Προς το περιεχόμενο

Macbook pro 13 ή macbook air ;


gRim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αποφασίσω να πάρω στο μέλλον θα πρέπει να ξαναστήσω το λειτουργικό από την αρχή ε;

οχι, με ενα απλο backup και restore το εχεις ακριβως οπως ηταν πριν. ειναι απλη και σχετικα γρηγορη διαδικασια (μεσω του προγραμματος time machine και οχι copy-paste τα αρχεια)

 

 

Κάτι τελευταίο. Η μεγαλύτερη ανάλυση στην οθόνη πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα τι άλλο προσφέρει; Αυτό το θα είμαι πιο παραγωγικός δεν κατάλαβα..Η διαφορά είναι τόσο αισθητή;

αμα δουλευεις με 1 παραθυρο μονο ανοιχτο καθε φορα δεν θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα αμα θες 2 διπλα διπλα στο Air ισα που χωρανε ενω στο Pro ειναι ακομα χειροτερα... δες πως ειναι στο Air:

 

Screen%20Shot%202011-10-27%20at%209.04.15%20PM.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάνω που λέω τέλος θα πάρω το pro μπαίνω εδώ και αρχίζω και το ξανασκέφτομαι :cry: . Να πω την αλήθεια δεν σκόπευα να πάρω SSD. Αν αποφασίσω να πάρω στο μέλλον θα πρέπει να ξαναστήσω το λειτουργικό από την αρχή ε;

 

Και αυτό το nas δεν το ήξερα..σκόπευα να πάρω time capsule γιατί εδώ δεν έχω wifi και νομίζω ότι το time capsule μπορεί να λειτουργήσει και σαν ρούτερ παίρνοντας δίκτυο από την ethernet.

 

Κάτι τελευταίο. Η μεγαλύτερη ανάλυση στην οθόνη πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα τι άλλο προσφέρει; Αυτό το θα είμαι πιο παραγωγικός δεν κατάλαβα..Η διαφορά είναι τόσο αισθητή;

 

 

Με το time capsule μπορείς να έχεις τα πάντα εκεί. Είτε είναι φωτογραφίες, είτε μουσική, είτε ταινίες. Χωρίς να setάρεις τίποτα, με δυνατότητα να συνδέσεις πάνω ό,τι εξωτερικό σκληρό δίσκο θες και αυτόματα αυτός να "μπει στο δίκτυο" του σπιτιού του και να βάλεις και printer.

 

Έτσι, έχεις όλη την μουσική σου, τις ταινίες σου και ό,τι άλλο θες στο time capsule και όπου και να είσαι μέσα στο σπίτι ακούς μουσική χωρίς να συνδέεις - ξεσυνδέεις σκληρούς (εφόσον εάν έχεις μία μέτρια συλλογή από media, πάει γύρω στα 500GB). Και όχι μόνο αυτό, μετά με 100Ε παίρνεις και ένα apple tv ή ένα airport express και απογειώνεις το δίκτυο του σπιτιού σου, χωρίς καμία μα καμία ρύθμιση.

 

Το ότι αυτόματα παίρνει backup το time machine στο time capsule το ανέφερα;

 

Βέβαια, το καλύτερο θα ήταν να πάρεις και Air και time capsule... αλλά! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο. Η μεγαλύτερη ανάλυση στην οθόνη πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα τι άλλο προσφέρει; Αυτό το θα είμαι πιο παραγωγικός δεν κατάλαβα..Η διαφορά είναι τόσο αισθητή;

 

Εδω εισαι:

 

1440

 

post-62876-0-47542300-1319744525_thumb.png

 

post-62876-0-45911000-1319744545_thumb.png

 

1280

 

post-62876-0-16659200-1319744671_thumb.png

 

post-62876-0-85506400-1319744563_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ..νόμιζα ότι η ανάλυση είχε να κάνει μόνο με το αισθητικό αποτέλεσμα :-( . Δεν έχει βέβαια και την τρελή διαφορά αλλά και αυτό το λίγο μετράει..Τι μου κάνατε πάλι :P Μάλλον πως θα πρέπει να κάτσω να δουλέψω και τα δύο μηχανήματα λίγο πριν καταλήξω τελικά.

