Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σς λαθος section εκανες το λινκ. Εδω ειναι για την σειρα 7χχχ :P

 

Κωστη δοκιμασε με 1150mhz πρωτα,εισαι stable ? Aνεβαινεις κατα +15. Εισαι ξανα stable βαζεις 1180? Δεν εισαι stable? Βαζεις και 1165 και εισαι κομπλε.

sorry έχεις δίκιο, δεν ξέρω πως το έκανα. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

YiorgosA, on 14 Oct 2013 - 5:43 PM, said:

Μπορεί κάποιος που έχει στην κατοχή του την Sapphire 7870 XT (Tahiti LE) να μου πει ποιες είναι οι default ρυθμίσεις στο MSI Afterburner για το FAN Control?

Έκανα ένα τεστ και τα έβαλα τέρμα να δω τα επίπεδα θορύβου των ανεμιστήρων στο 100%, και τώρα που θέλω να τους ρυθμίσω ένα 10% πάνω απο τα μαμά, μου εμφανίζει την ρύθμιση που έκανα εγώ......

 

Για όποιον μπορεί να ενδιαφέρει στο μέλλον, παρακάτω είναι οι default τιμές

 

Temperature    30     50     80     90

Fan Speed       40     50     80     100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον μπορεί να ενδιαφέρει στο μέλλον, παρακάτω είναι οι default τιμές

 

Temperature    30     50     80     90

Fan Speed       40     50     80     100

Σαν πολυ ψηλα δεν ειναι? Βεβαια εχουμε διαφορετικη υλοποιηση και μπορει να ειναι τελειως διαφορετικο το setting των fan σου.

Καπου στα 70-72C παει στο 38% το δικο μου. Καπως δικαιολογειται να κανουν ιδιο θορυβο σε load παντως, απ οτι εχω διαβασει, αν ειναι με auto ρυθμισμενα ετσι οπως τα αναγραφεις. Το διαπιστωσες με μετρησεις ή με bios editor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαπίστωσα με τοποθέτηση της κάρτας μου σε άλλο pc, που έβαλα το afterburner και είδα τις default τιμές. 

Το αν είναι ψηλά ή χαμηλά δεν ξέρω να σου πω, πάντως καλολαίρι σε full load, δεν είδα πάνω απο 76C και 55% fan speed

Ότι ακούγεται σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες ναι ισχύει. Αλλά κρατάω μια επιφύλαξη γιατί τότε είχα μαμά ψήκτρα και στον επεξεργαστή και μπορεί να ακουγόταν κι αυτή. Πρόσφατα άλλαξα, αλλά ακόμα δεν έχω τεστάρει σε full load της κάρτας επίπεδα θορύβου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαπίστωσα με τοποθέτηση της κάρτας μου σε άλλο pc, που έβαλα το afterburner και είδα τις default τιμές. 

Το αν είναι ψηλά ή χαμηλά δεν ξέρω να σου πω, πάντως καλολαίρι σε full load, δεν είδα πάνω απο 76C και 55% fan speed

Ότι ακούγεται σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες ναι ισχύει. Αλλά κρατάω μια επιφύλαξη γιατί τότε είχα μαμά ψήκτρα και στον επεξεργαστή και μπορεί να ακουγόταν κι αυτή. Πρόσφατα άλλαξα, αλλά ακόμα δεν έχω τεστάρει σε full load της κάρτας επίπεδα θορύβου

Γι αυτο σε ρωτησα, οποτε και οι τιμες που παραθετεις δεν ειναι οι αυτοματες. Το afterburner δεν σου εμφανιζει πουθενα default τιμες. 

Περα απο αυτο, μονος γραφεις οτι δεν ειδες πανω απο 76C και 55% fan. Αυτο σημαινει οτι το πινακακι σου που γραφει 50-50, αντιστοιχα δεν ισχυει. Για να καταγραψεις τις σωστες τιμες, παρατηρησε και κρατα μετρησεις θερμοκρασιας και %fan. Στα 40C πχ 25% και ουτω καθεξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-253828-0-55505900-1382440275_thumb.jpg

 

Αυτές είναι οι default τιμές απο το Afterburner.

Στην καρτέλα Fan, αν επιλέξεις (τικάρεις) το Enable user defined software automatic control

σου εμφανίζει το διάγραμμα. 

 

Το 76C και 55% fan ισχύει, απλά δεν ξέρω πως λειτουγούν οι ανεμιστήρες, γιατί δεν έχω δει ποτέ να πιάνουν πάνω απο 55%. 

Γι αυτό ακριβώς έκανα τον πειραματισμό και τα έβαλα στο full, να δω τι γίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω το εξής. Ακόμα και τώρα, η ταχύτητα των ανεμιτήρων είναι στο 25% με 30C

Ακόμα και manual που δοκίμασα κάποια πράγματα, πχ στους 35C βα παίξει με 40% ή 35%, και πάλι το μονιτορ 25% έλεγε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.gifAfterburner FanControl.JPG

 

Αυτές είναι οι default τιμές απο το Afterburner.

Στην καρτέλα Fan, αν επιλέξεις (τικάρεις) το Enable user defined software automatic control

σου εμφανίζει το διάγραμμα. 

 

Το 76C και 55% fan ισχύει, απλά δεν ξέρω πως λειτουγούν οι ανεμιστήρες, γιατί δεν έχω δει ποτέ να πιάνουν πάνω απο 55%. 

Γι αυτό ακριβώς έκανα τον πειραματισμό και τα έβαλα στο full, να δω τι γίνεται....

Α, αυτο εννοουσες, νομιζα οτι ως default ελεγες την auto ρυθμιση (απο κατασκευαστη, αυτην θα θεωρουσα χρησιμη), και την καμπυλη αυτης. Δεν σε νοιαζει και πολυ αυτο ομως, η καμπυλη που θα φτιαξεις θελει πολλες δοκιμες, η default του AB δεν ξερεις πως θα αντιδρασει στην δικη σου καρτα. Μπορει να ειναι πολυ θορυβωδης χωρις λογο ας πουμε.

 

Να προσθέσω το εξής. Ακόμα και τώρα, η ταχύτητα των ανεμιτήρων είναι στο 25% με 30C

Ακόμα και manual που δοκίμασα κάποια πράγματα, πχ στους 35C βα παίξει με 40% ή 35%, και πάλι το μονιτορ 25% έλεγε....

Δηλαδη αν ρυθμισεις 50% manual, απενεργοποιωντας το auto κουμπακι, δεν θα παει στο 50%? 

Και αν βαλεις δικη σου καμπυλη και την ενεργοποιησεις, δεν παει αναλογα με αυτην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου. Στο 50% θα πάει μια χαρά. Στο 35, 45, 65, κλπ % όμως ΔΕΝ.....

Απο τον κατασκευαστή κι εγώ θα την θεωρούσα χρήσιμη την μέτρηση, αλλά δεν την έχω βρει κάπου. Αν κάποιος ξέρει, ας το παραθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...