Προς το περιεχόμενο

ARC προβλημα με οθονη


endj3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια προβλημα ,αλλαξα μετα απο καιρο το galaxy s μου και πηρα ενα arc το εβγλα απο το κουτι και ειδα με μεγαλη εκπληξη ενα προβλημα στην οθονη του σε ενα σημειο πανω αρριστερα οταν ειναι ανοιχτη ειναι σαν να λειπει ενα κομματι της lcd δεχνει δηλαδη μαυρο και εχει και 3 κοκκινες κουκιδιτσες η μια κατω απο την αλλη.Το κινητο το αγορασα απο "μαγαζι" στο skroutz και πανω λεει DE,FR,IT αλλα εψαξα και λεει οτι η εγγυηση ισχυει πανευρωπαικα οπως αναφερει δηλαδη και το εν λογω μαγαζι στο site του(εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας 2 χρονια).Το ερωτημα ειναι το εξης τωρα να το παω στο μαγαζι που το αγορασα(Μπηκα στο σιτε του και λεει οτι θα μεινει κλειστο για 1 εβδομαδα λογω οτι εχουν παρει μερος στην WORLD ELECTRONICA) η στο service της SE και τι να πέριμενω?Αντικατασταση η "service"?Σημειωση οτι το κινητο ειναι 10 ημερων.

 

Και μια φωτο http://imageshack.us/photo/my-images/854/img038p.jpg/

 

 

EDIT:Μου φαινεται εμπλεξα ,πηγα σημερα απο την ιντρατελ στην καλλιθεα και τους εδειξα το προβλημα που παρουσιαζει το κινητο,μου ζητησε η κοπελα την αποδειξη και ελεγξε και το ΙΜΕΙ και μου ειπε οτι δεν μπορουν να μου το καλυψουν γιατι ειναι λεει για την τσεχικη αγορα και οταν της ειπα οτι η ΣΕ εχει πανευρωπαικη εγγυηση μου απαντησε οτι μονο αν ειχα αποδειξη οτι το ειχα αγορασει απο την τσεχια θα μου το καλυπταν.Τι απο αυτα ισχυει?Επικοινωνησα με το μαγαζι που το εχω αγορασει (το οποιο αναφερει 2 χρονια εγγυηση αντιπροσωπειας) και μου ειπαν να τους το παω απο εκει να το πανε αυτοι στην ΣΕ αλλα την αλλη δευτερα γιατι το μαγαζι θα μεινει κλειστο μεχρι τοτε επειδη συμμετεχουν σε μια εκθεση.Εγω τωρα τι να κανω?Επειδη ειμαι και ψειρας με τα κινητα και τα γκατζετ οσο περιμενω και δεν ξερω τι θα γινει με τρωει .HELP!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωπα ωπα. Ποτε το αγορασες το κινητο? Καταλαβα σημερα/Παρασκευη.

Αν ισχυει αυτο, θα παρεις τηλεφωνο το καταστημα που το αγορασες (αμεσως) και θα τους πεις πως πολυ απλα δεν δεχεσαι να το στο πανε στην ΣΕ ή οπουδηποτε αλλου, αλλα θα πας απο κει η θα περασουν αυτοι να το παρουν και να σου το αλλαξουν με αλλο. Διχως ενδοιασμους ή ερωτησεις σε αυτους.

Απλα αυτο.

Ποιο καταστημα ειναι παρεμπιπτοντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σορυ καταλαβα λαθος.

Παντως το οτι δεν στο καλυπτουν με δεδομενη την πανευρωπαικη εγγυηση διοτι θα επρεπε να ειχε αγοραστει απο την Τσεχια, δεν με καλυπτει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nα σου πω την αληθεια ο,τι ξερω απο εγγυησεις ειναι στη θεωρια καθως δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε, οποτε ας περιμενουμε καποιον αλλον φιλο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι παρανομο αυτο που λενε.

οπως και να εχει πηγαινε το στο καταστημα, θεωρητικα πρεπει να στο αλλαξουν.αν περασαν οι μερες φταινε αυτοι και οχι εσυ..