 

Timonkaipumpa αυτό που είπα ότι το timecapsule θα μπορεί να πάρει δίκτυο από την ethernet και να φτιάξει wifi δίκτυο στέκει; Αν κάνει αυτό συν όλα τα άλλα που αναφέρεις μάλλον θα το αγοράσω κατευθείαν με το mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timonkaipumpa αυτό που είπα ότι το timecapsule θα μπορεί να πάρει δίκτυο από την ethernet και να φτιάξει wifi δίκτυο στέκει; Αν κάνει αυτό συν όλα τα άλλα που αναφέρεις μάλλον θα το αγοράσω κατευθείαν με το mac.

 

 

Yes, στέκει.

 

Γενικότερα, εγώ θα σε συμβούλευα να αγοράσεις το Pro, ένα time capsule, μία εξωτερική οθόνη, έναν adaptor mini display port σε DVI (ή VGA), το magic mouse και το wireless keyboard. Δηλαδή, το Pro + 200 + 150 + 30 + 70 + το keyboard. Και έτσι έχεις ένα set με δύο οθόνες για το γραφείο, έναν δικτυακό σκληρό με δυνατότητα επέκτασης εάν του βάλεις και άλλον (εξωτερικό) και δυνατότητα σύνδεσης printer συν το mouse και το keyboard για να δουλεύεις άνετα με το set των 2 οθονών αλλά και το φορητό για όπου το χρειαστείς.

 

Εναλλακτικά, εάν δεν δουλεύεις σε καθημερινή βάση στον Η/Υ, και έχεις τηλεόραση που βλέπεις ταινίες σε αυτή, τότε πάρε το Pro + time capsule + Apple TV (100Ε) + έναν εξωτερικό σκληρό 2 TB για να τον συνδέσεις στο time capsule.

 

 

Έχε υπόψη σου όμως ότι θα χρειαστείς λίγο χρόνο για να γυρίσεις τις ταινίες σου σε μορφή για Apple TV συν λίγο χρόνο για να στήσεις την βιβλιοθήκη του iTunes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω/Είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα, με τη διαφορά πως έχω ένα asus netbook και ένα latitutude e4300 (που δε γίνεται να τον αλλάξω για το επόμενο έτος). Δηλαδή γουστάρω κάργα φορητότητα, αλλά ρε γαμώτο με χαλάει πολύ που δεν αναβαθμίζεται καθόλου το air. Το mac το χρειάζομαι για δουλειά (φτιάχνω προσπαθώ δηλαδή, μία iphone app) και για να μαλακίζομαι στο σπίτι, επομένως αν μου κάτσει καλά το macos, αλλά και η δουλειά για το οποίο το προορίζω, χρειάζομαι τις δυνατότητες αναβάθμισης του pro. Σημείωση: Ο μόνος λόγος που αλλάζω υπολογιστές είναι επειδή μου καίγονται.

 

Όποιος καλός άνθρωπος λοιπόν θέλει μου απαντάει και μένα: Έχοντας τους 2 δυο προαναφερθέντες φορητούς, θα πήγαινε για mac pro 13' ή για το μικρότερο imac (και αν επιμένει στον air, για ποιο λόγο) σε κάθε περίπτωση οποιοδήποτε και αν πάρω θα είναι συνδεδεμένο σε 32άρα οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες την αναβάθμιση... γιατί air;

 

Αν και, εφόσον το θες μόνο για δουλειά και την συγκεκριμένη φάση συν ό,τι άλλο είπες, θα σου πρότεινα air αλλά να το παραγγείλεις με μέγιστη μνήμη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε gRim, αφου σε ενδιαφερει η αποθηκευση των δεδομενων σου σε συσκευη εκτος του λαπτοπ σου, να σκεφτεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ την λυση ενος NAS και οχι αναξιοπιστες και φθηνιαρικες λυσεις οπως το time capsule(παρολο την ακριβη τιμη του).

