Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια πρόταση για αντικατάσταση του Ναυτιλου Χ?

Έχω δοκιμάσει τον Μίνι και τον 2 και δεν με τρέλαναν, να βγάζω λίγο παραπάνω ντουμάνι θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Υπάρχει κάποια πρόταση για αντικατάσταση του Ναυτιλου Χ?

Έχω δοκιμάσει τον Μίνι και τον 2 και δεν με τρέλαναν, να βγάζω λίγο παραπάνω ντουμάνι θέλω

Για αντικατασταση δεν ξερω καθως δεν τον εχω δοκιμασει,αλλα γενικα τι θες?Αρκετα αερατη τζουρα με αρκετο ντουμανι?Τσιγαρισια τζουρα?Ποιο mod εχεις?

 

Επεξ/σία από Karamol3golas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα . Ειπα να ξεκινησω το αθλημα.

προερχομαι απο στριφτο τσιγαρο(golden virginia κιτρινο+Rizzla micron+ultra slim filter) και μαρεσει η ιδεα του ηλεκτρονικου λογο μυρωδιας και επειδη δεν καπνιζω γενικα πολυ... μηπως το ελατωσω...

 

φιλη θα μου παραχωρησει 

http://www.joyetech.com/product/evic-vtc-dual/

 

Με τον ατμοποιητη

http://www.joyetech.com/product/cubis-atomizer/

 

το μονο που μου φαινεται κακο ειναι οτι εχει να το χρησιμοποιησει 2 χρονια οποτε λογικα θα θελει καποιον καθαρισμο.

 

πως σας φαινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Καλησπερα . Ειπα να ξεκινησω το αθλημα.

προερχομαι απο στριφτο τσιγαρο(golden virginia κιτρινο+Rizzla micron+ultra slim filter) και μαρεσει η ιδεα του ηλεκτρονικου λογο μυρωδιας και επειδη δεν καπνιζω γενικα πολυ... μηπως το ελατωσω...

φιλη θα μου παραχωρησει 

http://www.joyetech.com/product/evic-vtc-dual/

Με τον ατμοποιητη

http://www.joyetech.com/product/cubis-atomizer/

το μονο που μου φαινεται κακο ειναι οτι εχει να το χρησιμοποιησει 2 χρονια οποτε λογικα θα θελει καποιον καθαρισμο.

πως σας φαινεται;

Μια χαρα..Ο καθαρισμος πρεπει να γινεται τακτικα ετσι και αλλιως..Επισης ο cubis παιρνει και direct lung(ο ατμος κατευθειαν στα πνευμονια) και mouth to lung(Καπνος στο στομα και μετα κατω) κεφαλες για να διαλεξεις οτι θες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, Karamol3golas said:

Μια χαρα..Ο καθαρισμος πρεπει να γινεται τακτικα ετσι και αλλιως..Επισης ο cubis παιρνει και direct lung(ο ατμος κατευθειαν στα πνευμονια) και mouth to lung(Καπνος στο στομα και μετα κατω) κεφαλες για να διαλεξεις οτι θες

Μιλαμε για επιστημη δηλαδη...

τι διαφορα εχει καποιος αλλος δηλαδη απο τον συγκεκριμενο;

νομιζω οτι θελω να το κανω χρηση σαν ναργιλε... 

αλλα δεν ξερω αν θα με καλυψει οσο  τσιγαρο... απλα για λογους υγειας ειπα να το δοκιμασω... 

 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά θα σε καλύψει όσο το τσιγάρο αρκεί να βρεις τη σωστή ποσότητα νικοτίνης που σου κάνει στα υγρά.

Mtl/dtl: είναι ο τρόπος που καπνίζεις - ατμίζεις.MTL σημαίνει mouth to lung, δηλαδή να πηγαίνεις τον καπνό πρώτα στο στόμα και έπειτα στα πνευμόνια , ενώ DTL σημαίνει direct to lung, δηλαδή κατευθείαν εισπνοή στα πνευμόνια. Αρχικά, θα σου πρότεινα αν ξεκινήσεις με την αντίσταση 1,0 ohm bf mtl ( το γράφει στο σιτε ) που έχει, αν σου φανεί πολύ σφιχτό πήγαινε στην 0,6 ohm ή στην 1,5 αν σου φανεί πολύ αεράτη η τζούρα. Μτλ τζουρα συνήθως κάνουμε όταν καπνίζουμε αρα είναι πιο εύκολη η μετάβαση. 

Αν δε βαρεθείς και ασχοληθείς λίγο το έχεις κόψει το τσιγάρο και έχεις αρχίσει το ατμισμα. :P 

 

Επεξ/σία από nrkmaiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος γενικος οδηγος; Γενικα μαρεσει πολυ το σταδιο του ψαξιματος.

επισης το ohm αλλαζει απο τη συσκευη η απο καπου αλλου;

 

τυχαινει να εχει καταστημα γειτονας κολλητα με αυτο που εργαζομαι και εχουμε πολυ καλες σχεσεις, πιστευω θα με βοηθησει.

