Προς το περιεχόμενο

Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ


avraam5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταπληκτικό. Και λίγα λέω. Και μόλις χθες -κατά σατανικη σύμπτωση ακριβώς τέτοια ώρα =P - έγραφα σε θέμα στις προσφορές:

Εγώ πολύ θα ήθελα να δω τιμολόγιο από τον προμηθευτή - είπαμε, κατανοητό ξεκατανοητό, μέχρι ενός σημείου. *ΠΟΣΟ* παραπάνω πια τα παίρνουν πλέον δηλαδή. Είναι δυνατόν π.χ. ο spinpoint F3 1ΤΒ από 54Ε να έχει πάει 180.5 (!) στο vision?(ένα παράδειγμα που έχω φρέσκο στο μυαλό). Όποια κι αν είναι η κατάσταση, θεωρώ δεδομένο ότι οι περισσότεροι βάλανε παλιό στοκ -και φάνηκε ξεκάθαρα όπως είπε ο sougiasdj- με νέες τιμές και ότι ακόμη και στο νεο στοκ αισχροκερδούν μέχρι αηδίας.

Την οποία τιμη (180.5) την είχα δει την προηγούμενη. Δηλαδή μεσα σε ουτε 2 μερες, τον πήγαν και στα 216.6 οι ξεφτιλισμένοι. Nice. Άντε με την ευχή μου και στα 300Ε.

Εγώ λέω όπως τους ανεβάσατε εδώ μέσα (ευτυχώς προσωπικά δεν χρειάστηκε να πάρω ποτέ από τους λεγάμενους), ακριβώς έτσι να φάνε μαύρο πό 'δω και πέρα, να πάρουν την ανάστροφη.

:mad:

 

Τιμή χονδρικής απο προμηθευτή - 68,95+φαπα

για να δειτε τι κλεψιμο πεφτει

tilbellos, όχι πως δεν το φανταζόμουν όπως έλεγα και στο άλλο ποστ μου, αλλά για να το κάνουμε ακόμη πιο έγκυρο ως πληροφορία, από που προκύπτει, ρώτησες προσωπικά? Φρέσκο info αυτών των ημερών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το θέμα είναι πώς η WD έχει το πρόβλημα με την παραγωγή. Αλλά στο Ελλάντα οι τιμές πήραν την ανιούσα ανεξαρτήτως εταιρείας. Άντε για γυρίσουν και τα SSD στα 400-500 ευρώ. Που ακούστηκε να δίνεις 150 ευρώ (μόνο :-D ) για 80GB.

 

Ας ξεκινήσουμε να τονίζουμε και άλλα καταστήματα μπάς και αλλάξουν τακτική. Αν δεν το έχουν καταλάβει το amazon.co.uk είναι πλέον πολύ μεγάλος παίκτης και στην Ελληνική αγορά και με δωρεάν ταχυδρομικά για παραγγελίες άνω των 25 λιρών κάπου 27 ευρώ. Ενώ εδώ το Πλαίσιο κάτω από 85 ευρώ δεν στέλνει τίποτα δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι για το μεγαλο ποστ :mrgreen:

Καταλαβαινω την αγανακτιση σας με τα οσα διαδραματιζονται αλλα ψιλοσυμφωνησω μονο με τον ντιναρα. Ισως να ελεγα κι εγω "κοβω" για 2 μηνες τους σκληρους απο το μαγαζι μου μεχρι να ξαναγινουν τα πραγματα οπως ηταν και συνεχιζω απο κει και περα εφοσον ο προμηθευτης μου τωρα τους πουλαει πανακριβα.

Ομως υπαρχουν κανα-δυο παραγοντες ακομα που πρεπει να εχετε υποψη σας. 1ον υπαρχουν πελατες=εταιριες/επιχειρησεις κλπ που ετσι κι αλλιως ειναι "υποχρεωμενοι" να αγορασουν σκληρους δισκους για να συνεχισουν την λειτουργια τους και τετοιοι μπορει να παιρνουν καμια 10αρια δισκους καθε βδομαδα (με καθε παραλαβη δηλαδη) απο καποιο "visionstudio".

Αν δεν μπορεσουν να τους εξυπηρετησουν τωρα πιθανοτατα θα τους χασουν κι απο πελατες και στο μελλον (ενω δεν νομιζω οτι ισχυει το ιδιο για εμας). 2ον υπαρχει επισης η πιθανοτητα να ... χασουν τον προμηθευτη τους! Ο συγκεκριμενος μαλιστα προφανως τους προμηθευε αρκετα μοντελα σκληρων στις καλυτερες τιμες της αγορας, εδω και πολυ καιρο. Για σκεφτειτε να του πουν "δεν θελω να πουλαω δισκους σε τετοια τιμη" και να απαντησει κι αυτος "ΟΚ, οταν πεσουν οι τιμες βρες απο αλλου"!! Παει το μαγαζι (γιατι μη μου πειτε οτι 9 στους 10 και βαλε δεν το μαθατε επειδη το ειδατε 1ο-2ο στο σκρουτζ).

