Προς το περιεχόμενο

e-shop crazy sundays 29-01


samniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και όταν θέλεις να κάνεις copy πχ μια 20gb .mkv ταινία ή μια season σειράς 720p ή ακόμα χειρότερα μια ολόκληρη σειρά να σου βγάζει την παναγία...

Αυτά τα mkv μας έχουν καταστρέψει και ψάχνουμε κάθε λίγο και λιγάκι για δίσκους!!! :mrgreen:

 

Σου βγάζει την Παναγία, συμφωνώ, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις. Και πάλι εξαρτάται για τι χρήση τον θες. Μπορείς εναλλακτικά να αποθηκεύεις την ταινία ή την σειρά στον NAS κατευθείαν. Ή να την γράψεις σε έναν usb και μετά να αντιγράψεις από το usb στον NAS. Και αν σου την βαρέσει βγάζεις τον δίσκο και τον κοτσάρεις σαν εσωτερικό στο PC σου.

 

Και πάλι επαναλμβάνω είναι για τι χρήση τον προορίζει κανείς. Και εμένα για αυτά που θέλω είναι υπερ-αρκετά (στην παρούσα φάση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ τώρα μπερδεύτηκα! αυτό που έχει ο φίλος απο πάνω είναι media player και όχι NAS....

και εγώ έχω 2 media players (xtreamer mk1 & xtreamer prodigy) άλλα δεν τα βάζω να κατεβάσουν όλη μέρα παρόλο που έχουν και torrent client...γι αυτή την δουλειά έχω το nas (xtreamer e-trayz) και μπορώ να πώ ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει! Κλείνεις τον υπολογιστή και δεν σε νοιάζει τίποτα, αυτό ότι του ταίζεις το καταβροχθίζει! Όσον αφορά τις ταχύτητες κτλ, απο την στιγμή που έχει client για torrent και ddl, δεν υπάρχει λόγος να κατεβάζεις κάτι στο μηχάνημα σου και μετά να το περνάς εκεί, έτσι ακυρώνεις τον λόγο που υπάρχει και τον κάνεις μία σκέτη θήκη - αν είναι να το χρησιμοποιήσεις έτσι, παίρνεις μιά απλή θήκη για σκληρό και modem-router με usb που θα σου βγεί και φθηνότερα ;) !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εδώ μιλάμε οτι με τις σημερινές τιμές των δίσκων στα 2tb παίρνουμε σχεδόν τζάμπα ένα πολύ καλό NAS!

 

Αν καποιος ειναι "απελπισμενος" λογω ελλειψης χωρου και σκεφτεται να αγορασει δισκο αυτη την κακη εποχη, ναι, του ερχεται γυρω στα 30 ευρω ενα NAS που κανει γυρω στα 50-70 ευρω. Αλλιως (με τιμες προ πλημμυρας η "coming soon") το πληρωνει στην κανονικη του τιμη και λιγο ακριβοτερα (το πληρωνει 70-80 ευρω).

 

Το αν ειναι πολυ καλο NAS δεν το ξερω προσωπικα, ψιλοαντιθετη αποψη εχω, χωρις ομως να το εχω ψαξει - δουλεψει το μηχανακι. Αν καποιος εχει γνωμη για το συγκεκριμενο ας γραψει.

 

Οταν μαλιστα αλλα διπλα εχουν 60-70 ευρω

 

http://www.amazon.de...n/dp/B003UMJSLM

 

http://www.amazon.co...e/dp/B004AIWOXY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι κατα ποσο υπαρχει αναλογο προιον σε ελληνικο μαγαζι με αναλογη τιμη.

εννοειται βεβαια με βαση τις τιμες που παιζουν τωρα - προιον με σκληρο αυτη την εποχη εννοειται οτι δεν ειναι ευκαιρια αλλα αν καποιος χρειαζεται λογω ελλειψης χωρου, τοτε συμφερει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το θεμα ειναι κατα ποσο υπαρχει αναλογο προιον σε ελληνικο μαγαζι με αναλογη τιμη.

 

Και γιατι πρεπει να υπαρχει σε "Ελληνικο μαγαζι";;;;;;; :confused:

 

 

Το αμαζον υπαρχει και ειναι εδω κυριολεκτικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι πρεπει να υπαρχει σε "Ελληνικο μαγαζι";;;;;;; :confused:

 

 

Το αμαζον υπαρχει και ειναι εδω κυριολεκτικα.

Βγαίνουμε off-topic αλλα θα συμφωνήσω 100% και θα πω 2 εμπειρίες πρόσφατες.

 

Σε RMA που χρειάστηκε να κάνω ένα δίσκο στο amazon το καλοκαίρι μου έκαναν refund στην κάρτα μου όλο το ποσό του δίσκου + τα έξοδα αποστολής για να τον στείλω πίσω σε λιγότερο απο μια εβδομάδα!

 

Ενώ σε ελληνικό μαγαζί γνωστό που αρχίζει απο vision και τελειώνει σε studio για RMA σε ssd έκαναν μία εβδομάδα σχεδόν για να τον ελέγξουν!! (παρασκευή 13/1 17:30 το απόγευμα τον πήγα εκεί, την άλλη πέμπτη 19/1 τον είδανε οτι όντως έχει πρόβλημα), υποθέτω οτι την επόμενη μέρα (παρασκευή) τον στείλανε για αλλαγή στη μαμά εταιρία..

17 μέρες σήμερα ακόμα δεν τον έχω παραλάβει, ελπίζω μέσα στην εβδομάδα αυτή...

