Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 thread, προβληματα και αποριες


pabou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κάτι μου λέει ότι δεν υποστηρίζει...

μα εσυ δεν μου ειχες πει οτι υποστηριζεται κανονικα στο thread εδω: http://www.insomnia.gr/topic/432913-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ssd/??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ θα μας πεις αν εχει AHCI, δοκιμασες αυτο οπως πολυ σωστα ειπε το παιδι;

 

Συνηθως βρισκεται στο integrated peripherals αν δεν κανω λαθος τουλαχιστον η gigabyte εκει το εχουν.

Ψαχνεις συγκεκριμενα τη ρυθμιση sata mode.Συνδεεις τον ssd και το κανεις,οποσδηποτε πριν κανεις εγκατασταση τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κοιταξα και τελικα δεν εχει. αρα αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να τον βαλω?? τι μου λεγατε ρε παιδια σε ολοκληρο thread που ειχα ανοιξει οτι δν θα εχει προβλημα και τον αγορασα τσαμπα?? ρωταγα κιολας επανειλημμένα για τον εαν υπαρχει θεμα συμβατοτητας και με διαβεβαιωνατε πως θα μπαινει κανονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το κοιταξα και τελικα δεν εχει. αρα αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να τον βαλω?? τι μου λεγατε ρε παιδια σε ολοκληρο thread που ειχα ανοιξει οτι δν θα εχει προβλημα και τον αγορασα τσαμπα?? ρωταγα κιολας επανειλημμένα για τον εαν υπαρχει θεμα συμβατοτητας και με διαβεβαιωνατε πως θα μπαινει κανονικα!

 

 

μα εσυ δεν μου ειχες πει οτι υποστηριζεται κανονικα στο thread εδω: http://www.insomnia.gr/topic/432913-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ssd/??????

 

σου είπα ότι υποστηρίζεται ο δίσκος, όχι ότι έχει AHCI η μητρική, έτσι κι αλλίως παίζει και χωρίς αυτό, απλά όπως γράφω και στο άλλο topic δεν θα τον εκμεταλεύεσαι στο full...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν έχω κάνει benchmark με enabled/disabled αλλά αν δεν κάνω λάθος μικρό ποσοστό, το οποίο πιθανότητα να μην καταλαβαίνει και με το "μάτι"...

 

 

εν το μεταξύ στο γράφουν και στο άλλο topic ότι δεν υποστηρίζει η μητρική AHCI (post #24)... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατί? αφού παίζει κανονικά και η διαφορά από το μηχανικό δίσκο θα είναι εμφανής στη χρήση, ακόμα και χωρίς sata3/ahci...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δεν θα ειναι τοσο εμφανης ωστε να δικαιολογούν τα 110€ που εδωσα για αυτο σκεφτομαι να τον στειλω πισω...

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δεις διαφορά. Κράτησέ τον και βάλτον, θα δουλέψει και χωρίς το AHCI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

νομιζω οτι δεν θα ειναι τοσο εμφανης ωστε να δικαιολογούν τα 110€ που εδωσα για αυτο σκεφτομαι να τον στειλω πισω...

 

ό,τι νομίζεις, εγώ πάντως σε μηχανικό δεν ξαναγυρνάω για OS/program/games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δεν θα ειναι τοσο εμφανης ωστε να δικαιολογούν τα 110€ που εδωσα για αυτο σκεφτομαι να τον στειλω πισω...

 

Μην χαλιεσαι για το AHCI.Η ουσιαστικη διαφορα που εχουν οι ssd με τους μηχανικους ειναι το access time και οχι τα transfer rates.Αμα κατσεις σε δυο συστηματα που εχουν δυο ssd,ο ενας με 550/500 πχ και ο αλλος 280/270 πχ,δεν προκειτε να καταλαβεις διαφορα.Αν ομως κατσεις σε δυο υπολογιστες,ο ενας με ssd(Sata ii,Sata iii,IDE,AHCI οτι να 'ναι) και ο αλλος με μηχανικο,θα τραβας τα μαλλια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Συναρμολογησα εκανα και τις εγκαταστασεις στο καινουργιο συστημα και παει σφαιρα με τον ssd.

Μπλε οθονη δεν εχω αντικρυσει ουτε για δειγμα στο οτιδηποτε.

Πανε στο ρεζουμε τωρα.

Το magician καθε φορα που ανοιγει μου βγαζει για την αναβαιθμιση του firmware την οποια και κατεβασα.

Ο ssd ειναι πρωτος δισκος και εχει το λειτουργικο και οι υπολοιποι ειναι data disks.

Πως γινεται τωρα η αναβαθμιση του firmware στην περιπτωση αυτη χωρις να μπω σε ιστοριες οπως να εγκαταστησω εκ νεου σε μηχανικο το λειτουργικο και βαζωντας δευτερο τον ssd ;

Καποιος ανεφερε με δισκακι Linux αλλα δεν εχω ιδεα απο δαυτο.

Αν υπαρχει σαιτ με οδηγιες πανω σε αυτη την διαδικασια ας το δωσει καποιος.

Η οποια αλλη οδηγια ταιριαζει στην περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...