Θελω κι εγω πολυ να δω το τιμολογιο που λεει 60κατι ευρω τιμη προμηθειας και 200 ευρω τιμη καταστηματος. Αν ισχυει διαλυστε τους αλλα θα στοιχηματιζα ανετα για το αντιθετο. Στοκ;;; Σε σκληρους δισκους που εχουν τις χαμηλοτερες τιμες στην αγορα;;; Σχεδον οσες φορες παρηγγειλα μου λεγανε οτι τελειωσαν τα τεμαχια της τελευταιας παραλαβης και περιμενω τα επομενα (1-2 φορες την βδομαδα φερνουν, γι'αυτο και οι συνεχεις αλλαγες στις τιμες -> δεν ειναι παλιο στοκ αλλα νεα παραλαβη, μαλιστα συνηθως η τιμη περνιεται απευθειας στο συστημα τους απο τον προμηθευτη, κατι για το οποιο τους εχω κανει κι εγω εντονες παρατηρησεις!). Τι στοκ να μεινει; αντε κανα "σκουπιδακι" τυπου εξωτερικου usb2.0 απο αυτα που ειδα να βγαινουν σε 'προσφορες' απο διαφορα καταστηματα τωρα τελευταια (και σε 'φυσιολογικες' τιμες φυσικα).

 

ΥΓ. Το Πλαισιο δηλαδη που αναφερατε τι τιμες εχει; θυμαμαι πριν καμια βδομαδα εναν 160gb σκληρο (οχι ssd ε!) στα 100+! Θα ψωνισετε απο εκει δηλαδη (δεν εννοω σε σχεση με αλλους απλα αν το αντεχει γενικα η τσεπη σας); Ή μηπως θελετε να μου πειτε οτι 99% ΑΠΟ ΕΣΑΣ που ψωνιζατε απο το "καθε visionstudio" και τωρα κραζετε δε θα ξαναψωνισετε απο το "καθε visionstudio" oταν ξαναεμφανιστει 1ο στο σκρουτζ;

YΓ2. Ρε παιδια το ιντερνετ χρησιμοποιειτε για να μπειτε στο ινσομνια, ε ψαξτε και λιγο τι παιζει!

http://www.bit-tech.net/news/hardware/2011/10/18/thailand-floods-disrupting-hard-disk-produ/1

Δεν ειναι μονο τα εργοστασια της WD, αλλα το κυριοτερο ειναι (αλλοι) κατασκευαστες των μοτερ που χρησιμοποιουνται στους σκληρους δισκους που εχουν πληγει και εχουν "κρεμασει" και τους κατασκευαστες των δισκων που δεν εχουν εργοστασια εκει! Αφηστε που εχει πνιγει ολοκληρη πρωτευουσα χωρας με εκατονταδες νεκρους (ισως και απο αυτους που φτιαχνουν τους δισκους για εμας!)

ΥΓ3. Απλοι νομοι προσφορας-ζητησης. Τρελη προσφορα χωρις ζητηση = οι τιμες στον πατο. Τρελη ζητηση χωρις προσφορα = οι τιμες στον Θεο!

ΥΓ4. Η συνηθης τακτικη των μαγαζιων (που προκυπτει απο την πολιτικη των προμηθευτων -- οχι κατ' αναγκη απο την νομοθεσια--) ειναι να "πιστωνουν" ενα ιδιο προϊον σε αντικατασταση χαλασμενου (χωρις να μπουν στη μεση χρηματα). Επομενως περιμενω οτι αν καποιος επιστρεψει προβληματικο θα του δωσουν ενα ιδιο. 200τοσα ευρω πιστωση για αρχικη αγορα αλλου (μικροτερου) ποσού δεν παιζει, δεν το καλυπτει κανενας νομος (νομιζω δηλαδη γιατι αν θυμαμαι καλα υπαρχει καπου μια διαταξη που ψιλοκαλυπτει την αντιθετη περιπτωση, δηλαδη να ειναι ενα προϊον πολυ παλαιο και να προβλεπεται επιστροφη μικροτερη της αρχικης αγορας εφοσον πληρουνται καποιες προϋποθεσεις).

YΓ5. (και κλεινω) Το Αμαζον (ελπιζω να δουλευει καλα το λινκ) στους περισσοτερους δισκους εχει αναμονη 1-2 μηνες (!), οι τιμες τους ειναι κι εκει στα ~200 ευρω, ενω ΟΣΑ κομματια ειναι φθηνα και διαθεσιμα εχουν ενδειξη ΟΕΜ, που υποθετω σημαινει οτι τους τσιμπησαν απο ετοιμα σετ υπολογιστων και τους πουλανε "σκετους" σε αρκετα υψηλοτερη τιμη (πχ 100 λιρες αντι 60) απο την "κανονικη". Το πολυαγαπημενο μας καταστηματακι λοιπον μαλλον βρηκε τον καλυτερο τροπο να αρπαξει ενα καλο κερδος και δεν θα του πει κανενας τιποτα γιατι πολυ απλα ετσι λειτουργουμε ολοι (ή σχεδον ολοι) απο εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη κατα τη γνωμη μου αυτο που εκανε δεν ειναι σωστο (τεραστια αυξηση της τιμης) και επειδη δεν ανεχομαι να μου φερονται ετσι σαν καταναλωτη μηπως θα πρεπει να λαβει απο εμας αυτο που του αξιζει?(ειδικα οταν οι τιμες θα πεσουν στα φυσιολογικα επιπεδα).

