Προς το περιεχόμενο

Περιοδικό ΚΟΜΙΞ


Phantom Duck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Η Ζωδιακή Πέτρα δεν ήταν το πρώτο "crossover", πριν από αυτήν υπήρχαν διάφορες ιστορίες που χρησιμοποιούσαν πολλούς χαρακτήρες τόσο από το σύμπαν των παπιών όσο και από το σύμπαν των ποντικιών. Αλλά όντως, είναι ίσως η μόνη τόσο μεγάλη ιστορία που επιστρατεύει τόσο πολλούς χαρακτήρες. Βέβαια πλέον, ύστερα από τόσα χρόνια από τη δημιουργία της, δεν είναι η μεγαλύτερη ιστορία Disney που υπάρχει, όμως είναι αρκούντως χαρακτηριστική.

 

Η Ζωδιακή Πέτρα είναι κι αυτή ένα παράδειγμα της αισχροκέρδειας και χωρίς κανόνες αγοραπωλησίας που επικρατεί στη χώρα μας. Ενώ κατά την άποψή μου δεν δικαιολογεί μία τεράστια τιμή, οι συνήθεις ύποπτοι στο Μοναστηράκι την κοστολογούν μπορεί και 50€ χωρίς καν πολλές φορές να είναι σε καλή κατάσταση. Είναι από τον Τερζόπουλο βλέπετε που βγάζει συλλεκτικά κόμικς. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, η Ζωδιακή Πέτρα επανακυκλοφόρησε, αυτή τη φορά μέσω της σειράς Μεγάλα Σήριαλ. Από τότε βρίσκεται πολύ πιο εύκολα και η τιμή της original έχει πέσει κάπως, μιας και πολύς κόσμος ήθελε απλά να τη διαβάσει, όχι ντε και καλά να αγοράσει την σούπερ ντούπερ συλλεκτική παλιά που διαλύεται η κόλα της με το παραμικρό τσάκισμα.

Congrats για το ποστ/αρθρο σου!

Η Ιστορια Και Δοξα Της Δυναστειας Των Ντακ (κατα τη γνωμη μου απο τις καλυτερες ιστοριες) δεν ειναι το πρωτο crossover?

Και βασικα, ποια ειναι η μεγαλυτερη ιστορια Disney (με crossover) που υπαρχει?

Το καλο με τις επανεκδοσεις παντως ειναι πως ο κοσμος εχει την ευκαιρια να διαβασει μερικες πραγματικα υπεροχες "χαμενες" ιστοριες/υπερτευχη, οπως πχ το Σπαθι Των Παγων που πλακα πλακα πρεπει να εχει κυκλοφορησει σε τρεις τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδικό τραύμα... είχα όλα τα πρώτα τεύχη... μου τα πέταξε η μητέρα μου γιατί έπιαναν χόρο ...μετα απο χρόνια της έδειξα μια αγγελία που ζητούσαν τα πρώτα τεύχη για αρκετά λεφτα και της την έδειξα, εμ δεν πίστευε οτι ήταν συλλεκτικά....ως εκδίκηση ήταν που έφυγα απο το σπίτι... 18 χρόνια μετα...

Τι μου θύμησες......τέτοια βλακεία είχε κανει και η δική μου μανα!!!!

 

Παιδιά θα ήθελα να τελειώσω την συλλογή μου....μήπως θα ήθελε να με βοηθήσετε;; Έχω βρει άτομα που πουλάνε αλλα είναι ακριβά και είναι δύσκολα τα χρόνια...οποίος θέλει ή έχει κάποιο γνωστό που τα πουλάει ας απαντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

α) τί είναι το crossover ?

 

β) πως μπορώ να βρω την επανέκδοση της ζωδιακιάς πέτρας και του τοτέμ ? να περιμένω να δωσω (αν δωσω) 2ψήφιο αριθμό ευρώ ?

Crossover ειναι οταν ηρωες μιας σειρας εμφανιζονται σε καποια αλλη. Πχ. ιστοριες που περιεχουν και τους Ντακς και τον Μικυ.

Νομιζω παιζει σε καποια περιπτερα ακομα, αλλιως Μοναστηρακι. Αν σου ζητησουν πανω απο 5-6 ευρω σε εχουν κλεψει. I think.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θυμίσατε τώρα...

 

Εχω πάρα πολλά τεύχη,κάπου παραχωμένα και μάλιστα πολλά απ'τα "σπάνια" χαμένα, ελέω ξαδέλφων κτλ που τα παίρναν οι μανάδες τους για διαβασμα και δεν επεστράφησαν ποτέ.

Καπου στο τεύχος 110-120 σταμάτησα να τα αγοράζω, μιας και τα έχω σε ψηφιακή μορφή. Καμμία σχέση βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.

