Προς το περιεχόμενο

Archos 80 G9 Tablet


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

H συγκεκριμένη παρουσίαση αφορά το tablet της archos, 80 G9. H oποία στην ουσία είναι η ίδια συσκευή με την 101 G9 καθώς η μόνη διαφορά είναι στις διαστάσεις της οθόνης. Είναι η πρώτη προσπάθεια παρουσίασης, οπότε be patient.

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

 

• Αndroid 3.2 Honeycomb

• 8” 1024 x 768 Display

• ARM dual-core CORTEX A9 TI OMAP 4430 processor @ 1GHz

• 512MB RAM

• 8GB internal storage

• microSD expansion

• Video playback: MPEG-4 HD (up to 1080p) / MPEG-42 (ASP@L5 AVI, up to DVD resolution) / H.264 HD ([email protected], up to 1080p@30 fps and 1080i/720p@60 fps)

• Video playback with optional plug-in: MPEG2 (up to DVD resolution MP/D1)

• VIdeo container support: AVI, MP4, MOV, 3GP, MPG, PS, TS, VOB, MKV, FLV, RM, RMVB, ASF

• Audio playback: MP3, WAV (PCM/ADPCM), AAC3, AAC+ 5.13, OGG Vorbis, FLAC

• Audio playback with optional software plug-in: AC3 5.1

• Photo viewer: JPEG, BMP, PNG, GIF

• Subtitles: srt, .ssa, .smi, .sub formats supported

• 720p front camera with 720p recording

• USB MTP support

• USB host: Mass Storage Class (MSC) (Micro USB/USB Host cable sold separately)

• Mini HDMI output

• 802.11 b/g/n WiFi

• Bluetooth 2.1+ EDR

• Built-in GPS

• Built-in speakers

• G-sensor

• Compass

• Vibration motor

• Built-in kick stand

• Built-in Microphone

• 226 mm x 155 mm x 11.7 mm (8.90 x 6.11 x 0.46 inch)

• 465g (17 oz)

• Battery life: Music playback time: up to 36 hrs, Video playback time: up to 7 hrs, Internet navigation time: up to 10 hrs

 

 

Περιεχόμενα συσκευασίας

Οκ, η συσκευασία είναι μάλλον φτωχή στα περιεχόμενα της. Βέβαια η τιμή είναι από τις πιο ανταγωνιστικές κατά τη γνώμη μου, οπότε κάνουμε τα στραβά μάτια.

Περιέχει μονάχα ένα καλώδιο usb, έναν φορτιστή (στον οποίο συνδέεται το καλώδιο), αντάπτορες για παροχή ρεύματος ανάλογα το region, οδηγίες και την εγγύηση.

Θα μπορούσε να περιέχει και κάποιο πανάκι ή καμία θήκη μεταφοράς, αλλά και πάλι, με την τιμή αυτή και με δεδομένο πως στο ebay βρίσκουμε θήκες από 4 ευρώ, δεν το σχολιάζουμε παραπάνω.

Περιέχει επίσης και τη συσκευή (αλλιώς θα είχαμε πρόβλημα).

 

20111216120224.th.jpg

 

Η συσκευή

Στην αριστερή πλευρά έχουμε το power button, τη θύρα για την Sd Card, την υποδοχή για τα ακουστικά, την mini hdmi θύρα, το μικρόφωνο και ένα μικρό led για την φόρτιση. Στη δεξιά πλευρά θα δούμε απλώς το κουμπί ρύθμισης για την ένταση του ήχου, ενώ στις άλλες πλευρές δεν υπάρχει τίποτα άλλο.

Στο πίσω μέρος του tablet θα δούμε το ηχείο (το οποίο βγάζει ικανοποιητικό ήχο), το kickstand (πολύ βολικό) και την υποδοχή για το 3G stick. Η συσκευή μας είναι 3G ready, πράγμα που σημαίνει πως αγοράζοντας το 3G stick αν μας χρειάζεται, έχουμε παροχή στο internet οπουδήποτε. Το καλό είναι πως το stick λειτουργεί και σε όλα τα laptop, οπότε η αγορά του δεν μας περιορίζει.

Γενικά η συσκευή δίνει μια αίσθηση στιβαρότητας και παρόλο που έχει μόνο πλαστικά μέρη, δεν φαίνεται φθηνή ούτε στο μάτι ούτε στο κράτημα. Αλλά θα μπορούσε να είχε και καλύτερα υλικά.