 

 

Ενα access point (για να το συνδεσεις στο modem σου και να σου παρεχει ασυρματο δικυτο) κοστιζει απο 40€ και τα κορυφαια φθανουν τα 70€ . Εχουν και την ευκολια της παραμετροποιησης(μεσω browser) χωρις εγκατασταση ειδικων προγραμματων οπως απαιτει το time capsule στα windows κλπ.

Μπορεις μαλιστα αν θελεις να παρεις ενα modem/wifi router και να μην χρησιμοποιεις το παλιο σου για να εχεις μια συσκευη. Κατι τετοιο θα σου κοστισει απο 60-110€, αναλογως τις δυνατοτητες που θελεις.

 

Μετα θα παρεις ενα NAS, που αρχιζουν απο 130€ με μια θεση σκληρου και 180 για NAS με 2 θεσεις σκληρους.

 

 

Τι κανει ενα NAS σε σχεση με το time capsule? Οτι κανει το time capsule(δηλαδη να κανει time machine backup), αλλα πολυ καλυτερα, πιο αξιοπιστα, πιο γρηγορα, χωρις περιορισμους και το βασικοτερο ειναι οτι αν παρεις ενα ΝAS με 2 θεσεις, τοτε αυτο κανει παρεχει και ασφλαεια δεδομενων κ ετσι αν χαλασει ο ενας σκληρος δεν χανεις τα δεδομενα σου.

 

Ως γνωστον , τα time capsule ειχαν αρκετα προβληματα αξιοπιστιας. Δεν ειναι πχ τυχαιο αυτο το site:

http://timecapsuledead.org/

Επισης δεν ειναι τυχαια η μολις 1 ετους εγγυηση με την οποια η apple εμπιστευεται το time capsule.

 

Οποτε εγω προσωπικα δεν θα ενιωθα και τοσο ησυχος να εχω εκει διαφορα δεδομενα, απο τραγουδια μεχρι προσωπικες φωτογραφιες και εγγραφα που αν χαθουν, καηκες! Ακομα και να ηταν αξιοπιστο το time capsule , δεν ειναι σωστο να εχεις αποθηκευμενα τα αρχεια σου μονο στον 1 σκληρο του time capsule, γιατι αν τυχει κ χαλασει, χανεις για παντα τα αρχεια σου.

 

Ετσι , αυτο που προσφερουν τα NAS των 2 θεσεων(χωρια απο την καλυτερη αξιοπιστια που προσφερουν ολα τα NAS σε σχεση με το time capsule) ειναι οτι μπορεις να βαλεις 2 σκληρους κ αυτο αυτοματα αναλαμβανει να κανει mirror(με RAID1) τα αρχεια του ενος σκληρου στον αλλον, ωστε αν χαλασει ο ενας, να μην τα χασεις γιατι θα υπαρχουν στον αλλον.

 

 

 

Στα υπολοιπα πλεονεκτηματα του NAS ειναι οτι λειτουργει σαν server για την μουσικη σου, τις φωτογραφιες σου, τα video σου κλπ.

Aποθηκευεις εκει την μουσικη σου και τοτε οποιο pc/ mac/ iphone/ipod touch/ipad συνδεεις στο δικτυο θα μπορει να παιζει αυτην την μουσικη αυτοματα, με ετοιμες τις playlist γιατι θα του την σερβιρει το NAS. Δεν θα χρειαζεται να διαβαζει απο την αρχη ολη την βιβλιοθηκη , ουτε να φτιαχνεις εξαρχης τις playlist για καθε pc/ma cκλπ κλπ, γιατι πολυ απλα θα του την σερβιρει το NAS . Αυτο δεν μπορει να το κανει το time capsule.

