Προς το περιεχόμενο

Στη Δικαιοσύνη οι «χρυσές» ιστοσελίδες


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα, μιλάμε για 5 εκατομμύρια ευρώ! Ναι δε λέω, δεν είναι φτηνοί οι servers. Αλλά τόσα λεφτά σε hardware, λογισμικό και bandwidth δε ξοδεύει ούτε η WikiPedia. Για το 2007-08 την έβγαλε με μόνο 2.9 εκατομμύρια δολλάρια, το site του Υπουργείου Εξωτερικών έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα;

 

:fear:

 

Ε αφού το άκουσε στις ειδήσεις έτσι θα ναι..

 

(και να 'μασταν σε κανα άσχετο foruμ να πεις οκ.. δεν ξέρουν απο τεχνολογία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ακούστε μερικές αλήθειες. Στους δήμους δεν δόθηκε κανένας server ούτε σκανερ. Δόθηκαν σε όλους 2 υπολογιστές hp, 2 εκτυπωτές της τάξεως των 300 ευρώ ο καθένας και ο δωρεάν χώρος με το domain. Η μεγάλη φάρσοκομωδία είναι η εξής: φτιάχτηκε μία και μόνο ιστοσελίδα με τα απαραίτητα εργαλεία διαχείρισης. Τίποτα άλλο. ΑΥΤΗ λοιπόν η ιστοσελίδα έγινε αντιγραφή επικόλληση τόσες φορές όσες χρειαζόταν με την διαφορά πως η κάθε ιστοσελίδα χρεωνόταν ξεχωριστά. Για μένα αυτή είναι η μεγαλήτερη απάτη. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλές (για να μην πω όλες) οι ιστοσελίδες μοιάζουν κατά πολύ μεταξύ τους. Κι όσο για το γέμισμα με πληροφορίες δεν έκανε κανένας εργολάβος την παραμικρή εισαγωγή στοιχείων αλλά υποχρεούνταν μόνο να εκπαιδεύσει κάποια άτομα του δημοσίου για να την διαχερίζονται.

Πάγια γνώμη μου για το χάλι μας στην Ελλάδα είναι ότι 1) δεν υπάρχει επαρκείς έλεγχος και 2)υπάρχει ατιμωρισία

αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακούστε μερικές αλήθειες. Στους δήμους δεν δόθηκε κανένας server ούτε σκανερ. Δόθηκαν σε όλους 2 υπολογιστές hp, 2 εκτυπωτές της τάξεως των 300 ευρώ ο καθένας και ο δωρεάν χώρος με το domain. Η μεγάλη φάρσοκομωδία είναι η εξής: φτιάχτηκε μία και μόνο ιστοσελίδα με τα απαραίτητα εργαλεία διαχείρισης. Τίποτα άλλο. ΑΥΤΗ λοιπόν η ιστοσελίδα έγινε αντιγραφή επικόλληση τόσες φορές όσες χρειαζόταν με την διαφορά πως η κάθε ιστοσελίδα χρεωνόταν ξεχωριστά. Για μένα αυτή είναι η μεγαλήτερη απάτη. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλές (για να μην πω όλες) οι ιστοσελίδες μοιάζουν κατά πολύ μεταξύ τους. Κι όσο για το γέμισμα με πληροφορίες δεν έκανε κανένας εργολάβος την παραμικρή εισαγωγή στοιχείων αλλά υποχρεούνταν μόνο να εκπαιδεύσει κάποια άτομα του δημοσίου για να την διαχερίζονται.

Πάγια γνώμη μου για το χάλι μας στην Ελλάδα είναι ότι 1) δεν υπάρχει επαρκείς έλεγχος και 2)υπάρχει ατιμωρισία

αυτά

 

Δεν ειναι καλο να γραφουμε ανακρίβειες, αυτά είναι ίσως που γνωρίζεις αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Αλλωστε θα φανεί όταν και αν χρειαστεί απο τα σχετικά παραστατικα κτλ.

