Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή η διείσδυση του OSX Lion στην αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μάλλον εννοεί ότι αν πάρεις νέο Mac ίσως δεν παίζει SL ή Leopard σε αυτό,και δεν έχει άδικο,δεν είναι σίγουρο ότι θα παίξει.

Βέβαια έρχεται το νέο Mac με το Lion οπότε σε αναγκάζει να το χρησιμοποιήσεις.

Όταν κάποιος άσχετος με το MacOS αναφέρει ασυμβατοτητες, νομίζει ότι η Apple επίτηδες κάνει μη συμβατά κάποια προγράμματα, μπας και αγοράσω νέο υπολογιστή. Πράγμα ψευδές.

 

Γενικά, περιμένω να διαβάσω εμπειρίες για το Lion από ανθρώπους που το έχουν χρησιμοποίησει. Το ξέρω, είμαι περίεργος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν κάποιος άσχετος με το MacOS αναφέρει ασυμβατοτητες, νομίζει ότι η Apple επίτηδες κάνει μη συμβατά κάποια προγράμματα, μπας και αγοράσω νέο υπολογιστή. Πράγμα ψευδές.

 

Γενικά, περιμένω να διαβάσω εμπειρίες για το Lion από ανθρώπους που το έχουν χρησιμοποίησει. Το ξέρω, είμαι περίεργος... :)

 

Ανεφερα καμια εμπειρια σχετικα με Macos;Εκανα μια υποθεση πως τα βλεπω εγω τα πραγματα,σαν ασχετος,εναλλακτικος και ίσως μελλοντικος αγοραστης Mac.

Όσο για σχετικες αναφορες απο άτομα που χρησιμοποιύν Lion αλλα εχουν χρησιμοποιήσει ήδη SL υποθεί ήδη σε αυτο το νήμα.Λίγο ψαξιμο θέλει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος άσχετος με το MacOS αναφέρει ασυμβατοτητες, νομίζει ότι η Apple επίτηδες κάνει μη συμβατά κάποια προγράμματα, μπας και αγοράσω νέο υπολογιστή. Πράγμα ψευδές.

 

Γενικά, περιμένω να διαβάσω εμπειρίες για το Lion από ανθρώπους που το έχουν χρησιμοποίησει. Το ξέρω, είμαι περίεργος... :)

Το iCloud τι πρόβλημα έχει και δεν παίζει σε Sl;Είναι λιγάκι ύποπτο,Όχι;

Ε,όχι μόνο βασανίστηκα με το Lion σου κανα και ολόκληρη παρουσίαση να ουμ :P

Screen%20shot%202011-10-27%20at%2012.04.28%20AM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το iCloud τι πρόβλημα έχει και δεν παίζει σε Sl;Είναι λιγάκι ύποπτο,Όχι;

Ε,όχι μόνο βασανίστηκα με το Lion σου κανα και ολόκληρη παρουσίαση να ουμ :P

Screen%20shot%202011-10-27%20at%2012.04.28%20AM.png

Δεν διαφωνώ. :)

 

Δυστυχώς δεν χρειαζόταν να με πείσεις, το Lion το αγόρασα και το δοκίμασα.

Και το έβγαλα στις 5 ημέρες από το MacBook. Στο iMac δεν το έβαλα καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου από το lion είναι ότι αν γίνει clean install είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση από ότι αν κάτσει πάνω στο snow leopard.

Η εμπειρία είναι θετική, ειδικά αν έχεις εξωτερικό trackpad.

Μόνα αρνητικά σημεία μέχρι στιγμής η διαχείρηση μνήμης που χωράει πολύ βελτιώση (ο ρυθμός που απελυθερώνεται η μνήμη αφού κλείσει ένα πρόγραμμα είναι πολύ αργός) και τα προβλήματα με το wifi(αναγκάστηκα να αγοράσω το airport express).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ. :)

 

Δυστυχώς δεν χρειαζόταν να με πείσεις, το Lion το αγόρασα και το δοκίμασα.

Και το έβγαλα στις 5 ημέρες από το MacBook. Στο iMac δεν το έβαλα καν.

Το εβγαλες τελικα ε; Μηπως επρεπε να το βγαλω και εγω και να μην βαλω μνημη;

Απο την αλλη οπως ειπαμε ποτε δεν παει χαμενη η μνημη...

Δεν εχω κανενα απο τα Bugs που αναφερονται. Μονο οτι σερνεται.

