Προς το περιεχόμενο

biodiesel


sofiathereal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα είδα ένα πρατήριο να πουλάει biodiesel 0,25e/λίτρο από βιασύνη δεν ρώτησα τον βενζίνα (βασικά πακιστανος ήτανε) ξέρεις κανείς τι παίζει με δαυφτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να χρησιμοποιηθεί σαν καύσιμο σε μηχανές:Mακριά όσο σε παίρνει.Καλύτερα να το έλεγαν βιο-σαβούρα αντί για βιοντιζελ

Το αναμιγνύουν νόμιμα μέχρι 6-7% με το κανονικό πετρέλαιο κίνησης εκτός από τα v-power της shell ή άλλης εταιρίας.

Παλιότερα το πουλούσαν έξτρα σε βενζινάδικα εδώ στην γερμανία αλλά επειδής αποδείχθηκε βιο-σκουπίδι για τα μοτέρια εξαφανίστηκε και τώρα το αναμιγνύουν με το κανονικό πετρέλαιο για να πουλάνε κάπου και την βιο-σαβούρα τους

Ίδια φάση και με την βενζίνη Ε10.

Ευρωβιοσαβούρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας. Χωρις να θελω να θιξω κανεναν υπαρχει μια φραση που λεει << Οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται>>

Ειμαι ιδιωτης και το λεω για να μην νομιζει καποιος οτι ειμαι εμπορος βιοντηζελ.

 

Λοιπον στο θεμα μας.

Πριν 2 χρονια ξεκινησα τα διαβασματα μου με την παραγωγη βιοντηζελ.

Αποφασισα λοιπον να παρω καποιο μηχανη απο αγγλια που μου ειχε μπει στο ματι και ειχε και καλη τιμουλα.

 

Εδω και 1 χρονο κινω το αυτοκινητο μου με 100% αυτουσιο βιοντηζελ. Απλα η αλλαγη τον πρωτο μηνα εγινε πολυ προσεκτικα. με ποσοστα 90/10 80/20 70/30 60/40 50/50 καθε εβδομαδα μειωση απο το ντηζελ, αυξηση στο βιοντηζελ

 

 

Τα νεας τεχνολογιας αυτοκινητα μπορουν να καψουν κανονικα βιοντηζελ χωρις προβλημα εαν η αλλαγη γινει σωστα.

Για τον καυστηρα δεν το συζητω, ακαθαρτο το βαζω μεσα με τα σαπουνια και το καιει μια χαρα.

Απλα για να μην πηξει εχω ριξει την επιστροφη του καυστηρα στη δεξαμενη για να κρατιεται ζεστο.

 

Για το αυτοκινητο τωρα φιλτραρεται απο ειδικη ρητινη με προδιαγραφες εοκ θα τις βρειτε, μονο 3 ειναι καλες.

Οταν περσουμε απο αυτο το σταδιο η ρητινη κραταει περισσεια σαπουνιου, νερα, γλυκεριδια, γλυκερινη, ακαθαρσιες, αλλατα, περισσεια μεθανολης. Οταν το αποτελεσμα που μας δινει ειναι PH 7 και εντελως διαυγες ωστε να μπορεις να διαβασεις εφημεριδα πισω απο μπουκαλι με βιοντηζελ τοτε μη φοβασαι τιποτα.

 

Α και κατι αλλο , ενα καλο τεστ ειναι αναμειξη βιοντηζελ με νερο σε μπουκαλι, καλο ταραγμα, θα δουμε οτι θα διαχωριστει πληρως μετα απο λιγη ωρα το νερο με το βιοντηζελ, αν οχι θα υπαρχει μια λευκη γραμμη αναμεσα στα 2 υγρα που σημαινει ιχνη σαπουνιου στο καυσιμο μας, οποτε θελει ξαναφιλτραρισμα ή η ρητινη μας πλεον αλλαγη.

 

Μεσα σε ενα χρονο λειτουργιας στο αμαξι δεν εχω παρατηρησει τιποτα το περιεργο. Μονο οτι οταν εβαζα 60 ευρω ντηζελ εκανα 650 χιλιομετρα, τωρα με 7,5 ευρω βιοντηζελ (τα χημικα δηλαδη) κανω 700 χιλιομετρα.

