Προς το περιεχόμενο

Στη Δικαιοσύνη οι «χρυσές» ιστοσελίδες


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα καλά! Δεν μας έλεγαν κάποιοι πως λύσεις με ανοιχτό/ελέυθερο λογισμικό κοστίζουν συνολικά πολύ λιγότερο έως τσάμπα? Τι έγινε? Κοστίζει το ίδιο και περισσότερο τελικά? Μήπως τελικά ήταν ένα παιχνίδι για φάνε και κάποιοι άλλοι που δεν έτρωγαν μέχρι στιγμής? ε? λέω μήπως?

 

Το θέμα δεν είναι αν είναι ανοιχτό ή κλειστό ή μισάνοιχτο το λογισμικό αλλά το Ποιο είναι το συνολικό κόστος για να κάνω σωστά αυτό που χρειάζομαι και αυτό πρέπει να περιλαμβάνει: Άδειες Χρήσης + Υποστήριξη + Υποδομές(Data Center, Ψύξη, Ρεύμα) + Υπηρεσίες Εγκατάστασης, Τροποποίησης, Ολοκλήρωσης, Εκπαίδευσης + Κόστος του προσωπικού (Το οποίο πρέπει να είναι έμισθο και ασφαλισμένο στις εποχές που ζούμε και όχι να εκμεταλευόνται κάποιοι ανασφάλιστους φοιτητές).

 

Αν τα προαναφέρόμενα κόστη περιλαμβάνουν όλα τα παραπάνω τότε ίσως είναι και λογικά, αλλά αμφιβάλλω αν είναι έστω και ένα από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο είναι το πρόβλημα;

Ίσως η γραφειοκρατία, ίσως η αδιαφάνεια, ίσως η ατιμωρησία.

Ας δούμε τι θα κάνουμε στον πραγματικό κόσμο καλύτερα.

 

Ήθελε ο τέως κίνημα "Δεν Λαδώνω". Τι ειρωνεία.

 

Αμηχανία στους mods. Τι κάνουμε με ένα θέμα που μόνο πολιτικό είναι;

IBTL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας πουν πως 2 εταιριες εν μια νυκτι πηραν το διαγωνισμο ....πως η μια απο αυτες τις εταιριες αρχισε να παιρνει "σοβαρες web δουλειες" η οποια στην ουσια εκανε τον εργολαβο για αλλη εταιρια φαντασμα που δημιουργουσε και εκτελεουσε τα εργα ....εαν η δικαιοσυνη μιλησει μιλαμε για χασουρα τουλαχιστον 500.000 ευρω για καθε 1εκ σελιδας ...μετα τους πειραζουν τα σταγονιδια ...ρε μλκς ειμαστε αυτοι μας αξιζουν ,ρε κρεμαλα που θελετε ...που εχουν διορισει σε θεσεις διαχειρηστων δικτυων και προγραμματιστων αποφοιτους ιεκ και μας εβαζαν εμας να κανουμε πρακτικη για 500 ευρω και επαιρναν τα βρωμοβυσματα το 2009 1650Ε...αντε ρε βρωμιαρηδες,μαρεσει που υπαρχουν ατομα που τους περναει απο το μυαλο οτι μπορει να κοστισαν και τοσο...

Εχετε ιδεα απο στρατιωτικες εφαρμογες real time ? ουτε αυτες στοιχιζουν τοσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη μπορείτε να πάτε μια βόλτα από εδώ http://www.efeteioathinon.gr/ και να μου πείτε αν κάνω λάθος; Είναι αυτή η σελίδα που μαζί με αυτήν του Εφετείου Θεσσαλονίκης (την οποία δεν βρίσκω στο google) κοστίζει 1,5 εκατομύρια ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχαμα αυτο το κράτος

 

Ρε παιδιά συγνώμη μπορείτε να πάτε μια βόλτα από εδώ http://www.efeteioathinon.gr/ και να μου πείτε αν κάνω λάθος; Είναι αυτή η σελίδα που μαζί με αυτήν του Εφετείου Θεσσαλονίκης (την οποία δεν βρίσκω στο google) κοστίζει 1,5 εκατομύρια ευρώ;

Ούτε 1,5 ευρω δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβάμαι φίλε μου ότι αυτοί που τις έκαναν ελάχιστα πήραν .... άλλοι τα φάγανε τα χοντρά πακέτα ........

 

 

ακριβως.το χοντρο δημοσιο χρημα που αρπαζεται,μοιραζεται κυριως αναμεσα στον μεσαζοντα που εχει την ιδιωτικη εταιρεια και στον εκπροσπωπο του δημοσιου που εχει την ευθυνη να βαλει τις κρατικες υπογραφες.

ενω καποιος αλλος θα προσληφθει για να κανει την δουλεια φθηνα και μπακαλιστικα.

 

αλλα αυτα τα πραματα γινονται απο την μεταπολιτευση και μετα.δεν γινονται τωρα.και αυτα ο μεσος ελληνας τα ξερει εδω και χρονια.αλλα συνεχιζε να ψηφιζει τα ιδια λαμογια ειτε λογω βλακειας,ειτε λογω

προσωπικου συμφεροντος.

 

τωρα ομως που εχει φτασει η πατριδα σε ολικη διαλυση και το τελος της καλης ζωης αρχισε να χτυπαει και την δικια του πορτα ,τωρα αρχισε να τα προσεχει αυτα και να φωναζει.