Το ιδιο και με τα video σου: θα μπορεις πχ να συνδεεις την lcd τηλεοραση σου στο ethernet δικτυο και να παζει μεσω dlna την ταινια που ειναι αποθηκευμενη στο nas, ενω ειναι κλειστος ο υπολογιστης σου.

Αντιστοιχα, θα μπορεις να κατεβαζεις torrents με κλειστο τον υπολογιστη σου ή ακομα και οταν εχεις παρει τον υπολογιστη να βγεις εξω, εσυ μπορεις να βαλεις το nas να κατεβαζει ενα torrent και οταν γυρισεις θα το βρεις ετοιμο!

Μπορεις ακομα να συνδεσεις και μια ip camera(πχ για λογους ασφαλειας) και αυτη αυτοματα να καταγραφει στο NΑS τι βλεπει, με κλειστο παντα τον υπολογιστη.

 

Ειναι αμετρητες οι δυνατοτητες τους.

 

Δες πχ εδω ενδεικτικα ενα μοντελο:

http://www.synology.com/us/products/DS211j/index.php

 

που κοστιζει 190€

http://www.pixmania.gr/gr/gr/08637389/art/synology/eioos-aeeoyio-nas-disksta.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TVRRMU96VXlNRGs7MTMxOTg4NjI2MDs.

 

Συνολο ενα απλο NAS 1 θεσης και ενα απλο access point θα σου κοστισει περι τα 170€, ενω ενα NAS 2 θεσεων με ενα καλο access point θα σου παει γυρω στα 260€ .

Δεν ειναι ασχημα σε σχεση με τα περιπου 300€ που ζηταει το time capsule, με τον 1 χρονο εγγυηση , τις πολυ περιορισμενες δυνατοτητες, την αμφιλεγομενη αξιοπιστια του και την αδυναμια του να παρεχει ασφαλεια (raid1) στα δεδομενα που αποθηκευεις κλπ.

 

 

Σε αυτα τα λεφτα πρεπει να προσθεσεις και το κοστος των σκληρων που θα βαλεις μεσα στο NAS. Ενδεικτικα ενας 1.5TB κοστιζει περι τα 60€, αλλα εχε υποψην σου οτι ειναι υπο εξαντληση ολοι οι σκληροι και θα ακριβυνουν λογω της πλημμυρας στην Ταυλανδη:

http://www.theregister.co.uk/2011/10/20/wd_floods_prices_shortages/

 

 

Φυσικα, οταν σε 2 ή 3 ή 4 χρονια θελησεις δεν σου φθανουν η χωρητικοτητα του NAS, τοτε μπορεις πολυ απλα να αγορασεις καινουριο σκληρο , πχ 5 tb που θα κυκλοφορουν τοτε.

Αντιθετα με το time capsule θα εισαι υποχρεωτικα με την αρχικη χωρητικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό χθες είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος macbook pro 13!!!! :-D

 

Το άνοιξα αργά το βράδυ κατά τις 2 για να το ψάξω λιγάκι με ένα φίλο. Εντάξει δεν έχω ιδέα από mac os οπότε στην αρχή είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι(δεν μπορούσα να κάνω εγκατάσταση το skype γιατί δεν έβλεπα το εικονίδιο για να σύρω την εφαρμογή στα application...τόσο άσχετος..) αλλά σήμερα που έκατσα λίγο άρχισα να το συνηθίζω.

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο για να το σετάρω οπότε μάλλον σε μία δύο βδομάδες θα γίνει ο κύριος υπολογιστής.

 

Αν θέλετε προτείνετε μου 2-3 site να αρχίσω το διάβασμα(ή κανένα για εφαρμογές :P). Εννοείτε θα ξεκινήσω από αυτό το φόρουμ.