 

Κάθε δήμος πήρε απο 1-4 servers για την κεντρική υποδομή (δεν ξερω αν θα έπρεπε , δεν θα έπρεπε κτλ αλλά ετσι έγινε) τα pc εκτυπωτες scanner κτλ ήταν για τους χρήστες που πάλι δεν είναι ίδια για κάθε περιοχή - δήμο. Με αντιγραφή επικόλληση δεν παίζει καμια σελίδα - site πάντα ότι και να κάνεις κάποιος έκανε δουλεια, πολύ - λίγη δεν ξέρω αλλά δουλειά έγινε. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο οτι δεν είναι απάτη. Το γέμισμα με πληροφορίες πάλι είναι πολύ λογικό να γίνει απο υπαλλήλους του δήμου όταν αυτοί λάβουν τη σχετική εκπαίδευση , δεν βλεπω που μπορεί να είναι το κακό σε αυτό; Μήπως θα έπρεπε η εταιρία που το έφτιαξε να επαιρνε και συμβόλαιο συντήρησης και να χρέωνε 100 - 200 ευρώ για κάθε αλλαγή; Εκπαίδευσε το προσωπικό για να μπορεί να κάνει μόνο του τις αλλαγες. Το οτι μοιάζουν οι σελίδες πάλι δεν βλεπω γιατι μπορεί να είναι κακο και να δείχνει κάτι προφανώς και θα μοιάζουν αν τις έφτιαξε μια εταιρία για να έχουν και ομοιομορφία. Πιστεψε με δεν θα την πείραζε να την κάνει καθε σελίδα διαφορετική αλλά δεν βρίσκω κανενα λόγο - νόημα σε αυτό.

 

Να γκρινιάζουμε δηλαδή , να λέμε τα άδικα αλλά δεν είναι όλα μα όλα λαθος και φταίνε οι εταιρίες .

 

Αυτα απο εμένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

Καλά διάβασα τα προηγούμενα ποστς και έφριξα! Δυστύχως οτι έχει σχέση με ελληνικό δημόσιο είναι μαύρη απελπισία. Εμείς θα τα πληρώσουμε πάλι και για πολλά χρόνια. Ναι,ξέρω και εγώ αρκετές περιπτώσεις κλοπής και μίζας κτλ. Και εγώ η ίδια έχω προσφερθει να κάνω εθελοντική εργασία για καποιο δημο - όχι σε ιστοσελιδα αλλά σε άλλο αντικείμενο και φυσικά το μόνο που εισέπραξα ήταν αδιαφορία και ειρωνία. Απίστευτο έτσι? Και μετά βλέπεις τα ποσά που πληρώνονται για .... μη πω τωρα! Τέλος πάντων...

Πότε θα γίνουμε κράτος? Ακόμα και τώρα στο τέλος γίνονται ευτράπελα. Και φυσικά πιστευω οτι ότι ερευνα και αν γίνει, είναι απάτη και να αποκαλυφθει κανείς δε θα τιμωρηθει.

Κατά τα άλλα θα ήθελα να σας πω οτι καλώς σας βρήκα, καθώς είμαι καινουρια στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What-the-Customer-Really-Needed-just-one-of-those-things-that-floats-around-the-internet-that-is-actually-funny.jpeg

 

 

