Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Mulholland Drive το εχω δει εδω και καμια δεκαετια και ειναι χαραγμενο ακομα στο μυαλο μου.

 

Βασικα να πω την αληθεια το μονο που θυμαμαι ειναι το λεσβιακο.

 

Την υπολοιπη ταινια φροντισα να την διαγραψω απο το μυαλο μου με το που τελειωσε... Οχι γιατι δεν την καταλαβα αλλα γιατι ηταν μ@λ@κι@.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Mulholland Drive το εχω δει εδω και καμια δεκαετια και ειναι χαραγμενο ακομα στο μυαλο μου.

 

Βασικα να πω την αληθεια το μονο που θυμαμαι ειναι το λεσβιακο.

 

Την υπολοιπη ταινια φροντισα να την διαγραψω απο το μυαλο μου με το που τελειωσε... Οχι γιατι δεν την καταλαβα αλλα γιατι ηταν μ@λ@κι@.

 

καταφερα να δω το μισο ταινιακι πριν με παρει ο υπνος αλλα ρε φιλε τι BOOBS ηταν αυτα. 

Ελπιζω να εχει και αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mulholland drive ε? Την προτείνω σε κανέναν? Όχι. Μου άρεσε ? Όχι. Έβγαλα κάποια συμπεράσματα για μένα προσπαθώντας να ερμηνεύσω την ταινία. Ναι αλλά δεν ήμουν αρκετά ώριμος τότε , ήμουν 22 περίπου. Την θυμάμαι? Όχι. 

 

Το σπίτι είναι το μυαλό της μελαχρινής , η θεία η λογική και η ξανθιά η τρέλα. Μόνο αυτό θυμάμαι αλλά είναι η ερμηνεία μου χοντρικά. 

 

Επειδή δεν βάζω βαθμούς σε ταινίες αν δεν την καταλαβαίνω δεν βάζω και σε αυτή. Πρόταση? Μη τη δείτε αν είστε νέοι στην παρακολούθηση ταινιών ή στο διάβασμα βιβλίων και στη κατανόηση του τι θέλει να πει ο ποιητής. Δεν έχει να δώσει τίποτα σε εσάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mulholland dr. είναι ταινία love or hate. Εγώ μπήκα στον κόσμο του Lynch κάπως αργά 2011 (mulholland dr. - Blu-ray) και ευτυχώς η πρώτη μου ταινία ήταν αυτή γιατί είναι για πολλούς η πιο ολοκληρωμένη δουλειά του σαν σκηνοθέτης και η λιγότερο δυσνόητη από τις mind-fuck.

   Πέρασαν 3 χρόνια από τότε, αρκετές ταινίες που τις “ένιωσα” (inception κτλ) αλλά καμία δεν μου προκάλεσε τα συναισθήματα που μου έβγαλε το mulholland. Θυμάμαι κατά τις 10 το βράδυ την είχα ξεκινήσει και πέρασα τα παρακάτω στάδια κατά την θέαση της.

   Από την αρχή χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω δεν έμοιαζε με καμία άλλη ταινία (σκηνοθετικά, ένταση στιγμών). Μετά άρχισε το μυστήριο να με κάνει να θέλω να δω που το πάει. Έπειτα η σκηνή με το λεσβιακό (αν και για τέτοιο αριστούργημα το να γράφεις για μια σκηνή sex είναι κάπως, δεν παύει να είναι η πιο ερωτική σκηνή στον κινηματογράφο που έχω δει (χωρίς να είναι ιδιαίτερα επιτηδευμένη). Ύστερα μένω να παρακολουθώ με το στόμα ανοιχτό την σεκάνς στο club silencio και στο τελείωμα της μου πέφτει το σαγόνι (εξαφάνιση της Rita). Αρχίζει το μπέρδεμα, τι βλέπω τώρα, που το πάει, πρόσεξα τον κάθε διάλογο μέχρι που ήρθε το τέλος. Δεν ξέρω τι πρέπει να νιώσω, είμαι κάπως χαμένος, ανοίγω google κάνω ένα μικρο search. Από το πρώτο hint ξαφνικά καταλαβαίνω όλο τον κορμό της ταινίας και εκεί με κυριεύει η θλίψη η στεναχώρια (αν μάλιστα κάποιος στην ζωή του έχει μια μεγάλη ερωτική απογοητεύση θα το νιώσει σε μεγάλο βαθμό). Πέφτω στο κρεβάτι φοράω ακουστικά στο κινητό, ανοίγω youtube και βάζω στο repeat το theme της ταινίας (α ρε Badalamenti). Την επόμενη μέρα άρχισα να ψάχνω τα πάντα στο internet που είχαν σχέση με το ονομα Lynch.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σας πιανει μερικες φορες και για 2-3 σελιδες μιλατε για την ιδια ταινια; Δηλαδη εγω αυτη πρεπει να την δω αμεσα;

 

Χαλαρό moderating λέγεται. Κατσε να σφίξουν οι κώλοι και θα δεις αν υπάρξει έστω και δευτερο ποστ που αναφέρεται στην ίδια ταινία. Μέχρι και σικουελ θα φοβουνται να αναφέρουν. 

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mulholland dr

 

ωρε μαναμ κατι [censorship]...  Επαιξα το deadly premonition την προηγουμενη εβδομαδα και δεν μου εκανε ιδιατερη εντυπωση το ταινιακι. Φανταζομαι οτι τοτε θα εκανε παταγο

 

pandorum

 

Καλη ταινια. Για να μην πω εξαιρετικη ταινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hanser and Gretel 

 

Έχω δει φλόμπες και φλόμπες αλλα αυτή παραπάει. Το μόνο θετικό είναι πως δεν παίρνει τον εαυτό της σοβαρά. 2/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ποιο απο το 2? Υπαρχει ενα ηλιθιο και καλα τρομου και το </p>

<p>Hanser and Gretel witch hunters. <br><br>

 </p>

 

Το witch hunters ειναι πολυ καλη ταινια δεν παιζει να λεει αυτο το πρωτο λογικα με το 2/10 στο imdb

 

Sent from my U8800Pro using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...