 

Ζωντανή ιστορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση το παρακάτω λινκ

Πάτε τέρμα κάτω στην σελίδα και μπορείτε να κατεβάσετε σε ηλ μορφή τα τεύχη απο το #1 μεχρι το 200-κάτι

 

τα γραφικά είναι άθλια οπότε κάντε ενα "επιλογή όλων" για να γινει μπλε και να βγάλετε άκρη , και όχι τα μάτια σας

 

καλό διάβασμα ;)

 

http://rambo330.blogspot.com/2008/03/blog-post_9694.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ζωδιακή Πέτρα δεν ήταν το πρώτο "crossover", πριν από αυτήν υπήρχαν διάφορες ιστορίες που χρησιμοποιούσαν πολλούς χαρακτήρες τόσο από το σύμπαν των παπιών όσο και από το σύμπαν των ποντικιών. Αλλά όντως, είναι ίσως η μόνη τόσο μεγάλη ιστορία που επιστρατεύει τόσο πολλούς χαρακτήρες. Βέβαια πλέον, ύστερα από τόσα χρόνια από τη δημιουργία της, δεν είναι η μεγαλύτερη ιστορία Disney που υπάρχει, όμως είναι αρκούντως χαρακτηριστική.

 

Η Ζωδιακή Πέτρα είναι κι αυτή ένα παράδειγμα της αισχροκέρδειας και χωρίς κανόνες αγοραπωλησίας που επικρατεί στη χώρα μας. Ενώ κατά την άποψή μου δεν δικαιολογεί μία τεράστια τιμή, οι συνήθεις ύποπτοι στο Μοναστηράκι την κοστολογούν μπορεί και 50€ χωρίς καν πολλές φορές να είναι σε καλή κατάσταση. Είναι από τον Τερζόπουλο βλέπετε που βγάζει συλλεκτικά κόμικς. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, η Ζωδιακή Πέτρα επανακυκλοφόρησε, αυτή τη φορά μέσω της σειράς Μεγάλα Σήριαλ. Από τότε βρίσκεται πολύ πιο εύκολα και η τιμή της original έχει πέσει κάπως, μιας και πολύς κόσμος ήθελε απλά να τη διαβάσει, όχι ντε και καλά να αγοράσει την σούπερ ντούπερ συλλεκτική παλιά που διαλύεται η κόλα της με το παραμικρό τσάκισμα.

τρομερο τευχος ηταν και το αινιγμα του τοτεμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση το παρακάτω λινκ

Πάτε τέρμα κάτω στην σελίδα και μπορείτε να κατεβάσετε σε ηλ μορφή τα τεύχη απο το #1 μεχρι το 200-κάτι

 

τα γραφικά είναι άθλια οπότε κάντε ενα "επιλογή όλων" για να γινει μπλε και να βγάλετε άκρη , και όχι τα μάτια σας

 

καλό διάβασμα ;)

 

http://rambo330.blogspot.com/2008/03/blog-post_9694.html

 

Άψογο. Αν και έχω τα περισσότερα τεύχη μέχρι το ~200 δε με χαλάει καθόλου να υπάρχουν και οι (ελληνικές) εκδόσεις τους κάπου ηλεκτρονικά.

Θένξ θένξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

εμένα με βόλεψε γιατι βρήκα τον βίο και πολιτεία

 

τα έχω όλα τα επισόδεια βέβαια στα αντίστοιχα τεύχη τους και θα μάρεσε να τα είχα μαζεμένα σε εναν τόμο

αλλα 6-7 χρόνια τώρα το εχουν σταθερά στα ~30 ευρώ

 

ε , δεν λέει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια!θα ηθελα να ρωτησω,αν ξερετε καποιον οι και εσεις, αν πουλαει κομιξ!εχω βρει καποιους να πουλανε αλλα ειναι ακριβα και οι εποχες ειναι δύσκολες....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι θέλεις;Για συλλογή παλαιά;Γιατί αν όχι για συλλογή είμαι σίγουρος θα έχει επανεκδόσεις κανονικές τιμές.

Επανεκδόσεις σε πράγμα που γράφει πάνω «συλλεκτικό τεύχος» δε νομίζω Τάκη. Δεν επανακεδίδονται αυτά. Εδώ βλέπεις, η ζωδιακή πέτρα επανεκδόθηκε και πέφτει βρισίδι, παρά του ότι δεν έγραφε πάνω συλλεκτικό. Τα ΚΟΜΙΞ αν επανεκδοθούν θα πρέπει να δώσουν τα λεφτά πίσω σε όσους τα αγόρασαν τότε.

Επίσης όταν ψάχνεις κάτι ηλικίας 10~20 ετών και σπάνιο, είναι αναμενόμενο να έχει και κάποιο κόστος, δε θα στο δώσει ο άλλος έτσι. Ακόμα και η ίδια η εταιρεία που τα έβγαζε, όταν ζήταγες περασμένα τεύχη τα έδινε πολύ ακριβότερα μετά από μικρό σχετικά χρονικό διάστημα, πόσο μάλλον να το ψάχνεις από ιδιωτική συλλογή μετά τόσα χρόνια. Γι αυτό όσοι τα πετάξαμε τότε λέμε πως κάναμε μλκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...