Προς το περιεχόμενο

Ektelion's Retro Reviews


ektelion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 504
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Χαρά το Golden Axe αλλά και το sequel Revenge of Death Adder. Θυμάμαι στο sequel που μου άρεσε όταν έκανε ο αντίστοιχος barbarian hero το magic του, που έδειχνε σε close up να λιώνουν τα πρόσωπα των απλών στρατιωτών (μάλλον στο sequel θα λέγεται Μπάμπης :P). Επίσης ο χάρτης με τα ελληνικά (!) και το ότι μπορούσαν σε διπλό να κάνουν grab n' smash τους εχθρούς ή/και τα bosses. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα περίεργο πράγμα, παρότι το Golden Axe ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια της Amiga, ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να τσεκάρω τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς, ακόμη κι όταν αυτό έγινε τσάμπα και πανεύκολο χάρη στους εξομοιωτές. Προτίμησα να ασχοληθώ με τα δύο D&D παιχνίδια (Tower of Doom και Shadow over Mystara) που τα είχα δει σε ένα ουφάδικο κι είχα πάθει πλάκα. Το Revenge of Death Adder που λες είναι το τρίτο παιχνίδι της σειράς από ό,τι διάβασα στη Wikipedia.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ισχύει, αλλά το Golden Axe II δεν βγήκε στα arcade. Έπρεπε να σημειώσω ότι σε αυτή την έκδοση αναφερόμουν. :)

 

Δεν θα με χάλαγε να παίζαμε διπλό το Revenge. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Revenge of Death Adder το λατρεψα. Τα γραφικα ηταν απλα εξωπραγματικα για την εποχη του. Αυτο και το Aliens με ειχαν αφησει αφραγκο τοτε.

 

https://www.youtube.com/watch?v=9RyHrmfwIIc

 

Παλι καλα που βγηκε το Dragon's Crown και ξεχαρμανιαζω στο PS3. ΓΙατι το νεο Golden Axe ηταν αθλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησα να ασχοληθώ με τα δύο D&D παιχνίδια (Tower of Doom και Shadow over Mystara) που τα είχα δει σε ένα ουφάδικο κι είχα πάθει πλάκα. 

 

Το πρόσφατο re-release των συγκεκριμένων το έχεις δοκιμάσει; Έχει και online co-op μεταξύ των νέων feature (μια και το αναφέρεις στο video του Golden Axe) :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόσφατο re-release των συγκεκριμένων το έχεις δοκιμάσει; Έχει και online co-op μεταξύ των νέων feature (μια και το αναφέρεις στο video του Golden Axe) :P

 

Όχι κι ευχαριστώ που μου το ανέφερες! Θα το τσεκάρω ASAP!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κι ευχαριστώ που μου το ανέφερες! Θα το τσεκάρω ASAP!

 

Παίζει να είναι η -definitive- έκδοση του παιχνιδιού, τα features που πρόσθεσαν βελτιώνουν απίστευτα την εμπειρία... Απο τα απλά collectibles (concept art, challenges του στυλ "Kill 20 enemies with Cleric spells"), house rules (κατά κανόνα cheats που γίνονται unlock σιγά-σιγά με in-game tokens), μέχρι και λίστα με όλα τα αντικείμενα που μπορείς να βρεις στο παιχνίδι και τα ειδικά abilities τους...

 

Οτι πρέπει για couch/online co-op με λίγη δόση νοσταλγίας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να παίζεις διπλό με μάγο δίπλα πάντως στο arcade version ήταν...zZzZz...

 

Εγώ κλασσικά Fighter, ξεκινάω slash, 1-frame περνάει "LIGHTNING STRIKE!", 1-frame μετά "FIREBALL!", 1-frame μετά...κ.ο.κ.

(Context: Όποτε γίνεται μαγικό, σταματάει η δράση)

 

Οκ, λίγο υπερβολικό πώς το γράφω, αλλά anyone who's done that combo knows. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παίζεις διπλό με μάγο δίπλα πάντως στο arcade version ήταν...zZzZz...

 

Εγώ κλασσικά Fighter, ξεκινάω slash, 1-frame περνάει "LIGHTNING STRIKE!", 1-frame μετά "FIREBALL!", 1-frame μετά...κ.ο.κ.

(Context: Όποτε γίνεται μαγικό, σταματάει η δράση)

 

Οκ, λίγο υπερβολικό πώς το γράφω, αλλά anyone who's done that combo knows. :P

 

Εμ, γι'αυτό είναι limited use τα spell :P Η χαρά των extra credit βασικά να πρέπει να κάνεις suicide run μόλις "στεγνώσεις" απο spells. 

 

Fun fact (που δεν το ήξερα μικρός στα coin-op): τα alternate color palette των Cleric και Magic User έχουν διαφορετικά spells απο τις "default" εκδόσεις - είδικά το Earthquake του Cleric είναι απίστευτα overpowered σε συγκεκριμένα σημεία του παιχνιδιού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...