Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση PC για επεξεργασία video.


Navu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, καλημέρα!

 

Χθες, μιλώντας με φίλη από τα παλιά, με ενημέρωσε ότι πλέον, μέσα σε άλλες τις άλλες αερητζίδικες δουλειές που κάνει για να επιβιώσει (ΠΕ στην ανεργία...), τραβάει, επεξεργάζεται και ανεβάζει στο www τα βιντεάκια για έναν γυμναστικό σύλλογο.

 

Αυτή τη δουλειά αναγκάζεται να την κάνει είτε σε ένα χρεπάκι desktop της αδερφής της (σύμφωνα με δικές της εκτιμήσεις το "χρέπι"), είτε στο φορητό που διαθέτει η ίδια, το οποίο προφανώς και δεν είναι για πολλά πολλά. Δε ρώτησα λεπτομέρειες για τα μηχανάκια, αλλά αρκέστηκα στα λόγια που αναφέρει ότι "είναι και τα δύο πάρα πολύ αργά στην επεξεργασία, αναγκάζομαι να τα περιμένω πολύ ώρα...".

 

Επιπλέον, εκδήλωσε την επιθυμία να φτιάξει ένα δικό της ικανό desktop, μόνο για τέτοια δουλειά (επεξεργασία βίντεο)! Απάντησα ότι ναι μεν μπορώ να της αλλάξω καμία ψήκτρα ή να της "δέσω" το κουτί, αλλά επειδή είμαι πολύ καιρό εκτός εξελίξεων, καλό θα ήταν να ζητήσουμε την ενήμερη γνώμη άλλων.

 

Οπότε, this is the point where YOU come in! :rolleyes:

 

Και σας ρωτάω:

 

- θα χρειαστούμε πολυπύρινο επεξεργαστή και σαν ποιόν/ποιούς?

 

- πόση RAM?

 

- θα χρειαστούμε SSD? και τι θα είχατε να προτείνετε αυτή τη στιγμή?

 

- θα χρειαστούμε κάρτα γραφικών? (υποπτεύομαι ότι όχι απαραίτητα, άρα θα μας βόλευε και κάποια μητρική με ενσωματωμένο τσιπάκι VGA?...)

 

- ο θόρυβος ΔΕΝ την απασχολεί ιδιαίτερα, αλλά αν έχετε να μου προτείνετε έναν επεξεργαστή που θα ήταν "κρύος" και "διακριτικός" με τη stock ψήκτρα, θα ήταν καλό.

 

Χοντρικά, θέλουμε τη βασική σύνθεση για μητρική, επεξεργαστή, μνήμη, σκληρό/σκληρούς, κάποιο τροφοδοτικό, κάποιο κουτί και τέλος (οθόνες, ποντίκια, μύδια-ξύδια υπάρχουν). Εννοείται ότι σε καιρούς ΔΝΤ, οι λύσεις θα πρέπει να είναι και κατά το δυνατόν οικονομικές (δε νομίζω να προτίθεται να δαπανήσει 1000€ για desktop... ^_^ ).

 

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας και αν κάποιος έχει τη διάθεση και μερικές ολοκληρωμένες συνθέσεις. Το από που θα αγοραστούν, αν είναι μισά από δω και μισά από κει ΔΕ μας απασχολεί, όπως επίσης δεκτή θα ήταν και κάποια πρόταση για μεταχειρισμένο!...

 

Φιλικά, Ερνέστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εισαι,(για να ξερουμε για τυχον μεταφορικα).

Επισης μιλησε μαζι της και προσπαθησε να μαθεις το budget.Παιχνιδια θα παιζει σε αυτον τον υπολογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπέλα μένει Αθήνα, εγώ είμαι από Λάρισα. Ταχυδρομικά για Αθήνα μηδέν. Παιχνίδια σε πρώτη φάση ΔΕ θα παίξει (Arts of Murder παίζει τώρα... :rolleyes:). Μιλάμε χοντρικά για 400, άντε 500€ (ίσως λίγα, αλλά αυτά μπορεί να διαθέσει...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστης AMD Phenom II x4 960T 114,50 € (παιζει να ξεκλειδωσει σε εξαπυρηνο).

Μητρικη Gigabyte MB 990XA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 X) 102,90 €

Μνημη Corsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit 29,99 €

Κουτι CoolerMaster Elite 430 Black 45,01 €

Τροφοδοτικο Corsair Builder Series CX430 V2 430W PSU 80+ (CMPSU-430CXV2EU) 44,90 €

Σκληρο δισκο Μετα οταν θα πεσουν οι τιμες.

