Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή η διείσδυση του OSX Lion στην αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, αν ήταν πρόβλημα σε όλα τα μηχανήματα, θα μιλούσαμε για πανωλεθρία...! :)

Ψάχνοντας στο Google πάντως βρήκα πολλούς... συμπάσχοντες :) που σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στο βασίλειο του βασιλιά των ζώων... Μιλάμε για major bug, είτε συμβαίνει σε πολλούς είτε σε λίγους...

 

Καλά ναι δε λέω, να βοηθήσω προσπαθώ. Δεδομένου ότι έχεις κάνει clean install η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο πρόγραμμα που έχεις (ή ρύθμιση; ) να κάνει τη ζημιά. Αν ήταν bug καθαρό του λειτουργικού θα έπρεπε να το έχω και εγώ με το καλημέρα. Δεν είναι όπως φαντάζομαι το πρόβλημα wi-fi που λογικά εξαρτάται και από το hardware. Repair τα permissions δοκίμασες να κάνεις; Να βάλεις το Onyx και να του κάνεις γενικότερο ...λίφτινγκ;

 

 

Άσχετο, επειδή υπάρχουν και παράπονα για τη χρήση της 2ης οθόνης όταν μία εφαρμογή είναι σε πλήρη οθόνη αυτό δεν είναι θέμα του Lion αλλά του OS X γενικότερα μιας και υπήρχε και στο Snow Leopard (πχ με το iPhoto ή το Pages που το υποστηρίζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά ναι δε λέω, να βοηθήσω προσπαθώ. Δεδομένου ότι έχεις κάνει clean install η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο πρόγραμμα που έχεις (ή ρύθμιση; ) να κάνει τη ζημιά. Αν ήταν bug καθαρό του λειτουργικού θα έπρεπε να το έχω και εγώ με το καλημέρα. Δεν είναι όπως φαντάζομαι το πρόβλημα wi-fi που λογικά εξαρτάται και από το hardware. Repair τα permissions δοκίμασες να κάνεις; Να βάλεις το Onyx και να του κάνεις γενικότερο ...λίφτινγκ;

 

Παρεξήγηση! Δεν είχα σκοπό να φανώ δηκτικός, αν φάνηκε κάτι τέτοιο! Το ξέρω και σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Κοίτα, αυτό που λες είναι απόλυτα λογικό, όμως σε διαβεβαιώ (είμαι σίγουρος επειδή τυχαίνει να θυμάμαι το "σκηνικό") ότι το πρόβλημα προέκυψε χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα περισσότερο από το λειτουργικό, συν Opera και Chrome.

Κάπου διάβασα (νομίζω στο insomnia) για πρόβλημα όταν υπάρχουν διεγραμμένα αρχεία από εξωτερικό σκληρό. Πράγματι υπήρχαν τέτοια, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αυτό. Πάντως από προγράμματα, τίποτα άλλο.

Στις πολύ αρχές, όταν έκανα Verify Disk Permissions από το Disk Utility και καπάκια restart, στην επαναφορά το Empty Trash "έπιανε" μία στις τρεις φορές (και πάντα όταν έκανα Empty χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι άλλο μετά το restart). Από ένα σημείο και μετά, ούτε και αυτό έκανε κάτι.

Πλέον, μόνο μέσω του Onyx γίνεται δουλειά, σχεδόν πάντα (8 στις 10 φορές επιτυγχάνει) αλλά και πάλι: ΣΧΕΔΟΝ πάντα... Και σε κάθε περίπτωση, και λύση να έχω βρει, δεν παύει να είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου...

