Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 thread, προβληματα και αποριες


pabou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tην τελευταία έκδοση είχα ούτως ή άλλως. Ξεκινούσε κανονικά την διαδικασία αλλά δεν την ολοκλήρωνε γράφοντας "Device timed out".

 

Tελικά βάζοντας τον SSD σαν δεύτερο δίσκο και μπουτάρωντας με άλλον μηχανικό, έφτιαξα το CD με το ISO αρχείο, μπούταρα και η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά με τον παλιό κλασσικό τρόπο και όχι μέσω windows και Magician.

 

Kαι έλεγα ότι όλα γίνονται απλά με το magician...

 

Xμμ.. Τώρα που το ξανασκέφτομαι: pabou13 Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ μέσα στο Magician και πιο συγκεκριμένα στο ΟS Optimization ποια services έχεις disabled?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.Μόλις απέκτησα έναν samsung 830 64gb :D και θα ήθελα λίγη βοήθεια μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχoλούμαι με ssd.

 

1)Κατ΄ αρχάς, η μητρική μου είναι η asus M4A89GTD PRO με το τελευταίο bios,το format γίνετε κανονικά όπως γνωρίζουμε και με τους παραδοσιακούς σκληρούς;

 

2)Τι πρέπει να προσέξω απο το bios και τι οδηγούς sata χρειάζομαι;

 

3)Μετά το format τι πρέπει να απενεργοποιήσω απο το σύστημα;

 

Ευχαριστώ εκ΄ των προτέρων.Ελπίζω να μην κουράζουν οι πολλές ερωτήσεις! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για το 1, ναι κλασικό format και installation windows 7

 

για το 2, να έχεις γυρίσει από IDE mode σε AHCI mode, drivers sata υποθέτω της AMD

 

για το 3 κοιτάς το sticky topic του liopyr...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the club φιλε μου,

 

1) Οχι, το format oπως και σε ολους τους ssd γινεται μεσω secure erase, τον παραδοσιακο τροπο μαλλον θα πρεπει να τον ξεχασεις.

Secure erase μπορεις να κανεις (τροπο τον οποιο και προτιμω) μεσω linux live cd.

Επισης μπορεις να το κανεις με το SSD magician εχοντας ως δευτερο σκληρο τον SSD πραμα το οποιο δεν βολευει.

 

2) Sata drivers μπορεις να περασεις ειτε απο το site της ΑSUS ειτε απο το CD μαζι με την μητρικη.

 

3) To SSD magician θα σε βοηθησει απολυτα σε αυτο το κομματι (οπως και σε πολλα αλλα αλλωστε), θα πας στο OS optimization μεσα στο προγραμμα και θα κανεις ολες τις υπηρεσιες disabled (τις επιλεγεις και πατας Tune)

 

Kατι αλλο σοβαρο που δεν ανεφερες ειναι οτι πρεπει να βαλεις το sata mode σε AHCI (απο BIOS) προτου προχωρησεις στην εγκατασταση των Windows.

Το SSD Magician θα σου λυσει πολλες φορες τα χερια οποτε γνωμη μου να το εγκαταστησεις.

Για οποια περεταιρω απορια εδω ειμαστε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ.Ευχαριστώ πολύ. Ξεκινάμε λοιπόν.Για secure erase μάλλον θα προτιμήσω το magician μιας και έχω εγκατεστημένα windows στον αλλο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υπέθεσα ότι εννοούσε format+installation windows7 για πρώτη φορά στον δίσκο, οπότε για 1η φορά δεν χρειάζεται να κάνει secure erase...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Τhresh: To παιδι ρωτησε γενικα τι φορματ πρεπει να κανουμε, δεν διευκρινησε κατι για πρωτη φορα..

Εννοειται πως εαν ειναι o SSD ειναι κουτατος τον παιρνει κατευθειαν και του περναει τα Windows.

 

@Jimboathens: +1 αλλα νομιζω και πως μετα θα του γινει μια χαρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πρώτη φορά θα βάλω windows στον samsung.Αφού είναι καινούργιος.Στον αλλο δίσκο (οχι ssd) έχω τα windows και απλά θα φάει format για να στήσω με βάση τον ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...