Προς το περιεχόμενο

iBooks 2, Textbooks και iBooks Author οι προτάσεις της Apple στην εκπαίδευση


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μίζα ο βουλετής που πρότεινε/έφερε το νομοσχέδιο, μίζα η εταιρεία που θα τα φέρει απ' έξω, μίζα ο εκδοτικός που θα τα μοιράσει στα σχολεία και φυσικα μίζα για το ποιών συγγραφέων τα βιβλία θα "αγοραστούν" ηλεκτρονικά!!! HOORAY!

Ελλαδάρα ρε! ΦΟΡΕΒΕΡ!

 

edit φυσικά φαίνεται εκπληκτικό, πραγματικά θα ήθελα να ήμουν μαθητής / φοιτητής και να είχαμε τέτοια με αντίστοιχους καθηγητές και βιβλία και πρόγραμμα εκπαίδευσης και...και...και...και...και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηδη βγηκε αναβαθμιση στο app store για το ibooks, και περιλαμβανει αναβαθμιση για το ibooks 2. Kατεβασα και ενα free interactive book, και ειναι τρομερο!

 

Η apple βρισκεται πολυ μπροστα απο τον.. ανταγωνισμο(?) στα tablets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο marketing..

 

Υποψήφιοι μελλοντικοί αγοραστές παρτε πιτσιρικια ipad απο το σχολειο

και μπειτε στο αγοραστικο δυναμικο απο νωρις νωρις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο marketing..

 

Υποψήφιοι μελλοντικοί αγοραστές παρτε πιτσιρικια ipad απο το σχολειο

και μπειτε στο αγοραστικο δυναμικο απο νωρις νωρις....

 

χωρίς αυτό να είναι κατ' ανάγκη κακό, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο marketing..

 

Υποψήφιοι μελλοντικοί αγοραστές παρτε πιτσιρικια ipad απο το σχολειο

και μπειτε στο αγοραστικο δυναμικο απο νωρις νωρις....

Και ετσι καταλιγουμε,τελικα στο εξης συμπερασμα:

Η apple βρισκεται πολυ μπροστα απο τον.. ανταγωνισμο(!)

 

 

 

 

 

χωρίς αυτό να είναι κατ' ανάγκη κακό, έτσι;

Αν δε μας ενοχλει εμας τους γονιους,να τρεχουμε τα παιδια μας απ'τα δεκα τους στον οφθαλμιατρο,τοτε οχι,δεν ειναι κατ'αναγκη κακο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δε μας ενοχλει εμας τους γονιους,να τρεχουμε τα παιδια μας απ'τα δεκα τους στον οφθαλμιατρο,τοτε οχι,δεν ειναι κατ'αναγκη κακο!

 

εντάξει δεν νομίζω ότι ευθύνεται η apple για αυτό.....με την ίδια λογική ευθύνονται η τηλεόραση, το pc, τα video games κλπ

 

εγώ πάντως το βρίσκω θετικό το γεγονός ότι υπάρχει μια ακόμη μέθοδος ή διαδικασία εκπαίδευσης χωρίς να θεωρώ φυσικά ότι πρέπει να αντικαταστήσει τις υπάρχουσες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει δεν νομίζω ότι ευθύνεται η apple για αυτό.....με την ίδια λογική ευθύνονται η τηλεόραση, το pc, τα video games κλπ

 

εγώ πάντως το βρίσκω θετικό το γεγονός ότι υπάρχει μια ακόμη μέθοδος ή διαδικασία εκπαίδευσης χωρίς να θεωρώ φυσικά ότι πρέπει να αντικαταστήσει τις υπάρχουσες.....

Η αληθεια,το μεγαλο προβλημα ειναι τα video games,αλλα να μη θεωρισουμε οτι ειναι καλο να διαβαζεις απο τα 10-20 σου, ολα σου τα μαθηματα μεσα απο μια οθονη κ δε θα εχεις αποκτησεις ενα μεγαλο προβλημα με ματια σου(ενα απο τα πιο συμαντικα οργανα του ανθρωπου) μεχρι τα 25 σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ετσι καταλιγουμε,τελικα στο εξης συμπερασμα:

 

 

 

 

 

 

 

Αν δε μας ενοχλει εμας τους γονιους,να τρεχουμε τα παιδια μας απ'τα δεκα τους στον οφθαλμιατρο,τοτε οχι,δεν ειναι κατ'αναγκη κακο!