εναλλακτικα υπαρχουν κι αλλα σερβις se στην αθηνα. συγκεκριμενα εγω ειχα παει παλια σε ενα στο μαρουσι. τελος γιατι δεν μιλας με την αντιπροσωπια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλεφωνο εδω 210 899 1919 λογικα ειναι της αντιπροσωπειας (το βρηκα στο σαιτ),και μου ειπανε οτι δεν καλυπτεται απο την εγγυηση επειδη λεει το κινητο αυτο δεν προοριζοταν για την ελληνικη αγορα αλλα για μια αλλη χωρα και επειδη εγω εχω ελληνικη αποδειξη δεν με καλυπτει δηλαδη αν υποθεσουμε οτι το τηλεφωνο αυτο ηταν για την αγγλια και ειχα αγγλικη αποδειξη θα ημασταν οκ ,αλλα τωρα που το κινητο προοριζεται για αγγλια αλλα εχω ελληνικη αποδειξη δεν ισχυει.Πραγματικα πολυ περιεργα πραγματα εγω οσες φορες εχω ασχοληθει με εγγυησεις κτλπ κυριως σε νοκια ποτε δεν ζηταγαν αποδειξη ,απλα κοιταγαν ΙΜΕΙ αν ηταν ευρωπαικο ολα καλα ,δεν μας τα λεει καλα η ΣΕ.Που αλλου μπορω να απευθυνθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε τους ξανα τηλεφωνο και ζητα τους επισημο εντυπο της εταιριας, ή ενα επισημο εγραφο που να αναφερει αυτους τους ορους εγγυησης.

υπογεγραμενο για καθε νομιμη χρηση..

 

επισης βρες ενα βιβλιαρακι απο καποιον ή αν το εχει σε εσενα (αν συνοδευε το τηλ σου στην συσκευασια μαζι με τα υπολοιπα εγγραφα), που αναφερει τους ορους εγγυησης στα ελληνικα.

 

ισως ετσι βγαλεις ακρη,μηπως λιγο φοβηθουν. Εκτος πια κι αν οντως υπαρχει τετοιος όρος, για το οποίο όμως αμφιβάλω. Βέβαια πάντα περιμένεις να δεις τι θα πουν και από το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλες αν το πηρες απο τα online shop οπως mobile hellas,easy buy κτλ κτλ.δυστυχως δεν σε καλυπτει η εγγυηση αντιπροσωπιας στην ελλαδα γιατι τα κινητα ειναι παραεισαγωγη απο εξωτερικο γιαυτο βλεπεις και πολυ καλες τιμες.απλα για service θα το πας στο μαγαζι που το πηρες και αυτοι θα το περιαξουν το κινητο στο δικο τους service και αν δεν μπορεοσυν να το φτιαξουν θα σου δωσουν αλλο.συνηθως τα φτιαχνουν στην περιπτωση σου θα σου αλλαξουν οθονη αλλα δεν θα ξερεις αν σου εβαλαν αυθεντικη η καμια ημιτασιον.αν παρεις κινητο απο τετοια μαγαζια παρακαλα να μην εχει κατι αλλιως εμπλεξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο mobile hellas ειναι συγκεκριμενα το κινητο ,κοιτα αν μου αλλαξουν την οθονη και ειναι σαν καινουργιο και δεν εχει προβλημα σε αφη κτλπ δεν με πειραζει και αυθεντικη να μην ειναι...επισης κατι αλλο που μου ειπαν στο μαγαζι ,ηταν να μην το παω απο μονος μου στο σερβις αλλα να τους το παω και να το πανε αυτοι γιατι θα δει το ιμει η ΣΕ και δεν θα δεχεται την εγγυηση...αυτο που υποψιαζομαι ειναι μηπως το πανε οι ιδιοι στο σερβις αλλα με το τιμολογιο το τσεχικο και δεχτουνε την εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο mobile hellas ειναι συγκεκριμενα το κινητο ,κοιτα αν μου αλλαξουν την οθονη και ειναι σαν καινουργιο και δεν εχει προβλημα σε αφη κτλπ δεν με πειραζει και αυθεντικη να μην ειναι...επισης κατι αλλο που μου ειπαν στο μαγαζι ,ηταν να μην το παω απο μονος μου στο σερβις αλλα να τους το παω και να το πανε αυτοι γιατι θα δει το ιμει η ΣΕ και δεν θα δεχεται την εγγυηση...αυτο που υποψιαζομαι ειναι μηπως το πανε οι ιδιοι στο σερβις αλλα με το τιμολογιο το τσεχικο και δεχτουνε την εγγυηση.

