Προς το περιεχόμενο

wireless συνδεση αδυνατη


alexcrew16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα μια μικρη βοηθεια χρειαζομαι.εχω σε σταθερο pc μια καρτα wireless D-link Airplus g DWL-G510 PCI

με την οποια εμπενα σε δικτυο απο τον επανω οροφο οπου υπαρχει modem και access point για ενισχυση σηματος,

μετακινωντας ομως το pc σε διπλανο δωματιο ενω στην διαχειρηση δικτυου απο το προγραμμα των windows φαινεται

η συνδεση με σημα 5στα5 δεν ειναι δυνατη η συνδεση, καποιες φορες δεν φαινεται καν το δικτυο το οποιο

εμφανιζεται μετα απο 2-3 αναζητησεις.Στον ιδιο χωρο εχω ενα λαπτοπ το οποιο μπαινει στο δικτυο με σημα

3-4 στα5. υποθετω οτι μαλλον το σημα που φτανει στον σταθερο δεν ειναι αρκετα δυνατο

και ψαχνω μια λυση σε δυνατοτερη κεραια,οποτε αν δεν υπαρχει κατι αλλο το οποιο μπορει να ευθηνεται για την

αδυναμια της συνδεσης το οποιο μπορειται να μου προτεινετε θα ηθελα γνωμη για κεραια,και αν πρεπει η κεραια

να ειναι ιδιας μαρκας με την καρτα wireless για συμβατοτητα.tnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.. αυτο δεν μου κανει,εχω ειδη καρτα και θελω να αναβαθμησω την κεραια της και να μην φυγω πανω απο 15Ευρο.Επισης αν η κεραιες οι κατευθηντικες προσφερουν κατι καλυτερο απο τις απλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο omni Πχ 2 db σε μεγαλυτερη Omni μην περιμενεις να δεις διαφορα για αυτο σου ειπα να πας στην alfa.ναι η κατευθυντικη κανει καλυτερη δουλεια.

 

απλα το ρουτερ δεν εχει κατευθυντικη οποτε θα ειναι Omni vs κατευθυντικη.ναι μεν καλυτερα αλλα οχι τελεια.

 

 

 

ενημερωτικα το τελευταιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι ειναι δυσκολο να βελτιωθει μια τετοια συνδεση και το ποιο πιθανο ειναι να καταφυγω σε μια εξωτερικη κεραια παντως λεω να βαλω μια κατευθυντικη και στις δυο μεριες εστω για να δω τι θα γινει, αυτη την στιγμη παιζει απο 11-24Mbit/sec και κανει συχνε διακοπες.. λεω να βαλω την http://www.skroutz.gr/s/424176/Nilox-Wifi-Indoor-Directional-Antenna-2-4Ghz-6Dbi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι ειναι δυσκολο να βελτιωθει μια τετοια συνδεση και το ποιο πιθανο ειναι να καταφυγω σε μια εξωτερικη κεραια παντως λεω να βαλω μια κατευθυντικη και στις δυο μεριες εστω για να δω τι θα γινει, αυτη την στιγμη παιζει απο 11-24Mbit/sec και κανει συχνε διακοπες.. λεω να βαλω την http://www.skroutz.g...-4Ghz-6Dbi.html

 

 

a.μπορεις απο G να πας σε b ειναι πιο σταθερο αν και πιο αργο.

β.μπορεις να παρεις και πανελακια οπως αυτο

http://www.skroutz.gr/s/398391/TP-LINK-TL-ANT2409A.html?from=recommendation

αρκει να αλλαζει και στο ρουτερ σου η κεραια.

γ.αυτο που εχεις στο Link ειναι Ntype και θελει Pigtail για να παιξει.οι καρτες ρουτερ παιζουν sma.στο Link οπως βλεπω γιατι δεν γραφει κατι ειναι το μεγαλο το n type

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pigtail ειναι ο μετατροπεας για να συνδεθει η αλλη κεραια στην καρτα του pc σωστα??? για την περιπτωση που μπορεσει καποιος να δωσει λυση για δυνατοτερο σημα το modem ειναι HUAWEI ECHOLIFE HG520c/u και το access point TP-LINK TL-WA801ND. η καρτα του pc wireless D-link Airplus g DWL-G510 PCI... ελπιζω να μην εχω αγορασει καποιο απο αυτα λαθος και να μην συνεργαζονται μεταξυ τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pigtail ειναι ο μετατροπεας για να συνδεθει η αλλη κεραια στην καρτα του pc σωστα??? για την περιπτωση που μπορεσει καποιος να δωσει λυση για δυνατοτερο σημα το modem ειναι HUAWEI ECHOLIFE HG520c/u και το access point TP-LINK TL-WA801ND. η καρτα του pc wireless D-link Airplus g DWL-G510 PCI... ελπιζω να μην εχω αγορασει καποιο απο αυτα λαθος και να μην συνεργαζονται μεταξυ τους...

 

 

ναι σαν ανταπτορας απο ntype σε sma.το Huawei εχει wireless η οχι?αν εχει γιατι το tp link to exeis σαν access point και οχι σαν repeater???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Huawei εχει wireless και το tp link ειναι με καλωδιο ethernet συνδεδεμενο με το Huawei και δουλευει σαν access point αφου ηταν αδυνατο να καταφερω να το ρυθμισω σαν repeater οσες φορες και αν δοκιμασα με τις οδηγιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα.10 λεπτα ειναι να το κανεις repeater.Εκανα ενα μεσα σε χρονο ρεκορ .το μοντελο ηταν το wa701nd>

α.του εκανα Firmware update για να ειναι φρεσκο φρεσκο.