 

Απο την εμπειρια σου γιατι πιστευεις πως η Apple εβγαλε εναι τετοιο λειτουργικο; Εγω που ειμαι νεος χρηστης με ξερανε που το μηχανημα μου κανει κολπα. Απο μνημη μεν, αλλα μηπως επρεπε να ειχε παραπανω, δε... Η μηπως να ηταν πιο ελαφρυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο την εμπειρια σου γιατι πιστευεις πως η Apple εβγαλε εναι τετοιο λειτουργικο; Εγω που ειμαι νεος χρηστης με ξερανε που το μηχανημα μου κανει κολπα. Απο μνημη μεν, αλλα μηπως επρεπε να ειχε παραπανω, δε... Η μηπως να ηταν πιο ελαφρυ;

 

Καποιο σκοπο θα εχουν.Δεν νομιζω τελικα να ναι τεμπεληδες οι προγραμματιστες της apple! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω macbook air με mac osx lion. Είμαι πολύ ενθουσιασμένος. Ο τελευταίος mac που είχα ήταν eMac του 2004 και δεν μπορώ να κρίνω την διαφορά των δύο mac. Με τον mac osx panther είχα μεγάλα προβλήματα στο πέρασμα από τα windows xp στο mac. Τελικά υπέκυψα στα windows. Φέτος με το mac osx lion αποχαιρετώ την microsoft για τα καλά. Συγκριτικά με τα windows 7 είναι η μέρα με την νύχτα. Είμαι χρήστης των windows από το 1997. Έχω εξοικειωθεί και συμβιβαστεί με πολλά προβλήματα των windows. Πολλές ανέσεις του mac osx lion μου φαίνονται περιττές.

 

Κρίνω πως όποιος καινούριος χρήστης υπολογιστών προτιμήσει windows θα βρει τον μπελά του και σίγουρα θα το μετανιώσει όταν έρθει αργότερα σε επαφή με mac. Οι mac δεν είναι τυχαία οι πιο δημοφιλείς υπολογιστές στα πανεπιστήμια της Αμερικής. Το Mac OSX lion είναι ονειρικό. Απλό περιβάλλον χωρίς να είναι απλοϊκό. Οι ρυθμίσεις που διατίθενται, είναι αυτές που πραγματικά χρειάζονται. Κουράστηκα με το χάος ρυθμίσεων των Windows. Όσο για την συνεργασία iPhone iPad είναι καλύτερη, ότι και να λένε περι συμβατότητας με windows. Το itunes στο mac πραγματικά πετάει. Πόσοι δεν αντιμετωπίσατε τρελά κωλύματα στα windows;

 

Οι mac στην περίπτωση των mini ,είναι πλέον ιδιαίτερα προσιτοί. Υπάρχει και η τσάμπα λύση hackintosh. Τροποποιημένο mac osx από hacker για εγκατάσταση σε κοινά pc. Ψάξτε στην wikipedia για πληροφορίες, αξίζει τον κόπο.

 

