Προς το περιεχόμενο

New York College


Aggeluska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα επειδη σκεφτομαι να εγγραφω στο παραπανω κολλεγιο,θα ηθελα καποιος που εχει πρωσοπικη εμπειρια απο το συγεκριμενο κολλεγιο ή και απο αλλο να μου πει την εμπειρια του.ευχαριστω προκαταβολικα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μερικα χρονια ειχα παει να δω τι παιζει και οι τιμες ηταν ακρως απαγορευτικες.με τα λεφτα που ζηταγανε θα μπορουσα να παω να σπουδασω εξω :confused:

τωρα δεν ξερω τι παιζει..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα και ρωτησα για τιμες και τ σχετικα. εξω μαλλον ειναι 3 φορες πιο ακριβω να πας... θελω να μου πειτε εμπειριες απο αποψη παραδωση μαθηματος, αν τελικα αξιζε να πας οντως και τετοια πραγματα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας το new york college ειναι μονο στο ονομα αμερικανικο.αγγλικο uni εχει στα περισσοτερα τμηματα.

τωρα απο κει και περα νομιζω 6-8χιλ ευρω το χρονο ειναι σε ολα αυτα...

μηπως να κοιταζες αγγλια?το δανειο το δεινει ηαγγλικη κυβερνηση για τα διδακτρα και το ξεπληρωνεις αν βρεις δουλεια με 21000λιρες.

http://www.insomnia.gr/topic/364335-%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b9%ce%b1-%cf%80%ce%bb%ce%b7%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%b7%cf%82-%ce%b5%ce%be%cf%89%cf%84%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%85/page__view__findpost__p__3437598

http://studentfinance-yourfuture.direct.gov.uk/

** The loan repayment rate is nine per cent of anything you earn over £21,000. So if you earn £25,000 a year, you pay nine per cent of £4,000 which will be deducted from your pay monthly by your employer and will be the equivalent of £6.92 a week.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για computer science συνεργαζεται και με το empire state university of NY . και ειναι γυρω στα 7600 τον χρονο νομιζω. θα κοιταξω και για το ενδεχομενο αυτο για εξω.αλλα εξω ποσα λεφτα θα θελω μονο για ενικοιο και τροφη? ¨/

 

Edit:στο site λεει 9.000 λιρες τον χρονο? δλδ κοντα 10.000 ευρω τον χρονο χωρις ενοικια και τροφη? χμμμ δν συμφερει τοσο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα εξω ποσα λεφτα θα θελω μονο για ενικοιο και τροφη? ¨/

Πολλά!

 

Δεν είναι τόσα πολλά τα δίδακτρα για το NYC - αλλά από ότι έχω δει από παιδιά που βγήκαν, δεν έχει και κανένα εξαιρετικό κύκλο σπουδών, στα semester του :/

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερεις τι θελω? να κανω 4 χρονια στο NYC και μετα να παω μεταπτθχιακο αγγλια ετσι να γλυτωσω καποια χρηματα .. καταλαβατε?

 

και αυτο που λες πως δεν εινα ιτιποτα σπουδεα semester .. ειναι σαν να λες οτι το empire state univeristy of New York που ειναι 33# σε κατατξη στην αμερικη ειναι για το πεος... γτ ακριβως τα ιδια μα8ηματα και υλη εχουνε. και πτυχιο περνεισ απο κει. μαλλον εξαρτατε ανα ειδικοτητα και πανεπιστιμιο συνεργασιας αυτο π λες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yup. Καλά το σκέφτεσαι, απλά δες πρώτα και συζήτα, ποια είναι τα Πανεπιστήμια που δέχονται τους περισσότερους απόφοιτους NYC, και αν σε καλύπτουν οι επιλογές, χώσου.

 

Το ξαναλέω ότι τα δίδακτρα του NYC δεν είναι κανένα φοβερό ποσό. Αν τραβιόσουν επαρχίες να σπουδάσεις μην νομίζεις ότι θα ξόδευες λιγότερα. Οπότε cheer up :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πιθανοτητες εχεις να πιασεις δουλεια με 21.000+λιρες?Επιπλεον διαγραφετε στα 30ετη.

οποτε δεν σε νοιαζουν τοσο τα 9χιλ. απλα θες ενα 10-15αρη(αναλογα την περιοχη) το χρονο για ενοικιο και προσωπικα εξοδα.ακομη και κει παιζει ενα δανειο 3-5χιλ.