αλλα τωρα ειναι αργα.πολυ αργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη μπορείτε να πάτε μια βόλτα από εδώ http://www.efeteioathinon.gr/ και να μου πείτε αν κάνω λάθος; Είναι αυτή η σελίδα που μαζί με αυτήν του Εφετείου Θεσσαλονίκης (την οποία δεν βρίσκω στο google) κοστίζει 1,5 εκατομύρια ευρώ;

 

Εεε αχάριστοι... μπορεί να είναι φτιαγμένη με Drupal η σελίδα, ο κατασκευαστής της στη δική του ιστοσελίδα να βαριέται να κάνει scaling τις διαφημιστικές του φωτογραφίες, αλλά έχει και τα καλά της! Mouse over εφέ αλλά και animated GIF !!! λίγα είναι αυτά; Να που πήγαν τα λεφτά! Να μην προσθέσουμε ότι είναι και τα έξοδα για καφέδες και σάντουιτσ στα διαλλείματα, του υπαλλήλου που scanarei και ανεβάζει τα PDF !!!

Και λίγο κόστισε! Εγώ που έριξα πρώτη φορά Druppal προχθές σε δωρεάν hosting, από το δωρεάν wifi της καφετέριας, δε θα ήμουν τόσο φθηνός!

 

Πάντως ο κατασκευαστής της σελίδας το λέει και το τονίζει σε ειδική παράγραφο εδω:

 

http://www.madlink.gr/services

 

Please note that the cost of each development project depends on the amount of work required (in order for the project to be completed) and that is always determined and agreed in collaboration with the customer.

 

Δηλαδή το κόστος είναι, όσο το θέλει ο πελάτης να είναι! Το αναφέρει ξεκάθαρα! Έτσι παίρνονται οι δουλειές, αυτό είναι επιχειρηματικό πνεύμα, αξιόλογη εταιρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και ουτε 1.5 Ευρω...Εγω κανα 10ευρω το δινα μονο και μονο για το domain

τι να το κανείς τέτοιο domain; Να το πουλησεις Στο κράτος; :-P

 

Πάντως η εταιρεία που το έφτιαξε αποτι είδα είναι επίσης τραγική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι σελίδες αυτού του "βεληνεκούς" συνοδεύονται από εξοπλισμό (server clusters, racks) και ακριβό software (Oracle) και δεν φτιάχνονται όπως κάποιες σελίδες σε shared servers με free CMS.

 

Καλύτερα είναι αν δεν ξέρουμε τις απαιτήσεις και τις προδιαγραφές του κάθε έργου (site) να μην πετάμε αφορισμούς στο πρώτο "ράδιο αρβύλα"

 

Έλα, μιλάμε για 5 εκατομμύρια ευρώ! Ναι δε λέω, δεν είναι φτηνοί οι servers. Αλλά τόσα λεφτά σε hardware, λογισμικό και bandwidth δε ξοδεύει ούτε η WikiPedia. Για το 2007-08 την έβγαλε με μόνο 2.9 εκατομμύρια δολλάρια, το site του Υπουργείου Εξωτερικών έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα;

 

:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελοία ήταν και τα ποσά των δικτυακών πυλών των δήμων που ουσιαστικά λίγες λειτούργησαν αλλά το κόστος έστω και της πιο απλής ήταν πάνω από 20.000 ευρώ... δυστηχώς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη μπορείτε να πάτε μια βόλτα από εδώ http://www.efeteioathinon.gr/ και να μου πείτε αν κάνω λάθος; Είναι αυτή η σελίδα που μαζί με αυτήν του Εφετείου Θεσσαλονίκης (την οποία δεν βρίσκω στο google) κοστίζει 1,5 εκατομύρια ευρώ;

ρε φιλε σοβαρα τωρα,δε βλεπεις οτι η σελιδα ειναι Optimised για W I D E S C R E E N οθονες?

ξερεις ποσο γαματο ειναι να βλεπεις ολα τα εικονιδια σε ολη την οθονη?

εδω τοσα λεφτα εχει δωσει το facebook Και ειναι ακομα σε 4:3 η αναλογια.

σας παρακαλω κυριε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω περίπτωση δήμου που προγραμματιστής προσφέρθηκε να τους φτιάξει δωρεάν το Portal, θα κέρδιζε μόνο την διαφήμιση επειδή θα φαινόταν το όνομά του κάτω δεξιά ως developer.

 

Τελικά δεν πήρε την δουλειά αλλά την πήρε άλλος που χρέωσε 100.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω περίπτωση δήμου που προγραμματιστής προσφέρθηκε να τους φτιάξει δωρεάν το Portal, θα κέρδιζε μόνο την διαφήμιση επειδή θα φαινόταν το όνομά του κάτω δεξιά ως developer.

 

Τελικά δεν πήρε την δουλειά αλλά την πήρε άλλος που χρέωσε 100.000€.

 

Εγώ ξέρω περίπτωση υπαλλήλου Οργανισμού ΝΠΔΔ που κατέθεσε πρόταση δωρεάν ολικής ανακατασκευής της σελίδας του Υπουργείου που εποπτεύει τον Οργανισμό. Η πρόταση στάλθηκε σε δύο Υπουργούς σε χρονικό διάστημα 6 μηνών λόγω ανασχηματισμού. Ο πρώτος δεν απάντησε ποτέ. Από την πλευρά του 2ου απάντησε ένας σύμβουλος ο οποίος αφού ευχαρίστησε τον υπάλληλο για την πρότασή του, του είπε ότι δυστυχώς το εγχείρημα δεν μπορεί να προχωρήσει!

 

Για την ιστορία, η ιστοσελίδα του συγκεκριμένου Υπουργείου, η οποία έχει κατασκευαστεί από γνωστή εταιρία που έχει χρησιμοποιήσει CMS κλειστού κώδικα, έχει "χακαριστεί" 3 φορές τους τελευταίους 5 μήνες... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...