Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήταν πιο μπροστά, δεν είναι και δεν πρόκειται να είναι..

Πάει η AMD, είναι τελειωμένη στους επεξεργαστές, ότι κάνει με τις κάρτες γραφικών, η Intel έχει πάρει άγρια φόρα, πάει μπρος ολοταχώς για τα 22nm τώρα με τον Ivy Bridge και μετά στα 14nm.

Εσύ θυμάσαι εποχές 64Bit Athlon και ότι η AMD έβγαλε πρώτη πραγματικό Quad Core Cpu..

 

Για οτι γράφω το γράφω για το τι γίνεται εως και σήμερα.

 

Και έγραψα "τεχνολογικά" δεν έγραψα για επιδόσεις και πίνακες με benchmark που σε πολλές περιπτώσεις η διαφορά των frames είναι αστεία. Δεν είμαι fanboy καμιάς εταιρίας,εχω αγοράσει ολα αυτα τα χρόνια και απο τις δυο εταιρίες.

 

Τεχνολογικά λοιπόν οι cpu της AMD ήταν πάντα πιο μπροστά και μετά η Intel ακολουθούσε.

  • 1ος με 2 πυρήνες
  • 1ος 64μπιτος
  • 1ος με 4 πυρήνες
  • 1oς με 8 πυρήνες
  • 1ος με Turbo Boost
  • 1oς με ενσωματωμένο memory controller
  • 1ος με ενσωματωμένη GPU
  • 1ος με Cool and Quiet

Αυτα τα λίγα είναι που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό αλλά και πολύ σημαντικά στην εξέλιξη των επεξεργαστών.

Πάντα έχουν πολύ καλή θερμική συμπεριφορά.

Εχω στην κατοχή μου αυτη την στιγμή το σύστημα της υπογραφής μου με AMD και άλλο ενα με intel i7 930.

Σε κάποια προγράμματα ή παιχνίδια οι intel σε καθαρούς αριθμούς ναι τα πάνε καλύτερα αλλά σε καμία περίπτωση αυτη η διαφορά δεν ανταποκρίνεται στην διαφορά χρημάτων που πρέπει κάποιος να δίνει για να πάρει το πακέτο της intel - CPU/Mobo επειδή κάθε 3 μήνες βγαίνει νεο socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πατάτα κάναν ;

Δεν έχω ακούσει κάποιο πρόβλημα σχετικά με τα Voltages.

 

Αμφότερες κάναν πατάτα με τα πρώτα 28nm. O ένας δεν κατάφερε να πετύχει το PCIe3.0 σωστά και ο άλλος έχει κάνει πατάτα με τα voltages. Αν στο άμεσο μέλλον δεις Tahiti οτιδήποτε με χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος θα καταλάβεις γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει σχέση με αυτό που λέει ο Αίλουρος αλλα κάποιοι σε αυτό το thread : http://www.overclock...wners-club/1590

 

Πέτυχαν καλύτερα clocks με χαμηλότερο voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει σχέση με αυτό που λέει ο Αίλουρος αλλα κάποιοι σε αυτό το thread : http://www.overclock...wners-club/1590

 

Πέτυχαν καλύτερα clocks με χαμηλότερο voltage.

 

Σωστά. Το ερώτημα είναι τι πίνανε στην AMD για να ανεβάσουν τόσο το voltage στις Tahiti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Το ερώτημα είναι τι πίνανε στην AMD για να ανεβάσουν τόσο το voltage στις Tahiti.

 

ίσως για να δώσουν μεγαλύτερο overclocking potential με 'στοκ' και καλά ρεύμα??

 

Αμφότερες κάναν πατάτα με τα πρώτα 28nm. O ένας δεν κατάφερε να πετύχει το PCIe3.0 σωστά και ο άλλος έχει κάνει πατάτα με τα voltages. Αν στο άμεσο μέλλον δεις Tahiti οτιδήποτε με χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος θα καταλάβεις γιατί.

 

δηλαδή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-7970-PCI-Express-3-GB-DDR5-21197-00-40G.htm

 

40 ευρώ την "ρίξανε" την τιμή σε 2-3 βδομάδες, μωρέ μπας και την δούμε στα 500- σε κάνα μηνα ή δυό εδώ στο Ελλάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...