 

haHa σε ευχαριστώ για το ποστ. Η αλήθεια είναι ότι σκόπευα να πάρω ένα timecapsule αλλά αυτά περί αξιοπιστίας με έκαναν να το ξανασκεφτώ. Θα το ψάξω και μάλλον θα πάω σε κάποια λύση με δύο δίσκους αν και μετά ξεφεύγει στα χρήματα αν υπολογίσεις και την αγορά δύο δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό χθες είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος macbook pro 13!!!! :-D

 

Το άνοιξα αργά το βράδυ κατά τις 2 για να το ψάξω λιγάκι με ένα φίλο. Εντάξει δεν έχω ιδέα από mac os οπότε στην αρχή είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι(δεν μπορούσα να κάνω εγκατάσταση το skype γιατί δεν έβλεπα το εικονίδιο για να σύρω την εφαρμογή στα application...τόσο άσχετος..) αλλά σήμερα που έκατσα λίγο άρχισα να το συνηθίζω.

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο για να το σετάρω οπότε μάλλον σε μία δύο βδομάδες θα γίνει ο κύριος υπολογιστής.

 

Αν θέλετε προτείνετε μου 2-3 site να αρχίσω το διάβασμα(ή κανένα για εφαρμογές :P). Εννοείτε θα ξεκινήσω από αυτό το φόρουμ.

 

haHa σε ευχαριστώ για το ποστ. Η αλήθεια είναι ότι σκόπευα να πάρω ένα timecapsule αλλά αυτά περί αξιοπιστίας με έκαναν να το ξανασκεφτώ. Θα το ψάξω και μάλλον θα πάω σε κάποια λύση με δύο δίσκους αν και μετά ξεφεύγει στα χρήματα αν υπολογίσεις και την αγορά δύο δίσκων.

 

 

Θέματα "αξιοπιστίας" μπορείς να βρεις για οποιοδήποτε προϊόν από πολλούς "καλοθελητές" (πόσο μάλλον δε όταν μερικοί από αυτούς έχουν σαν πάγια τακτική να προκαλούν, προσβάλλουν και εν γένει να είναι ερειστικοί). .

 

 

Δεν θέλω να σου πω κάτι παραπάνω για αυτό το θέμα. Αυτό που έχω σίγουρο όμως είναι ότι σε λίγο καιρό, που δεν θα έχεις πλέον τα λεφτά για να αγοράσεις το time capsule (γιατί, λογικά, θα τα έχεις καταναλώσει) και θα έχεις δουλέψει με το MAC σου, θα το μετανιώσεις.

 

Το πιο καλό βοήθημα για MAC είναι το Help, που, σε αντίθεση με ό,τι έχεις συνηθίσει, στο MAC δουλεύει!

 

Κατέβασε το AppZap και δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο (για αρχή).

 

 

Υ.Γ. Πραγματικά προτείνω την αγορά του Time Capsule συν το ασύρματο πληκτρολόγιο, ασύρματο ποντίκι και 2η οθόνη. Σύνολο είναι 500Ε (περίπου) και, εάν δεν το κάνεις τώρα που έχεις τα λεφτά από την διαφορά του Air και του Pro, μετά θα το μετανιώσεις...

 

Υ.Γ.2. Ξέχνα ό,τι έχεις "μάθει" από το Windows. Εάν δεν το κάνεις, δεν θα μπορέσεις να απολαύσεις το νέο σου λειτουργικό και Η/Υ. Προς θεού μην βάλει αντιβιοτικό, εάν δεν χρειάζεσαι να ανταλλάζεις .doc και .docx αρχεία μην βάλεις Office και μάθε το Pages αντί για το Office (αν και εγώ θα πρότεινα LaTeX). Χρησιμοποίησε Safari. Αυτά για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεού μην βάλει αντιβιοτικό, εάν δεν χρειάζεσαι να ανταλλάζεις .doc και .docx αρχεία μην βάλεις Office και μάθε το Pages αντί για το Office (αν και εγώ θα πρότεινα LaTeX). Χρησιμοποίησε Safari. Αυτά για αρχή.

