Προς το περιεχόμενο

Ektelion's Retro Reviews


ektelion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 504
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ektelion είπε

 

Με OBS κάνεις τη δουλειά;;;

Γιατί μπορείς να cropάρεις την εικόνα της κάμερας και να κρύψεις το watermark.
Πατώντας το ALT μίκρυνε από πάνω το παράθυρο της κάμερας και είσαι έτοιμος. :)
Απλά πρέπει να την γυρίσεις λίγο έτσι ώστε η εικόνα σου να «κατέβει» λίγο ποιό χαμηλά για να φαίνεσαι. ;)

Άλλο τρίκ είναι να cropάρεις το παράθυρο της κάμερας από όσες πλευρές θες για να φαίνεσαι μόνο εσύ και μετά χωρίς το ALT να το τραβήξεις για να μεγαλώσει η τελική εικόνα.

Επίσης, είναι λίγο σπαστικό το συνεχές κλίκη-κλίκη του joystick και ακούγεται αρκετά δυνατά, καλύτερα να το απομακρύνεις λίγο από  το mic ή παίξε με τα audio filters.

'Ασχετο αλλά μου θύμισες έναν φίλο που έπαιζε το Wonderboy στα ηλεκτρονικά και το τερμάτιζε πάντοτε.
Προσωπικά δε μου άρεσε ποτέ ο ήρωας με την πάνα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το watermark υπάρχει κι άλλο κόλπο, βάζεις ως background ένα πράσινο jpg και μετά πετάς από πάνω ένα chroma key 😉 Ή απλά αγοράζεις το software XD

Τώρα για το joystick, εγώ συμφωνώ μαζί σου, αλλά πολλοί viewers μού λένε ότι το προτιμούν (!) Οπότε λογικά θα ρωτήσω και γι' αυτό και βλέπουμε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, dpolal είπε

Επίσης, είναι λίγο σπαστικό το συνεχές κλίκη-κλίκη του joystick και ακούγεται αρκετά δυνατά, καλύτερα να το απομακρύνεις λίγο από  το mic ή παίξε με τα audio filters.

Το προτιμώ το να κάνει φασαρία, γιατί είναι φουλ old-school. :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το προτιμώ το να κάνει φασαρία, γιατί είναι φουλ old-school. :D

Ώπα φίλε.
Oldschoolιά θα ήταν αν είχε metal dome-switces εποχής Quickshot 1 & 2.
Όταν με το συνεχές λιώσιμο δεν έκαναν επαφή,  τα ανοίγαμε και τους τραβάγαμε προς τα πάνω για να ξαναβρούν την ελαστικότητα τους και να επανέλθουν. :)
Και από το πολύ τράβα τράβα στο τέλος κόβονταν και τα πετάγαμε. :D

Aυτά τα κλίκη κλίκη ήταν spring-loaded διακόπτες και ήρθαν ποιό μετά. ;)

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ektelion είπε

 

Το συγκεκριμένο ήταν το go ro game στα coin op όταν είχα ξέρω εγώ μόνο 50-100 δραχμές. Έβγαζες μισάωρο άνετα κάθε run και ήταν σχετικά ez game έτσι και το μάθαινες - που ουσιαστικά δεν ήταν τίποτα απλά έβλεπες 1-2 άλλους να το παίζουν πρώτα. IRL lurkers ftw πολύ πριν το twitch.😁

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Ώπα φίλε.
Oldschoolιά θα ήταν αν είχε metal dome-switces εποχής Quickshot 1 & 2.
Όταν με το συνεχές λιώσιμο δεν έκαναν επαφή,  τα ανοίγαμε και τους τραβάγαμε προς τα πάνω για να ξαναβρούν την ελαστικότητα τους και να επανέλθουν. :)
Και από το πολύ τράβα τράβα στο τέλος κόβονταν και τα πετάγαμε. :D

Aυτά τα κλίκη κλίκη ήταν spring-loaded διακόπτες και ήρθαν ποιό μετά. ;)

 

Για την σημερινή μέρα, όλα αυτά είναι old-school παρέα. :P

Κι εγώ έβαζα την κασέτα στο random κασετόφωνο για να παίξει Spectrum games, αλλά δεν θα έλεγα σε κάποιον να το κάνει σήμερα (αν γίνεται ακόμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε κάναμε πάρτι αν το παιχνίδι έκανε κάτω από 2-3 λεπτά να φορτώσει από την κασέτα (ΑΝ φόρτωνε κιόλας και δεν πέταγε λάθος στο τέλος).

Τώρα βάζουμε 2-3 λεπτά gameplay video στο Youtube και πατάμε skip μετά από 5 δευτερόλεπτα για να δούμε στα γρήγορα τι γίνεται παρακάτω.

Καλό το old school, αλλά με ρέγουλο!