 

απλα το μονο κακο ειναι οτι θα πω εκει κεναλλο μηχανημα, δηλαδη οχι αγορασμενο απο τον ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Για αντικατασταση δεν ξερω καθως δεν τον εχω δοκιμασει,αλλα γενικα τι θες?Αρκετα αερατη τζουρα με αρκετο ντουμανι?Τσιγαρισια τζουρα?Ποιο mod εχεις?

Έχω istick pico και ναυτίλο Χ, με αντιστάσεις 1.5 ohm στα 17w. Εδώ και 10 μήνες κανένα πρόβλημα αλλά είπα να το αλλάξω λίγο.

Να παίρνω λίγο παραπάνω καπνό θέλω χωρίς να ρουφάω τόση ώρα μερικές φορές χρειάζομαι και παραπάνω ντουμάνι.

Ο ναυτίλος Χ νομίζω κατατάσσεται στους τσιγαρισιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Υπαρχει καποιος γενικος οδηγος; Γενικα μαρεσει πολυ το σταδιο του ψαξιματος.

επισης το ohm αλλαζει απο τη συσκευη η απο καπου αλλου;

τυχαινει να εχει καταστημα γειτονας κολλητα με αυτο που εργαζομαι και εχουμε πολυ καλες σχεσεις, πιστευω θα με βοηθησει.

απλα το μονο κακο ειναι οτι θα πω εκει κεναλλο μηχανημα, δηλαδη οχι αγορασμενο απο τον ιδιο

Tα ohm εχουν να κανουν με την αντισταση(το συρμα δηλαδη που ζεστενεται και ατμοποιει το υγρο),δεν μπορεις να τα αλλαξεις..Αν θες χρηση σαν ναργιλε τοτε θες κεφαλη(το κομματι που περιεχει το βαμβακι και το συρμα,που ποτιζει το βαμβακι με το υγρο και μετα ζεστενεται το συρμα και ατμοποιειται) η την 0.25(εγω αυτην προτεινω),ειτε την 0,2,ειτε την 0,5(λιγο πιο σφιχτη τζουρα με λιγοτερο αερα)..Οσον αφορα το υγρο σε dl η πνευμονικη τζουρα μην βαλεις πολυ,συνηθως η 3αρα νικοτινη ειναι καλα..Αν θες σε τσιγαρισια τζουρα η mtl εγω πχ εχω 9αρα,εσυ μπορεις και 12αρα...Τελος μπορεις να πεις στον γνωστο σου(που αυτος και με προιον απο αλλου να πας παλι θα εχει κερδος αν παρεις κατι οποτε μην το βλεπεις ετσι),να σε βοηθησει και με το diy(do it yourself) στα υγρα,να παιρνεις δηλαδη τις πρωτες υλες(vg,pg,νικοτινη και αρωμα) και να φτιαχνεις εσυ το υγρο σου,βγαινει πολυ πιο οικονομικο..βεβαια να ξερεις πως η νικοτινη ειναι το πιο ακριβο απο αυτα,+1 λογος να την κατεβασεις γρηγορα :P ..Ενα αρχικο σταδιο του diy ειναι τα shake and vape τα οποια ειναι μιξ αρωματων,που προσθετεις βασεις(vg,pg,νικοτινη) το κουνας και σε λιγο καιρο ειναι ετοιμο..(Η διαφορα με το αρωμα ειναι οτι δυσκολα θα βρεις 1 αρωμα που να ειανι καλο μονο του,εγω φτιαχνω συνταγες και με 12 αρωματα :P)..Οτι αλλο χρειαστεις ρωτησε μας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mynam3 είπε

Έχω istick pico και ναυτίλο Χ, με αντιστάσεις 1.5 ohm στα 17w. Εδώ και 10 μήνες κανένα πρόβλημα αλλά είπα να το αλλάξω λίγο.

Να παίρνω λίγο παραπάνω καπνό θέλω χωρίς να ρουφάω τόση ώρα μερικές φορές χρειάζομαι και παραπάνω ντουμάνι.

Ο ναυτίλος Χ νομίζω κατατάσσεται στους τσιγαρισιους

Κοιτα το exceed d19 είναι μικρό και δεν έχει ούτε πολύ αέρα ούτε λίγο. Παίρνει αντιστάσεις 0.5 και 1,2  αλλά έχει το μέγεθος ενός μπουκαλιού 30ml chubby gorilla.(Θα ανεβασω φωτο για σύγκριση αύριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, t.katsandris είπε

Κοιτα το exceed d19 είναι μικρό και δεν έχει ούτε πολύ αέρα ούτε λίγο. Παίρνει αντιστάσεις 0.5 και 1,2  αλλά έχει το μέγεθος ενός μπουκαλιού 30ml chubby gorilla.(Θα ανεβασω φωτο για σύγκριση αύριο)