Anyway, σ' ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον! :)

 

 

Άσχετο, επειδή υπάρχουν και παράπονα για τη χρήση της 2ης οθόνης όταν μία εφαρμογή είναι σε πλήρη οθόνη αυτό δεν είναι θέμα του Lion αλλά του OS X γενικότερα μιας και υπήρχε και στο Snow Leopard (πχ με το iPhoto ή το Pages που το υποστηρίζουν)

Η διαφορά σε σχέση με το SL είναι ότι η Apple διαφημίζει τη Full Screen υποστήριξη εγγενώς. Χαρακτηριστικά έλεγε ότι πλέον οι developers δεν χρειάζεται να παλεύουν μόνοι τους για να κάνουν την εφαρμογή Full Screen capable, αλλά θα τους παρέχεται η δυνατότητα εύκολα μέσω API! Ε! Να μην φάει λίγο κράξιμο για τα μερεμέτια που άφησε; :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξήγηση! Δεν είχα σκοπό να φανώ δηκτικός, αν φάνηκε κάτι τέτοιο! Το ξέρω και σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Κοίτα, αυτό που λες είναι απόλυτα λογικό, όμως σε διαβεβαιώ (είμαι σίγουρος επειδή τυχαίνει να θυμάμαι το "σκηνικό") ότι το πρόβλημα προέκυψε χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα περισσότερο από το λειτουργικό, συν Opera και Chrome.

Κάπου διάβασα (νομίζω στο insomnia) για πρόβλημα όταν υπάρχουν διεγραμμένα αρχεία από εξωτερικό σκληρό. Πράγματι υπήρχαν τέτοια, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αυτό. Πάντως από προγράμματα, τίποτα άλλο.

Στις πολύ αρχές, όταν έκανα Verify Disk Permissions από το Disk Utility και καπάκια restart, στην επαναφορά το Empty Trash "έπιανε" μία στις τρεις φορές (και πάντα όταν έκανα Empty χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι άλλο μετά το restart). Από ένα σημείο και μετά, ούτε και αυτό έκανε κάτι.

Πλέον, μόνο μέσω του Onyx γίνεται δουλειά, σχεδόν πάντα (8 στις 10 φορές επιτυγχάνει) αλλά και πάλι: ΣΧΕΔΟΝ πάντα... Και σε κάθε περίπτωση, και λύση να έχω βρει, δεν παύει να είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου...

Anyway, σ' ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον! :)

 

Όλα καλά! :) Πάντως μπελάς το πρόβλημά σου στην επίλυση τελικά...

 

 

Η διαφορά σε σχέση με το SL είναι ότι η Apple διαφημίζει τη Full Screen υποστήριξη εγγενώς. Χαρακτηριστικά έλεγε ότι πλέον οι developers δεν χρειάζεται να παλεύουν μόνοι τους για να κάνουν την εφαρμογή Full Screen capable, αλλά θα τους παρέχεται η δυνατότητα εύκολα μέσω API! Ε! Να μην φάει λίγο κράξιμο για τα μερεμέτια που άφησε; :) :)

 

Από αυτήν την οπτική δε το είχα σκεφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις την καλοσύνη, ασχολείσου με κάτι που σε αφορά και άσε τις υποδείξεις για όσους σου τις ζητούν.

Οταν χαρακτηρίζεις κάποιον άνευ λόγου και αιτίας δεν νομίζω να είναι υπόδειξη η οποιαδήποτε απάντηση.

Να εκφράζονται σαφώς, ευπρεπώς και ευανάγνωστα και να δίνουν περιγραφικούς τίτλους στα θέματα.

Και το γνωρίζεις καλά εσυ αυτό ως Super moderator.

Εχω τοσο ελεύθερο χρόνο πλέων που με αφορά το οτιδήποτε που βλέπω - παρατηρώ και εκφέρω άποψη.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας γραψω αλλη μια φορα στο παρον τοπικ και ελπιζω αυτην την φορα να μην φαω ΣΒΟΥ απο το "παρε δωσε" ....

 

 

λοιπον ... η εμπειρια μου απο το λιονταρι δεν ειναι και η καλυτερη αφου εχω την αισθηση οτι τα μηχανηματα εχουν βατυνει παρα πολυ .. ειδικα ο μακ μινι οπως ειχα ξαναπει σχεδον σερνεται ... το θεμα ειναι οτι ειναι σχετικα παλιος και δεν τον δουλεψα καθολου με Sl ... τον εχω στο μαγαζι και ηδη του περασα μετα απο clean install παλι Snow leopard ... απο αυριο οι εντυπωσεις και εαν δω οτι δουλεύει καλυτερα την βλεπω την αλλαγη και στον imac .....