Όμως πρέπει να σημειωθεί και κάτι περίεργο. Όταν κρατάμε τη συσκευή και το χέρι μας πιέζει το ηχείο, παρατηρούνται αλλοιώσεις στο συγκεκριμένο σημείο της οθόνης. Προς το παρόν δεν αποτελεί πρόβλημα ακριβώς καθώς είναι άβολο να το κρατάς έτσι, αλλά δεν ξέρω τι θα δημιουργήσει στο μέλλον.

 

20111216120950.th.jpg

 

20111216121018.th.jpg

 

post-122525-0-76045100-1324069913_thumb.jpg

 

Λειτουργικό

Η συσκευή τρέχει την Honeycomb έκδοση του android, ενώ ο κατασκευαστής έχει υποσχεθεί και αναβάθμιση σε Ice Cream Sandwich. Γενικά παρατηρώ και διαβάζω πως η archos είναι πολύ γενναιόδωρη στα updates της, οπότε το κρατάμε στα υπέρ.

Έχει προσθέσει επίσης κάποιες εφαρμογές της για την ακρόαση μουσικής, την θέαση video και έναν file manager μεταξύ άλλων. Τις βρήκα παραπάνω από αξιοπρεπείς, αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν άπειρες επιλογές στο market, δεν νομίζω πως χρειάζεται να σταθούμε περισσότερο σε αυτό.

Απλώς θα αναφέρω πως ο media player υποστηρίζει out of the box αρχεία MPEG-4 (μέχρι 1080p, MPEG-42 (ASP@L5 AVI μέχρι ανάλυση DVD, Η.264Β HD ([email protected] μέχρι 1080p@30fps και 1080j/720p@60fps) και MPEG2.

Για κάποιον λόγο παρεμπιπτόντως (μάλλον λόγω λάθους) η archos αποφάσισε να απενεργοποιήσει την δόνηση στα τελευταία δυο updates της. Ελπίζω πως θα το καταλάβουν, και στο επόμενο θα λειτουργεί. To άλλο feature που αφαίρεσαν, είναι τη χρήση του usb port ως απλή θύρα usb για μεταφορά δεδομένων απο φλασάκια ή σκληρούς. Λογικά θα πρέπει να το επαναφέρουν αυτό με κάποιο update, κύριως αν λάβουν πολλά mail από αγοραστές.

 

Εμπειρία χρήσης

Συνηθισμένος από το Galaxy S 2 το οποίο είναι από τα πιο γρήγορα android που έχουν περάσει από τα χέρια μου, ήμουν σκεπτικός όσον αφορά την εμπειρία που θα αποκόμιζα.

Ωστόσο πρέπει να πω πως δεν έμεινα απογοητευμένος. Οι εφαρμογές ανοίγουν άμεσα με το άγγιγμα της οθόνης, στον τομέα της αναπαραγωγής βίντεο και μουσικής είναι άψογο (εδώ έρχεται το kickstand). Ο browser ειναι γρήγορος στο άνοιγμα των ιστοσελίδων, αλλά για κάποιον περίεργο λόγο lagαρει τρομακτικά στην πληκτρολόγηση κειμένου. Δεν το έψαξα παραπάνω γιατι χρησιμοποιώ εναλλακτικούς browsers, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει.

Βέβαια γενικά, σε καμία περίπτωση η ταχύτητα και το όλο feeling δεν φτάνει αυτά του SGS2 μου. Το οποίο είναι λογικό με δεδομένα τα 512MB RAM που διαθέτει. Αλλά με βάση το κόστος του, μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω, ειδικά αν προορίζεται για απλή χρήση internet και media player.

 

Υπέρ

- Τιμή

- Τεχνικά Χαρακτηριστικά

- Ιδανικό για προβολή media

- Επιλογή για 3G support

 

Κατά

- Μνήμη

- Πλαστικά μέρη. Θα μπορούσαν να ήταν λιγότερα

- Περίεργο θέμα όταν πιέζεται το ηχείο

 

Γενικά

 

Αν ψάχνετε για ένα tablet σε χαμηλή τιμή, τότε η archos έχει τη λύση με αυτή την πραγματικά value for money συσκευή.

20111216230006.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορματ της οθονης και η μνημη ειναι πραγματικα deal breakers.

 

Απο μπαταρία τι βγάζει?

Η τιμή? Ελπιζω να είναι πάρα πάρα πολύ καλή γιατί το ποιοτικότατο Xoom το δίνουν κυριολεκτικά χώμα.

 

 

Απο εκει και πέρα το smoothness της ταμπλέτα...οπως και ολων των honeycomb, θα φτιάξει με το ICS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

H μνημη οντως ειναι μικρη, αλλα αν το προοριζεις για βασικες χρησεις τοτε δεν εχεις θεμα. Σε καμια περιπτωση δεν λειτουργει ως "εργαλειο".