Dvd recorder Samsung DVD-RW SH-222AB 19,90 €

Ssd OCZ 60GB Agility 3 94,99 €

Ανεμιστηρακι για να μπει στο πισω μερος του κουτιου CoolerMaster SickleFlow Blue LED Fan - 120mm 8,49 €

Καρτα γραφικων μια απλη γιατι δεν εχει η μητρικη Sapphire 6450 (PCI Express , GDDR3 , 512 MB) 37,90 €

 

Συνολο 498,58

 

Μετα φυσικα μπορει να αλλξει καρτα γραφικων αλλα ειναι περιττο μιας και δεν παιζει παιχνιδια.Μπορει επισης να βαλει αργοτερα σκληρο δισκο μιας και τωρα ειναι πανακριβοι.ας βολευτει με τον ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, Θάνο!!!

 

Τα μισά τα είχα εντοπίσει και εγώ, απλά εσύ το πήγες ένα βήμα παραπέρα (πιο futureproof η δική σου σύνθεση). Για σκληρό, θα της δώσω εγώ έναν 500άρι συμβατικό Seagate να βολευτεί και μια χαρά!

 

Θα το βάλουμε μπρος μόλις έρθουν τα κομμάτια, πολύ ζαλούρα-ψάξιμο δε θέλει...!

 

ΤΕΛΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά, γειά!

 

Ξανανοίγω το θέμα γιατί ήρθε επιτέλους η στιγμή να παραγγείλουμε τα κομμάτια και έπεσα για άλλη μια φορά πάνω στο γνωστό ζήτημα των chipset AMD και τους SSD...

 

Θυμάμαι ότι εγώ με το 785 πριν από ένα χρόνο όταν το έφτιαχνα το μηχανάκι μου, είχα φάει την τρελή ήττα με τους AHCI drivers και τα 1002 καμώματα που ήθελε η ΑΤΙ/ΑMD για να δουλέψει σωστά ο SSD. :cry: :cry: :fear: :shock:

 

ΕΡΩΤΩ λοιπόν, έχει αλλάξει κάτι με τα 850/950? Γνωρίζει ίσως κάποιος αν υπάρχει ξανά "ειδική" διαδικασία και ποιά είναι αυτή?

 

Μητρική θα είναι μάλλον κάποια με το SB850 και ssd κάποιος SATA3 (για OCZ Vertex3 το βλέπω...).

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προγραμματα θα δουλευει?Και οσο για το σκληρο vertex 3 προτεινω και εγω λογο της ταχυτητας του σε σχεση με το agility που εχει ΜΟΝΟ 20,000 IOPS μπροσατα στις 60.000 του Vertex!Βεβαια παιζει ρολο και το ποσα θες να διαθεσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι αν θα χρειαστεί η ίδια μανούρα για την εγκατάσταση του SSD στην πλατφόρμα της AMD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει "οροφή" στα 450€, άντε με πολύ δυσκολία να πάει στα 500€ το hardware. Πρέπει να μπει και γνήσιο software/antivirus, οπότε ο προϋπολογισμός διαμορφώνεται σε αυτά τα επίπεδα. Από τα λίγα που είδα με Sandy βγαίνει αρκετά παραπάνω. Ή μήπως όχι?

 

Να γίνω πιο συγκεκριμένος: μιλάμε για κουτί, τροφοδοτικό, μνήμες, επεξεργαστή, μητρική, οπτικό drive, SSD (HDD υπάρχει). Σε πρώτη φάση θα παίξει ενσωματωμένη VGA για συμπίεση του κόστους. Σε AMD ένα τέτοιο σύνολο με αξιοπρεπή κομμάτια τελευταίας γενιάς έρχεται στα 400-450€. Αν έχει κάποιος να προτείνω κάτι σε Sandy, η πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Navu ορίστε και από μένα μια πρόταση από αυτό το κατάστημα http://www.digital-master.gr/el-gr/Default.aspx

 

post-178948-0-39357800-1326806024_thumb.png

 

Υ.Γ1 Αν δεν σε παίρνει,μπορείς να βάλεις αυτόν τον ssd http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=19b1bf01-0aa0-437d-ae9f-6170fa25d347 και να βάλεις ένα λίγο πιο φθηνό κουτί π.χ http://www.msystems.gr/index.php?category=1220 , τώρα για τίποτα ανεμιστηράκια κουτιού και ψύκτρας, να δες αυτόν εδώ τι κάνει να πάρεις μια ιδέα http://www.thelab.gr/air-cooling/i-axristi-montifa-tis-imeras-71534.html :P

Υ.Γ2 Το Digital Master έχει δωρεάν μεταφορικά, αναλόγως τον τρόπο πληρωμής που θα επιλέξετε.