 

 

θες δεν θες εκει θα καταληξουμε. μπορει να αποκτεισουν μειωπια αλλα δεν θα εχουν προβληματα στην σπονδυλικη στηλη. εξαλλου το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων εχουν μειωπια ουτος η αλλως και γι αυτο φταιει και ο γονειος. αν δεν θες το παιδι σου να αποκτεισει μειωπια απο τα 10 του να μην του αγορασεις pc psp ps και οτιδηποτε αλλο εχει οθονη. οχι να παιρνουμε στα παιδια μας pc ps και διαφορα τετοια κανουν 10 βαθμους μειωπιας και μετα φταινε οι εταιριες. γι αυτο αυτο που λες ειναι ακυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες δεν θες εκει θα καταληξουμε. μπορει να αποκτεισουν μειωπια αλλα δεν θα εχουν προβληματα στην σπονδυλικη στηλη. εξαλλου το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων εχουν μειωπια ουτος η αλλως και γι αυτο φταιει και ο γονειος. αν δεν θες το παιδι σου να αποκτεισει μειωπια απο τα 10 του να μην του αγορασεις pc psp ps και οτιδηποτε αλλο εχει οθονη. οχι να παιρνουμε στα παιδια μας pc ps και διαφορα τετοια κανουν 10 βαθμους μειωπιας και μετα φταινε οι εταιριες. γι αυτο αυτο που λες ειναι ακυρο.

1.Τα προβληματα της σπονδυλικης στηλης,ειτε με βιβλια ειτε με νετμπουκ/ταμπλετ,δε τα γλυτωνεις!

 

2.Στο psp,μπορεις να του περιορισεις τις ωρες που παιζει.

Τι γινεται οταν θα πρεπει να καθεται επι ωρες μπροστα σε μια οθονη για να διαβασει τα μαθηματα του?Να του θυμοσω και να του περιορισω τις ωρες που θα διαβαζει?

Εγω προσωπικα,αν γινει κατι τετοιο,θα του τα τυπωνω σε χαρτι κ ας διαβαζει οσο θελει(που δε θα θελει)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση αλλά το ΑΠΘ έχει και αντίστοιχο και απλά δεν το χρησιμοποιεί. Τόσο το blackboard όσο και οι σελίδες κάποιων μαθημάτων μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτσι. Παράδειγμα

 

http://blackboard.li...jsp?tab_id=_2_1

 

http://www.experimentalphysiology.gr/

 

http://www.experimen...efault.asp?pg=4

 

To θέμα είναι το πόσο το χρησιμοποιούν. Τα εργαλεία υπάρχουν ήδη η θέληση θα υπάρξει σε 10 χρόνια? Η apple απλά το δίνει σε μία πλατφόρμα βολική, με μία συσκευή. Το Moodle, Blackboard, MITlecture, κα έκαναν το ίδιο εδώ και χρόνια. Δεν είναι τόοοοοοσο μεγάλη καινοτομία, απλά είναι ωραία πλατφόρμα και είναι φτηνό. Δεν περιμένω όμως βιβλία των 250 E να τα δίνουν 15 και δεν θα τα δίνουν. Απλά θα δίνουν τα coursebooks που έτσι κι αλλιώς συνήθως στο εξωτερικό αντικαθίστανται πλήρως από τις σημειώσεις των καθηγητών. Πέρα από αυτό, η πλατφόρμα είναι πολύ εύχρηστη και καλαίσθητη.

 

EDIT: το αν μπορεί να αγοράσει το δημόσιο ένα ipad ανα φοιτητή δεν είναι λογική ερώτηση. Προφανώς και μπορεί και θα του έβγαινε πιο φθηνά. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να πείσει τους εκδοτικούς να δώσουν τα βιβλία ηλεκτρονικά και αυτό το λέω εκ προσωπικής πείρας και εμπειρίας.

