Προς το περιεχόμενο

Το World of Warcraft χάνει ακόμα 800.000 συνδρομητές


atonioz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα και 10.000.000 παίχτες για ένα παιχνίδι που σχεδιάστηκε το 2000, δεν είναι λίγο πράμα.

 

Σίγουρα οι παλιοί παίχτες έχουν κορεστεί. Ε μα πόσες φορές να σκοτώσεις τα boss, να αποφύγεις την φωτιά στο πάτωμα, να κάνεις heroics, να μαζέψεις reputation, gear κτλ κτλ.. 2-3 Expansion να έχεις παίξει σοβαρά, ε το είδες το παιχνίδι. Τώρα τι; Στο 90 άντε πάλι από την αρχή; Ήμαρτον....

 

Ήμαρτον ξε-ήμαρτον, όταν έχεις 10.000.000 να πληρώνουν 13ευρώ τον μήνα τι την νοιάζει την Blizzard να τους πάει μέχρι 200 lvl. Ναι μεν μπορεί οι παλιοί παίχτες να έχουν κορεστεί αλλά η πλειoψηφία αυτών έχει ξεπεράσει και την ηλικία του gamer όπως και να το κάνουμε. Καλά κάνει η Blizz απο άποψη επιχείρησης και στοχεύει το game να μπορούν να το παίξουν ακόμα και τα 12χρονα :).

 

'Ασχετο, αλλά διάβαζα ένα άρθρο απο την Blizz για το πως θα είναι πλέον οι αριθμοί στο παιχνίδι (βλέπε damage hits, stats, bonuses κλπ). Δεν μπορούμε να είμαστε στο 90 lvl και να βλέπουμε crits 355.456 , ή στο gear bonus να έχουμε +795 strength, +14555 stamina γιατί χάνετε η μπάλα με τέτοιους αριθμούς, και συζητάνε μήπως εισάγουν νέα μονάδα μέτρησης!!! χαχχααχ ενδεικτικά και τελείως παραδειγματικά αναφέρουν για μονάδα μέτρησης MEGA DAMAGE 12 . !!! Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορει να μου προτεινει καποιος λογους για τους οποιους να παιζω αυτο το παιχνιδι γιατι πραγματικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που ελκυει τις ηλικιες 17-30 να παιζουν ενα παιχνιδι με γραφικα για 10χρονα παιδια και το gameplay να ειναι ηλιθιο. Μου θυμιζει πιο πολλυ μια παραλλαγη της σειρας γιου γκι ο χωρις καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό ειναι οσο περναν τα χρόνια να μειωνονται οι gamers,τωρα με το expansion θα ανεβουν καπως και μετα θα ξαναπέσουν πιο μονιμα αυτη τη φορα.

Δυνατα θα μπει το Τhe Old Republic,σε πολλες λιστες με preorder ειναι πρωτο.

Και μη ξεχναμε και το Diablo 3 που μπορει να μην ειναι ΜΜΟ αλλά θα τραβήξει πολυ κόσμο.

 

 

ps:Οταν ειδα το trailer απτο Mists of Pandaria είπα....''εβαλαν το Kung Fu Panda σε expansion'' χαχα. :P

 

Το Old Republic θα μπει δυνατά αλλά δε νομίζω να τραβήξει όπως το wow, όπως δεν τράβηξε και το Lord of the Rings. Για μένα τουλάχιστον, δεν έχει νόημα να παίζεις ένα παιχνίδι με τελειωμένο lore (κάάααπως έτσι την έχει πατήσει εν μέρει και το wow, του τελείωσε το lore).

Ουτε το Star Wars, ούτε το Lord of the Rings έχουν /είχαν περιθώρια για πιο επικό lore από αυτό που είχε ήδη γραφτεί πριν το game. Αντιθέτως το wow έδινε αυτή τη δυνατότητα στους παίχτες να μπουν μέσα στον κόσμο και να τον "διαμορφώσουν" ας πούμε. Ο κόσμος του WoW δημιουργήθηκε από τους παίκτες και δημιούγησε δική του gaming κουλτούρα και εξελίχθηκε σαν σενάριο ΜΑΖΙ με τους παίκτες. To Star Wars kai LotR είναι ήδη τελειωμένα ως σενάριο πριν καν ξεκινήσουν, αυτήν την εντύπωση μου δίνουν.

