Προς το περιεχόμενο

Αντιολισθητικες αλυσιδες - Ελαστικα


nazlos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση,τα ελαστικα μου ειναι καπως φθαρμενα θελουν αλλαγμα (δεν εχω κανενα προβλημα με την οδηγηση παντως) επηρεαζουν την οδηγηση σε παγο κλπ αν φορεσω τις αντιολισθητικες αλυσιδες (με υφασμα ειναι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα μεχρι να βάλεις τις αλυσιδες θα κάνεις πατιναζ ανεξαρτήτως της κατάστασης των ελαστικών σου. Γενικά αν το λάστιχο δεν ειναι χιονολάστιχο δεν επιρεάζει την οδήγηση στον πάγο γιατί όπως και να είναι γλυστράει (φυσικά μιλάμε η φθορά να είναι λογική κα να μην έχει μείνει με τα λινα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα μεχρι να βάλεις τις αλυσιδες θα κάνεις πατιναζ ανεξαρτήτως της κατάστασης των ελαστικών σου. Γενικά αν το λάστιχο δεν ειναι χιονολάστιχο δεν επιρεάζει την οδήγηση στον πάγο γιατί όπως και να είναι γλυστράει (φυσικά μιλάμε η φθορά να είναι λογική κα να μην έχει μείνει με τα λινα).

Xχαχαχαχααχα οχι ειπαμε :P, δεν εχω καποιο προβλημα με την οδηγηση μεχρι στιγμης!μονο σε κατι ανηφορες σπινιαρη κ οταν ανεβαζω στροφες στην πρωτη ταχυτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις ότι τα λάστιχα για να είναι νόμιμα θα πρέπει να έχουν πάνω από 3 χιλιοστά trend στο κέντρο, και να μην είναι φθαρμένα;

 

Η αστυνομία μπορεί να σου πιάσει τον ***** αν δεν πληρείς τα στοιχειώδη. Αλλά αυτό είναι το λιγότερο που θα σου τύχει.

 

Αν σου κάτσει ατύχημα, ακόμα και αν ΔΕΝ είναι δικό σου το λάθος, ανεξαρτήτως των λοιπών που θα σου τύχουν (ακόμα και δικαστήρια με εσένα ως κατηγορούμενο), η ασφαλιστική σου θα αρνηθεί (σύμφωνα με τον νόμο και το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει) να πληρώσει. Αντίθετα θα σε βάλουν στην μαύρη λίστα και είτε θα σου πολλαπλασιάσουν τα ασφάλιστρα (όλες οι ασφαλιστικές) είτε θα αρνούνται να σε ασφαλήσουν.

 

Και προσωπική γνώμη τώρα. Εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για την ζωή σου και όποιον άλλον έχεις το αμάξι. Να σκοτωθείτε, ουδόλως με απασχολεί. Αλλά γιατί να πάρεις παραμάζωμα και τον άλλον που δεν φταίει σε περίπτωση ατυχήματος;

 

Λέτε όλοι οι έλληναρες ότι οι ξένοι δεν έχουν την λέξη φιλότιμο στο λεξικό τους. Πάω πάσο. Αλλά εσύ (και άλλοι) έχεις;

 

Έχω χάσει τους μισούς συμμαθητές μου από τέτοιες μλκιες. Και χαρακτηριστικά, σήμερα άλλαξα τα λάστιχα στο αμάξι, γνωρίζωντας (όπως και ήταν στα 4 χιλιοστα) ότι έφταναν στο νόμιμο όριο (3 χιλιοστα). Θα μπορούσα να τα έχω για άλλες 5-6 χιλιάδες μίλια. Αλλά χειμώνας είναι, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Βέβαια μένω Αγγλία, και αν γινόταν κάτι θα μου έπερναν μέχρι και τα σώβρακα, αλλα και στην Ελλάδα έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις ότι τα λάστιχα για να είναι νόμιμα θα πρέπει να έχουν πάνω από 3 χιλιοστά trend στο κέντρο, και να μην είναι φθαρμένα;

 

Η αστυνομία μπορεί να σου πιάσει τον ***** αν δεν πληρείς τα στοιχειώδη. Αλλά αυτό είναι το λιγότερο που θα σου τύχει.

