Προς το περιεχόμενο

Fiona: Η μοναδική... συσκευή tablet με προδιαγραφές Η/Υ για gamers


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια νέα συσκευή πρωτότυπο αποκαλύφθηκε στην έκθεση CES 2012 που πραγματοποιείται αυτή την εβδομάδα στο Λας Βέγκας, η οποία συνδιάζει τη φορητότητα ενός tablet με τις επιδόσεις ενός επιτραπέζιου Η/Υ.

 

Η συσκευή έχει το όνομα Fiona, ενσωματώνει επεξεργαστή Intel Core i7 και έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να τρέχει απροβλημάτιστα τα τελευταία video games υψηλών προδιαγραφών της αγοράς. Στο trailer που δημοσιεύτηκε βλέπουμε τη συσκευή Fiona να τρέχει παιχνίδια όπως το Firefall και το Assassin's Creed: Brotherhood. Η εταιρεία Razer η οποία αναπτύσει τη συσκευή ισχυρίζεται ότι μπορεί να τρέξει παιχνίδια χωρίς καμία ειδική τροποποίηση που να την υποστηρίζει.

 

Για να αντιμετωπίσει την έλλειψη του πληκτρολογίου και του ποντικιού, η Fiona διαθέτει χειριστήριο στα πλαινά της εξοπλισμένο με κουμπιά και αναλογικό χειριστήριο τεσσάρων κατευθύνσεων με γυροσκοπικό αισθητήρα. Η οθόνη είναι 10” ιντσών ανάλυσης 1280x800 υποστηρίζοντας ήχο τεχνολογίας Dolby 7.1 surround.

 

 

Η εταιρεία που βρίσκεται πίσω από την ανάπτυξη της συσκευής Fiona ευελπιστεί να προσελκύσει νέους προγραμματιστές έτσι ώστε να αναπτύξουν καινούργια παιχνίδια ειδικά σχεδιασμένα για τη συσκευή τους. Η ημερομηνία κυκλοφορίας της συσκευής στην αγορά δεν έχει ανακοινωθεί, σύντομα όμως να κυκλοφορήσει μία έκδοσή της ειδικά για τους προγραμματιστές.

 

Link.png Site: arstechnica.com

Link.png Site: razerzone.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Wow τέλειο το θέλω!

 

Φοβερό μηχανηματακι και έλεγα να πάρω το psp vita αυτο ειναι καλύτερο :D

 

Φοβερό μηχανηματακι και έλεγα να πάρω το psp vita αυτο ειναι καλύτερο :D

 

Φοβερό μηχανηματακι και έλεγα να πάρω το psp vita αυτο ειναι καλύτερο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εποχή των ηλεκτρονικών υπολογιστών, όπως τους γνωρίζαμε μέχρι και σήμερα, έχει αλλάξει ριζικά. Πάντως με i7, τι αυτονομία θα έχει;

Tα πραγματα εξελιζονται ταχυτατα μεσα σε λιγο καιρο πηγαμε απο τα gaming notebooks στα gaming netbooks και τωρα στα gaming tablets.

 

Φετος ειδαμε και το πρωτο κινητο με επεξεργαστη απο την intel πιστευω του χρονoυ θα δουμε smartphone με windows 8 και i7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 2-3 ωρες ζωης μπαταριας...χαχαχαχα :P (για το κινητο λεω ε?)

Μεχρι του χρονου πιστευω το θεμα μπαταριας να φτιαξει ισος λειτουργον σε dual mode σαν κινητα απο τη μπαταρια σαν desktop απο τη πριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε εμένα φαίνεται ψιλό fail.. :-(

Δηλαδή υπάρχει μια μόδα των " tabletωειδη " συσκευών και προσπαθούμε να τα χωρέσουμε ολα αχταρμά μεσα σε μια οθόνη 7 και 10 ιντσών και να τα βαφτίζουμε " αντικαταστάτες " των υπολογιστών και κονσολών και δεν ξέρω τι αλλο.

 

Εκτός του οτι η μπαταρία θα φεύγει νεράκι , επίσης μια απορία που πάντα ειχα πως δηλαδή και να υποστηρίζει 7.1 ήχου θα τον ακούσεις εσυ σε 2 ηχειάκια ποτε δεν το κατάλαβα :-( Εδώ σε ακριβά ηχοσυστήμα και λενε κάπιοι καλύτερα 5.1 παρα 7.1.... καταραμένο μάρκετινκ.

 

Και τέλος δεν νομίζω πως θα το κοστολογήσουν λιγότερο απο μια 400αρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε εμένα φαίνεται ψιλό fail.. :-(

Δηλαδή υπάρχει μια μόδα των " tabletωειδη " συσκευών και προσπαθούμε να τα χωρέσουμε ολα αχταρμά μεσα σε μια οθόνη 7 και 10 ιντσών και να τα βαφτίζουμε " αντικαταστάτες " των υπολογιστών και κονσολών και δεν ξέρω τι αλλο.

 

Εκτός του οτι η μπαταρία θα φεύγει νεράκι , επίσης μια απορία που πάντα ειχα πως δηλαδή και να υποστηρίζει 7.1 ήχου θα τον ακούσεις εσυ σε 2 ηχειάκια ποτε δεν το κατάλαβα :-( Εδώ σε ακριβά ηχοσυστήμα και λενε κάπιοι καλύτερα 5.1 παρα 7.1.... καταραμένο μάρκετινκ.

 

Και τέλος δεν νομίζω πως θα το κοστολογήσουν λιγότερο απο μια 400αρα....

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Και ο ήχος δεν είναι τίποτα. Μπορεί να έχει USB θύρα και να βάλεις ένα G35 επάνω. Τα γραφικά; Γιατί με i7 και σε τέτοιο μικρό κουτί, μόνο στο τελείως άθλια με την χαμηλότερη ανάλυση από integrated GPU θα έχει. Καμμιά σχέση με την GTX580 που έχω στα PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσιπ γραφικων τι θα εχει? το ενσωματωμενο του Ι7? παντως θα πρεπει να προβλεψουν τα 2 χειριστηρια να αφαιρουνται ωστε να μπορει καποιος να το χρησιμοποιει και σαν κανονικο tablet το οποιο θα μεταφερεται ποιο ευκολα χωρις τα χειριστηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σας δε θα ενθουσιαζόμουν τόσο. :)

 

Δεν έχετε προσέξει πως ελάχιστα από τα πρωτότυπα που παρουσιάζονται κάθε Ιανουάριο στη CES βγάινουν τελικά σε παραγωγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η συσκευη ειναι της εταιρειας Razer πολυ γνωστη εταιρεια στην Αμερικη.

Gaming joysticks, ποντικια και πληκτρολογια παραγουν συνηθως με πολλα πληκτρα για Keybinds, διασημα σε παικτες MMO και οχι μονο...

 

Αν και αναμενομενο να βγει και μια τετοια συσκευη δε μπορω ακομα να καταλαβω το σκοπο που εξυπηρετει. Ειδικα οι hardcore gamers δε θα επερναν ποτε ενα tablet για games οσο καλο και αν ειναι αυτο κυριως γιατι ειναι ΜΙΚΡΟ (οθονη) και

αβολο στη χρηση. (για games παντα)

 

Αλλα παλι ειμαι απο αυτους που θεωρουν καταναλωτικες υπερβολες τα κινητα με το 1.5ghz cpu και next gen gpu που θα ζηλευαν και τα desktops, οποτε ισως εγω ειμαι λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...