 

αυτα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν χαρακτηρίζεις κάποιον άνευ λόγου και αιτίας δεν νομίζω να είναι υπόδειξη η οποιαδήποτε απάντηση.

Να εκφράζονται σαφώς, ευπρεπώς και ευανάγνωστα και να δίνουν περιγραφικούς τίτλους στα θέματα.

Και το γνωρίζεις καλά εσυ αυτό ως Super moderator.

Εχω τοσο ελεύθερο χρόνο πλέων που με αφορά το οτιδήποτε που βλέπω - παρατηρώ και εκφέρω άποψη.

Φιλικά.

Αφου δεν σου αρεσουν τα Mac φιλε μου, γιατι γραφεις σε Topic που αφορα χρηστες Mac; Δεν αναφερει για το Lion σε σχεση με τα Windows.

 

 

ας γραψω αλλη μια φορα στο παρον τοπικ και ελπιζω αυτην την φορα να μην φαω ΣΒΟΥ απο το "παρε δωσε" ....

 

 

λοιπον ... η εμπειρια μου απο το λιονταρι δεν ειναι και η καλυτερη αφου εχω την αισθηση οτι τα μηχανηματα εχουν βατυνει παρα πολυ .. ειδικα ο μακ μινι οπως ειχα ξαναπει σχεδον σερνεται ... το θεμα ειναι οτι ειναι σχετικα παλιος και δεν τον δουλεψα καθολου με Sl ... τον εχω στο μαγαζι και ηδη του περασα μετα απο clean install παλι Snow leopard ... απο αυριο οι εντυπωσεις και εαν δω οτι δουλεύει καλυτερα την βλεπω την αλλαγη και στον imac .....

 

αυτα ....

Ποσο Ram εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν σου αρεσουν τα Mac φιλε μου, γιατι γραφεις σε Topic που αφορα χρηστες Mac; Δεν αναφερει για το Lion σε σχεση με τα Windows.

 

 

 

Ποσο Ram εχεις;

 

Στο μίνι που λέω οτι έχει βαρύνει πολυ έχω 2gb. Στο iMac έχω 12gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει το Lion ούτε σε 4GB.

Θα πει κάποιος ότι για απλή χρήση, φτάνουν τα 4. Ναι, ok. Αν έχω μόνο το Safari ανοιχτό, το MSN και να ακούω μουσικούλα στο χαλαρό, ναι.

Αλλά μιλάμε για πάρα πολύ απλή χρήση.

 

Βάλε 8GB και στο μικρούλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ακόμη δυσαρεστημένος χρήστης Lion εδώ. Κρίμα τα 24 ευρώ που έδωσα στην Apple και δεν τα έκανα καφέδες.

 

Σε σχέση με SL δεν έχω WiFi (έχω αναγκαστεί να είμαι με το καλώδιο LAN), δεν έχω μπρος πίσω στα μενού του finder, πολλές φορές ο ήχος κολλάει όταν βγάζω τα ακουστικά και θέλει μόνο επανεκκίνηση, γενικά πάει πιο αργά απο SL ( τα οποία εδώ που τα λέμε μετά απο 3,4 updates είχαν βαρύνει σε σχέση με την 10.6.1 που είχα όταν το αγόρασα), δεν αντέχει να μην σκαλώνει σε μεγάλα uptime, καθυστερεί να κλείσει με το κουμπί του Remote και άλλα χαρωπά.

 

Είχα στείλει mail στην Apple αλλά δεν πήρα απάντηση. Τώρα να τους ζητήσω τα λεφτά μου πίσω, θα ήταν ουτοπικό.

Απο μένα αν είχα βρει το χρόνο θα είχα γυρίσει ήδη στα SL, και όταν το βρω θα είναι το πρώτο που θα κάνω.