Την εποχή της αρχιτεκτονικής power pc δεν υπήρχε πλούσιο λογισμικό . Οι κλασσικές εφαρμογές multimedia σκίζανε σε ταχύτητα λόγω ανωτερότητας του powerPC.Αλλά τι να το κάνω ήταν λίγες. Μετά εισέβαλαν οι intel με θετικά και αρνητικά αποτελέσματα. Τώρα με τους intel δυσκολεύομαι να μη βρω πρόγραμμα για την δουλειά μου. Δεν έχω όμως την αίσθηση ανώτερου hardware σε συνδιασμό με τέλειο λειτουργικό. Πλέον αρκούμε στο λειτουργικό mac osx. Δεν έχω μεγάλο παράπονο. Οι επεξεργαστές της intel έχουν κάνει άλματα. Το insomnia έχει κατάλογο με πολύ χρήσιμα προγράμματα για mac. Με εξυπηρέτησε πάρα πολύ. Μεγάλη έλλειψη από τον mac για μένα είναι το Nero και η visual basic. Το parralels δεν είναι λύση. Αντίθετα ο Safari με το magic mouse κάνει τρελά πράγματα. Δεν το συζητάω για το photoshop, adobe acrobat κ.τ.λ. To iWork και iLife δεν πρέπει να λείπουν. Και οι δύο σουίτες εφαρμογών είναι παράδειγμα φιλικότητας λογισμικού προς τον χρήστη. Απαραίτητο εργαλείο είναι το tuxera ntfs. Δεν μπορώ να καταλάβω μετά από 15 χρόνια ntfs πως το mac osx lion εξακολουθεί να εμποδίζει την εγγραφή αρχείων σε ntfs σκληρούς. Πολυ αλαζονική συμπεριφορά προς τους χρήστες windows. Το tuxera κάνει αρκετά καλά την δουλειά του και καλύπτει σε κάποιο βαθμό το κενό. Άλλο μέγα λάθος που εμποδίζει την μετάβαση στο lion από προηγούμενες εκδόσεις του mac osx είναι η κατάργηση υποστήριξης προγραμμάτων powerPC μέσω του roseta. Ασφαλώς και περάσαν 6 χρόνια από την απόλυτη διακοπή πώλησης mac με powerPC επεξεργαστές. Οι εφαρμογές για powerPC όμως παραμένουν να είναι χρήσιμες. Κάτι αντίστοιχο στα windows θα είχε προκαλέσει επανάσταση. Ποιός είχε αυτή την ιδέα; Σίγουρα όχι ο τότε καταβεβλημένος Steve Jobs. Στα συν του mac os x lion βάζω το facetime. Επιτέλους ένα videochat με αξιοπρεπή ποιότητα εικόνας και σταθερότητα λειτουργίας για πολλές ώρες. Έχω ταλαιπωρηθεί με το Skype , yahoo messenger . Για πλήρες backup στα windows απαιτείται η αγορά windows business ή ultimate. Στο mac os x lion το time machine είναι δωρεάν με περισσότερες λειτουργίες. Ο κίνδυνος από ιούς είναι το ίδιο υπαρκτός στους mac όσο και στα windows , σε αντίθεση με ότι διαδίδεται. Απλά ο αριθμός mac υπολογιστών είναι πολύς μικρός σε σύγκριση με τον windows. Λογικό είναι η δημιουργοί ιών να εστιάζουν τις προσπάθειες τους σε περιβάλλον windows. Επίσης οι χρήστες mac είναι επιρρεπείς σε λιγότερο πειρατικό λογισμικό από ότι των windows. Χρήση antivirus για mac επιβάλλεται σε ριψοκίνδυνους χρήστες. Ο μέσος χρήστης mac δεν το χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το δοκίμασα μετά από αγορά μέσω App store και στον iMac 2009 late core 2 duo 2.93 με 8GB Ram αλλά και στο MacBookPro 13 του 2011 και μπορώ να πω ότι και στα 2 μηχανηματα σερνοταν.εκτος απ´αυτου την μπαταρία στο φορητό την γόνατιζε μέχρι υπερβολικής αιδιας.

Ευτυχώς για εμένα η αγορά του MBP έγινε με το που βγήκαν τα μηχανημα στην αγορα και είχα τα installation DvD με SL 10.6.7 και μπόρεσα και ξανά γύρισα πίσω μιας και το Lion X δεν είχε κυκλοφορήσει.Για το iMac δεν το συζητώ μιας και σαν μηχάνημα 2009 είχε Leopard.

 

1)Θεωρώ μεγάλη βλακεία για την Apple σε μηχανάκια που έρχονται με εγκατεστημένο το Lion X να μην μπορούν να κάνουν DownGrade σε SL μιας και τα retail installation DvD 10.6.3 δεν μπορούν να κάνουν Boot στα μηχανήματα αυτά.

 

2)θεωρώ απαράδεκο λογισμικό πριν 1.5 χρόνο SL να μην υποστηρίζεται για την υπηρεσία iCloud και σώνει και καλά πρέπει να αναβαθμισεις σε Lion X.

 

3)Θεωρώ απαράδεκτο Να μην υπάρχει Rosetta μέσα στο Lion X και για να λειτούργησεις σωστά το Logic Studio και για να έχεις όλα τα samples-loops κλπ από το garageBand πρέπει να έχει γίνει πρώτα εγκατάσταση το SL μετά εγκατάσταση το Logic Studio και μετα να κανείς update σε Lion X λόγο όπως είπα στην αρχή ελληψεις τις Rosseta.

Και οποίος έχει προέγκαταστημενο το Lion X θα δουλεύει με το μισό Logic η περιμένει το Logic Studio 10 που θα έχει υποστηρίξει πλήρεις το Lion X.

 

Off topic

Μην κοιτάτε το Avatar μου,Για εικόνα για Avatar καλό είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη μνήμη... δεν έχω διαθέσει ακόμα τα $30 της αναβάθμισης, οπότε δεν μπορώ να έχω δικιά μου γνώμη.

 

Θυμάμαι πριν χρόνια στο GNU/Linux, που χρησιμοποιούσα ένα προγραμματάκι που έριχνε στη RAM τα προγράμματα και τα αρχεία που χρησιμοποιούσα συχνότερα... λεγόταν "preload". Το αποτέλεσμα ήταν να έχω μόνιμα ~4GB μνήμης πιασμένα, αλλά ταυτόχρονα ασύλληπτη ταχύτητα, σε σχέση με όταν δε το χρησιμοποιούσα.

