Προς το περιεχόμενο

Αγορά TV και απορία για Samsung UE40D5500


shadowmann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά

 

έλεγα να πάρω την samsung ue40d5500 αλλα δεν μπορώ να βρω πουθενά αν τελικά μπορώ να την χρησιμοποιήσω και για να σερφάρω στο internet..

ξέρει κανεις κάτι?

κατά τα αλλα ,είναι καλή αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα μαγαζια που φαινονται εδω http://www.skroutz.gr/s/330458/Samsung-UE40D5500-40.html?keyphrase=UE40D5500 ρωτησες αν την εχουν?

 

επισης γιατι δεν ρωτας για D5700 η D6000? περιπου ιδιες τιμες παιζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου,αγόρασα την εν λόγω τιβί προ μηνός.

 

Περί ίντερνετ. Απ'οσο είδα στο μάνουαλ στη συγκεκριμμένη δε μπορείς να σερφάρεις όπως θες, όπως δηλαδή σε ένα Η/Υ.

Πρέπει να αγοράσεις ανώτερο μοντέλο (μόνο για το σερφάρισμα;;;!). Εκτός φυσικά αν υπάρχεις καποιος τρόπος με firmware κτλ.

 

Σαν τιβί τώρα είναι άριστη. Εγώ είμαι υπερευχαριστημένος. Τοσο σε ταινίες,παιχνίδια απο χρώματα και κίνηση. Αρκετά οικονομική επίσης στο θέμα κατανάλωσης (αν σε νοιάζει).

Παρατήρησα λίγο bleeding στο απόλυτο μαύρο στις 4 γωνίες (οταν βρίσκεται εκτός σήματος), αλλά θαρρώ πως είναι κάτι κοινό για τις τιβί.

 

Κατα τ'αλλα,συνδέεται πανεύκολα με ενα utp καλώδιο στο ρούτερ για να παίζει οτι θες απ'τον Η/Υ, παίζει σχεδόν τα πάντα, μόνο μια ταινία δεν έπαιξε απτις κάμποσες που είχα σε 720/1080.

 

Απο design,αισθητική είναι άριστη, δε πιάνει "χώρο" στο μάτι.

 

Απλά κάτι που με ξένισε, δε ξέρω βέβαια αν έχω κάποια λάθος ρύθμιση. Σε desktop mode οταν την βάζω, φαίνονται τα εικονίδια λες και είναι θολά, δε μπορώ να το εξηγήσω πλήρως. Μπορεί να'ναι και η ιδέα μου,μιας και στη dell κάθομαι στους 30cm μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα!

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις,θα πάω να δω και την D6000 και θα ενημερώσω!

 

edit: πήρα την D6000 τελικά!

σαν πρώτη εντύπωση είναι καταπληκτική!

Επεξ/σία από shadowmann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλόρίζικη!

 

Κατέβασε το allshare της Samsung στο πισί σου, σύνδεσε τη και με το ρούτερ σου και θα βλέπεις όλες τις ταινίες κατευθείαν απ'το lan!

 

Αρχοντιά. Ουτε flashάκια,ούτε hdd usb κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ φίλε! :D

 

πολύ βολικό αυτό..!

για το 3D τι γυαλιά πρέπει να πάρω? είναι τα κλασικά τα απλά?

Επεξ/σία από shadowmann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ φίλε! :D

 

πολύ βολικό αυτό..!

για το 3D τι γυαλιά πρέπει να πάρω? είναι τα κλασικά τα απλά?

 

 

μεγειες, καλοριζικη και καλοδουλευτη!!

 

οταν προκειται περι 3D, ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα. δεν εχω ασχοληθει με το θεμα, γιατι πιστευω ακομα οτι ειναι νωρις για αυτη την τεχνολογια.

 

αλλα απο τα λιγα που εχω διαβασει απο εχοντες 3d TV, η samsung θελει ενεργητικα γυαλια για να παρακολουθησεις 3D, πραγμα που ειναι και κοστοβορο (τα γυαλια) και πολυ κουραστικο για τα ματια και μετα για το κεφαλι!! οσοι εχουν samsung 3d, λενε οτι δεν μπορεις να παρακολουθησεις πολλες ωρες, γιατι πονανε ματια και κεφαλι!

 

αντιθετα η LG, φαινεται (κατ'εμε) να ειναι λιγο πιο μπροστα σε αυτο το ζητημα, καθως εχει παθητικο 3D, πραγμα που σημαινει οτι

1. παρακολουθεις με απλα γυαλια κινηματογραφου και

2. δεν κουραζει οπως το ενεργητικο.

 

απο κει και περα, δεν μπορω να σε βοηθησω, γιατι οπως ειπα δεν εχω προσωπικη εμπειρια!

 

αν θες να διαβασεις, λεπτομερειες απο εχοντες D6000 κοιτα εδω

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80773-Samsung-UE-D6100-6000-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που και ως που η LG είναι πιο μπροστά? :/ το παθητικό φίλτρο που βάζει είναι μεν πολύ ακριβό (γι αυτό και οι pasive είναι πιο ακριβές από τις active) αλλά είναι και τεχνολογία απλή και φυσικά το κάθε μάτι βλέπει την "μισή" ανάλυση τις ταινίας!

Ποτέ δεν θα φτάσει την sony και την samsung η LG. (η σονυ μέχρι πέρσι έπαιρνε πάνελ από την samsung,φέτος αλλάζουν τα πράγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν καταλαβες, το ειπα απο πλευρας, υγειας!! δεν αναφερθηκα σε καλυτερο η χειροτερο 3D, τεχνολογικα!!

 

οσο για το κοστος που αναφερεις, πρεπει να συνυπολογισεις, εκτος απο το κοστος της τηλεορασης, και αυτο των γυαλιων!! ποσο κανουν τα active γυαλια samsung- Sony- κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπολογίσεις και τα γυαλιά τότε πάνε στην ίδια τιμή πάνω κάτω! φαντάσου π.χ. μια active 3D με πολύ καλή εικόνα που κάνει 1000 ευρώ! αν είχε παθητικό φίλτρο ίσως είχε και 300 ευρώ πάνω! 50 ευρώ έχουν τα γυαλιά!

Όσο αφορά την υγεία τότε το παθητικό λογικά είναι πιο χαλαρωτικό σίγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€50 αν παρεις ενα ζευγαρι. αν παρεις 2-3....? γιατι δεν θα βλεπεις παντα μονος σου ταινιες...!! θελει και παρεα καπου καπου.............. :P ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ 3 έχω. τα 2 ήταν δώρο από την τηλεόραση! αλλά πάλι πιο φθηνά βγαίνουν...

πόσες 3D θα δεις μωρέ :P εγώ που την έχω 1-2 μήνες μόνο μια φορά είδα ταινία 3D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πλέων από μόνες τους έχουν 3D ακόμα και αν δεν το θες! Πες π.χ. πως θέλεις πλάσμα τηλεόραση και δε σε νοιάζει καθόλου το 3D (δε το θες καθόλου) και θέλεις να δώσεις μέχρι 1000 ευρώ! άντε ας πούμε 600-800 ευρώ! για βρες μια καλή τηλεόραση (panasonic φυσικά) χωρίς 3D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...