 

Κρίμα γιατί έχω φτάσει να θεωρώ τα 7άρια καλύτερα από τα Lion χαλαρά. Η κατάσταση αντιστράφηκε απο την εποχή του SL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν σου αρεσουν τα Mac φιλε μου, γιατι γραφεις σε Topic που αφορα χρηστες Mac; Δεν αναφερει για το Lion σε σχεση με τα Windows.

 

Δεν νομίζω στο quote που έκανες να κράζω το macintosh.

Είναι σαν να μου λες είσαι αεκτζης γιατί ασχολείσαι με τον ολυμπιακό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποια αγορά μιλάμε?Την αγορά του 5% χρηστών Η/Υ που κάποτε ήταν 3%? Το υπολοιπο 2% από που ήρθε και γιατί το ενδιαφέρει το Lion?Φυσικό είναι κάποιος που πάει όπου φυσάει ο άνεμος να έχει προβλήματα...με λίγα λόγια πέρα από κάποιες ασυμβατότητες προγραμμάτων (φυσικό σε οποιοδήποτε καινούργιο OS) το Lion απλά σπέρνει σε δύο μηχανήμτα μου συγκριτικά με το SL.Τα όποια benchmark δεν δείχνουν την αίσθηση που αφήνει το σύστημα συνολικά.Εξάλλου τώρα βγαίνουν τα πραγματικά update των εφαρμογών για το Lion...καλό είναι να κρίνουμε αλλα να μην ξεχνάμε οτι 30 χρόνια πάντα έλεγαν τα χειρότερα για την Apple αλλα ακόμα εδώ είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 χρόνια πάντα έλεγαν τα χειρότερα για την Apple

Και τα καλύτερα επίσης αλλά τα λόγια είναι λόγια.

Μακάρι να αντικαταστήσει πλήρως τα windows (καθώς σαν os είναι καλύτερο χάνει στο support hardware - software) η μαμά apple και να είναι standar os το macintosh αλλά αυτό τουλάχιστον για τώρα φαντάζει μια τεράστια ουτοπία :)

Εξάλλου δεν ενδιαφέρει και την ίδια κάτι τέτοιο διαφορετικά θα είχε συμβεί προ πολλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω στο quote που έκανες να κράζω το macintosh.

Είναι σαν να μου λες είσαι αεκτζης γιατί ασχολείσαι με τον ολυμπιακό ;)

Ναι το παω αλλού αλλά δεν θέλω να βγω offtopic το πόσταρα περισσότερο διότι ποιο πάνω έγραψε κάποιος με τέτοια διαφήμιση που έχει πέσει μπαίνω στο fb και βλέπω πάλι για apple εχμ έλεος μια εταιρία συνέχεια, ο βορβαδισμός ο ίδιος.Και ξέρεις οτι διαφημίζεται και πολύ συνήθως δεν αξίζει ή έστω υπέρ-κοστολογείται (αρα μεγάλα κέρδη για την εταιρία) Βλέπε πχ νερό με όζων :P

Κατι που ειπε ενας αλλος η δυσφήμηση είναι η καλύτερη διαφήμιση ναι αλλά και η πολύ διαφήμιση ειναι η καλύτερη δυσφήμηση.

http://www.insomnia.gr/topic/426569-μειώνονται-οι-πωλήσεις-pc-στην-δυτική-ευρώπη-αύξη/page__st__40

... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ αυτο είναι από άλλο τοπικ φίλε μου να ξέρουμε και τι γράφουμε δηλαδή.

Δεν καταλαβαίνω όμως που το πας παραθέτοντας ποστ μου απο άλλο τοπικ και αναφέροντας με ως apple hater διότι αυτο αφήνεις να εννοηθεί.

Κανε λοιπόν και παράθεση όλα τα σχόλια μαζί on topic για να δούμε το τελικό συμπέρασμα που θα αφεθεί να εννοηθεί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω όμως που το πας παραθέτοντας ποστ μου απο άλλο τοπικ και αναφέροντας με ως apple hater διότι αυτο αφήνεις να εννοηθεί.

Καταλαβαίνεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...