 

 

Ακόμα και 10.000.000 παίχτες για ένα παιχνίδι που σχεδιάστηκε το 2000, δεν είναι λίγο πράμα.

 

Σίγουρα οι παλιοί παίχτες έχουν κορεστεί. Ε μα πόσες φορές να σκοτώσεις τα boss, να αποφύγεις την φωτιά στο πάτωμα, να κάνεις heroics, να μαζέψεις reputation, gear κτλ κτλ.. 2-3 Expansion να έχεις παίξει σοβαρά, ε το είδες το παιχνίδι. Τώρα τι; Στο 90 άντε πάλι από την αρχή; Ήμαρτον....

 

Τα ΜΜΟ είναι σχετικά καινούριο είδος στη βιομηχανία του gaming με το WoW να είναι το πρώτο που αφήνει τέτοιο αντίκτυπο. Δηλαδή αυτό που ξεκινάμε πάλι από την αρχή σε κάθε expansion είναι και για τους κατασκευαστές περίεργο και δεν ξέρουν πώς να το χειριστούν και άρα είναι λογικό να έχει ατέλειες σα σύστημα. Λειτούργησε καλά πιο παλιά αλλά τώρα όντως είναι ξεπερασμένο αλλά ταυτόχρονα δε μπορούν να κάνουν και κάτι άλλο (ή δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν)

Έχω την εντύπωση ότι αρκετοί παίκτες θα ήθελαν να κατασταλλάξει λίγο το wow. πχ στο lvl 100 και στα επόμενα exp να βγει καινούριο content αλλά να μην ανεβαίνει το lvl cap γιατί πραγματικά φαίνεται λίγο μάταιο να παίζεις τώρα, ξέροντας ότι σε λίγο καιρό ό,τι μάζεψες θα είναι out-dated.

 

Ήμαρτον ξε-ήμαρτον, όταν έχεις 10.000.000 να πληρώνουν 13ευρώ τον μήνα τι την νοιάζει την Blizzard να τους πάει μέχρι 200 lvl. Ναι μεν μπορεί οι παλιοί παίχτες να έχουν κορεστεί αλλά η πλειoψηφία αυτών έχει ξεπεράσει και την ηλικία του gamer όπως και να το κάνουμε. Καλά κάνει η Blizz απο άποψη επιχείρησης και στοχεύει το game να μπορούν να το παίξουν ακόμα και τα 12χρονα :).

 

'Ασχετο, αλλά διάβαζα ένα άρθρο απο την Blizz για το πως θα είναι πλέον οι αριθμοί στο παιχνίδι (βλέπε damage hits, stats, bonuses κλπ). Δεν μπορούμε να είμαστε στο 90 lvl και να βλέπουμε crits 355.456 , ή στο gear bonus να έχουμε +795 strength, +14555 stamina γιατί χάνετε η μπάλα με τέτοιους αριθμούς, και συζητάνε μήπως εισάγουν νέα μονάδα μέτρησης!!! χαχχααχ ενδεικτικά και τελείως παραδειγματικά αναφέρουν για μονάδα μέτρησης MEGA DAMAGE 12 . !!! Link

 

Από το 2004-2005 που βγήκε μέχρι τώρα είναι πάρα πολλά χρόνια. Αν ήσουν μαθητής λυκείου τώρα τελειώνεις το πανεπιστήμιο, αν ήσουν φοιτητής τώρα είσαι σε φάση δουλειάς μη σου πω και οικογένειας, αν ήσουν ήδη σε φάση οικογένειας τώρα θα έχεις παιδιά που ήδη χειρίζονται pc. Το κοινό ανανεώνεται σίγουρα αλλά κατά τη γνώμη μου κακώς στοχεύουν σε τόσο μικρές ηλικίες. Το WoW έπρεπε να είναι πιο σκοτεινό. Βέβαια για αυτό υπάρχει το Diablo :D

Δυστυχώς στοχεύουν σε μικρότερες ηλικίες για μεγαλύτερα κέρδη και επειδή πλέον το WoW θα έλεγα ότι είναι κοινωνικώς αποδεκτό (πραγματικά το έχουν ακούσει μέχρι και τελείως άσχετοι με το χώρο) είναι ακόμα πιο εύκολο και αποδεκτό από γονείς για τα παιδιά τους.