Φανταστειτε νοθεια που ειχε το καυσιμο που εβαζα πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετα ενδιαφέρουσα η απάντηση σου φιλέ μου πες μου λίγο απο περιεργια κιόλας σε τι αυτοκίνητο το χρησιμοποιηθείς και ποσο κανουν τα φιλτρα που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,το χρησιμοποιω σε ενα opel combo DTI 1700 μοντελο 2003

 

Τα φιλτρα αυτα βρισκονται στο σημειο παραγωγης που ειναι το μηχανημα.

Απλα για να μην αγορασω ετοιμο που κοστιζει μια περιουσια, πηρα απο το εμποριο ενα αποσκλυρηντη νερου 20 λιτρων ανοξειδωτο και του εβαλα 9 λιτρα ρητινη μεσα. 1/3 μου βγηκε η τιμη

 

Υπαρχουν και ειδικα φιλτρα μετα για τα αυτοκινητα που συνδεονται με την μπαταρια του αυτοκινητου και κρατανε παντα ζεστο το καυσιμο, ανα μενεις σε περιοχη κατω των 7 βαθμων που αρχιζει να πηζει το βιοντηζελ

 

Να τονισω αν το αμαξι ειναι παλαιας τεχνολογιας κατω του 93 τοτε θελουν αλλαγη τα σωληνακια καυσιμων και γενικα οτι ειναι λαστιχενιο, το βιοντηζελ εχει την ιδιοτητα να λιωνει,καθαριζει τη μακα του πετρελαιου οταν ερθει αποτομα σε μεγαλες ποσοτητες στο ρεζερβουαρ μας. Για αυτο το λογο καλο θα ειναι με την πρωτη μας δοκιμη να αλλαξουμε φιλτρο πετρελαιου στις πρωτες ωρες λειτουργιας. μετα το παρακολουθουμε ανα εβδομαδα εως οτου καθαρισει εντελως.

 

Οταν δεν γινει σωστα οντως θα παθετε ζημια στα φιλτρα, αντλια πετρελαιου, μπεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε hunters ξερεις νομικα τι παιζει με αυτη τη διαδικασια ?? θεωρειται παρανομη δηλαδη η δημιουργία βιοντιζελ στο σπίτι ?? γιατι υπάρχουν και οι καρφοτες ... η και η περιπτωση η ασφάλεια να μη σε καλύπτει σε περίπτωση ατυχηματος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε hunters ξερεις νομικα τι παιζει με αυτη τη διαδικασια ?? θεωρειται παρανομη δηλαδη η δημιουργία βιοντιζελ στο σπίτι ?? γιατι υπάρχουν και οι καρφοτες ... η και η περιπτωση η ασφάλεια να μη σε καλύπτει σε περίπτωση ατυχηματος !!

 

 

Παιδια δεν ξαναλεω τιποτα , σε λιγο θα με εκβιασουν κιολας οτι θα με καρφωσουν.

 

Οσοι θελουν ας δουν ολη τη σχετικη συζητηση και στα 2 τοπικ και ας βγαλουν μονοι συμπερασματα.

 

Και οσοι εχουν μπολικα χρηματα ας βαλουν ντηζελ και ας μη μπουν στη διαδικασια παρασκευης βιοντηζελ.

 

Αραγε αυτες οι μηχανες γιατι τοτε να πωλουνται νομιμα στην ελληνικη αγορα αν ειναι παρανομο?

 

Μηπως δεν υπαρχει ακομη νομοθεσια να αποδεικνυει το αντιθετο?

 

Μηπως για προσωπικη χρηση του καθε ενος απο δικα του λαδια ειναι νομιμο ακομα?

 

Ψαχτειτε παιδες...... αυτο εχω να σας πω.

 

Αυτη τη στιγμη δεν πληρωνω ουτε δεη, ουτε καυσιμα, ουτε τιποτα.

 

Αν καποιος θελει πληροφοριες πμ με το mail του και θα του απαντησω εκει.

 

Εγω να βοηθησω λιγο τον κοσμο ηθελα, αλλα πανω στην καλοσυνη μου θα βρεθω και μπλεγμενος.

 

ΕΔΩ ΤΕΡΜΑ

 

Καλη συνεχεια σε ολους σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 3 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...