Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές είναι οι default καταστάσεις.

 

Πριν έπαιζα overclocked και είδα στο γράφημα ότι ο πυρήνας δεν ήταν στα 1160 που είχα ορίσει, αλλά είχε σκαμπανεβάσματα. Μικρά, νομίζω μέχρι ~1030 είδα, αλλά είχε. Φυσικά λόγω refresh του γραφήματος δε μπορούσα να δω τι γινόταν όση ώρα έπαιζα, παρά μόνο τις τελευταίες στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται. Δε νομίζω να διάβαζε λάθος το MSI AB, θα το τσεκάρω και με GPU-Z όμως.

 

Η φάση είναι ότι googlαρα "7950 core clock dropping" και τα αποτελέσματα αφορούσαν σχεδόν πάντα τη Vapor-X. Δε βλέπω να γλυτώνει το τρίποντο στον κάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εμπλεκεται το boost δεν εξηγειται αλλιως και αν θυμασαι για αυτο σου ειχα πει οτι πολυ εκραζαν το boost και στις gigabyte και δε χρησιμοποιει κανεις αυτα τα bios , μαλλον θα κανουν κι εκει ανεβοκατεβασματα 

 

παντως για να το ξαναεπιβεβαιωσω (σορρυ δεν εχω c3 στο pc μου ) εβαλα λιγο μετρο που παιζω ακομα και βλεπω οτι πρακτικα απο τα 300 παει στα 1100 και δεν ανεβοκατεβαινει 

 

ο φορτος της καρτας εχει σκαμπανευασματα , δεν ειναι παντα στο 99% βεβαια, αλλα η συχνοτητα ειναι σταθερη και βασικα οσες φορες το χω ελεγξει οποτε μπει και η πιο ξεφτιλα 3d εφαρμογη παει στα 1100 , αλλιως η μονη εναλλακτικη που υπαρχει ειναι τα 300 (αναλογα και οι μνημες)

 

sfgsf_zps00d1467e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι εγώ δε θυμάμαι να το 'χω ξαναπροσέξει, αν και δεν κοιτάω συνέχεια αυτό είναι η αλήθεια.

 

Όσες φορές το 'χα κοιτάξει πάντως, ήταν πάντα σταθερή η συχνότητα.



Έτρεξα πάλι λίγο το Crysis 3 και είδα μια στιγμιαία πτώση από 1160 σε 1107 στο MSI AB, στο GPU-Z όμως δε φαίνεται κάτι τέτοιο.

 

Τι να πω, μπορεί να είναι και misreading του MSI AB, θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δες εδώ:

 

Δε φαίνεται καλά δυστυχώς. Αν δεις, ίσα που φαίνονται λίγες πτώσεις και στο GPU-Z, οι οποίες δε φαίνεται να συμφωνούν βέβαια με το MSI AB.

 

Επίσης παρατηρώ και πτώση στη συχνότητα της μνήμης αυτή τη φορά.

post-112970-0-98726000-1369354177_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον σου συμβαινει οταν πεφτει το load , αλλα απο οσο μπορω να διακρινω το ανεβοκατεβασμα στις μνημες συμβαινει γενικοτερα ή δε βλεπω καλα; δεν ειναι και πολυ ευδιακριτο 

 

για να γινεται και σε αλλες vaporx παντως, μαλλον ειναι θεμα bios της sapphire 

 

απλα δε ξερω αν ειναι συνηθισμενο για amd, γιατι στις nvidia αυτο πρεπει να συμβαινει συνεχεια απο οσο εχω καταλαβει πώς δουλευουν τα δικα τους boost

 

πχ στην 670 του psycho σιγουρα θα συμβαινει το ιδιο στις amd λογικα θα γινεται ετσι με το boost , αλλα γιατι επεμβαινει και μετα τη μεγιστη συχνοτητα του boost δε μπορω να καταλαβω 

 

με ποιο κριτηριο, αφου δε μιλαμε για εργοστασιακη ρυθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μονο οταν πεφτει το load σου συμβαινει, καλο αυτο 

 

δοκιμασε και κανα metro  ή κανα πιο ελαφρυ παιχνιδι ισως καλυτερα που δεν παει η καρτα ολη την ωρα στο 99% να δεις αν εχεις κι εκει τριχες κατσαρες σε περισσοτερα σημεια 

 

ή βαλε κανα heaven με ξεφτιλα ρυθμισεις να μη ζοριζεται καθολου η καρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τοτε χαρακτηριστικο της καρτας, οχι απαραιτητα κακο 

 

απλα λιγο ανουσιο.. αντε ποσα watt θα γλιτωσεις ετσι ή ποσο λιγοτερο θα ζεσταθει η καρτα..;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://img402.imageshack.us/img402/7582/heavendu.jpg

 

Εδώ τρέχω για λίγο το Heaven σε stock clocks.

 

Έχω την εντύπωση ότι δε θυμάμαι να γινόταν αυτό πριν. Και δεν το θεωρώ φυσιολογικό.

 

Το Core Clock συνήθως εναλλάσσεται μεταξύ 850-950, αλλά το MSI AB δείχνει και χαμηλότερες συχνότητες. Ποιος μου λέει ότι η κάρτα αποδίδει όπως πρέπει;

 

Edit: Κατά 99% είναι το Boost. Το απενεργοποίησα και όλα είναι σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ακομα και με χαμηλο load  εχω 1100  , δηλαδη on/off φαση στο 300 ή 1100 οχι ενδιαμεσα πραγματα

 

(δε θυμαμαι απο πού ειναι αυτο το screenshot, ειδα διαφορα που εχω ανεβασμενα απλα εδω εχω αρκετη ωρα  χαμηλο load  )

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/adfa_zps08bd1d39.png

 

edit , αν κρινω απο τη ραμ (μαλλον για τη ραμ το ειχα ανεβασει το screenshot ) αυτο πρεπει να το τραβηξα κατα τη διαρκεια starcraft 2, μαλιστα μου εχει φτασει τη καρτα στο 1.5 GB το συγκεκριμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω καποιες πληροφοριες για το Crossfire. Πρωτα απ'ολα ετρεξα το valley ξανα. Πως σας φαινονται τα νουμερα?? Ειναι και οι δυο καρτες στα 1080/1500.

00005_zpsefea97d6.png

 

Δευτερον, μεσω του HWmonitor ειδα οτι η gpu ανεβηκε μεχρι 74 βαθμους στο bench. Η πρωτη ειναι η Vapor-X και η δευτερη η 7970OC GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...