Προς το περιεχόμενο

tablet ή λαπτοπ?


thodorisrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

η μητέρα μου χρειάζεται για τη δουλειά της να έχει ιντερνετ μεσω 3G, να ελέγχει mail, ιντερνετ και χρήση office (κυρίως word).

 

κάποιος συνάδελφος της πρότεινε ipad2 (με δώρο keyboard). Κοίταζα τα tablet και νομίζω της samsung είναι καλύτερο μαζί με αγορά πληκτρολογίου.

 

ωστόσο σκέφτομαι τα χρήματα (700€) και λέω με αυτά τα λεφτά αγοράζεις notebook και μάλιστα πολύ καλό.

 

 

notebook:

(+)

καλύτερο hardware,

περιβάλλον windows,

 

(-)

μικρότερη αυτονομία

μεγαλύτερο βάρος

 

 

tablet:

(+)

μεγαλύτερη αυτονομία

ελαφρύ

 

(-)

τιμή, περιβάλλον android

 

 

θέλω να ρωτήσω.

1) word δουλεύεις εύκολα σε tablet?

2) μπορώ να βρω λαπτοπάκι με μεγάλη αυτονομία και ελαφρύ στα χρήματα αυτά?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω γνώμες και προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θέλω να ρωτήσω.

1) word δουλεύεις εύκολα σε tablet?

2) μπορώ να βρω λαπτοπάκι με μεγάλη αυτονομία και ελαφρύ στα χρήματα αυτά?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω γνώμες και προτάσεις

 

1)Εξαρτάται πόσο word θα δουλεύεις, δεν είναι και ότι ποιο εύκολο

2)Απο τα ποιο ελαφριά με καλή αυτονομία και κοντά στην στην τιμή που θέλεις ειναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε το tablet, ουτε το notebook, νομιζω θα βολεψουν για τετοιες χρησεις!!

 

το tablet δεν ειναι βολικο για πληκτρολογηση.

το notebook δεν ειναι βολικο στη μεταφορα και στην αυτονομια!!

 

εγω θα ελεγα ενα καλο netbook 12".

οπως αυτο http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=316129&pcode=SHOW_PROD316129

 

αλλα ΟΧΙ απο ελλαδα, τα εχουν πανακριβα!!!

θα κοιταξω να βρω ενα SITE που πηρε ενας φιλος, ενα παρομοιο μοντελο με 250€...!!!!!!

καποιο τετοιο ηταν, 10" βεβαια, αλλα ηταν σε προσφορα τον αυγουστο.

 

edit, το βρηκα! αυτο ειναι το ακριβες μοντελο

http://www.netbooklive.com/asus-1018pb-vs-asus-1018p-pictures-and-video-4550/

 

και το site που αγοραστηκε το http://www.redcoon.de/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jtheogr

σχετικά λίγη χρήση word θα χρειάζεται. γι'αυτό σκέφτομαι ακόμα τα tablet

 

@cabdik

thanks για τις προτάσεις. Δυστυχώς όμως πρέπει να αγορασθεί από Ελλάδα.

μάλλον θα ψάξω για κάποιο netbook, ελαφρύ, με τη μεγαλύτερη αυτονομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική πείρα, λέει μακρυά απο netbook. Σε φίλη μου που της το πρότεινα, μιας και μόνο Internet, email και word ήθελε πείρε ένα hp με atom στα 1.66mhz (δεν θυμάμαι τώρα μοντελο). 2 μήνες μετα, και κανά δυο εφαρμογές τύπου Skype που έβαλε το μηχάνημα είναι τόσο αργό που δεν είναι χρηστικο ποια.

 

Ακόμα όμως και αν πεις θα περιμένω, word σε 10 οθόνη με 1024χ600 είναι χτικιο. Καλύτερα ένα φτηνό notebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα το ASUS Transformer TF-101 http://www.skroutz.gr/s/332099/Asus-Eee-Pad-Transformer-TF101-16GB.html μαζι με το dock station (το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν 2η μπαταρια, δινοντας σου 16 ωρες συνεχους χρησης), το οποιο και εχω, word-excel-pp μπορεις να επεξεργασθεις με ανεση κανοντας χρηση της "σουιτας" που "ερχεται" μαζι με το Pad, απο εκει και περα, επεκταση αποθηκευτικου χωρου κανεις με ανεση αφου εχει "θυρες" usb, mmc, sd kai SDHC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα το ASUS Transformer TF-101 http://www.skroutz.gr/s/332099/Asus-Eee-Pad-Transformer-TF101-16GB.html μαζι με το dock station (το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν 2η μπαταρια, δινοντας σου 16 ωρες συνεχους χρησης), το οποιο και εχω, word-excel-pp μπορεις να επεξεργασθεις με ανεση κανοντας χρηση της "σουιτας" που "ερχεται" μαζι με το Pad, απο εκει και περα, επεκταση αποθηκευτικου χωρου κανεις με ανεση αφου εχει "θυρες" usb, mmc, sd kai SDHC.