 

Υπάρχει περίπτωση να κάνει το Lion κάτι αντίστοιχο; Μην ξεχνάμε ότι η μνήμη δεν είναι για να κάθεται αλλά για να χρησιμοποιείται μέχρι το τελευταίο byte.

 

Δηλαδή, όσοι παραπονιούνται για τη διαχείριση μνήμης που κάνει το Lion, έχουν προβλήματα ταχύτητας; Ή απλά βλέπουν το 90% της μνήμης τους πιασμένο και... τρομάζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το νέο iMac πριν 4 μέρες με προεγκατεστημένο το Lion 10.7.2

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο κόλλημα ως τώρα και χρησιμοποιώ το istat menus για να παρακολουθώ απόδοση, θερμοκρασίες.

Εκανα εγκατάσταση εφαρμογών, προφιλ, ρυθμίσεων κ.ά. απο το time machine backup του άλλου μου iMac και όλα πήγαν μια χαρά.

Ολα τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα στο Snow Leopard δεν χρειάστηκαν κάποια αναβάθμιση για το Lion, εκτός του Onyx.

Ο χρόνος εκκίνησης του μηχανήματος είναι κανονικός και η απόκριση στα ανοιχτά προγράμματα πολύ καλή.

Οσο για την μνήμη δεν παρατήρησα υπερβολική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος άσχετος με το MacOS αναφέρει ασυμβατοτητες, νομίζει ότι η Apple επίτηδες κάνει μη συμβατά κάποια προγράμματα, μπας και αγοράσω νέο υπολογιστή. Πράγμα ψευδές.

 

Γενικά, περιμένω να διαβάσω εμπειρίες για το Lion από ανθρώπους που το έχουν χρησιμοποίησει. Το ξέρω, είμαι περίεργος... :)

Απο που έβγαλες συμπέρασμα οτι το παλικάρι είναι άσχετο;

Μπορεί να είσαι mod αλλα δεν σου επιτρέπει κανείς τους χαρακτηρισμούς κ ειδικά πίσω απο μια οθόνη pc.

Ενημερωτικά λοιπόν (επειδή δεν γουστάρει να το πει & το ξέρω χρόνια το παλικάρι) στενός συγγενής του εχει το γνωστό πολύ κατάστημά με προϊόντα apple στην ελλάδα οπότε καλύτερα να προσεχείς τι γράφεις λίγο γιατί όταν αυτός είδε mac εγώ κ εσύ ίσως βλέπαμε μονο windows.

Μην εκμεταλλεύεσαι την καλοσύνη τον άλλον.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απο που έβγαλες συμπέρασμα οτι το παλικάρι είναι άσχετο;

Μπορεί να είσαι mod αλλα δεν σου επιτρέπει κανείς τους χαρακτηρισμούς κ ειδικά πίσω απο μια οθόνη pc.

Ενημερωτικά λοιπόν (επειδή δεν γουστάρει να το πει & το ξέρω χρόνια το παλικάρι) στενός συγγενής του εχει το γνωστό πολύ κατάστημά με προϊόντα apple στην ελλάδα οπότε καλύτερα να προσεχείς τι γράφεις λίγο γιατί όταν αυτός είδε mac εγώ κ εσύ ίσως βλέπαμε μονο windows.

Μην εκμεταλλεύεσαι την καλοσύνη τον άλλον.

Φιλικά.

Αν έχεις την καλοσύνη, ασχολείσου με κάτι που σε αφορά και άσε τις υποδείξεις για όσους σου τις ζητούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά εμένα δε μου έχει συμβεί ποτέ αυτό το bug ως τώρα. Μήπως έχεις κάποιο πρόγραμμα που να το επηρεάζει;

 

Εμένα το πιο εκνευριστικό bug που συνάντησα ως τώρα ήταν ότι δε λειτουργούσε όπως έπρεπε το reminder στο iCal (δε το έχω ξανατσεκάρει προς το παρόν). Πάντως τα bugs για τα οποία συνήθως παραπονιέται ο κόσμος προς το παρόν δε τα έχω δει. Είμαι σε MacBook Pro 15 mid 2010.

 

Καλά, αν ήταν πρόβλημα σε όλα τα μηχανήματα, θα μιλούσαμε για πανωλεθρία...! :)

Ψάχνοντας στο Google πάντως βρήκα πολλούς... συμπάσχοντες :) που σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στο βασίλειο του βασιλιά των ζώων... Μιλάμε για major bug, είτε συμβαίνει σε πολλούς είτε σε λίγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...