Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με turbo-x και linux


alexcloneclone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

εχω ενα προβλημα με το λαπτοπ μου.

ειναι ενα turbo-x iron vn 954608.

ειχε windows (s)vista και του χα βαλει windows 7...μεχρι και χτες οπου και αποφασισα να δοκιμασω τα windows 8.

μαπα τελειως τα 8 (προς το παρον τουλαχιστον) και ειπα δεν βαζω λινουξ...ευκαιρια να πειραματιστω λιγο.

το προβλημα ειναι οτι εχω δοκιμασει 4 διαφορετικες εκδοσεις λινουξ και εχω προβλημα και στις 4 ακομα ακομα απο την εγκατασταση.εχω κατεβασει ubuntu,kubuntu,fedora,open suse τις τελευταιες εκδοσεις.

το πρωτο προβλημα ηταν ενω μου κανε βοοτ απο το cd κανονικα τα λινουξ,κολλαγε μετα και εμενε εκει,σε μαυρη οθονη πριν μου βγαλει τυχον επιλογες για εγκατασταση.

με λιγο ψαξιμο που εκανα ειδα οτι φταιει η ενεργοποιηση του usb legacy στο bios.με την απενεργοποιηση αυτου ξεκινησαν τα ubuntu.

επελεξα να γινει κανονικη εγκατασταση σε ολο τον δισκο και ενω φαινοταν οτι παει καλα η ολη διαδικασια,ξαφνικα εβγαλε σφαλμα Ι/Ο output κατι...και εγραφε οτι αυτο παρουσιαζεται συνηθως οταν δεν εχει γραφτει καλα το cd. το θεμα ειναι οτι δοκιμασα ξανα και ξανα και τις υπολοιπες εκδοσεις και κολλανε ολες στην εγκατασταση.συγκεκριμενα τα kubuntu δεν ξεκινησαν την εγκατασταση,τα fedora ουτε καν το βοοτ και τα open suse βγαλανε αλλο σφαλμα εγκαταστασης και οτι δεν μπορει να συνεχισει η εγκατασταση.

 

 

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει????

 

Α, και κατι αλλο που διαβασα....ελεγε καποιος,οτι turbo-x με sis controller μαλλον εχουν προβλημα σαν το δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα cd τα έγραψες με την μικρότερη ταχύτητα?

παράτα τα cd και δοκίμασε να κάψεις τα iso σε φλασάκι και να κάνεις boot από αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επελεξα να γινει κανονικη εγκατασταση σε ολο τον δισκο και ενω φαινοταν οτι παει καλα η ολη διαδικασια,ξαφνικα εβγαλε σφαλμα Ι/Ο output κατι..

 

μια φορά που είχα αντίστοιχο θέμα, λύθηκε με format ολόκληρου του δίσκου.

 

απ'το live cd ανοίγεις το gparted και μέσω αυτού διαγράφεις τυχόν partitions και τον φορμάρεις ολόκληρο π.χ. σε ext3.

 

 

Αφού δοκιμάζεις που δοκιμάζεις...δεν πας κατευθείαν με το 12.04 alpha 2σε φλασάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...