Προς το περιεχόμενο

Καταναλωση βενζινης.


daPro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κοίτα, στο δικό μου έχει υπολογιστή ταξιδιού και γράφει την στιγμιαία κατανάλωση. Παίζει ρόλο η κλήση και πως οδηγάς βέβαια στην κατηφόρα, αλλά εγώ καίω σε ίδιο δρόμο ανηφορίζοντας εώς και πάνω από τριπλάσια καύσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε και το fuel-cut.

 

Σχεδόν σε όλα τα αυτοκίνητα, εάν αφήσουμε στο κιβώτιο ταχύτητα και κατεβαίνουμε κατηφόρα χωρίς να πατάμε γκάζι, η ECU κόβει την παροχή καυσίμου και κινούμαστε χωρίς να καίμε καθόλου βενζίνη.

 

Αυτό βέβαια όταν «ταιριάζουμε» τις στροφές με την ταχύτητά μας. Εάν δηλαδή, κινούμαστε με μικρή ταχύτητα και βάλουμε μακριά σχέση στο κιβώτιο, θα αναγκαστεί η ECU να δώσει καύσιμο για να μη σβήσει το αυτοκίνητο. Πρακτικά μιλώντας, εάν διατηρούμε τις στροφές στο εύρος 1500-2000, μπορούμε να κατέβουμε μια κατηφόρα χωρίς να κάψουμε σταγόνα βενζίνης.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, στο δικό μου έχει υπολογιστή ταξιδιού και γράφει την στιγμιαία κατανάλωση.

στο δικο μου δεν εχει.παιζει καμια πατεντα να βαλω?ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καποια αμαξια, μεσω της obd θυρας μπορεις να παρεις δεδομενα για καταναλωση (ειτε με pc, ειτε με κινητο android η windows mobile), ασχετα αν δεν εχει σχετικο οργανο το αυτοκινητο. το δικο σου ομως εχει τετοια θυρα; τι αμαξι ειπαμε εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καποια αμαξια, μεσω της obd θυρας μπορεις να παρεις δεδομενα για καταναλωση (ειτε με pc, ειτε με κινητο android η windows mobile), ασχετα αν δεν εχει σχετικο οργανο το αυτοκινητο. το δικο σου ομως εχει τετοια θυρα; τι αμαξι ειπαμε εχεις;

polo 2001 κ getz 2005 το polo εχει σιγουρα obd θυρα για το getz δεν ξερω.αλλα εισαι σιγουρος οτι θα μου δωσει στιγμιαια καταναλωση?μιλας για το torque pro?αν ξερεις οτι γινεται παραγγελνω αμεσως ενα τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει και το getz σιγουρα! εδω μου εχει δειξει στιγμιαια ακομα και σε accent του παππου μου του 2000! και ναι, μιλαω για το torque και το χρησιμοποιω κι εγω με bluetooth obd σαν αυτο που εδειξες ;) απλα ψαξτο λιγο γιατι θα βρεις και φθηνοτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρίσκεις φθηνότερα;

Θεωρητικά θα έχεις καλύτερη άνεση και χειρότερα δυναμικά χαρακτηριστικά.

Μπορεί να μην καταλάβεις και πολλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρίσκεις φθηνότερα;

Θεωρητικά θα έχεις καλύτερη άνεση και χειρότερα δυναμικά χαρακτηριστικά.

Μπορεί να μην καταλάβεις και πολλά..

βασικα την ανεση ψαχνω..για τιμη δεν τοχω ψαξει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polo 2001 κ getz 2005 το polo εχει σιγουρα obd θυρα για το getz δεν ξερω.αλλα εισαι σιγουρος οτι θα μου δωσει στιγμιαια καταναλωση?μιλας για το torque pro?αν ξερεις οτι γινεται παραγγελνω αμεσως ενα τετοιο

 

75?

εγω το πηρα 12 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...