Εντάξει μη γίνεσαι υπερβολικός τώρα. Δεν είναι απαραίτητο επειδή αγόρασε MAC ο άνθρωπος να χρησιμοποιεί απαραίτητα και όλα τα προγράμματα της Apple. Καλύτερα είναι να τα δει όλα και να επιλέξει ότι τον βολεύει και εξυπηρετεί. Προσωπικά προτιμώ τον firefox από τον Safari για παράδειγμα.

 

Aπό χθες είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος macbook pro 13!!!! :-D

Καλορίζικο! Έχω την εντύπωση ότι έκανες την σωστή επιλογή, αλλά μην ξεχάσεις έναν SSD Sata3. Δεν προτείνεται...επιβάλλεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!! Σιγά σιγά θα μπει και ο SSD... :D

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό του Timonkaipumpa και ναι δεν σκοπεύω να μεταφέρω τις συνήθειες των windows στο mac αλλά κάποια πράγματα όπως ο browser(firefox) και το office(που χρόνος να μαθαίνεις καινούργια..) δύσκολα θα αλλάξουν. Και σε αυτά όμως είμαι ανοιχτός να δοκιμάσω. Με μια γρήγορη ματιά ο safari φαίνεται πολύ ωραίος.

 

Btw ωραίο το AppZapper που μου πρότεινες. Είδα ότι με απλή διαγραφή της εφαρμογής μένουν πολλά αρχεία στο library και με εκνευρίζει να μην είναι καθαρό το λειτουργικό...θα μου πεις πως είχες windows τόσα χρόνια :lol:

 

Γενικά πάντως υπάρχουν και κάποια πραγματάκια που με ενοχλούν αλλά ίσως κάνω κάτι λάθος. Για παράδειγμα όταν ελαχιστοποιείς μια εφαρμογή τότε δεν εμφανίζεται στο mission control και δεν υπάρχει και κάτι να σου δείχνει ότι είναι minimized. Επίσης, στο site της apple(και στο appstore που μου το έδειξαν λίγο) αναφέρει ότι με το app expose βλέπεις πάλι όλες τις εφαρμογές ανοιχτές αλλά από ότι κατάλαβα σου δείχνει μόνο τα παράθυρα μίας εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!! Σιγά σιγά θα μπει και ο SSD... :D

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό του Timonkaipumpa και ναι δεν σκοπεύω να μεταφέρω τις συνήθειες των windows στο mac αλλά κάποια πράγματα όπως ο browser(firefox) και το office(που χρόνος να μαθαίνεις καινούργια..) δύσκολα θα αλλάξουν. Και σε αυτά όμως είμαι ανοιχτός να δοκιμάσω. Με μια γρήγορη ματιά ο safari φαίνεται πολύ ωραίος.

 

Btw ωραίο το AppZapper που μου πρότεινες. Είδα ότι με απλή διαγραφή της εφαρμογής μένουν πολλά αρχεία στο library και με εκνευρίζει να μην είναι καθαρό το λειτουργικό...θα μου πεις πως είχες windows τόσα χρόνια :lol:

 

Γενικά πάντως υπάρχουν και κάποια πραγματάκια που με ενοχλούν αλλά ίσως κάνω κάτι λάθος. Για παράδειγμα όταν ελαχιστοποιείς μια εφαρμογή τότε δεν εμφανίζεται στο mission control και δεν υπάρχει και κάτι να σου δείχνει ότι είναι minimized. Επίσης, στο site της apple(και στο appstore που μου το έδειξαν λίγο) αναφέρει ότι με το app expose βλέπεις πάλι όλες τις εφαρμογές ανοιχτές αλλά από ότι κατάλαβα σου δείχνει μόνο τα παράθυρα μίας εφαρμογής.

 

 

Υπάρχει μία λειτουργία που λέγεται application windows. Στο Snow Leopard την ενεργοποιούσες με κάποιο hot corner. Προσωπικά, την έχω βάλει σε shortcut με το alt + tab, ενώ με Cmd + Tab έχω το application switching.