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Ώπα φίλε.
Oldschoolιά θα ήταν αν είχε metal dome-switces εποχής Quickshot 1 & 2.
Όταν με το συνεχές λιώσιμο δεν έκαναν επαφή,  τα ανοίγαμε και τους τραβάγαμε προς τα πάνω για να ξαναβρούν την ελαστικότητα τους και να επανέλθουν. :)
Και από το πολύ τράβα τράβα στο τέλος κόβονταν και τα πετάγαμε. :D

Aυτά τα κλίκη κλίκη ήταν spring-loaded διακόπτες και ήρθαν ποιό μετά. ;)

 

Αν έπαιζες sports games στην Amiga, το προσδόκιμο ζωής των Quickshot ήταν 2 μέρες μάξιμουμ. Εμένα μου είχε μείνει κυριολεκτικά ο μοχλός στο χέρι, οπότε όποιος είχε Amiga σύντομα καταλάβαινε ότι τα PACMAN/Tomahawk ήταν μονόδρομος. Δεν ξέρω βέβαια πότε ακριβώς κυκλοφόρησαν, αλλά το 1990 είχα ήδη πάρει σίγουρα το πρώτο μου PACMAN. 

Τώρα όσον αφορά στο πόσο OG ή old school είσαι, την άποψή μου την έχω αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν. Εγώ ήμουν πιο κολλημένος με το software, οπότε από τη στιγμή που ανακάλυψα τους εξομοιωτές (το '98 που πήρα το πρώτο μου PC), I never looked back. Άλλοι που ψαχνόντουσαν πιο πολύ με hardware τότε και τους άρεσε να το σκαλίζουν, έχουν άλλες προτεραιότητες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά ναι, emulators μας έσωσαν σε πολλά πράγματα. Επιτέλους τερματίσαμε παιχνίδια στο MAME που δεν είχαμε βγάλει μικροί ή ανακαλύψαμε άλλα που μας είχαν ξεφύγει και καλή τύχη να βρίσκαμε σήμερα. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ektelion είπε

Αν έπαιζες sports games στην Amiga, το προσδόκιμο ζωής των Quickshot ήταν 2 μέρες μάξιμουμ. Εμένα μου είχε μείνει κυριολεκτικά ο μοχλός στο χέρι, οπότε όποιος είχε Amiga σύντομα καταλάβαινε ότι τα PACMAN/Tomahawk ήταν μονόδρομος. Δεν ξέρω βέβαια πότε ακριβώς κυκλοφόρησαν, αλλά το 1990 είχα ήδη πάρει σίγουρα το πρώτο μου PACMAN. 

Τώρα όσον αφορά στο πόσο OG ή old school είσαι, την άποψή μου την έχω αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν. Εγώ ήμουν πιο κολλημένος με το software, οπότε από τη στιγμή που ανακάλυψα τους εξομοιωτές (το '98 που πήρα το πρώτο μου PC), I never looked back. Άλλοι που ψαχνόντουσαν πιο πολύ με hardware τότε και τους άρεσε να το σκαλίζουν, έχουν άλλες προτεραιότητες. 

Πλάκα στο χαλαρό κάνουμε με τον GhostriderLSOV, δεν συγκρίνουμε τίποτα.

Εγώ ξεκίνησα με C64 το 1984 βασικά. :(
Δεν είχαν και ποτέ καλή φήμη τα quickshot αλλά τότε δεν υπήρχαν και πολλές εναλλακτικές και τις εγχειρήσεις τις κάναμε αναγκαστικά διότι αν έλεγες σε γονείς ότι το έσπασες μαύρο φίδι που σε έτρωγε.:D

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2021 στις 10:38 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Δεν νομίζω ότι ο Ektelion είχε κάποιο θέμα, don't worry. ^_^

Ε όχι, αυτή η προσβολή δεν θα περάσει έτσι. Διαλέξτε το αγαπημένο σας joystick και τα λέμε έξω από το σαλούν at high noon, κύριε :P

@dpolal Εγώ ξεκίνησα λίγο πιο μετά ('85 ή '86 πρέπει να 'τανε) με Atari 2600. Του οποίου το joystick μετέφερα στην Amiga, όταν την απέκτησα 'κει γύρω στο '90. Ήταν λίγα τα ψωμιά του XD Θυμάμαι ακόμη την απόγνωση όταν μου έμεινε ο μοχλός στο χέρι. Σε φάση όμως ξεριζώθηκε τελείως ρε XD

Ο λόγος που αναφέρθηκα τόσο εκτενώς στα περί "old school" είναι ότι είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολύ στο παρελθόν, καθώς δεν είχα ιδέα πόσο ζωηρή και δραστήρια είναι η κοινότητα της Amiga στις μέρες μας. Οπότε όταν ξεκίνησα τα reviews, τα οποία αγκάλιασε αυτή η κοινότητα, έμεινα έκπληκτος από το τι OG καταστάσεις παίζουν. Σε σημείο που φοβόμουν να πω ότι δεν πολυενδιαφέρομαι για την Amiga σαν μηχάνημα, αλλά για τη "φάση". Ευτυχώς, όμως, τουλάχιστον τα παιδιά που έχω γνωρίσει εγώ τουλάχιστον είναι ακομπλεξάριστα και το κάνουν γιατί γουστάρουν. Οπότε δεν έφαγα το κράξιμο που φοβόμουν :) 

Επεξ/σία από ektelion
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος μετά τα βίντεο στο κανάλι κάνει και live... με οικογένεια και δουλειά. Και εγώ ακόμα λέω "αν προλάβω θα πάω σήμερα για κούρεμα γιατί με μπερδεύουν με τον μαύρο στο my name is earl"

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...