 

άμπραβο, e-class, opencourses, δωρεάν lectures/σημειώσεις/θέματα εξετάσεων απο MIT, υπάρχουν εδώ και χρόνια, έχουμε καθηγητή που στο ΤΕΙ Λάρισας(τμήμα Πληροφ.) ανεβάζει στο e-class και δικές του εφαρμογές για εξήγηση και αλληλεπίδραση με τοπικά δίκτυα (στο μάθημα των δικτύων προφανώς), δλδ ακόμα και στην Ελλάδα (απο το 2007 ίσως και πιο πρίν) έχουν γίνει τέτοιες προσπάθειες, αλλά δε φταίνε μόνο εκπαιδευτικοί/διοικητικοί που δεν έχει γίνει de facto στην εκπαίδευση, αλλά και οι φοιτητές και οι κηδεμόνες που θεωρούσαν υπερβολικές τέτοιες κινήσεις ("εδώ βιβλία δεν ανοίγουν, θα διαβάζουν απο το κομπιούτερ", πατέρας συμφοιτητή μου), ή πολύ "μπροστά" για τα ελληνικά δεδομένα.

 

Απλά επειδή έγινε gesture-oriented και θα εφαρμοστεί απο πολυεθνική, λέμε και εμείς για το πόσο πίσω είναι το ελλαδιστάν.

 

μη στηρίξουμε τα ήδη υπάρχοντα, το ipad τον μάρανε τον αδικημένο έλληνα. μπροστά είμαστε αλλά όχι όλοι οι έλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι θα ακούσουμε τα πάντα μόνο και μόνο για να πλήξουν την Apple...

 

Εγώ ξέρω ότι τόσα χρόνια τα παιδιά είχαν προβλήματα όρασης έτσι κι αλλιώς, με την τηλεόραση, τις παιχνιδομηχανές, οι σπουδαστές που έκαναν γραφιστική επίσης, οι εργαζόμενοι σε παλιές οθόνες, κλπ... δεν θα έρθει η συντέλεια αν κάποιο μικρό ακόμα ποσοστό μαθητών αρχίσει να χρησιμοποιεί textbooks σε ηλεκτρονική μορφή...

 

Για ρωτήστε τους γονείς τί περνάνε τα παιδιά τους που κάθε μέρα κουβαλάνε τσάντες στο μισό τους βάρος στο σχολείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι θα ακούσουμε τα πάντα μόνο και μόνο για να πλήξουν την Apple...

 

Εγώ ξέρω ότι τόσα χρόνια τα παιδιά είχαν προβλήματα όρασης έτσι κι αλλιώς, με την τηλεόραση, τις παιχνιδομηχανές, οι σπουδαστές που έκαναν γραφιστική επίσης, οι εργαζόμενοι σε παλιές οθόνες, κλπ... δεν θα έρθει η συντέλεια αν κάποιο μικρό ακόμα ποσοστό μαθητών αρχίσει να χρησιμοποιεί textbooks σε ηλεκτρονική μορφή...

 

Για ρωτήστε τους γονείς τί περνάνε τα παιδιά τους που κάθε μέρα κουβαλάνε τσάντες στο μισό τους βάρος στο σχολείο...

Ποιος νοιάζεται για την apple και οποιαδήποτε άλλη εταιρία θέλει να πουλήσει στο παιδί μου μόνο για να τα κονομήσει!

Αν θέλουν να εντάξουν κάτι τέτοιο,ας το κάνουν,δεν έχω κανένα ενδοιασμό,φτάνει να τους προμηθεύουν και τα βιβλία για να μπορούν να διαβάζουν στο σπίτι!

Δε κατάλαβα μας πήδηξαν στους φόρους και θα την βγάλουν καθαρή με ένα textbook και τα υπόλοιπα να τα φάνε πάλι!

Και στη τελική συζήτηση κάνουμε!

 

Υ.Γ.Για το θέμα δε καίγομαι ιδιαίτερα.Αν θέλω να προστατέψω κ να φροντίσω το παιδί μου,λύσεις πολλές,φτάνει να θέλω κ να διαθέσω το χρόνο μου γι'αυτο!Και όχι να το ρίξω ο ίδιος,μπροστά σε μια οθόνη,για το ξεφορτωθώ!

Υ.Γ2.Όσο για τους εκδοτικούς οίκους που δήθεν δε θα το δεχτούν και θα θελήσουν να τσαμπουκαλευτουν,απλα τους βγάζουν από το παιχνίδι,χάνουν τα εκατομμυριάκια και ψάχνεσαι για πιο συνεργάσιμους οίκους,που θα θέλουν να καρπωθούν τα κέρδη μιας τέτοιας συμφωνίας και να σου τελειώσουν σωστά τη δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...