Είναι γεγονός οτι οι τιμές τους σε διάφορα είδη τελευταία τσιμπάνε προς τα πάνω, επειδή παρακολουθούσα τις αυξήσεις των δίσκων συμφωνώ κ γω ότι πλέον έχουν ξεφύγει..Οκ τώρα μπορεί να είναι ευκαιρία για να βγάλουν φραγκάκια αλλά όταν πέσουν οι τιμές πιστεύω οτι καλό θα ήτανε να φάνε κλάσιμο για να καταλάβουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καλο είναι να κράζουμς αλλα να έχουμε και δίκιο!! Το θεμα με τους σκληρους έχει χτυπισει σε όλες τις χώρες!! Μονο πολυ μεγαλα καταστηματα που ειχαν πολυ στοκ τους εχουν ακομη χαμηλα!

Και σας το λέω από πρωτο χερι... στην Σουηδια που ειμαι εγω ο F3 ξεκινάει απο τα 110Ε και φτανει μεχρι τα 270Ε αναλόγως το καταστημα!!

 

Και παλιοτερα είχε 45Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

tilbellos, όχι πως δεν το φανταζόμουν όπως έλεγα και στο άλλο ποστ μου, αλλά για να το κάνουμε ακόμη πιο έγκυρο ως πληροφορία, από που προκύπτει, ρώτησες προσωπικά? Φρέσκο info αυτών των ημερών?

 

Η τιμή είναι απο westnet, το visionstudio πόσο παραπάνω τον αγοράζει και τον πουλαει 216€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να παρω πριν 2μηνες περιπου εναν σκληρο,εεχα ψαξει εδω βρηκα κατι καλους value for money αλλα δεν ειχα λεφτα(φουστη οτε).Μπαινω τωρα να δω τα ιδια προιοντα κ οι τιμες ειναι +++.Και επεσα πανω σ αυτο το θεμα.Αρα που καταληγουμε?Περιμενουμε να πεσουν οι τιμες?Ξερουμε σε ποσο καιρο?Αμφιβαλλω...Οποτε η τραιναρουμε την αγορα η μας πιανουν τον κωλο κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' ότι έχω αγοράσει πολλά πράγματα τον τελευταίο καιρό από εκεί για πελάτες-φίλους, θα έλεγα πως το Visionstudio την "έχει δει" τώρα τελευταία. Δεν είναι μόνο οι δίσκοι που το έχει "παραχ.σει", γενικώς ακρίβυνε σε αρκετά πράγματα πλέον. Ίσως μόνο τις VGA τις έχει ακόμα αρκετά χαμηλά.

 

Μάλλον το "ψηλώσαμε" λίγο το εν λόγω κατάστημα όλοι εμείς εδώ μέσα, που το προτείνουμε συνέχεια στους υποψήφιους αγοραστές του forum μας...

Παρόλο που είναι γενικό το κακό με το θέμα δίσκων σε αυτό συμφωνώ 100%.

Εκεί που στον Skroutz μας έβγαινε το πιο φτηνό, τώρα βγαίνει από τα ακριβότερα.

Αλλά είναι και αυτό που λέει ο λαός ε; Δώσε θάρρος στο χωριάτη να σου βγει και στο κρεβάτι :devil:

Δε ξέρω πως την είδανε, αλλά τον ίσκιος τους τον είδανε σίγουρα ή πρωί ή προς ηλιοβασιλέματα.

 

Το στήριζα, το πρότεινα και σε μερικά συνεχίζω να το προτείνω σαν κατάστημα, αλλά όπως τα κάνανε υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fixed

 

Παρόλο που είναι γενικό το κακό με το θέμα δίσκων σε αυτό συμφωνώ 100%.

Εκεί που στον Skroutz μας έβγαινε το πιο φτηνό, τώρα βγαίνει από τα ακριβότερα.

Αλλά είναι και αυτό που λέει ο λαός ε; Δώσε θάρρος στο χωριάτη να σου ανεβει στο κρεβάτι :devil:

Δε ξέρω πως την είδανε, αλλά τον ίσκιος τους τον είδανε σίγουρα ή πρωί ή προς ηλιοβασιλέματα.

 

Το στήριζα, το πρότεινα και σε μερικά συνεχίζω να το προτείνω σαν κατάστημα, αλλά όπως τα κάνανε υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ας μην αγοράσετε απο vision σκληρό ρε παιδιά, πάρτε τον απο αλλού..δεν είδα σε άλλα προϊόντα ''τσιμπημένες'' τιμές στο vision για να τρώει τόσο κράξιμο τελικά..σε πολλά είδη είναι το πιο φθηνό στο skroutz..ας είμαστε λίγο ψύχραιμοι λέω..μπόρα είναι θα περάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...