Y.Γ3 Αν η κοπέλα μπορεί να εκμεταλλευτεί την εφαρμογή Quick Sync της INTEL ( http://www.google.gr/#hl=el&cp=9&gs_id=17&xhr=t&q=intel+quicksync&pf=p&sclient=psy-ab&fhp=1&rlz=1C2CHNG_elGR346&source=hp&pbx=1&oq=intel+qui&aq=0&aqi=g3g-s1&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=44ef29e7b4c1f8b7&biw=1280&bih=713),με είκοσι ευρώ περίπου παραπάνω μπορεί να πάρει αυτή την μητρική http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=52f1c6d5-0cf0-4533-b76d-ae9ed70b9531 και αυτόν τον επεξεργαστή http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=ca494372-baf6-42e0-a159-4756481cfe4a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Αρχίζει να έχει ενδιαφέρον το θέμα.

 

Γιώργο, αυτό το mse είναι προς εξέταση. Ένα το κρατούμενο.

 

Πάνο, Αν θέλεις γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος όσον αφορά επεξεργαστή και μητρική σε πλατφόρμα Intel γιατί χάθηκα. Σε παρακαλώ να έχει ενσωματωμένη VGA πάντως. Μία άτυπη σύγκριση overall μεταξύ 960Τ και i5-650, οι επεξεργαστές είναι σχεδόν ισάξιοι με ελαφρά κεφαλή του 960. Το μόνο μεγάλο κέρδος του 650 είναι ότι δεν καίει τίποτα από wattάκια (τα μισά σε full load σε σύγκριση με τον 960Τ), αλλά από την άλλη κοστίζει και περί τα 70-80€ περισσότερο...

 

Κατά τα άλλα, σε ευχαριστώ που μου υπενθύμισες το ποστ μου στο thelab.gr, αν παρατηρήσεις οι υπογραφές στα δύο φόρα είναι ίδιες ( :rolleyes: :-D ).

 

Η αλήθεια είναι ότι λόγω εξοικείωσης με την πλατφόρμα AMD, τείνουμε οριακά προς τα κει. Επιπλέον, η κοπέλα έτυχε μέσα στις γιορτές να δει το μηχανάκι μου και να δουλέψει με αυτό, οπότε έπαθε την πλάκα της με τις επιδόσεις/απόδοση (ειδικά σε σύγκριση με το core duo χρεπάκι φορητό που έχει τώρα).

 

Από την άλλη, επειδή ΔΕΝ είμαι δογματικός, θα δεχόμουν πολύ ευχαρίστως και προτάσεις από Intel μεριά. Ομολογώ ότι δε τα γνωρίζω καθόλου καλά τα χωράφια της Ιntel, οπότε κάθε βοήθεια/υπόδειξη/πρόταση είναι δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα πατριώτη(Λάρισα είπαμε έτσι; ),εγώ συγκεκριμένος ήμουν,το site δεν είναι,το λοιπόν σε intel σου πρότεινα αυτά

post-178948-0-88032800-1326816335_thumb.png (υπάρχουν και λίγο πιο φθηνές μητρικές,απλώς αυτή είναι υπερπλήρεις).

Υ.Γ1 Για antivirus φυσικά και θα βάλεις free π.χ Avast ή Avira + ένα free firewall π.χ Online Armor Free και θα είναι μια χαρά καλυμμένη η κοπέλα ( ορίστε και μια αξιολόγηση από ανεξάρτητο οργανισμό http://www.av-comparatives.org/en/comparativesreviews/summary-reports )

Υ.Γ2 Ρε σύ δεν κατάλαβες την φατσούλα που έβαλα πρίν; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx, Πάνο!

 

Μια χαρά φαίνεται αυτός ο συνδυασμός Sandy και αρκετά δυνατός.

 

ΥΓ. Θα τα μεταφέρω, δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον τα λινκ, βασικά δεν είχα ιδέα για αυτά τα κόλπα και αρχίζω να ξεστραβώνομαι!

 

ΥΓ2. Αρκετά λεπτά μετά, αφού το ξανακοίταξα το ποστ σου, κάτι υποψιάστηκα... :rolleyes:. Ναι, Λάρισα (χοντρικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...