Προς το περιεχόμενο

Συνδεση samsung d6100 με 5.1 pc speakers


nickzila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξης προβλημα...

Πως θα συνδεσω τα ηχεια Creative T6060 με την τηλεοραση μου samsung D6100 ωστε να χω surround ηχο...

Η tv βγαζει

1.Digital audio out (optical)

2.Την εξοδο των ακουστικων απ οπου δεν φανταζομαι να μπορω να παρω surround ηχο μονο στερεο

Απ την μερια των ηχειων εχω

1.Τα τρια καρφια που πανε απ το woofer στην μητρικη

2.Μια εισοδο AUX IN η οποια φανταζομαι ειναι αναλογικη εισοδος

Μπορει να γινει απευθειας συνδεση και πως ή χρειαζομαι καποιο μετατροπεα ή καποιο ενισχυτη ή player?

 

Απ οτι βλεπω οσο το ψαχνω καποιοι αποκωδικοποιητες οπως ο MINI TRITON βγαζουν SPDIF.

Μηπως θα μπορουσα να συνδεσω αποκωδικοποιητη με tv (scart σε HDMI) και να παρω τον ηχο απο το SPDIF του αποκωδικοποιητη.Δεν τον χρειαζομαι φυσικα αλλα αν ειναι να το σωσω με καποια τετοια φθηνη λυση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

650 απο κωτσοβολο προσφορα και απ οτι ειδα δεν επαιζε πουθενα αλλου φθηνοτερα...

Αν μπορει καποιος ας μου πει μπας κι αποφυγω το Home cinema....

Επεξ/σία από nickzila
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ηχεία με Digital audio out (optical) όπως τα logitech z5500. Εγώ αυτά έχω συνδέσει και είμαι ικανοποιημένος. Δεν ξέρω αν έχει βγεί και κάτι πιο καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αυτο που βρηκες ειναι dac. Μονο απο την οπτικη λαμβανεις surround ηχο. Αλλα προς τι τοσα εξοδα. Εχεις βρει καναλια που να εκπεμπουν σε 5,1?? Δεν νομιζω. Αρα κανε ανανλογικες συνδεσεις απο το audio out καθως και παλι στερεο θα παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...