Προς το περιεχόμενο

Overclocking Q6600 - Απορίες-Προβλήματα


gormanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, τις τελευταιες μερες εχω ξεκινησει το 1ο μου overclock (εκτος το ελαχιστο με stock cooler). Εχω παρει το Arctic Freezer 13 Pro CO cooler

με σκοπο να ανεβασω οσο γινεται τον επεξεργαστη για να μη χρειαστει να αλλαξω μηχανημα για μερικους μηνες.

Τα specs του ειναι: Intel Q6600, Gigabyte EP35C, RAM 2x2gb 800mhz 5-5-5-18

 

Εχω καταφερει να φτασω στα 9x375 (3375mhz) 1.32v με RAM στα 900mhz 5-5-5-15 +0.1v και ηταν σταθερο με Prime95 για 8 ωρες που το αφησα.

Με θερμοκρασιες δεν ειχα προβλημα ουτε στα 3.6ghz και η μεγιστη που εχω φτασει με full load ειναι 63. Οποτε θεμα θερμοκρασιας δεν υπαρχει.

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω ο επεξεργαστης παει στα 9x400 (3.6ghz) με 1.425v και η RAM στα 800mhz 5-5-5-18 +0.2v και το συστημα ειναι σταθερο με το Prime95 για 15 λεπτα (min&max FFT 4096),

οταν το τεσταρω με το blend test κρασαρει μετα απο λιγο. Εχω την εντυπωση οτι η RAM τραβαει ολο το μηχανημα μου πισω. Στα επισυναπτομενα εχω μερικα settings που δουλεψαν στο 15λεπτο τεστ

του Prime95.

post-140571-0-28652100-1321374382_thumb.jpgpost-140571-0-01877200-1321374400_thumb.jpgpost-140571-0-08727500-1321374479_thumb.pngpost-140571-0-73139600-1321374497_thumb.jpg

 

Τελος το vcore χρειαζεται να ανεβει αρκετα μετα τα 9x375 μεχρι που φτανει τα 1.42 στα 9x400. Ειναι φυσιολογικο να θελει για τοσο μικρες αλλαγες

τοσο μεγαλη διαφορα τασης? Υποψιν οτι δουλευει στα 1.15v stock κι οχι στα 1.25v που λεει ο κατασκευαστης και με τιμες bios οχι cpu-z.

 

Ξερει καποιος αν γινεται να προχωρησω και πως, με το overclock, ή αν δε γινεται να το αφησω οσο ειναι το stable γιατι παιδευομαι ηδη αρκετες μερες!

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως πρέπει να δώσεις και λίγη επιπλέον τάση στο NorthBridge καθώς και να σετάρεις το FSB Termination για να πας πιο πάνω :)

 

Επειδη το bios της μητρικης μου ειναι λιγο διαφορετικο σου παραθετω δυο εικονες που βρηκα (δεν ειναι απ'το μηχανημα μου),

να μου πεις ποια ταση ειναι το northbridge και να δειτε γενικα πως ρυθμιζονται οι RAM με το multiplier και την ταση στη

μητρικη μου. Επισης τι εννοεις με το fsb termination? Που το βρισκω?

Αν καταφερω να ανεβασω την cpu +100mhz και ριξω τη ram στα 800mhz, κερδιζω παραπανω απ'τα 100mhz της cpu ή κερδιζω

περισσοτερα απ'τα +100mhz της ram που ειναι τωρα?

 

post-140571-0-56485100-1321374965_thumb.jpg post-140571-0-21613700-1321374975_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To (G)MCH είναι το NorthBridge.

 

Το FSB OverVoltage Control είναι επί της ουσίας το Termination VVT.

 

 

 

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, την συχνότητα της μνήμης την ορίζεις από το System Memory Multiplier και υπολογίζεται βάση του fsb. Δεν είναι τίποτα τραγικό να χάσεις 100MHz αλλά το ποιο έχει μεγαλύτερο impact στο performance είναι τελείως σχετικό με τις εργασίες σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τοτε θα κανω μερικες δοκιμες με την ταση του northbridge κι αν δεν καταφερω να το σταθεροποιησω στα 3.6ghz

θα το αφησω ως εχει. Ευχαριστω για τη συμβουλη.

 

Κυριως με παιχνιδια και convert(ConvertXtoDVD) ασχολουμαι στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To North πάνω από 1.2-1.25 δεν πρέπει να θέλει, οπότε κοίτα και το Termination εκεί στα 1.35+ μήπως και σε βοηθάει :)

Εβαλα το North στο +0.1v και το Termination επισης. Δεν ξερω απο που να δω την ταση του ομως.

