Προς το περιεχόμενο

Η εποχή της Intel στα smartphones ξεκινάει με το Lenovo K800


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και 1πυρηνος, φαίνεται καλύτερός και απο 2πυρηνους.. Μονο απο tegra3 4πυρηνο πρέπει να είναι πίσω.. Καλος φαίνεται ο ιντελ για αρχή..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και 1πυρηνος, φαίνεται καλύτερός και απο 2πυρηνους.. Μονο απο tegra3 4πυρηνο πρέπει να είναι πίσω.. Καλος φαίνεται ο ιντελ για αρχή..

 

android.png

 

1 χρονο πριν για να μην ξεχναμε καποια πραγματα

 

 

 

Message to Warren East (ARM) It is possible to get Intel architecture into a phone and ship it with faster performance than what he can deliver and at a lower level of power than what he can deliver. You can put that in print.

 

 

 

οι καλυτερες αρχιτεκτονικες ειναι intel period

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oldnew με hyper-threading συμπεριφέρεται ως διπύρηνος από εκεί και πέρα την διαφορά στην αυξημένη ισχύ σε σχέση με τους Α9 την δικαιολόγησαν στην cache αναφέροντας ότι αντίστοιχη απόδοση (ως προς την ισχύ) θα έχουν οι Α15, ως προς την κατανάλωση επειδή και εμένα κάτι δεν μου πάει καλά θα περιμένω να δω σε τι τάση λειτουργεί και αν τελικά οι dedicated hardware decoders είναι που έβγαλαν το φίδι από την τρύπα αφήνοντας στην πράξη ανενεργό τον ενεργοβόρο atom κάτι βέβαια που θα φανεί σε άλλες βαριές χρήσεις όπως παιχνίδια κλπ, όπου εκεί και θερμοκρασίες θα ανεβάζει αλλά και η αυτονομία θα πηγαίνει περίπατο. Περιμένουμε και άλλα benchmarks και μετρήσεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο οτι χαρικα παρα πολυ με την εξεληξη αυτη,εγω προσωπικα δε θα περεκλεινω απο τη πορεια μου! :-D

 

Στο πρωτο μου smartphone,θα τιμησω ενα τετραπυρινο ARM CPU(απλα δεν αποφασισα ακομη το λογισμικο,εξαιρειται το ios,βεβαιως,βεβαιως :devil: ) και για το πρωτο μου tablet ειμαι σε αναμονη για τους ivy bridge&win8! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο θέμα της αυτονομίας αλλά και των επιδόσεων η Intel υποστηρίζει ότι βρίσκεται μπροστά από τα περισσότερα smartphones που κυκλοφορούν στην αγορά με καλύτερες επιδόσεις στο browsing και τη φόρτωση javascript. Μερικοί χρόνοι αυτονομίας που αναφέρθηκαν είναι 8 ώρες 3G, 14 ημέρες αναμονής, 6 ώρες αναπαραγωγής 1080p video και 45 ώρες αναπαραγωγής μουσικής.

 

 

Αυτο μας νοιάζει και όχι όλες οι άλλες μπούρδες..στο κινητό θέλω να μιλάω και όχι να τρέχω το WOW και να σκέφτομαι τα γραφικά του!Φτιάξτε μπαταρίες που να κρατάνε 3-4 μέρες με full μεταχειρίση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτο μας νοιάζει και όχι όλες οι άλλες μπούρδες..στο κινητό θέλω να μιλάω και όχι να τρέχω το WOW και να σκέφτομαι τα γραφικά του!Φτιάξτε μπαταρίες που να κρατάνε 3-4 μέρες με full μεταχειρίση!

