Προς το περιεχόμενο

Monomaxos Linux OS VER.6


kon-man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ την έχω ξαναπει, ubuntu με άλλο theme και μερικά προεγκατεστημένα προγράμματα. Δεν κατανοώ τον λόγο υπαρξης του, αλλά στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού ο καθένας είναι ελεύθερος να δημιουργήσει ότι τον ευχαριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έχω ξαναπει, ubuntu με άλλο theme και μερικά προεγκατεστημένα προγράμματα. Δεν κατανοώ τον λόγ υπαρξης του, αλλά στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού ο καθένας είναι ελεύθερος να δημιουργήσει ότι τον ευχαριστεί.

 

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ενα remastered ubuntu, που βγαινει μια φορα το χρονο, αρα μεχρι να βγει η νεα εκδοση του η προηγουμενη ειναι στην πορτα για το μουσειο.

Εχει ενα σωρο (αχρηστες) εφαρμογες προεγκατεστημενες και το βασικοτερο feature του (οπως το παρουσιαζει αυτος που το εκανε ) ειναι το οτι ειναι ελληνικη "διανομη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έχω ξαναπει, ubuntu με άλλο theme και μερικά προεγκατεστημένα προγράμματα. Δεν κατανοώ τον λόγο υπαρξης του, αλλά στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού ο καθένας είναι ελεύθερος να δημιουργήσει ότι τον ευχαριστεί.

 

Παιδια,

κανεις δεν λεει οτι δεν ειναι ubuntu το ιδιο το προγραμμα το αναφερει εξαλλου. :)

 

Το θεμα ειναι οτι ετσι παραμετροποιημενο που ειναι με προεγκατεστημενα προγραμματα παιζει καλα εχει καποιο προβλημα, δεν καταλαβαινω για ποιο λογο το σνομπαρουμε(αν καταλαβα καλα). :)

 

Ειναι καλο ετσι; ειναι αποτελεσματικο; Τι σημασια εχει οτι ειναι ubuntu. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το αναφερνετε χλευαστικα. -_-

 

Εαν ομως ειναι παρανομο τοτε αλλαζει το θεμα. :angry:

 

Αλλα για ανοιχτο λογισμικο μιλαμε..

 

Τελος παντων εμενα μου αρεσει σαν εμφανιση, εαν το εγκαταστησω θα κανω δουλεια ή τζαμπα κοπος; :rolleyes:

 

Μην κουραζουμε και τον Tritonas00 :D , πανω που παμε να μαθουμε κανενα οδηγο! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τουλάχιστον δεν σνομπάρω το ubuntu, το έχω χρησιμοποιήσει πολύ άλλωστε σαν main OS στο pc μου. Απλά μου φαίνεται ατυχής επιλογή ο monomaxos, γιατί πάντα μένεις πίσω. Το ubuntu πλέον έχει kernel 3.0, gnome 3.2 κλπ, ο monomaxos είναι αιώνες πίσω.

 

Για το θέμα της νομιμότητας, υπάρχουν μερικές λεπτές γραμμές, όπως πχ το flash player που θεωρητικά απαγορεύεται να έρχεται προεγκατεστημένο (γι'αυτό και ubuntu, fedora, opensuse κλπ δεν το έχουν) αλλά ο monomaxos το έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας εδω, κατεβάζεις το θέμα που γουστάρεις, icons που γουστάρεις, απο το ubuntu software center κατεβάζεις και εγκαθιστάς ότι σου κατέβει στην κράνα (flash,codecs,compiz etc)

κατεβάζεις και remastersys κάνεις όλα αυτό το πράμα ένα iso και ουαλα

 

kon-man linux OS

 

ε μετά μπαίνεις εδώ μέσα και μας ρωτάς τι γνώμη έχουμε για την διανομή σου

 

γιατί υποτιμάς τόσο πολύ τον εαυτό σου δεν καταλαβαίνω πραγματικά, κρίμα.

 

*bonus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πολλοστη φορα:

 

monomaxos = ubuntu.

 

δεν τιθεται θεμα ξεχωριστης διανομης.

 

δεν ειναι ξεχωριστη διανομη.

 

ειναι ubuntu.

 

------------------------

 

kon-man , εχεις ξεκινησει παντελως λαθος με το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας εδω, κατεβάζεις το θέμα που γουστάρεις, icons που γουστάρεις, απο το ubuntu software center κατεβάζεις και εγκαθιστάς ότι σου κατέβει στην κράνα (flash,codecs,compiz etc)

κατεβάζεις και remastersys κάνεις όλα αυτό το πράμα ένα iso και ουαλα

 

kon-man linux OS

 

ε μετά μπαίνεις εδώ μέσα και μας ρωτάς τι γνώμη έχουμε για την διανομή σου

 

γιατί υποτιμάς τόσο πολύ τον εαυτό σου δεν καταλαβαίνω πραγματικά, κρίμα.

 

*bonus

 

 

Που την ειδες εσυ την υποτιμηση; :confused: :mrgreen:

 

Οταν δεν ξερεις κατι ρωτας ακομα κι αν η ερωτηση σου φαινεται ..ηλιθια.

 

Το κριμα ειναι να υπαρχουν ανθρωποι που ενω γνωριζουν δεν θελουν να βοηθησουν.. :rolleyes:

 

..εχω ηδη ενωσει αρκετα κομματια του παζλ.. :-D

 

Κι ευχαριστω το insomnia γι αυτο! :)

 

για πολλοστη φορα:

 

 

...kon-man , εχεις ξεκινησει παντελως λαθος με το linux.

 

 

Ευτυχως που δεν εχω ξεκινησει ακομα.. :rolleyes: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια κοπια απο τη live εκδοση του μονομαχου για να ανοιγω pc χαλασμενα windows και να παιρνω τα αρχεια. Το οτι ειναι ελληνικο βοηθαει γιατι οι περισσοτεροι εχουν τα αρχεια τους με ελληνικα ονοματα και αλλα live cd (ειτε βασισμενα σε windows ειτε σε linux) τα βγαζουν ακαταλαβιστικα.

Αλλη χρηση παντως δε βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι σε ευχαριστω πολυ, θα το μελετησω καλυτερα και θα το κρατησω σαν αρχικο οδηγο πιθανοτατα στο ..ubuntu. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 12 χρόνια αργότερα...

Παιδιά μην τρελαίνεστε.... Ο καθένας όπως τον εξυπηρετεί.... Όπως νομίζει.... Όπως του κάνει κέφι....

Για αυτό λέγεται GNU/Linux. Αλλιώς θα λέγοταν Macintos, και θα πλήρωνες ένα σκασμό λεφτά για τα αυτονόητα....


Όποιος δεν του αρέσει, δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω να ακούσω για τον μονομάχο από το 2011 ... έχουμε 2023 ... 
και δεν υπάρχει ως διανομή τα τελευταία χρόνια 
https://distrowatch.com/table.php?distribution=monomaxo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...