 

Όσο για τα νούμερα, αυτό είναι αποτέλεσμα όλων των ανωτέρω που απλά δείχνει ότι δεν τα είχαν προγραμματίσει / σκεφτεί καλά τα πράγματα.

 

μπορει να μου προτεινει καποιος λογους για τους οποιους να παιζω αυτο το παιχνιδι γιατι πραγματικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που ελκυει τις ηλικιες 17-30 να παιζουν ενα παιχνιδι με γραφικα για 10χρονα παιδια και το gameplay να ειναι ηλιθιο. Μου θυμιζει πιο πολλυ μια παραλλαγη της σειρας γιου γκι ο χωρις καρτες.

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος που να σου προτείνουμε εμείς ή οποισδήποτε άλλος, αν θες παίζεις αν δε θες όχι.

Αυτό που ελκύει τις ηλικίες αυτές είναι άλλα πράγματα μεταξύ των οποίων:

 

Το lore πίσω από το παιχνίδι

Η δυσκολία του

Ο κόσμος που παίζει το ίδιο παιχνίδι πολλά χρόνια τώρα

Η συνήθεια

Η ποιότητα του

Το ότι μπορείς να κάνεις πολλά διαφορετικά πράγματα κλπ (PvE / PvP / Achievements κλπ)

 

Τα γραφικά υπάρχει λόγος που είναι έτσι και κανένας τύπος γραφικών δεν είναι για 10χρονα παιδάκια. Έτσι επέλεξαν να είναι, δεν τα έχουν ανανεώσει και γιατί κοστίζει αλλά και για να μπορεί να συνεχίσει να παίζει ο μεγάλος αριθμός αυτών που έπαιζαν και πριν από 3-4 χρόνια και επιπλέον, όπως οι ίδιοι έχουν πει, δεν ήταν ποτέ στόχος τους να είναι ρεαλιστικά τα γραφικά τα wow.

 

Όσο για το gameplay, είναι μακράν το καλύτερο που υπάρχει αυτή τη στιγμή και όλα τα άλλα ΜΜΟ το ακολουθούν. Απλό και παραμετροποιήσιμο όσο δεν πάει! Ίσως από τα πιο δυνατά χαρτιά του wow αυτή τη στιγμή.

 

Πέρα από όλα τα άλλα, έχει πολύ (επιχειρηματικό) ενδιαφέρον, είτε παίζεις wow είτε όχι, το πώς θα διαχειριστεί η blizzard το wow και τα υπόλοιπα παιχνίδια της, τη φήμη της και το πολύ απαιτητικό κοινό του χώρου καθώς και τη μείωση των συνδρομητών. Αυτά είναι μαθήματα για τις άλλες εταιρείες αλλά και επίδοξους CEO!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μου προτεινει καποιος λογους για τους οποιους να παιζω αυτο το παιχνιδι γιατι πραγματικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που ελκυει τις ηλικιες 17-30 να παιζουν ενα παιχνιδι με γραφικα για 10χρονα παιδια και το gameplay να ειναι ηλιθιο. Μου θυμιζει πιο πολλυ μια παραλλαγη της σειρας γιου γκι ο χωρις καρτες.

εσυ ας πουμε τι ΑΝΔΡΙΚΑ παιχνιδια παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν πολυασχολουμαι με παιχνιδια μου αρεσουν τα παιχνιδια της κατηγοριας του total war medieval γιατι μου αρεσει η διοικηση και ο ανταγωνισμος και της κατηγοριας του battlefield 3 γιατι ειμαι στρατογκαυλος. αναφερομαι σε τιτλους παιχνιδιων για να γινω κατανοητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μου προτεινει καποιος λογους για τους οποιους να παιζω αυτο το παιχνιδι γιατι πραγματικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που ελκυει τις ηλικιες 17-30 να παιζουν ενα παιχνιδι με γραφικα για 10χρονα παιδια και το gameplay να ειναι ηλιθιο. Μου θυμιζει πιο πολλυ μια παραλλαγη της σειρας γιου γκι ο χωρις καρτες.