 

δεν έχει όμως 3G. τα χαρακτηριστικά του μια χαρά είναι αλλά θέλει και ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα το ASUS Transformer TF-101 http://www.skroutz.gr/s/332099/Asus-Eee-Pad-Transformer-TF101-16GB.html μαζι με το dock station (το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν 2η μπαταρια, δινοντας σου 16 ωρες συνεχους χρησης), το οποιο και εχω, word-excel-pp μπορεις να επεξεργασθεις με ανεση κανοντας χρηση της "σουιτας" που "ερχεται" μαζι με το Pad, απο εκει και περα, επεκταση αποθηκευτικου χωρου κανεις με ανεση αφου εχει "θυρες" usb, mmc, sd kai SDHC.

 

Συμφωνώ ότι το Asus eee Pad Transformer Prime είναι πρώτο και με διαφορά στα Android tablet pc. Ωστόσο δεν είναι όλα ρόδινα! Το σώμα της ταμπλέτας είναι αρκετά βαρύ, με αποτέλεσμα όταν το κουμπώνεις στη βάση να μην έχει καλή ισορροπία και ως εκ τούτου είναι κάπως άβολο, με κίνδυνο να τουμπάρει ανά πάσα στιγμή.

 

Αν αυτό δε σου φαίνεται σημαντικό πρόβλημα, ωστόσο, θα έλεγα ότι η έλλειψη 3G δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα. Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές, όπως η χρήση μιας USB συσκευής για 3G, ή η χρήση του κινητού τηλεφώνου ως modem για το tablet pc με τη χρήση κάποιας εφαρμογής.

 

Εάν ο χρήστης πρόκειται να δουλεύει αρκετά πάνω σε κείμενα, θα έλεγα ότι το βασικότερο είναι το πληκτρολόγιο, άρα:

- σε περίπτωση tablet pc θα πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιεί USB πληκτρολόγιο, άρα η ταμπλέτα θα πρέπει να διαθέτει την ανάλογη θύρα,

- σε περίπτωση netbook το πληκτρολόγιο θα πρέπει να είναι "real-size" και όχι μικρότερο

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα netbook, το οποίο, συμφωνώ, γίνεται αρκετά αργό με το πέρασμα του χρόνου. Αυτό όμως μπορεί να διορθωθεί με κάποια -όχι ιδιαίτερα συχνή- συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, καλή χρονιά,

 

Είμαι και εγώ στην ίδια θέση περίπου, ψάχνω να πάρω κάτι που θα το χρησιμοποιώ κυρίως in bed για χρήση κυρίως Internet και Word Editing / Writing. Ταινίες οκ καλοδεχούμενες, αλλά έχω μια αρκετά μεγάλη tv κοντά στο κρεββάτι άρα δεν είναι το πρώτο μέλημα ενώ παιχνίδια κυρίως αν μπορώ να παίξω κανά manager αφού τα πιο βαριά παιχνίδια, υπάρχει και το κατάλληλο pc ήδη για να παίζω.

 

Σκέφτομαι το Prime αν και δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί στην Ευρώπη να το έχει, σε τιμές λογικές (κάτι χιλιάρικα που βγάζει το Amazon και σε λίρες μάλιστα, ε δεν είναι λογικά!) ενώ Ελλάδα το εμφανίζει ένα μαγαζί στα 689 (μαζί με dock station) αλλά περιμένω να μου απαντήσουν για την διαθεσιμότητα του.

 

3G μέσω USB Dongie ξέρει κανείς αν μπορείς να έχεις; Ως ιδέα λογικά θα γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη όντως παίζει αυτό αφού κανείς δεν το αναφέρει σε reviews του εξωτερικού.

 

Αναρωτιέμαι πόσο εύκολα θα μπορώ να γράφω στο word, μέσω του tablet χωρίς το dock station. Η λύση του τελευταίου, με ένα ας πούμε δίσκο που τρως στο κρεββάτι (αν έχετε κάτι τέτοιο, εγώ έχω :P) για να ακουμπάει, νομίζω θα μπορείς να γράφεις άνετα.

 

Αυτά, αν έχετε και άλλες προτάσεις πέρα του Prime (ή κάποιο κατάστημα που ξέρετε πως το φέρνει), πείτε τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κανείς που μπορώ να δώ αυτό http://www.asus.com/Eee/Eee_Pad/Eee_Pad_Slider_SL101/ live? Φαίνεται πολύ βολικό αλλά αμα δεν το δείς απο κοντά δεν μπορείς να κρίνεις. Pairing γίνεται με άλλο Smartphone για να έχω 3g?

 

Aπό iking παραλαμβάνει φίλος την Παρασκευή το prime αλλά είναι σε προπαραγγελία εδώ και δέκα μέρες. Θα μεταφέρω εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ultrabook της Acer που προτεινε ο jtheogr,ειναι μακραν η καλυτερη λυση που προταθηκε μεχρι τωρα!Ειναι πιο κρυο κ με ιδιο βαρος(αν και 13αρι)κ την ιδια αυτονομια,απο το netbook που προτεινε ο cabdik!Και μακραν το πιο δυνατο κ πληρες,απ'ολα οσα εχουν προταθει->i5-2467m(LV)=i3-330m!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια,ειμαι φοιτητης και θα ηθελα κατι σαν λαπτοπ ή ταμπλετ για να κραταω σημεισωσεις στο μαθημα να μπενω στο internet στο eclass και να εχει ενα ικανοποιητικο browser.Να μπορω να διαβαζω comics,ebooks κτλ...Η τιμη θα ηθελα να φτανει το πολυ τα 300-350 euro?

Υπαρχει κατι?Μπορειτε να με βοηθησετε?

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...