Δεν θα προτεινα τετοιου ειδους mod,δεν ρυθμιζεις βατ οποτε αν θες να αλαλξεις ατμοποιητη δεν εχεις επιλογες,η μπαταρια ειανι ενσωματωμενη και καποια στιγμη χαλαει,και ο φιλος εχει ηδη mod οποτε δεν υπαρχει λογος..Δεν μπορω να προτεινω καποιο τσιγαρισιο με σχετικα οχι τοσο σφιχτη τζουρα καθως δεν εχω δοκιμασει,αλλα μπορω να πω να δοκιμασει αν βρει καπου τον innokin zenith που εχει πολυ καλες κριτικες για τσιγαρισιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόψεις για Themis RTA και Zeus RTA; Ψήνομαι για νέο, από τη μια ο Themis είναι dual coil και έχει και επιλογή για mesh αντί για coil. Από την άλλη μου αρέσει τρελά ο σχεδιασμός του Zeus. Έχει κανέναν κάποιος από τους δύο να προσφέρει τα φώτα του; 

Αλήθεια, με mesh (mesh + βαμβάκι, ουσιαστικά το mesh αντικαθιστά το coil) θα δω διαφορά ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, akpe είπε

Απόψεις για Themis RTA και Zeus RTA; Ψήνομαι για νέο, από τη μια ο Themis είναι dual coil και έχει και επιλογή για mesh αντί για coil. Από την άλλη μου αρέσει τρελά ο σχεδιασμός του Zeus. Έχει κανέναν κάποιος από τους δύο να προσφέρει τα φώτα του; 

Αλήθεια, με mesh (mesh + βαμβάκι, ουσιαστικά το mesh αντικαθιστά το coil) θα δω διαφορά ή μπα;

Έχω zeus rta.

Πάρα πολύ καλή γεύση.Ωραίο χρώμα και όμορφος ατμοποιητής. Σηκώνει και χοντρά σύρματα και πολλά watt.Η τζούρα αεράτη.

Συγχωρεί μικρά λαθάκια στο στήσιμο και λόγο top airflow δεν θα έχεις ποτέ διαρροές.


Πρώτο αρνητικό που έχω να πω για αυτόν τον ατμοποιητή είναι ότι το στήσιμο του είναι δύσκολο γιατί αυτό το 3d airflow που έχει σε δυσκολεύει να στήσεις εκεί πάνω αλλά αν έχεις υπομονή θα βρείς τρόπο και θα στήνεις μετά εύκολα.

Δεύτερο είναι ότι το βίδωμα του το θεωρώ λίγο ηλίθιο.Την πρώτη φορά που πήγα να βιδώσω την βάση νόμιζα ότι ήταν χαλασμένα τα πάσα.Η φάση ήταν: γύριζα γύριζα την βάση και δεν βίδωνε ποτέ.Μετά απο πολλά γυρίσματα κατάλαβα ότι έχει κάπου σαν κούμπωμα και μετά πρέπει να το γυρίσεις κ τελειώνει.

Για εμένα πάρτον, αλλά αν δεν έχεις υπομονή στο στήσιμο , να κάτσεις λίγο να ιδρώσεις, όχι μη τον πάρεις.Οι πιο πολλοί "δεν τα βρήσκουν στο στήσιμο" και έχουμε γεμίσει αγγελίες με zeus.Τον έχω σαν πρώτο ατμοποιητη και συγκριτικά με ammit 25 , obs crius 2 που έχω τον θεωρώ καλύτερο.

Γνώμη μου πάντα!

Επεξ/σία από fernw_thn_souvla
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο zeus έμενα δε με ξετρέλανε τόσο ( ίσως έφταιγε και το hype που μου είχε δημιουργηθεί ) ειδικά σε υγρά με φράουλες , φρούτα μου έλειπε η ένταση. Στα πιο βαριά αρώματα ήταν πολύ κάλος. Το στήσιμο που μου άρεσε πιο πολύ και τα είχαμε βρει καλύτερα ήταν με 3,5 core και πάνω. Τον δούλεψα όμως λίγο, καμιά βδομάδα - 10 μέρες,  δανεικό από φίλο. Αυτό που μου αρεεεεσε πιο πολύ ήταν η smooooooooth τζούρα και η αίσθηση που έχει το επιστόμιο και φυσικά καθόλου διαρροές.

Επεξ/σία από nrkmaiden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και λετε για τον zeus,

τον παρελαβα προχθες και εχω καποια μικροπροβληματα,

το κυριοτερο ειναι οτι μου φερνει υγρο στο στομα - μαλλον κατι κανω λαθος.

Επισης στο κλεισιμο του καπακιου, εχει καποια κολπα τα οποια δεν τα εχω βρει ακομα.

Ελπιζω να με βολεψει γιατι αλλιως θα τον στειλω :)

 

Εχει καποιος καποια εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...