Κλασσικό και περιγράφει την κατάσταση πλήρως. Απλά στην περίπτωση του δημοσίου η χρέωση δεν είναι ένα τρενάκι άλλα ολόκληρο το Allou Fun Park, μιας και είναι πολλοί που πρέπει να φάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιες προδιαγραφες μιλατε βρε παιδια και φιλοι μου, απο την στιγμη που γνωριζετε οτι καθε τοσο οι σελιδες χακευονται, εχουν μποτιλιαρισματα και γενικα ειναι μια χαρα χαλια....ειναι αληθεια οτι το παρτυ της μιζας συνεχιζεται και μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν πριν κάνα χρόνο σε συνέδριο για open source. Μια εταιρεία που χρησιμοποιούσε τα εργαλεία και έκανε προσφορά σε δημόσια έργα ήταν παρούσα (παρουσίαζε το cakephp). θυμάμαι ακόμη το παράπονο τους για τις μίζες που πέφταν αλλά και για τις προδιαγραφές που ζητούσαν. Μόνο IIS, μόνο oracle, μόνο asp (licenses $$$) διότι τα αλλά είναι κατώτερης ποιότητας.

 

Γενικά ειπώθηκε πως οι απαιτήσεις από τους διαγωνισμούς είναι όχι απλά κομμένες και ραμμένες στα μέτρα αυτού που θα πάρει το έργο.

 

Τι τα λέω βέβαια...δεν τα ξέρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ήμουν πριν κάνα χρόνο σε συνέδριο για open source. Μια εταιρεία που χρησιμοποιούσε τα εργαλεία και έκανε προσφορά σε δημόσια έργα ήταν παρούσα (παρουσίαζε το cakephp). θυμάμαι ακόμη το παράπονο τους για τις μίζες που πέφταν αλλά και για τις προδιαγραφές που ζητούσαν. Μόνο IIS, μόνο oracle, μόνο asp (licenses $$$) διότι τα αλλά είναι κατώτερης ποιότητας.

 

Γενικά ειπώθηκε πως οι απαιτήσεις από τους διαγωνισμούς είναι όχι απλά κομμένες και ραμμένες στα μέτρα αυτού που θα πάρει το έργο.

 

Τι τα λέω βέβαια...δεν τα ξέρουμε;

 

Tα ξέρουμε, τα ξέρουμε αλλα δυστυχώς δε κάνουμε τίποτα για αυτο! Φαίνεται οτι απλά για πολλά χρόνια ο κόσμος που ωφελήθηκε ήταν περισσότερος από όσο νομίζαμε. Για αυτό και δε διαμαρτυρόταν. Τώρα έκει που φτάσαμε δε έχει επιστροφή. Και δυστυχώς θα χρειαστούνε 3 γεννιές να ορθοποδήσουμε. Αλλά θα ορθοποδήσουμε αρκεί να μη κάνουμε τα ίδια λάθη.. που όταν διαβάζω τις νέες δημοσκοπήσεις για τις επόμενες εκλογές βλέπω ότι ο κόσμος πάλι τα ίδια ψηφίζει.. Τι να πω, θέλω να είμαι αισιόδοξη αλλά μήπως δε πρέπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν πριν κάνα χρόνο σε συνέδριο για open source. Μια εταιρεία που χρησιμοποιούσε τα εργαλεία και έκανε προσφορά σε δημόσια έργα ήταν παρούσα (παρουσίαζε το cakephp). θυμάμαι ακόμη το παράπονο τους για τις μίζες που πέφταν αλλά και για τις προδιαγραφές που ζητούσαν. Μόνο IIS, μόνο oracle, μόνο asp (licenses $$$) διότι τα αλλά είναι κατώτερης ποιότητας.

 

Γενικά ειπώθηκε πως οι απαιτήσεις από τους διαγωνισμούς είναι όχι απλά κομμένες και ραμμένες στα μέτρα αυτού που θα πάρει το έργο.

 

Τι τα λέω βέβαια...δεν τα ξέρουμε;

 

Όχι δεν τα έχεις καταλάβει καλά. Δεν είναι απλά ραμμένες και κομμένες οι προδιαγραφές στα μέτρα αυτού που θα πάρει το έργο. Ο ΙΔΙΟΣ ο μελλοντικός ανάδοχος συντάσσει τις προτάσεις(τα ΤΔΕ), τις τεχνικές/λετουργικές προδιαγραφές, τους πίνακες συμμόρφωσης τα τεύχη προκηρυξεων(RFP), με βάση τη δική τους έτοιμη λύση φωτογραφίζοντας έτσι τον εαυτό τους.

