Προς το περιεχόμενο

Επισκευή πλαστικού σκελετού γυαλιών


Fandom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μάγκες. Έχω ανάγκη να επισκευάσω εναν πλαστικο σκελετο γυαλιων. Δοκίμασα κόλλα στιγμής αλλά προφανώς δεν κράτησε αρκετά. Έχω ανάγκη ενός έμπειρου επαγγελματία στο θέμα. Που μου προτείνετε να πάω στην Αθήνα; Ευχαριστώ προκαταβολικά, καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σημερα εδωσα τα γυαλια μου για επισκευη με σπασμενο σκελετο και δεν ειναι η πρωτη φορα, να πω οτι μια χαρα γινεται, αλλα υπο προυποθεσεις. Αν εχει σπασει σε πολλα σημεια ειναι οντως καλυτερα να αλλαχθει.

Παντως εννοειται οτι η αντοχη του θα ειναι πολυ μικροτερη απο πριν και θα χρειαζεται ιδιαιτερα προσεκτικη μεταχειριση. Η πιθανοτητα να ξανασπασει στο ιδιο σημειο ειναι μεγαλη.

Σχετικα με την ερωτηση σου δεν μπορω να σε βοηθησω δυστυχως, γιατι δε γνωριζω απο Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει σπασει ο σκελετος τοτε σου εχω κακα νεα, δεν επισκευαζεται.

 

Νοείται τη σημερινή ημέρα να μην υπάρχουν λύσεις για επισκευή πλαστικού σκελετού, έστω και με 'Μανωλιά';

Έχει κανείς να προτείνει τίποτα μάγκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το είδος του πλαστικού. Ορισμένα λιώνουν εάν βουτηχτούν σε χλωροφόρμιο. Τέτοια τα κολλάς έτσι, τα βουτάς σε χλωροφόρμιο, λιώνουν, και απλά τα ζουμπάς μεταξύ τους. Σε λίγα sec θα έχει ξαναγίνει συμπαγές και θα είναι ενιαίο κομμάτι, ένα σώμα. Δε ξανασπάει.

 

Σε άλλα λειτουργεί καλύτερα η θέρμανση.

 

Εγώ θα έπαιρνα ένα σκελετό της κακιάς ώρας απ'το περίπτερο με 5€ και θα έλεγα στον οπτικό μου να μου περάσει εκεί τους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κανας πανακριβος σκελετος?

γιατι μια βολτα να κανεις στο κεντρο θα βρεις επωνυμα γυαλια με εως 50ε...βρισκεις ενα που να χωρανε οι φακοι σου και ολα οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ο σκελετός έχει συναισθηματική αξία, όχι πραγματική. (Πως θα μπορούσε ένα κομμάτι πλαστικό να έχει τόσο μεγάλη αξία έτσι και αλλιώς;). Νομίζω η κόλληση με λιώσιμο είναι μια λύση η οποία θα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.. ευχαριστώ όμως για την ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα γυαλιά τα είχα σπάσει ακριβώς στο σημείο που σου δείχνω πάνω ακριβώς στο μπράτσο και μου είπαν ότι δε φτιάχνονται .

 

Και τα κόλλησα με μία σταγόνα από αυτήν .

 

 

ANA.LOC0001.jpg

 

 

 

Πέρασε ένας χρόνος και η σπασμένη μεριά είναι πιο γερή και από την κανονική :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δοκιμάσεις τελικά να τα λιώσεις (που συνήθως έτσι κάνουν) θα πρότεινα μια ιδέα που μου ήρθε τώρα. Για να βελτιώσεις την αντοχή να δοκίμαζες μόλις τα λιώσεις να περάσεις μέσα ένα κομμάτι απο μια καρφίτσα 1 εκατοστό ας πούμε, μήπως και αυξηθεί η αντοχή στο συγκεκριμένο σημείο.

 

*Ένας φίλος που έσπασε πλαστικά, του τα έφτιαξαν σε μαγαζί με λιώσιμο... αν έβαζες και καμια φωτογραφία θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο. Μήπως και χρησιμοποιήσεις κάποια κόλλα 2 συστατικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις παρά να απευθυνθείς σε όποιο κατάστημα βρεθεί στη διαδρομή σου, σε όποιο κατάστημα ήδη γνωρίζεις, ή και να ελέγξεις μέσω Google (διευθύνσεις που σε βολεύουν και τηλέφωνα).

 

Επίσης να μην προβείς σε δοκιμές είτε με λυωσίματα ή ακόμη και "σούπερ κολλών", γιατί πιθανότατα θα δυσκολέψουν τη δουλειά ειδικού ή μάλλον θα την κάνουν αδύνατη.

 

Αν μετά από ψάξιμο, δεν βρεις κάποιον ν' αναλάβει, και αν πιάνουν τα χέρια σου, και αναλόγως το σημείο της ζημιάς, αυτό που προτάθηκε με ενίσχυση μέσω μεταλλικού τμήματος (καρφίτσα ή κάποιο συρματάκι), είναι μια καλή επιλογή. Το ίδιο ισχύει και για "σούπερ κόλλα", την οποία τη δοκιμάζεις αν η επιφάνεια της ζημιάς προσφέρεται, ή αν δεν βασίζεσαι σε πατέντες με λυωσίματα και σύρματα...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...