Η μπαταρια του ειναι καλη. Δεν μπορω να σου πω παραπανω γιατι δεν το εχω σκισει στο θεμα αυτονομιας.

Η οθονη πιστευω πως ειναι θεμα συνηθειας.

Ειναι στα 250 ευρω με το xoom στα 400.

Δεν λεω πως ειναι το καλυτερο tablet που κυκλοφορει, αλλα σε σχεση αποδοσης-τιμης πιστευω πως ειναι πολυ καλο.

 

Κι εγω πιστευω πως θα φτιαξει με το ICS. Για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστουμε για το review....

Σε σχεση με το 101 G9 πιστευεις πως αξιζουν τα +€50 μονο για πιο μεγαλη οθονη?

Το προοριζω κυριως για χρηση στο σπιτι, browsing, media playing, games, παντα μεσω wifi.

 

Ειδα επισης οτι πωλειται προς €209 σε συγκεκριμενο online store, με το 101 στα €259!

Πιστευω εχει ολα οσα χρειαζομαι και σε καλη τιμη, απλα πρεπει να καταληξω στο μεγεθος οθονης! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η αλήθεια είναι πως το ιδανικο μέγεθος οθόνης είναι υποκειμενικό. Εμένα με ενδιέφερε η φορητοτητα οπότε οι 10 ίντσες είναι αρκετουτσικες. Στη θέση σου θα πήγαινα στο 101 όμως, γιατί καταλαβαίνω πως δεν θα το μετακινείς ιδιαίτερα, οπότε όσο μεγαλύτερη οθόνη τόσο το καλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και η τιμη παιζει ρολο (δε θελω να δωσω πολλα για tablet) μου καθεται πιο καλα το 8αρι.

 

Κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.

Μηπως εχεις δοκιμασει διαφορα παιχνιδια κι αν ναι πως τα παει απο αποδοση?

Γενικα εχει καλη GPU για να τρεχει τα καλα 3D games που υπαρχουν για android (π.χ. της gameloft) ?

 

Απο οτι βλεπω υπαρχει υποστηριξη κι απο xda-devs, κατι που ειναι ενα μεγαλο + για μενα!

Κατι τελευταιο... το εχεις αγορασει απο Ελλαδα η απο εξω? Μηπως ξερεις αν το simplyelectronics.net ειναι αξιοπιστο, μιας και το χει στα €210 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη και η τιμη παιζει ρολο (δε θελω να δωσω πολλα για tablet) μου καθεται πιο καλα το 8αρι.

 

Κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.

Μηπως εχεις δοκιμασει διαφορα παιχνιδια κι αν ναι πως τα παει απο αποδοση?

Γενικα εχει καλη GPU για να τρεχει τα καλα 3D games που υπαρχουν για android (π.χ. της gameloft) ?

 

Απο οτι βλεπω υπαρχει υποστηριξη κι απο xda-devs, κατι που ειναι ενα μεγαλο + για μενα!

Κατι τελευταιο... το εχεις αγορασει απο Ελλαδα η απο εξω? Μηπως ξερεις αν το simplyelectronics.net ειναι αξιοπιστο, μιας και το χει στα €210 ?

Για παιχνιδια δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω κατεβασει κατι δυνατο, μονο διαφορα casual games τυπου παζλ.

Και emulators στα οποια το παιχνιδι ειναι απολαυση.

 

Απο Ελλαδα, pixmania. To site που λες δεν το γνωριζω, αλλα κανε ενα search για κριτικες γιατι οντως εχει καλη τιμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

Iσως ενδιαφερει καποιους, εχει βγει εδω και καποιο διαστημα η 4.0.5.

Ειμαστε πλεον με Ice Cream Sandwich και το smoothness ειναι απιστευτο με τους δυο πυρηνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 101 G9 (απο amazon το χα πάρει) Πολυ ευχαριστημένος με archos, τακτικά τα Firmware updates. Σαν εργαλείο τρέχει το shadowgun και τα samurari 2 τελειά(είναι τα παιχνίδια που έχω :-Χ)

9/10. Και βάζω 9 γιατί δεν μπόρεσα να βρω στην ελλάδα micro-usb-to-female-usb καλώδιο που ήθελα για επέκταση(το 101 g9 έχει μια θύρα micro USB, και η αγορά στην Ελλάδα έχει μονο miniUSB)

ΥΓ. Το καλώδιο το παρήγγειλα απλά λίγες μέρες μετά απο ΑΜΑΖΟΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...