Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με κάρτα γραφικών 6870


nikos73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδή για να καταλάβω γιατί όπως ηπα δεν ξέρω και πολλά για τα pc,θεωρείς πως ο επεξεργαστης είναι πιο αργός από την κάρτα και γι αυτό δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

μπορει και αυτο για να σου βγαζει τοσα λιγα fps για τρεξε και κανενα memtest(ψαξε στο google για αυτο) για να ειμαστε σιγουροι και για τις μνημες σου.

 

δηλαδή για να καταλάβω γιατί όπως ηπα δεν ξέρω και πολλά για τα pc,θεωρείς πως ο επεξεργαστης είναι πιο αργός από την κάρτα και γι αυτό δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

μπορει και αυτο για να σου βγαζει τοσα λιγα fps για τρεξε και κανενα memtest(ψαξε στο google για αυτο) για να ειμαστε σιγουροι και για τις μνημες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω τρέξει και το memtest περίπου μιση ώρα και δεν έβγαλε κανένα error.κωλύματα είχα και με την 4670 όμως θεώρησα πως μάλλον είναι μικρή κάρτα και δεν σηκώνει παιχνίδια γι αυτό την άλλαξα και πήρα την 6870

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω τρέξει και το memtest περίπου μιση ώρα και δεν έβγαλε κανένα error.κωλύματα είχα και με την 4670 όμως θεώρησα πως μάλλον είναι μικρή κάρτα και δεν σηκώνει παιχνίδια γι αυτό την άλλαξα και πήρα την 6870

ε τοτε μαλλον ειναι ο επεξεργαστης ανεβασε τον λιγακι για να βοηθησει, δες και διαβασε τον οδηγο που σου ειπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλι.διάβασα τις οδηγίες το πως ανεβάζουμε τον επεξεργαστή και έκανα μια προσπάθεια χωρίς να ξέρω βεβαια εάν αυτό που έκανα είναι σωστό.δοκίμασα τα παιχνίδια και πάλι σε κάποια σημεία τα fps πέφτουν στα 27-30 στο need for speed και ακόμα και στα 18-20 στο battlefield 2.καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω ανεβάσει σωστά τον επεξεργαστή,ρεύματα δεν πείραξα καθόλου.και αν σωστά το έχω κάνει ,πιστεύετε πως είναι θέμα κάρτας η μπορεί να είναι κάτι άλλο

post-127917-0-71506300-1319466374_thumb.jpg

post-127917-0-66951900-1319466396_thumb.jpg

post-127917-0-15414400-1319466420_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θερμοκρασίες καλά σε βλέπω... αν και το ρεύμα το άφησες μαλλον στο AUTO και η μητρική το τσίμπησε αρκετά .. πολυ πιθανο να παιζεις σταθερός και σε αρκετά χαμηλότερα ρεύματα!!!

 

Αυτό που μου φένεται σχεδον απιθανο να συμβάινει.... είναι οι μνημες σου να παιζουν με τα timmings που φένονται στο ss...

DDR3 με 6αρια στα 1366ΜΗz :whistle: :confused: :confused: :confused: wtf?? Stability tests εκανες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να διορθώσω κάτι στo ρεύμα.δεν τα πείραξα γιατί δεν έξω είδε ποσό πρέπει να τα βάλω.όσο για τις μνήμες δεν έκανα κάτι.πρέπει να διορθώσω κάτι;τεστ δεν έκανα ωμός έπαιξα περίπου 1 ορά το need for speed και έχω τα ιδία προβλήματα που είχα και πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούριο μέλος (όπως βλέπετε) και ο τίτλος του topic μου κίνησε την περιέργια, έτσι κάθησα και διάβασα το πρόβλημα του φίλου μας. Πρόσφατα είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με την 6970 μου και το The Witcher 2. Αφού άλλαξα πολλούς drivers και το πρόβλημα δεν λύνονταν μου ήρθε η ιδέα να κατεβάσω το MSI afterburner από το Guru3D και να ανεβάσω τις default στροφές του ανεμιστήρα της κάρτας και το πρόβλημα λύθηκε. Θα πρότεινα αρχικά να ανεβάσεις την ταχύτητα του ανεμιστριού της GPU από το CCC της ATI στο 70% και να ξαναδοκιμάσεις το παιχνίδι (υπομονή γιατί θα κάνει πολύ θορυβο σε αυτές τις στροφές!). Αν το πρόβλημά σου λυθεί κατέβασε το παραπάνω πρόγραμμα που προτείνω και κάνε καλύτερη ρύθμιση στροφών ανάλογα με τη θερμοκρασία (έχει σχετική ρύθμιση)... Εννοείται ότι θα γυρίσεις τις στροφές στο auto στο CCC μετά τη δοκιμή...