 

Αν σου κάτσει ατύχημα, ακόμα και αν ΔΕΝ είναι δικό σου το λάθος, ανεξαρτήτως των λοιπών που θα σου τύχουν (ακόμα και δικαστήρια με εσένα ως κατηγορούμενο), η ασφαλιστική σου θα αρνηθεί (σύμφωνα με τον νόμο και το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει) να πληρώσει. Αντίθετα θα σε βάλουν στην μαύρη λίστα και είτε θα σου πολλαπλασιάσουν τα ασφάλιστρα (όλες οι ασφαλιστικές) είτε θα αρνούνται να σε ασφαλήσουν.

 

Και προσωπική γνώμη τώρα. Εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για την ζωή σου και όποιον άλλον έχεις το αμάξι. Να σκοτωθείτε, ουδόλως με απασχολεί. Αλλά γιατί να πάρεις παραμάζωμα και τον άλλον που δεν φταίει σε περίπτωση ατυχήματος;

 

Λέτε όλοι οι έλληναρες ότι οι ξένοι δεν έχουν την λέξη φιλότιμο στο λεξικό τους. Πάω πάσο. Αλλά εσύ (και άλλοι) έχεις;

 

Έχω χάσει τους μισούς συμμαθητές μου από τέτοιες μλκιες. Και χαρακτηριστικά, σήμερα άλλαξα τα λάστιχα στο αμάξι, γνωρίζωντας (όπως και ήταν στα 4 χιλιοστα) ότι έφταναν στο νόμιμο όριο (3 χιλιοστα). Θα μπορούσα να τα έχω για άλλες 5-6 χιλιάδες μίλια. Αλλά χειμώνας είναι, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Βέβαια μένω Αγγλία, και αν γινόταν κάτι θα μου έπερναν μέχρι και τα σώβρακα, αλλα και στην Ελλάδα έτσι είναι.

Δεν ξερω τι ειναι τα 3 χιλιοστα trend παντως δεν ειναι τοσο τραγικα τα λαστιχα μου ειπα οτι δεν εχω κανενα προβλημα με την οδηγηση μου!Σταματαει κανονικα το αμαξι στο φρενο δεν τσουλαει....κ ενοειτε για την δικη μου ασφαλεια το κοιταω αυτο!Κ μετα των υπολοιπων (αλλου αμαξιου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως είπα και παραπάνω. Στην Αγγλία θα σε σκίσουν. 2500 λίρες και 3 πόντοι ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΡΟΧΟ λέει ο νόμος. Ο Ελληνικός ΚΟΚ τι λέει;

 

 

το θέμα δεν είναι τι λέει ο ελληνικός νόμος. το θέμα ειναι αν εφαρμόζεται ο κάθε ελληνικός νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ο κάθε νόμος, αλλά το τί έχει μέσα στο κρανίο του το κάθε άτομο. Αν ο άλλος έχει σκ*τα και οδηγεί με επικίνδυνα ελαστικά, δεν έχει σημασία ο νόμος ή το αν εφαρμόζεται. Είναι επικίνδυνα και παράνομα.

Αλλά με τέτοια νοοτροπία καλά περνάτε εκεί στην Greece.

 

Δεν γράφω Ελλάδα, και αν καταλάβετε το γιατί, καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χιλιοστα δεν ειναι μονο δεικτης φθορας,αν ειναι λιωμενα τα ελαστικα ακομα και αν πιανουνε θα εχεις τεραστιο προβλημα υδρολισθισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε (και για) αλυσίδες: αυτές οι υφασμάτινες, είναι καλύτερες από τις κλασικές αλυσίδες; (αυτές με τις αλυσίδες :mrgreen: )

Περνιούνται εύκολα; Λογικά θα είναι πιό άνετα στην οδήγηση, δεν θα πηγαίνει σαν κάρο. Κάνουν δουλειά όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αποτελεσματικότητα δε γνωρίζω αλλά σίγουρα σέβονται περισσότερο το ελαστικό και τη ζάντα. Είναι πιο ακριβές βέβαια (γύρω στα 80 ευρώ; ) και φθείρονται γρήγορα.

 

Πάρε και ένα link lefter

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/35726.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανιά είναι σούπερ απλά θέλουν προσοχή να μην τα έχεις στην άσφαλτο γιατί θα σκιστούν, μόνο στο χιόνι. Μπαίνουν πανεύκολα, βγαίνουν ακόμα πιο εύκολα. Κοστίζουν, βέβαια, κάτι παραπάνω αλλά αξίζουν γιατί τα βγάζεις και τα βάζεις για πλάκα, γενικά δεν ασχολείσαι με αυτά αλλά με τις χειμερινές διακοπές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...