παιζω video games απο εποχη αμιγκα..ειμα 31. οφειλω να πω οτι οι εμπειριες που εζησα παιζοντας με φιλους αυτο το παιχνιδι ειναι πραγματικα κατι το απιστευτο..σκεψου οτι εχω κανει φιλιες με ατομα απο σουηδια τα οποια τα φιλοξενω οπως και αυτοι εμενα .. το WOW ειναι κατι παραπανω απο ενα παιχνιδι. μη με περασεις για φανμποι.εχω σταματησει βεβαια πλεον εδω και κατι μηνεσ λογω του οτι (οχι δε βρηκα γκομενα οπως καποιοι λενε) κανω 2 δουλειες.

η ερωτηση σου λοιπον μου φαινεται το λιγοτερο ηλιθια( με ολο το σεβασμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι Heart of the Swarm στο 2012 μην περιμένουμε. :-(

 

edit: δεν είχα κάνει refresh τόση ώρα :). Ναι και το ίδιο για το diablo.

 

Οπωσδήποτε και diablo3 και sc2 HoS και ΜοΡ μέσα στο 2012. Δε νομίζω ότι τους παίρνει να καθυστερήσουν κάτι από τα 3.

Diablo3 υπολογίζω Άνοιξη / SC2 HoS καλοκαίρι και MoP φθινόπωρο/χειμώνα.

Βάζω και στοίχημα να 'ουμ'!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μου προτεινει καποιος λογους για τους οποιους να παιζω αυτο το παιχνιδι γιατι πραγματικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που ελκυει τις ηλικιες 17-30 να παιζουν ενα παιχνιδι με γραφικα για 10χρονα παιδια και το gameplay να ειναι ηλιθιο. Μου θυμιζει πιο πολλυ μια παραλλαγη της σειρας γιου γκι ο χωρις καρτες.

Εδώ έχουν κολλήσει μερικά εκατομμύρια κόσμος με το farmville στο FB και δεν θα κολλήσουν με το Wow, πλάκα κάνεις;;;

 

Το κακό με τα παιχνίδια τύπου WOW είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να αφιερώσεις πολύ χρόνο για να μπορέσεις να ευχαριστηθείς παιχνίδι. Εγώ είμαι της άποψης ότι καλά είναι τα videogames,αλλά αν φτάσεις σε σημείο να ΠΡΕΠΕΙ να παίζεις 2-3 και πάνω ώρες την μέρα τότε καταντάει γελοίο το όλο θέμα και χάσιμο χρόνου. Είχα περάσει στο παρελθόν (λίγες) φάσεις που έπαιζα όλη μέρα μέχρι και αργά το βράδυ η και όλο το βράδυ και μετά αναρωτιόμουνα, τι κάθισα και έκανα ο μ@λ@κ@ς, έχασα μια ολόκληρη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Old Republic θα μπει δυνατά αλλά δε νομίζω να τραβήξει όπως το wow, όπως δεν τράβηξε και το Lord of the Rings. Για μένα τουλάχιστον, δεν έχει νόημα να παίζεις ένα παιχνίδι με τελειωμένο lore (κάάααπως έτσι την έχει πατήσει εν μέρει και το wow, του τελείωσε το lore).

Ουτε το Star Wars, ούτε το Lord of the Rings έχουν /είχαν περιθώρια για πιο επικό lore από αυτό που είχε ήδη γραφτεί πριν το game. Αντιθέτως το wow έδινε αυτή τη δυνατότητα στους παίχτες να μπουν μέσα στον κόσμο και να τον "διαμορφώσουν" ας πούμε. Ο κόσμος του WoW δημιουργήθηκε από τους παίκτες και δημιούγησε δική του gaming κουλτούρα και εξελίχθηκε σαν σενάριο ΜΑΖΙ με τους παίκτες. To Star Wars kai LotR είναι ήδη

τελειωμένα ως σενάριο πριν καν ξεκινήσουν, αυτήν την εντύπωση μου δίνουν.