 

Δοκίμασε το. Θα δεις ότι μπορείς να βλέπεις μόνο τα παράθυρα μία εφαρμογής και να αλλάζεις σε αυτό το mode τις εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw ωραίο το AppZapper που μου πρότεινες. Είδα ότι με απλή διαγραφή της εφαρμογής μένουν πολλά αρχεία στο library και με εκνευρίζει

Δοκίμασε και αυτό...είναι επίσης πολύ καλό:

http://www.macupdate.com/app/mac/25276/appcleaner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

haHa σε ευχαριστώ για το ποστ. Η αλήθεια είναι ότι σκόπευα να πάρω ένα timecapsule αλλά αυτά περί αξιοπιστίας με έκαναν να το ξανασκεφτώ. Θα το ψάξω και μάλλον θα πάω σε κάποια λύση με δύο δίσκους αν και μετά ξεφεύγει στα χρήματα αν υπολογίσεις και την αγορά δύο δίσκων.

Καταρχην καλοριζικο το λαπτοπ!

 

 

Φιλε gRim , το κοστος ενος Time Capsule με 1 χρονο μονο εγγυηση ειναι γυρω στα 300€ και αντιστοιχα το κοστος ενος access point + Nas 2 θεσεων + 1 σκληρου 1.5TB(με τριπλασια εγγυηση) ειναι γυρω στα 320€. Αρα δεν βλεπω να ξεφευγει στα χρηματα αυτη η λυση, ξεφευγει ομως σε αξιοπιστια, δυνατοτητες, εγγυηση, ταχυτητα, επεκτασιμοτητα! ;)

Μετα απο 1, 2 ή 3 μηνες που εισαι πιο ανετος οικονομικα, μπορεις να δωσεις αλλα 65€ και να παρεις 2ο σκληρο 1.5TB και να τον βαλεις στο NAS και αυτο αυτοματα να κανει mirror τα δεδομενα σου, ωστε οποιος σκληρος και αν χαλασει να μην τα χασεις, γιατι θα τα περιεχει ο αλλος.

Επισης, στον υπολογισμο των χρηματων μην ξεχνας οτι στους σκληρους του NAS εχεις 3 ετη εγγυηση, οποτε αν χαλασει καποιος σκληρος μεσα στον 2ο ή 30 χρονο, δεν θα χρειαστεις να πληρωσεις τιποτα, σε αντιθεση με το Time Capsule.

 

 

Τωρα οσον αφορα το θεμα της (αν)αξιοπιστιας μερικων Time Capsule ειναι δεδομενο και μεχρι και η Apple το παραδεχθηκε(υπαρχουν βεβαια και μερικοι που δεν το παραδεχονται(γιατι αραγε?) κ φτιαχνουν ιστοριες):

http://www.guardian.co.uk/technology/blog/2010/jul/12/apple-time-capsule-recall-replace-fault

 

Τωρα ελπιζεις τα καινουρια να μην παρουσιασουν προβλημα, αλλα το γεγονος οτι η apple εμπιστευεται τον σκληρο με μονο 1 χρονο εγγυηση, οταν αν αγορασεις εσυ εναν σκληρο θα εχει 3 χρονια, σε βαζει σε σκεψεις.

 

Αλλα περα απο την αξιοπιστια , απο την στιγμη που εσυ θα αποθηκευεις μονο σε ενα μερος τα αρχεια σου(μιας και o ssd ή ο 320 σκληρος δεν θα σου φθανει) δεν ΠΡΕΠΕΙ να στηριζεσαι μονο σε εναν σκληρο, που οπως γνωριζεις μπορουν ευκολα να παρουσιασουν προβλημα. Για αυτο ειναι πολυ προτιμοτερο να εχεις καποιου ειδους ασφαλεια και το raid1 στα nas 2 θεσεων σε προστατευει απο την ξαφνικη βλαβη ενος σκληρου, που με το time capsule θα χαιρεταγες τα δεδομενα σου.

 

Σε ολα αυτα προσθεσε τις πολλες επιπλεον δυνοατητες, την ευκολη αυξηση χωρητικοτητας του NAS κλπ κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...