Επίσης ήθελα να ρωτήσω :

1) Τι ηλικίας είναι to τροφοδοτικό;

2) Σε τι ανάλυση παίζεις το παιχνίδι;

Πολλές φορές το τροφοδοτικό ευθύνεται για την κακή απόδοση του συστήματος στα games και για κάθε χρόνο λειτουργίας η απόδοσή του μειώνεται κατά 3-5%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούριο μέλος (όπως βλέπετε) και ο τίτλος του topic μου κίνησε την περιέργια, έτσι κάθησα και διάβασα το πρόβλημα του φίλου μας. Πρόσφατα είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με την 6970 μου και το The Witcher 2. Αφού άλλαξα πολλούς drivers και το πρόβλημα δεν λύνονταν μου ήρθε η ιδέα να κατεβάσω το MSI afterburner από το Guru3D και να ανεβάσω τις default στροφές του ανεμιστήρα της κάρτας και το πρόβλημα λύθηκε. Θα πρότεινα αρχικά να ανεβάσεις την ταχύτητα του ανεμιστριού της GPU από το CCC της ATI στο 70% και να ξαναδοκιμάσεις το παιχνίδι (υπομονή γιατί θα κάνει πολύ θορυβο σε αυτές τις στροφές!). Αν το πρόβλημά σου λυθεί κατέβασε το παραπάνω πρόγραμμα που προτείνω και κάνε καλύτερη ρύθμιση στροφών ανάλογα με τη θερμοκρασία (έχει σχετική ρύθμιση)... Εννοείται ότι θα γυρίσεις τις στροφές στο auto στο CCC μετά τη δοκιμή...

Επίσης ήθελα να ρωτήσω :

1) Τι ηλικίας είναι to τροφοδοτικό;

2) Σε τι ανάλυση παίζεις το παιχνίδι;

Πολλές φορές το τροφοδοτικό ευθύνεται για την κακή απόδοση του συστήματος στα games και για κάθε χρόνο λειτουργίας η απόδοσή του μειώνεται κατά 3-5%...

ανέβασα τον ανεμιστήρα στο 70% και όντως έκανε έναν θόρυβο δυνατό όμως για 5 δευτερα περίπου όμως το πρόβλημα παραμένει,δηλαδή σε μερικά σημεία τα FPS πέφτουν στα 26-28 για πολύ λίγο βεβαια αλλα είναι ενοχλητικο.to τροφοδοτικό το έχω περίπου 3-4 χρονια.ανάλυση έχω 1920x1080.εχω δοκιμάσει και σε μικρότερες ανάλυσης όμως το πρόβλημα είναι το ίδιο.δεν ξέρω φιλε τι θα κάνω,σκέφτομαι να παο τι κάρτα πίσω στο κατάστημα να την ελέξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πήγα από το multirama και μου άλλαξαν την κάρτα παρόλο που έλεξαν την παλιά και δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα,όμως και με την καινούρια τα FPS σε μερικά σημεία πέφτουν κάτω από τα 30.ti να κάνω βρε παιδιά τώρα.λέτε να φταίει το τροφοδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...