 

το 1.425 είναι λίγο. θέλεις 1.45 για τα 3.6

Δοκιμασα το 1.45 μαζι με τις παραπανω τασεις.

 

Το Prime95 εβγαλε error μετα απο 3 ωρες.

Τωρα μπορει να θελει λιγο παραπανω το North ή το Termination αλλα δεν ξερω τις πραγματικες τασεις τους

και φοβαμαι να τα ανεβασω αλλο. Στα HardwareMonitor, CPU-Z, Everest δε τα βρηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι περίεργη η περίπτωση σου για να λυθεί με υποθέσεις... εγώ πάντως το termination δεν το είχα πειράξει ποτέ, αλλα είχα και άλλο τσιπ. (X38). εγώ το north το είχα +0.150 και αυτό δεν είμαι καν σίγουρος οτι χρειαζόταν. ειδικά εφόσον τρέχεις τις μνήμες σε 800mhz. υποτίθεται οτι ρεύμα χρειάζεται το NB για να αντέξουν οι μνήμες παραπάνω. το Load Line Calibration πώς το έχεις??

 

επίσης 3 ώρες prime είναι αρκετές, εγώ δεν έχω αφήσει τόσο κανένα τέστ ποτέ μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως το termination δεν το είχα πειράξει ποτέ, αλλα είχα και άλλο τσιπ. (X38). εγώ το north το είχα +0.150 και αυτό δεν είμαι καν σίγουρος οτι χρειαζόταν.

το Load Line Calibration πώς το έχεις??

επίσης 3 ώρες prime είναι αρκετές, εγώ δεν έχω αφήσει τόσο κανένα τέστ ποτέ μου :P

Α ειχες καλυτερη μητρικη...gigabyte ηταν? Το Load Line δεν ξερω τι ειναι.

Εγω ανεβασα το North γιατι μου το προτεινατε..δεν εχω ιδεα σε τι βοηθαει και ποτε χρειαζεται να ανεβει.

Για το Prime τωρα, εγω διαβασα στα guides που χω δει οτι για να θεωρηθει ενα συστημα stable πρεπει να το χεις ανοιχτο τουλαχιστον 8 ωρες

και να κανει blend test (8-4096 FFT). Το 15λεπτο test το περνανε ευκολα πολλα settings...στη συνεχη πιεση τι γινεται ομως (πχ. gaming, convert).

 

Anyway, εριξα κι αλλο την ταση στο παρον συστημα (9x375, 1.318v, 900mhz ram) και θα τρεξω κι ενα benchmark μολις σταματησω το Prime, για να δω

που κυμαινομαι. Τα 3.6ghz εχουν πολλα μειονεκτηματα για ενα κερδος των 200mhz cpu (και πτωσης ram 100mhz)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως λένε 8 ώρες αλλα δεν το χω αφήσει ποτέ, αν ειναι να φάει μπλε οθόνη μεστα games να φάει, δεν έχω σκοπό να πιέζω το σύστημα χωρίς λόγο...

όντως στα 3.4 θα είσαι μια χαρά, αλλα για το 900mhz δεν δίνω και όρκο οτι θα είσαι εντάξει... βάλτο στα 800. η ραμ στα 1066 και στα 800 έχουν σχεδόν ίδιες επιδόσεις. οι διαφορές είναι τόσο μικρές που είναι αστείες.

 

εγώ στην θέση σου θα δοκίμαζα 420*8 με λίγη τάση στο Northbridge(+0.150) και τις μνήμες στα 800mhz. σε περίπτωση που δεν έχεις τετοια επιλογή, κάντο όπως το λές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NorthBridge το ανεβάζουμε αν βλέπουμε ότι τρώει φρίκες το prime ΜΟΝΟ σε blend που πάει να πει ότι ζορίζεται και στεγνώνει από ρεύμα ο memory controller. Αν δηλαδή περνάς βαρβάτο linx (που ζορίζει περισσότερο cores) και κολλάει στο blend τότε συνήθως το NB Voltage βοηθάει.

 

Το VTT βοηθάει από κάποια ΜΗz και πάνω στο stability. Βοηθάει και στο fsb wall του κάθε chipset.

 

Τώρα αυτά τα "+ κάτι mV" της giga δεν τα πολυξέρω, αλλά ένα καλό googling θα σε βοηθήσει. Επίσης μέσα στο hardware monitor του bios πρέπει να δείχνει τις βασικότερες τάσεις, για να έχεις ένα μπούσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...