 

Σε πολλές περιπτώσεις συντάσσει ακόμα και την ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ των αποτελεσμάτων των διαγωνισμών. Για να μη πω και τα πρακτικά των Δ.Σ. και των εκάστοτε επιτροπών. Εχω δουλέψει σε διάφορες τέτοιες εταιρείες και ξέρω.

Όλα αυτά γίνονται φυσικά στα παρασκήνια...

 

 

Δυστυχώς όμως μόνο μερικά απο αυτά γίνονται γνωστά όπως π.χ. οι σελίδες αυτών των οργανισμών. Αυτο δεν είναι τίποτα μπροστα στο ατελείωτο φαγοπότι και την ανελέητη σπατάλη που έχει γίνει στους εκάστοτε Δήμους/Νομαρχίες. Δικτυακές πύλες για τον κάθε Δήμο κωλοπετινίτσας και σειρά εφαρμογών λογισμικού όπως Γεωγραφικά πληροφοριακά συστήματα, συστήματα on-line αιτήσεων, διαχείριση εγγράφων, φωνητικές πύλες...ΟΛΑ ΑΧΡΗΣΤΑ που δεν χρησιμοποιούνται ΠΟΤΕ!

Να αναφέρω επίσης ατελείωτα φράγκα για δράσεις δημοσιότητας...μια ημερίδα της πλάκας να κάνει 10.000€ και να γίνονται άπειρες. Συμβόλαια συντήρησης χιλιάδων ευρώ (ενδεικτικά το 10% του Π/Υ) για έργα τα οποία ούτε καν χρησιμοποιούνται...άρα για ποιο λόγο να γίνεται η συντήρηση.

 

Server rooms να γεμίζουν με καμια 30αριά server γιατί κάθε εταιρεία που έκανε ένα συγκεκριμένο κομμάτι της δικτυακής πύλης πήγαινε δικο(ους της) servers. Άρα μια νομαρχία μπορούσε να έχει π.χ. ξεχωριστό server για το subdomain τουρισμός, ξεχωριστό για το πολιτισμός και ξεχωριστό για τις ηλεκτρονικές αιτήσεις.

 

Σεμινάρια για επιμόρφωση 10 υπαλλήλων σε MS-Office να κοστολογούνται 40.000 για κάθε Δήμο (και τελικά να μη γίνονται καν τα σεμινάρια γιατί οι υπάλληλοι βαριοντουσαν και απλά υπέγραφαν τα απουσιολόγια).

 

Οι υπαλληλοι των Δήμων φυσικά που ήταν εμπλεκόμενοι φυσικά και αυτοί δεν έμεναν παραπονεμένοι, οι μίζες έδιναν και έπαιρναν και είχαν ενεργή συμμετοχή στο τρελό φαγοπότι.

 

Αυτά τα νούμερα είναι αστρονομικά. Μέχρι το 2008 έχουν δωθεί ΜΟΝΟ για το eGovernment πάνω απο 2.5 ΔΙΣ €(μπορείτε να το δείτε στο παρατηρητήριο της ΚτΠ)...και όλοι βλέπουμε τι eGov απολαμβάνουμε σήμερα.

Αυτή η χώρα δεν έχει δυστυχώς καμία ελπίδα σωτηρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή περιέργεια: Αυτά τα αίσχη η Τρόικα δεν τα βλέπει;

Υποτίθεται ότι με το Μνημόνιο θα έμπαινε ένα φρένο ( :cry: :cry: :cry: ) σε όλες αυτές τις εξωφρενικές σπατάλες του Δημοσίου!

Τί γίνεται εδώ; Οι μισθοί και οι συντάξεις στον Ιδιωτικό Τομέα τους μάραναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...