω τα ηχεια στο λάπτοπ μου, οποιος εχει καποια απαντηση ας βοηθήσει .. ευχαριστώ.....confused.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετοντας οτι προσπαθεις να την κανεις να δουλεψει σε λινουξ, πως την αναγνωριζει το lsusb (ανοιγεις ενα τερματικο, δινεις lsusb και ποσταρεις οτι σου βγαλει)?

 

Αν ρωτας για καποια αλλη συνδεση, πχ μεταξυ των εξοδων/εισοδων της και των αντιστοιχων στο λαπτοπ σου, τοτε μαλλον ρωτας σε λαθος μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου, η κάρτα αυτή προορίζεται για χρήση με ηχεία τύπου monitor και έτσι δεν έχει κάποια stereo έξοδο για να συνδέσεις σετάκι ηχείων υπολογιστή όπως τα δικά σου.

 

Φαντάζομαι πως ως "μικρό βυσματάκι" εννοείς το κλασσικό jack των 3.5mm που βγάζουν οι κλασσικές κάρτες ήχου, τα φορητά mp3 players κλπ. Αν έχω δίκιο τότε μπορείς να κάνεις την εξής πατέντα:

 

Βρες έναν αντάπτορα (προσοχή, πρέπει να είναι stereo - τέτοια ανταπτοράκια θα βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά και είναι πολύ φτηνός, το πολύ ένα ευρώ θα δώσεις) από αρσενικό jack των 6.35mm σε θυληκό jack των 3.5mm και βάλε πάνω του τα ηχεία σου. Τον αντάπτορα κούμπωσέ τον στην έξοδο phones στην μπροστά πλευρά της κάρτας ήχου.

 

Με αυτό τον τρόπο θα έχεις σήμα στα ηχεία σου και θα μπορείς να ρυθμίζεις την έντασή τους από το ρυθμιστικό των ακουστικών της κάρτας. Το μόνο κακό είναι οτι έτσι ουσιαστικά καταργείται το ξεχωριστό κανάλι του subwoofer. Θα παίζει μεν αλλά πχ αν βλέπεις μια ταινία ή γενικά υλικό που έχει μιξαριστεί για ξεχωριστή έξοδο subwoofer δεν θα βλέπεις διαφορά, ουσιαστικά το σύστημα σου θα βλέπει μόνο ένα stereo ζεύγος ηχείων χωρίς ξεχωριστό sub. Στην μουσική ωστόσο και γενικά σε stereo μίξεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Σόρυ που απαντάω εδώ, κατανοώ πως το θέμα δεν έχει να κάνει με Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, η κάρτα αυτή προορίζεται για χρήση με ηχεία τύπου monitor και έτσι δεν έχει κάποια stereo έξοδο για να συνδέσεις σετάκι ηχείων υπολογιστή όπως τα δικά σου.

 

Φαντάζομαι πως ως "μικρό βυσματάκι" εννοείς το κλασσικό jack των 3.5mm που βγάζουν οι κλασσικές κάρτες ήχου, τα φορητά mp3 players κλπ. Αν έχω δίκιο τότε μπορείς να κάνεις την εξής πατέντα:

 

Βρες έναν αντάπτορα (προσοχή, πρέπει να είναι stereo - τέτοια ανταπτοράκια θα βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά και είναι πολύ φτηνός, το πολύ ένα ευρώ θα δώσεις) από αρσενικό jack των 6.35mm σε θυληκό jack των 3.5mm και βάλε πάνω του τα ηχεία σου. Τον αντάπτορα κούμπωσέ τον στην έξοδο phones στην μπροστά πλευρά της κάρτας ήχου.

 

Με αυτό τον τρόπο θα έχεις σήμα στα ηχεία σου και θα μπορείς να ρυθμίζεις την έντασή τους από το ρυθμιστικό των ακουστικών της κάρτας. Το μόνο κακό είναι οτι έτσι ουσιαστικά καταργείται το ξεχωριστό κανάλι του subwoofer. Θα παίζει μεν αλλά πχ αν βλέπεις μια ταινία ή γενικά υλικό που έχει μιξαριστεί για ξεχωριστή έξοδο subwoofer δεν θα βλέπεις διαφορά, ουσιαστικά το σύστημα σου θα βλέπει μόνο ένα stereo ζεύγος ηχείων χωρίς ξεχωριστό sub. Στην μουσική ωστόσο και γενικά σε stereo μίξεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Σόρυ που απαντάω εδώ, κατανοώ πως το θέμα δεν έχει να κάνει με Linux. ευχαριστω φίλε μου θα τον παρω τον ανταπτορα rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...