 

Σόρρυ ξανά για το off-topic αλλα να λέμε και τα καλά και τα κακά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω μαζι σας ειμαι, αλλα μην ξεχναμε οτι υπαρχει πολυς κοσμος που δεν εμπιστευεται τις αγορες απο εκτος και θελει να παραλαμβανει ο ιδιος. Εγω οτι εχω παρει ως τωρα απο εξω ηταν μια χαρα αλλα και οταν χρειαστηκε να επιστρεψω δισκο στο πλαισιο, μια χαρα βολευτηκε με την επιστροφη σε 1 μερα!

στα παντα υπαρχουν μεταβλητες και δεν μπορουμε να τα βαζουμε ολα σε ενα τσουβαλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ηταν μια χαρα αλλα και οταν χρειαστηκε να επιστρεψω δισκο στο πλαισιο, μια χαρα βολευτηκε με την επιστροφη σε 1 μερα!

 

ξύνεις πληγές, για πήγαινε επέστρεψε δίσκο τώρα που έχουν αυξηθεί οι τιμές των δίσκων... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς που να έχει δουλέψει καιρό το μηχάνημα να μας πει τα καλά και τα κακά;

 

Συμφωνώ για το Amazon. Αφού οι δικοί μας δεν κάνουν όπως πρέπει την δουλειά τους, ας υποστούν τον ανταγωνισμό από εκείνους που τη κάνουν.

Για το vision, έχω πάει WD scorpio που πέθανε μετά από 2-3 μήνες και πριν κατέβω Αγίου Δημητρίου (3-4 τετράγωνα) με κάλεσε ο τεχνικός να που πει ότι ήταν ελαττωματικός και να πάω να πάρω άλλον. Προφανώς είχαν απόθεμα, αλλιώς θα περίμενα μέχρι να έρθει η επόμενη παρτίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς που να έχει δουλέψει καιρό το μηχάνημα να μας πει τα καλά και τα κακά;

 

Συμφωνώ για το Amazon. Αφού οι δικοί μας δεν κάνουν όπως πρέπει την δουλειά τους, ας υποστούν τον ανταγωνισμό από εκείνους που τη κάνουν.

Για το vision, έχω πάει WD scorpio που πέθανε μετά από 2-3 μήνες και πριν κατέβω Αγίου Δημητρίου (3-4 τετράγωνα) με κάλεσε ο τεχνικός να που πει ότι ήταν ελαττωματικός και να πάω να πάρω άλλον. Προφανώς είχαν απόθεμα, αλλιώς θα περίμενα μέχρι να έρθει η επόμενη παρτίδα.

Φίλε μου μακάρι να ήταν όπως τα λές και στην περίπτωση μου! Φυσικά δεν έχω την απαίτηση ούτε να τον ελέγξουν σε 3 λεπτά, ούτε να έχουν τα πάντα σε στόκ, εσύ μάλλον στάθηκες πολύ τυχερός, αλλα θα ήθελα να τον ελέγξουν γρήγορα και να έχω στα χέρια μου την αντικατάσταση σε μια εβδομάδα. Θα ήμουν ευχαριστημένος..

Τώρα περίμενα μια εβδομάδα να τον ελέγξουν αυτοί, μετά να τον στείλουν στην εταιρία να ελεγθεί και εκεί, και αφού εγκριθεί η αντικατάσταση να έρθει καινούργιος..

 

Προσπαθώ να τους δικαιολογήσω πραγματικά γιατί το είχα το μαγαζί σε υπόληψη και το έχω προτείνει σε αρκετούς, αλλά είμαστε στην 3η εβδομάδα που είναι το pc μου off και κάνω το δουλειά μου με ένα νέτμπουκ εν μέσω εξεταστικής :mad:

 

Δέν θα ήθελα να το συνεχίσω άλλο έδω γιατί ξεφύγαμε λίγο, μακάρι να είμαι η περίπτωση, αλλα μετά απο αυτό δεν νομίζω να ξαναγοράσω απο εκεί..

Για την ιστορία μόνο όταν τελικά τον παραλάβω στα χέρια μου θα κάνω ένα πόστ εδώ για ενημέρωση :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις τελευταίες μέρες σκεφτόμουν να κάνω αναβάθμιση-επέκταση στις μνήμες μου και μετά από έρευνα τιμών κατέληξα σε 2 σετ της Corsair Value 4GB DDR3-1333 Ram Dimm του Πλασίου για να τις προσθέσω στις άλλες 2Χ2 της ίδιας παρτίδας που έχω από διετίας σε dual mode. Τις έβαλα στην Wish List προχθές στα 21 ευρώ το κομμάτι και σήμερα που μπήκα να ολοκληρώσω την παραγγελία πήρανε +3,5 ευρώ. :( Αν τώρα αντί για αυτές, επιλέξω τις MUSHKIN 996770 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-10666 1333MHZ SILVERLINE SERIES DUAL CHANNEL KIT από το crazy sundays του e-shop υπάρχει περίπτωση να έχω τίποτα παρενέργειες; Βλέπω ότι εκτός από τον χρονισμό, και τα Timings και το Voltage είναι το ίδιο. Η διάταξη θα είναι 2+4 στο ένα κανάλι και 2+2 στο άλλο. Τι λέτε;

ΣΣ: Υπόψη ότι είμαι άσχετος με την τεχνογνωσία περί των RAMs γενικα :)

Επεξ/σία από vviolent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κανένα νεο απο το ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB?

Στο site δείχνει πάντως εξαντλημένο και η εξέλιξη παραγγελίας έχει κολλήσει στην τιμολόγηση σε μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...