 

Το star wars καταρχας ειναι 2500 χρονια πριν την τριλογια (menace , attack of clones, revnge of sith) έχει μια εποχη 2450 χρονια τα οποία κυρίως δεν έχουν βγει κομιξ αλλα και όσα εχουν βγει δεν έχουν πολλή ιστορία ... αρα σημαίνει οτι οχι μόνο το lore του μπορεί να συνεχιστεί αλλά με ευκολία μπορούν να προσθέτουν καινούργια πράγματα όπως droids . αντικείμενα ζώα εξωγήινους και άλλα πολλά... υπάρχουν κάπου 200-300 εξωγηινες φυλές χιλιάδες ζώα και εκατοντάδες όπλα τα οποία έχουν μια ιστορία και εκατοντάδες χιλιάδες (μην πω εκατομμύρια ) άλλα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το star wars καταρχας ειναι 2500 χρονια πριν την τριλογια (menace , attack of clones, revnge of sith) έχει μια εποχη 2450 χρονια τα οποία κυρίως δεν έχουν βγει κομιξ αλλα και όσα εχουν βγει δεν έχουν πολλή ιστορία ... αρα σημαίνει οτι οχι μόνο το lore του μπορεί να συνεχιστεί αλλά με ευκολία μπορούν να προσθέτουν καινούργια πράγματα όπως droids . αντικείμενα ζώα εξωγήινους και άλλα πολλά... υπάρχουν κάπου 200-300 εξωγηινες φυλές χιλιάδες ζώα και εκατοντάδες όπλα τα οποία έχουν μια ιστορία και εκατοντάδες χιλιάδες (μην πω εκατομμύρια ) άλλα πράγματα

 

Βρε άμα έχεις καλούς σεναριογράφους και 2500 πριν και μετά, θα βγάλεις και καλό σενάριο και απ'όλα. Αυτό που εννούσα (και ίσως να μην το εξήγησα καλά) είναι ότι το WoW ξεκίνησε ως παιχνίδι και οι δημιουργοί είχαν πολλές δυνατότητες να δημιουργήσουν κατάλληλο lore. Η ιστορία του warcraft είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που ήταν το λογικό επόμενο βήμα να γίνει ένα ΜΜΟ σε αντίθεση με το Star Wars που ξεκίνησε ως ταινία και έχει ας πούμε τελειώσει σαν σενάριο. Ξέρουμε δλδ τι θα γίνει αργότερα! (Θα μου πεις στα περισσότερα παιχνίδια δεν ξέρεις το τέλος; Αλλά πάλι όχι το πώς ακριβώς...)

Δηλαδή αν έβγαινε παιχνίδι the matrix τύπου ΜΜΟ για την εποχή πριν από αυτή των ταινιών, τη νόημα θα είχε; Μου φαίνεται κάπως, χωρίς λόγο δηλαδή. Πιο ενδιαφέρον θα μου φαινόταν να συνεχιζόταν η ιστορία αλλά μετά αυτό ξεσήκωνε μερίδα αυτών που δε θα συμφωνούσαν με κάτι τέτοιο γιατί πιθανώς να μην ήταν τόσο επικό όσο οι ταινίες.

 

Στην πράξη βέβαια τα πράγματα αλλάζουν, οπότε το σωστό είναι να περιμένουμε πριν κρίνουμε! Σίγουρα οι φαν των ταινιών θα γουστάρουν και με το παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το star wars καταρχας ειναι 2500 χρονια πριν την τριλογια (menace , attack of clones, revnge of sith) έχει μια εποχη 2450 χρονια τα οποία κυρίως δεν έχουν βγει κομιξ αλλα και όσα εχουν βγει δεν έχουν πολλή ιστορία ... αρα σημαίνει οτι οχι μόνο το lore του μπορεί να συνεχιστεί αλλά με ευκολία μπορούν να προσθέτουν καινούργια πράγματα όπως droids . αντικείμενα ζώα εξωγήινους και άλλα πολλά... υπάρχουν κάπου 200-300 εξωγηινες φυλές χιλιάδες ζώα και εκατοντάδες όπλα τα οποία έχουν μια ιστορία και εκατοντάδες χιλιάδες (μην πω εκατομμύρια ) άλλα πράγματα

 

 

ποσα classes εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...