μπα δεν το πανε στο service ελλαδα γιατι πολυ απλα θελει να πληρωσουν.δεν το αναγνωριζουν γιατι δεν το εφερε ο επισημος εισαγωγεας στην ελλαδα.ετσι σου λενε.το κινητο το φτιαχνουν οι ιδιοι αφου εχουν τμημα service.ουσιαστικα εχεις εγγυηση 2 χρονια απο το καταστημα.ολα τα κινητα που παιρνει το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι απο εξω τα ανοιγουν περνανε ελληνικα και ξανασφραγιζουν την συσκευασια βαζωντας και ζελατινα πουλωντας το σαν σφραγισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μπα δεν το πανε στο service ελλαδα γιατι πολυ απλα θελει να πληρωσουν.δεν το αναγνωριζουν γιατι δεν το εφερε ο επισημος εισαγωγεας στην ελλαδα.ετσι σου λενε.το κινητο το φτιαχνουν οι ιδιοι αφου εχουν τμημα service.ουσιαστικα εχεις εγγυηση 2 χρονια απο το καταστημα

Για το σερβις που λες, δεν ισχυει. Απο τη στιγμη που μια συσκευη προοριζεται για την ευρωπαικη αγορα εχει πανευρωπαικη εγγυηση. Η Ελλαδα ειναι στην Ευρωπη, αρα η εγγυηση ισχυει κανονικα.

Τωρα γιατι ειπαν στον φιλο αυτο που ειπαν δεν το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ψάχνετε να βρείτε ρε.. Αφού είμαστε μπουρδελοχωρα. Εννοείται ότι κάνονικα είναι βάση νομοθεσίας εντελώς υποχρεωμένοι να σε καλύψουν κανονικα. Εκτός και αν η συσκευή προοριζόταν για χώρα εκτός ΕΕ, που σχεδόν αποκλείεται. Ε, αυτοι δε γουστάρουν να σε καλύψουν. Έτσι απλα. Σε σοβαρά κράτη ούτε που διανοουνται να το κάνουν αυτό. Θα τους κόβανε τον κωλο σε 24 ώρες. Στη μπανανιά που λέγεται ελλάδα ,ως γνωστών δικαιοσύνη δεν υπάρχει καθόλου. Ειμαι καμενός και ξέρω. Θεωρητικά μπορείς να κανείς μήνυσή. Μονο για τα παράβολα, δικηγόρο κλπ θες 1000€ Θα παρει τοσες αναβολές, εφέσεις κλπ, και αν είσαι σούπερ τυχερός και δεν πέσεις σε απεργειες κλπ που το νωρίτερο σε 10 χρονιά θα δικαιωθείς και τοτε, θα σου φτιάξουν το κινητό! !!

Εγώ παντως 2 δικαστήρια που εχω κανει, κοντά στα 15 χρονιά έχουν διαρκέσει. Φυσικά για σοβαρά ποσα. Για κινητό, δεν πας. Το ξέρουν και αυτοι, γι αυτό σε δουλεύουν.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λεω αυτο γιατι φιλος μου πηρε απο το συγκεκριμενο μαγαζι το optimus 2x.το κινητο με σφραγισμενη συσκευασια ζελατινα κανονικα.βγαζει προβλημα και το παει απευθιας στο σερωιψε της lg νομιζωντας οτι εχει εγγυηση.απο την lg ελεγχουν το imei και του λενε οτι το κινητο ειναι παραεισαγωγη εχει ερθει απο αγγλια και εχει αλαχθει το λογισμικο του γιαυτο και εχει ελληνικα.αν θελει να του το κανουν πρεπει να πληρωσει αλλιως να το παει εκει που το πηρε για να του το κανουν.η εγγυηση του λεει ισχυει στην lg της αγγλιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...