κερδιζεις και εναν χρονο που ειναι λιγοτερα τα uk unis.

http://www.moneysavingexpert.com/students/student-loans-tuition-fees-changes

 

εχεις καποια δουλεια να σε περιμενει και επιλεγεις cs?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ. σε καταλαβαινω τι λες caution αυτο θα κανω.και σενα kage. αλλα ακου τι παιζει, εγω εδω δουλευω τωρα ... και τα εξοδα θα τα πληρωνω μισα εγω και μισα γονεις. αν δεν δουλευα δεν θα πηγαινα.... αμα παω αγγλια δεν θα δουλευω και θα ειναι περισσοτερα τα χρηματα. πες οτι πηγαινα αγγλια στο Χ πανεπιστιμιο και μετα εκανα μεταπτυχιακο στο Ψ. αμα μπορω να παω εδω στο κολλεγιο και μετα μεταπτυχιακο να κανω στο Ψ στην αγγλια γιατι να μην το κανω ετσι ? αφου το ιδιο αποτελεσμα θα εχει περιπου

 

ααα οχι δεν εχω καποια δουλεια αλλα και να ειχα στην ελλαδα τιποτα δεν ειναι σιγουρο αμα τελειωσω ολα αυατ που ονειρευομαι θα κανω μια προσπαθεια να δουλεψω εξω.αν τα καταφερω με τους ρυθμοθς τους καλος αλλιως ερχχομαι εδω και γραφομαι ΟΑΕΔ :P θα δω αυτο ειναι πολυ μελλοντικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας το new york college ειναι μονο στο ονομα αμερικανικο.αγγλικο uni εχει στα περισσοτερα τμηματα.

τωρα απο κει και περα νομιζω 6-8χιλ ευρω το χρονο ειναι σε ολα αυτα...

μηπως να κοιταζες αγγλια?το δανειο το δεινει ηαγγλικη κυβερνηση για τα διδακτρα και το ξεπληρωνεις αν βρεις δουλεια με 21000λιρες.-τωρα αν δεν βρεις δουλεια αγγλια παιζει και να μην πληρωνεις καν-

http://www.insomnia.gr/topic/364335-%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b9%ce%b1-%cf%80%ce%bb%ce%b7%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%b7%cf%82-%ce%b5%ce%be%cf%89%cf%84%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%85/page__view__findpost__p__3437598

http://studentfinance-yourfuture.direct.gov.uk/

** The loan repayment rate is nine per cent of anything you earn over £21,000. So if you earn £25,000 a year, you pay nine per cent of £4,000 which will be deducted from your pay monthly by your employer and will be the equivalent of £6.92 a week.

 

Αυτό το έχω ακούσει και εγώ. Άλλος ένας λόγος που ο Έλληνας είναι συνώνυμο της απάτης έξω. Ντροπή ρε γμτ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτι κοιταξα δεν ισχυει πια.αλλα δεν ειναι θεμα λαμογιας.να σου υπενθυμισω οτι πριν ~12χρονια οι πολιτες ε.ε. δεν επαιρναν καν δανειο και τα fees τα πληρωνε η ε.ε. .κατα 99% αυτο ισχυει ακομη στην Σκωτια δηλ.δεν παιρνεις δανειο και απλα πληρωνει το uni η κυβερνηση σκωτιας.

Τωρα αποφασισε η αγγλικη κυβερνηση να κοψει απο τον προυπολογισμο αρκετα λεφτα που θα πηγαιναν στην παιδεια και να δεινουν τα 3πλασια μεσω κρατικου δανεισμου.μονο που τωρα το μεγαλυτερο μερος το χρεωνετε ο φοιτητης ασχετα αν το ξεπληρωσει ή οχι!

Τελος να σου υπενθυμισω τοσο η σκωτια οσο και η αγγλια δεν χανουν απο αυτο το story αλλα κερδιζουν!σκεψου ποσα λεφτα πανε σε αυτα τα μερη και πως θα ζουσαν τοσες περιοχες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα. ναι ντροπη ειναι.

 

δηλαδη μπορω να παω σε ενα πανεπιστιμιο της σκωτιας και να πληρωνει το κρατος τις σπουδες μου? ετσι αλλαζει το πραγμα !! εχεις κανα λινκ να δω λεπτομεριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε γενικες γραμμες τα πανεπιστημια στην σκωτια τι entry requirements πρεπει αν εχει κανεις για να μπει?π.χ με ενα απλο απολυτηριο λυκειο και ενα lower μπορει να μπει κανεις? δεν νομιζω...

 

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες

 

αλλα το θεμα μου ειναι να βρω καποιον που σπουδαζει τωρα ή σπουδαζε στο NYC ... μα που κρυβεστε?? θελω να μαθω εντυπωσεις!μηπως να πηγαινα εκει να ρωτησω τους ιδιους φοιτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...