β.ειχα thomson Πχ με Ip 192.168.1.254 οποτε το δευτερο πραγματα μετα το Update ηταν να κανω το tp link 192.168.1.253

μετα μπηκα μεσα το γυρισα σε universal repeater.μετα εκανα site survey βρηκα το Thomson και μετα εβαλα τον τυπο κλειδωματος και των κωδικο.και ετοιμο

 

δοκιμασε το και οπου κολλησεις εδω ειμαι.εστω και ενα δυο βασικα να κανεις μετα μπαινουμε με κανα team viewer και το φροντιζουμε το υπολοιπο.αν το κανεις μια φορα μετα ειναι 2 λεπτα δουλεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κανα 2 προσπαθειες που εκανα παλι δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει σαν repeater, τα εχω τωρα εννομενα με καλωδιο οπως πριν σαν access point... οποτε υποθετω οτι δουλευει σαν 2ο modem-router to access point ε? δεν μπορω να πηγαινω και στον αλλο οροφο συνεχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κανα 2 προσπαθειες που εκανα παλι δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει σαν repeater, τα εχω τωρα εννομενα με καλωδιο οπως πριν σαν access point... οποτε υποθετω οτι δουλευει σαν 2ο modem-router to access point ε? δεν μπορω να πηγαινω και στον αλλο οροφο συνεχως...

 

 

στην ουσια το ιντερνετ απο το Thomson περναει με καλωδιο στο tp link και εχεις ετσι ιντερνετ.σαν δευτερο modem router απλα δεν παιρνει ιντερνετ απο την τηλεφωνικη γραμμη αλλα απο το αλλο ρουτερ.

α.τι Ip εχει το tp link.οχι την αρχικη αλλα αυτη που του εχεις βαλει αν την εχεις αλλαξει αλλιως ειναι η αρχικη η οποια οσο θυμαμαι ειναι κατι σε 192.168.0.χ και οχι 192.168.1.χ που ειναι το Thomson.β.να το πιασουμε βημα βημα για να το κανεις Repeater.

b.καντου και ενα firmware update για να ειμαστε Uptodate.

 

στο manual βλεπω οτι πρεπει να εχει 192.168.1.254 για Ip αν και απο κατω γραφουν 192.168.1.1.αν εχει 192.168.1.254 τοτε σιγουρα θα εχουμε προβλημα να παιξει και σαν access point και σαν Repeater αφου 192.168.1.254 εχει και το Thomson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Huawei εχει 192.168.1.1 και το tp link 254. ουσιαστικα το tp link το βαλαμε ετσι επειδη εχει πιο δυνατες κεραιες απο το Huawei που εχει εσωτερικη, να δουλεψει προσορινα... ποιοτητα σηματος ελαφρως καλυτερη αλλα μη επαρκης... την διαδικασια για Repeater την ακολουθησα κατα γραμμα δοκιμασα και διαφορα δεν μπορω να βγαλω ακρη... με δυνατοτερα κεραιακια δεν νομιζω παλι να γινεται δουλεια... προσανατολιζομαι στο να βγαλω καμια 40αρια μετρα καλωδιο εξωτερικα και να βαλω εξωτερικη κεραια οποτε να εχω το tp link να δεχεται σημα για τον σταθερο... παντως οι δυσκολιες ειναι πολλες, για εναν με μετριες γνωσεις οπως εγω, με τις οδηγιες και αρκετο ψαξιμο δεν εχω αποτελεσμα... ακομα και σε καταστηματα που εχω ρωτησει και δεν μπορουν να μου δωσουν μια απαντηση σοβαρη για το τι μπορω να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο Ip εισαι μια χαρα.οποτε πρεπει να μπεις μεσα στο Tp link να το γυρισεις σε universal repeater οχι σε repeater>μετα καπου εχει να ψαξει για δικτυα.ψαξε για δικτυα βρες το huawei και πατα να συνδεθει.μετα πας εκει που γραφει για το τι κλειδωμα εχει.και βαζεις το ιδιο κλειδωμα που εχει και το huawei οπως και τον κωδικο του.αν δεν παιξει μετα απο αυτο δοκιμασε ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ να αφησεις ανοιχτο το huawei ωστε να μην εχει κωδικο και βαλε και το tp link χωρις κωδικο να δεις αν θα παιξει.αν παιξει με ανοιχτο και οχι με κλειδωμενο αλλαξε κλειδωμα στο huawei.αυτα ειχα κανει με το tp link wa701nd.μου πηρε ουτε 5 λεπτα.10 μαζι με firmware update που το εκανα προληπτικα.

 

μεγαλυτερα κεραιακια δεν θα κανουν κατι.θα εκανε αν και σε Pc και σε router εμπαινε κατευθυντικο Panelaki>επειση οτι εχει σχεση με ασυρματο μακρια απο γωνιες τοιχων.επισης αν το Pc εχει καρτα pci καλο θα ηταν μια μικρη επεκταση να βγει το κεραιακι πιο ψηλα.επισης και τα 2 ρουτερ θα ειναι στο ιδιο καναλι οποτε μην βαλεις auto στο Huawei.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...