 

Motorola RAZR MAXX, 3300mah μπαταρία πάνω του :P

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=325206

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Motorola RAZR MAXX, 3300mah μπαταρία πάνω του :P

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=325206

Για την ωρα αυτή ειναι η λύση για οποίον θέλει διαρκεια.. Αμα παίζεις παιχνίδια, ιντερνέτ κλπ ώρες, μετα βίας θα βγάλεις μερα και με αυτή την μπαταριά, μη νομίζεις.. :)

Παντως εγώ με το sgs2, πραγματικά δε χρειάζομαι μεγαλύτερη ταχύτητα. Μπαταριά ειναι το μονο που χρειάζομαι.. Αυτό ειναι το ν1 για εμένα απο εδω και περα. Το razr κινηται στη σωστή κατεύθυνσή.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μας νοιάζει και όχι όλες οι άλλες μπούρδες..στο κινητό θέλω να μιλάω και όχι να τρέχω το WOW και να σκέφτομαι τα γραφικά του!Φτιάξτε μπαταρίες που να κρατάνε 3-4 μέρες με full μεταχειρίση!

 

Για αυτούς που δεν έχουν ανάγκη τα smartphone και τις δυνατότητές τους υπάρχουν και τα απλά κινητά με μεγάλες αυτονομίες.

 

Όχι πως αυτό είναι δικαιολογία για την διάρκεια που κρατάνε οι μπαταρίες των smartphones αλλά αν βγάζει την ημέρα χωρίς φόρτιση, τότε στις 500 περίπου φορτίσεις που είναι η διάρκεια ζωής της μπαταρίας (να κρατάει ικανοποιητικά) με καθημερινή φόρτιση θα κρατήσει η μπαταρία 1.5 χρόνο, ε, στον 1.5 χρόνο σου λένε ποιος ο λόγος να αλλάξεις μπαταρία, πάρε νέο τηλέφωνο!!!

 

Οι υπόλοιποι που το χρησιμοποιούν πολύ και δεν τους επαρκεί η αυτονομία (για να βγάλουν την μέρα) και είναι δύσκολο να το φορτίζουν κατά την διάρκεια της ημέρας, έχουν και μία δεύτερη μπαταρία μαζί τους, όχι και πολύ πρακτικό, κάνουν όμως την δουλειά τους.

 

Για το θέμα της αυτονομίας του συγκεκριμένου, όπως προείπα κάτι δεν κολλάει, μπορεί οι dedicated hardware encoder/decoder να μην αδειάζουν την μπαταρία αλλά ο atom είναι κατά πολύ πιο ενεργοβόρος από τους arm οπότε ακόμα και αν έχουν ρίξει πολύ την τάση, ακόμα και αν το κινητό βρίσκεται σε idle με τα ελάχιστα mA που υποστηρίζουν ότι θα καταναλώνει σε χαμηλές συχνότητες, μένει να δούμε σε πλήρη φορτίο ο atom πόσο θα κρατάει η μπαταρία αλλά και τι θερμοκρασίες θα ανεβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις θερμοκρασιες τον φοβαμαι περισσοτερο,πσρα στην αυτονομια!

Γι'αυτο για κινητο,προς το παρων θα ηταν πιο safe επιλογη,οι arm!

 

 

oλα τα κιητα που εχουν σκασει ηταν λογω ελλατωματικων μπαταριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oλα τα κιητα που εχουν σκασει ηταν λογω ελλατωματικων μπαταριων.

Δε μιλαμε για ελαττοματικα κοματια!Αλλα αν γενικα ο atom τσιμπαει λιγο τις θερμοκρασιες κ να ζεστενεται η συσκευη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ζεσταινεται τοσο οσο να μη μπορεις να το πιασεις αποκλειεται. να ζεσταινεται τοσο ωστε να σκασει αποκλειεται. αρα τι προβλημα εχεις? και κινητα με arm ζεσταινονται οταν ειναι full load σε υψηλες συχνοτητες μη νομιζεις. εχουν αναφερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ζεσταινεται τοσο οσο να μη μπορεις να το πιασεις αποκλειεται. να ζεσταινεται τοσο ωστε να σκασει αποκλειεται. αρα τι προβλημα εχεις? και κινητα με arm ζεσταινονται οταν ειναι full load σε υψηλες συχνοτητες μη νομιζεις. εχουν αναφερθει

Δεν εχω προβλημα,αλλα πρωτη αποπειρα χ86 επεξεργατη σε τηλ. να μην εχω τις επιφυλαξεις μου!? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...